Útěky z lásky

Sedm příběhů o mužích na předělu. Téma "muž na předělu" je vcelku časté, vděčné a bývá úspěšné. Ve vynikajících povídkách současného německého autora se však toto téma propojuje se zaujatým pátráním ve stále bolavé a živé německé minulosti, touhou vyrovnat se s ní, a se snahou najít cestu ze zakotvenosti, která se v daný moment stává pastí. "Předěl" v autorově podání ale není žádné rozloučení se s minulostí a nový začátek, je to objevení marnosti dosavadního života a ztracení cesty dopředu. Jeho hrdinové bilancují, utíkají ze vztahů, které do té doby budovali, nebo je ničí, i když vědí, že jejich životní plány ztroskotají. Minulost je ztracená a budoucnost velmi nejistá až žádná. Krize středního věku ve špičkovém podání. Přes tísnivost vyznění se čte jedním dechem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15207/uteky-z-lasky-15207.jpg 413

Liebesfluchten (2000)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Prostor

squid

Schlink je německy píšící a myslící autor; a to i když píše o lásce. Mě ta jeho analytická strohost vyhovuje.

Linduska16
22.04.2015

Po knize Předčítač, který nasadil laťku dost vysoko, se přiznám, že mě tato kniha příliš neuchvátila. Povídky byly rozvláčné, zdlouhavé, bez energie, bez náboje, bez vášně, chvílemi dokonce zoufale nudné. Asi jako doba, ve které se většina povídek odehrává.... U některých jsem po dočtení musela přemýšlet, co tím vlastně chtěl autor říci.

G.I.Jane
07.07.2014

Kniha je souborem několika odlišných příběhů, kde hlavní postavou je muž a pozadí celého příběhu má atmosféru německé minulosti, třeba období studené války, poválečného období, holocaustu apod.. Asi nejvíce mne zaujal příběh s názvem "Obřízka". Tady se rozvíjí vztah 2 mladých lidí, on Němec /Andi/, který odjel do New Yorku na roční stipendium, k sepsání doktorské práce z oboru práva, ona Američanka, Židovka/Sára/, která vyvíjí počítačové hry. Tak jak se postupně tito 2 lidé seznamují, se sebou, se svými rodinami, s přáteli, tak se postupně probouzí i emoce z období holocaustu, přežité názory na německé obyvatelstvo, odlišnost prostředí, ve kterém se narodili, vztahy mezi národy a aniž si to ze začátku chtějí připustit, tak jim tato rozdílnost pomalu vztah rozkládá a už to nezachrání ani závěrečné gesto v podobě obřízky. Příběh je plný emocí a nutí k zamyšlení, jak se v nás dokáží zakořenit, i po několik generací, negativní postoje vůči jiným národům, skupinám lidí /jako Husákovo dítě to tak mám s jiným národem:-))/. I ostatní příběhy mají "šťávu", ale tento mi připadal nejpropracovanější.

německá literatura

Bernhard Schlink