Útěky

Útěky https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74383/bmid_uteky-mG0-74383.jpg 4 209 53

Čtenářsky vděčné vzpomínky talentované, obdivované, ale i nenáviděné české herečky, která se proslavila nejen svou krásou a filmovými rolemi, ale i vztahem s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Kniha se čte jako napínavý román a Lída Baarová popisuje zákulisí barrandovských ateliérů, zajímavosti z natáčení v předválečném Berlíně a vyznává se i ze své naivity a lehkomyslnosti, která stála u zrodu jejího uměleckého i osobního pádu. Kdysi obletovaná herečka se po válce dočkala obvinění z kolaborace a ocitla se na čas v pankrácké věznici. Po únoru 1948 se jí za dramatických okolností podařilo uprchnout do zahraničí a v Itálii zahájila novou uměleckou kariéru. - Otevřená zpověď Lídy Baarové... Život české herečky, jak jej podle jejího vyprávění zapsal Josef Škvorecký. Poprvé vyšlo v nakladatelství Sixty-Eight Publishers, Corp. v roce 1983. V Československém spisovateli s.r.o. vydání první. Příloha knihy: DVD s Felliniho filmem Darmošlapové, kde Baarová vytvořila roli Giulie Curti.... celý text

karin4338
karin4338
04.05.2022 5 z 5

Film o Líde som videla, čo však bolo len okrajové zhrnutie jej príbehu, tak knižka ide vážne do hĺbky a klobúk dolu, čo tá žena musela pretrpieť.

veronika4937
veronika4937
06.10.2021 5 z 5

Velmi zajímavá a čtivá knížka. O životě Lídy Baarové jsem znala jen něco málo a je neuvěřitelné, čím vším si prošla. Na jednoho člověka toho bylo až moc.

Belatris
Belatris
13.10.2020 3 z 5

Tahle kniha může být ošemetná, protože záleží, jak ji člověk čte. Já ji četla obezřetně, protože jde o subjektivní vyprávění samotné aktérky, která podle některých lidí měla tendence něco zveličovat, jiné věci zase vytěsňovat nebo umenšovat (ostatně jako to někdy děláme všichni, když jde o některé kapitoly našeho života).
Zvláště první dvě třetiny knihy jsem hltala, období s nástupem komunismu už není tolik čtivé, což je naprosto pochopitelné. Rozhodně jde o knihu, která stojí za to, zvláště pokud chcete nahlédnout do zákulisí filmového průmyslu první poloviny 20. století.

Myrna
Myrna
22.07.2020 5 z 5

Knihu doporučuji. Umocněním celého životního příběhu je dokument Heleny Třeštíkové o Lídě Baarové Zkáza krásou. V dokumentu se ve vyprávění Lídy Baarové zračí životní bolest, smutek, křivdy, zklamání, ponížení, zrady.
Kniha je velmi zajímavá, jímavá, autentická, smutná, někdy zcela nepochopitelná tím, co vše může jeden život přinést. Po přečtení knihy na mě padl smutek, beznaděj, prázdnota, ale závěrečné ohlédnutí a zhodnocení Lídy Baarové bylo s nádechem víry v dobro a smíření. Kdo z nás neudělal v životě chybu? Z neznalosti, naivity, lásky k druhému člověku. Ke vztahu s J. Goebbelsem by se dalo říct, že byla ve špatnou chvíli, na špatném místě...a ve špatné době. A popularita a krása jen umocňovala její vzlety a pády. Lída Baarová byla obdivuhodná a statečná žena v mnoha ohledech.

Lucina88
Lucina88
04.04.2020

Kvalitně napsaná kniha.
Co se týče jejího vztahu s Goebbelsem - je nám po tom každému prd. Zamilovanost dokáže opravdu dělat divy. A rozhodně ji neodsuzuji, za nic v jejím životě. Užívala si života a společnosti, byla báječná herečka a ještě k tomu nádherná. Co zažívala po válce, je opravdu útrpné, nezasloužila si to, nikdo si to nezasloužil a vyhnání Čechů je největší podlost, která se mohla stát. To "osvobozování" stálo tisíce lidských životů....

JessieM25
JessieM25
14.02.2020

Četla jsem novější i starší vydání, dokonce se mi podařilo sehnat i rozhovory Škvoreckého s Baarovou podle nichž pak kniha vznikla. Samotná kniha o sobě je velmi zajímavá. Stejně jako osud jedné z nejkrásnějších hereček První republiky. Musím říct, že mě tato herečka baví ze všech prvorepublikových hvězd nejvíce. Byť jí každý odsuzoval a jakmile skončila válka, všichni se k ní otočili zády, nevzdala se. Riskovala, milovala a litovala.

Cisuna
Cisuna
10.02.2020 5 z 5

Upřímná zpověď herečky, která si šla za svým...naivní, hloupá? To si rozhodně nemyslím. Chuť po slávě je silná a je to hodno odsouzeni? Určitě ne. Děkuji paní Baarova a pane Škvorecký.

