Utekl jsem z Osvětimi

Utekl jsem z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85090/utekl-jsem-z-osvetim-85090.JPG 5 1103 214

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. ... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Příběhy

Vydáno: , Sefer

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century , 1998

Artep25
04.06.2016 5 z 5

Už jsem přečetla ve svém životě mnoho knih.Je však jen málo knih ,které si ještě dnes dokážu vybavit a je jen málo knih ,u jejichž čtení jsem brečela .Tato kniha k nim patří .Navždy si ji budu pamatovat .Jsou knihy ,které vás dojmou ,ale řeknete si : Je to jen příběh .Ale toto je holá ,syrová pravda ,která se stala a ,která na vás působí o to víc ,že něco takového si nelze ani představit v nejčernějších snech .A přesto se to stalo ....Letos navštívím Osvětim ,protože musím to místo vidět.Doufám ,že lidé se umí poučit z minulosti a nikdy více se toto nebude opakovat .

Punkies
06.05.2016 5 z 5

Ani nevím co napsat, těch pocitů je moc... nemohla jsem se od knihy odtrhnout, čím víc jsem měla přečteno, tím víc se mi tajil dech. Chtělo se mi plakat...ty části, kde autor zažíval svou první lásku, kdy ho od smrti dělily obrovské náhody..občas je až neuvěřitelné, jak se vždy vše obrátilo v jeho prospěch.. tomuhle se říká štěstí... dnes lidé považují za štěstí mít peníze, úspěch, majetek.... předtím štěstí bylo to, když někdo dostal tvrdý chleba navíc, aby mohl žít o den víc v obludných podmínkách a nehumánnosti. Smekám pane Vrba, smekám přede všemi, kteří si museli projít tímto peklem a cítím neskutečnou úctu.

Tozbee
15.04.2016 5 z 5

Rudolf Vrba je velký člověk. Jeho kniha je filmovým scénářem dramatu, které bych, pokud by bylo přesně podle knihy natočeno, považoval za přehnaně vyšroubované, s kýčovitým a nereálným koncem. Poklona, má úcta, bezvýhradný respekt k vašemu životu, pane Vrbo.

"Doufal jsem, že by moje kniha mohla pomoci zabránit tomu, aby se ta zlovolná a bestiální síla mohla vrátit. Kolik let už uplynulo od chvíle, kdy jsme si mysleli, že jsme jí jednou provždy zakroutili krkem?"

1casper
18.03.2016 5 z 5

Já vůbec nevím, co napsat.....přečetla jsem toho hodně, od p.Vrby i Treblinku. Ale tohle....nemám slov. Po dlouhé době je to knížka u které jsem brečela. Strašné, neuvěřitelné, co ti lidé museli prožít. Na tohle téma jsem přečetla hodně knih, a vždycky mě to znova dostane.....To snad ani není možné, že tyhle zvěrstva zvládl někdo provádět a pak si jít večer v klidu lehnout.....

Další knížka, kterou bych dala jako povinnou četbu (nejen)náckům.....

Lina
09.03.2016 5 z 5

Tato kniha mne velmi zasáhla.Příběh psaný svižně,bez zbytečností.Neuvěřitelné,co lidé museli vytrpět.

ddcoy
05.03.2016

Když to člověk dočte ,protože tohle tedy nelze nedočíst...Hrůza která z toho jde je neskutečná.To co si tihle lidé prožili je neskutečné a opravdu pro dnešního člověka absolutně nepochopitelné.
Pan Vrba byl opravdový hrdina a to nemám tohle slovo vůbec rád,protože bylo už tolikrát zneužito. Pokud tihle lidé ještě někde žijí ,chtěl bych je za prezidenty a politiky .
Doporučuji všem !!!

konicekbily
05.03.2016 5 z 5

Knihy o druhé světové válce čtu pořád a zamýšlím se nad nimi. Pěkně popsaný - bez zbytečných emocí - kus autorova života. Umění přežít se naučil a zrealizoval dokonale.

pocketka
01.01.2016 5 z 5

Kniha, která velmi podrobně popisuje život v koncentračních táborech z trochu jiné stránky než jsme z ostatních knih zvyklí. Poutavě napsaný příběh, který má spád, zaujme, šokuje, nenudí.

tomas85
30.12.2015 4 z 5

Vyborna kniha z prostredia koncentracneho tabora

morava
22.11.2015 4 z 5

Zase jedna cerstve doctena kniha na toto tema. Myslela jsem si, ze uz jsem na toto tema precetla dosti pribehu na to, abych byla na vsechny ty nelidske zverstva pripravena.Mozna, ze pripravena jsem byla, ale ne natolik, aby mi zase pri cteni teto knihy neukapla slza. Je to dalsi z knih, ktere budu doporucovat dale ke cteni, aby se nezapominalo a pripominalo.

Klára90
05.11.2015 4 z 5

Když jsem přečetla prvních pár