Luciett.ka
Luciett.ka
07.01.2020 5 z 5

Tato herečka mě moc baví, ráda koukám na její filmy a ačkoli nedokážu přesně říct proč, její život mě fascinuje.
Kniha se mi proto četla moc dobře. Je zde dobře popsáno vše od dětství, přes filmové začátky, Německo, tak těžký návrat do Čech, po Rakousko.

NemcovaKN
NemcovaKN
06.11.2018 5 z 5

Vzpomínky jsou vždy ovlivněné tím, kdo je vypráví a pravdu nemusí znát ani ten, kterému se stala.

Kniha se četla velmi dobře. Téma je samozřejmě zajímavé a dozvíme se nejen o jejím úspěchu v herectví, ale také samotné cestě, jak toho úspěchu dosáhla. Seznámíme se s muži, kteří ji obdivovali, ale také s těmi, kteří ji ničili. Nahlédneme do života její rodiny. Budeme svědky jejích rozhodnutí - ať už dobrých nebo těch špatných.

Evina.Cetba
Evina.Cetba
29.09.2018 5 z 5

Vzpomínky české herečky Lídy Baarové psané ve spolupráci se Škvoreckým.

tereza94
tereza94
23.09.2018 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která popisuje život jedné úžasné ale naivní herečky. Za lásku bohužel platila velmi vysokou cenu, jsem moc ráda, že tato doba je pryč.

MichelleKing
MichelleKing
23.08.2018 5 z 5

„Člověk se víc stydí za svou pitomost, než za své hříchy.“
Byla krásná a talentovaná! Jenže měla smůlu. Narodila se ve špatné době.
Naivita je tou nejhorší vlastností, kterou mladí má.
Tato kniha je o prokletí Lídy Baarové. Bolestná, úchvatná, zajímavá a zároveň tak zdrcující.....

reňa30
reňa30
17.08.2018 4 z 5

zajímavá kniha a L.Baarová panu Škvoreckému prozradila a vlastně potvrdila mnoho událostí,které později vyvracela,nebo úmyslně vynechala např.v knize pana Kožíka -Života sladké hořkosti.Tato kniha mi přijde víc autentická

Knižní střípky
Knižní střípky
29.07.2018 5 z 5

Opět další návrat mezi hvězdy stříbrného plátna. Vím, že hodně lidí Lídu odsoudilo a stále odsuzuje, ale já neměla to srdce nikdy ji soudit. Jako herečka přináší i po mnoha desítkách let lidem radost a toto bychom měli ocenit a na soukromí se vykašlat. A že se jako mladá zamilovala do toho nepravého? No a? Kdož jsi bez viny, hoď kamenem.

IvonaK
IvonaK
14.06.2018 5 z 5

Baarová zde prozradí úplně vše z hlediska jejího osobního života. Kniha se čte velmi dobře, akorát když seděla v tom vězení, tak mi ji bylo trochu líto.

1amu
1amu
08.05.2018 3 z 5

Komentáře k této knize mi připomínají něco podobného jako nedávno vyšlé memoáry Gabriely Koukalové . Tím myslím hvězdičkové hodnocení. "Ftip" je v tom, že pan Škvorecký ty rozhovory s L.B. dělal úplně kvůli něčemu jinému (jak se zmiňuje v Samožerbuchu) . Ani tak mu nešlo o reálné paměti ženy ve které se skoro nikdo nevyznal. Nakladatelství 68 Publishers potřebovalo občas vydat i jiné knihy (třeba poezii), kde byl předem vykalkulován spíše "nezisk" z prodeje, ale Škvorečtí to chtěli vydat kvůli kvalitě napsaného. Proto tedy Baarová, proto inteligentnější Mandlová. Samozřejmě čte se to jedním dechem . Vždyť o dámách kolovaly kdysi pouze zaručené šeptandy. Ona ta kniha mi spíše připomíná Renčův film u nás ne tak dávno promítaný. Ano dalo se to vidět, ano dalo se to přečíst . I na "Harlekýny" došlo . Hernajs ! Že ten zloduch Goebbels tak rychle přešaltroval, když ho "fírer" seřval !

daroushek
daroushek
15.04.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, moc dobře se četla především pro dobré uspořádání kapitol. V každé se chronologicky baví k jednomu tématu, resp. člověku. Kniha naprosto změnila můj postoj jak vůči Lídě tak vůči některým postavám, změnil ty dojmy, které jsem měla od filmu o Lídě. Musím se přiznat, že jsem za to velmi ráda, jsem ráda, že jsem knihu četla, rozhodně to nebylo naposledy. A Lídu a její život velmi obdivuji, fascinuje mě.

bee88maja
bee88maja
15.10.2017 5 z 5

Když se někdo chystá někoho odsoudit za jeho chyby, zamyslí se předtím, jakých chyb se sám dopustil ve věku 20 let? Umí někdo ovlivnit, do koho se zamiluje? Je trestné být naivní?

Vnímat svět černobíle je nehorázně jednoduché...ale asi se s tím jen tak nepřestane...

jaste
jaste
09.10.2017 3 z 5

Lída Baarova mi byla velmi nesympatická, ani styl, kterým byla kniha napsaná mě nenadchnul

paulinschildie
paulinschildie
14.07.2017 5 z 5

Čtivá a milá knížka. Určitě si ji přečtu znovu.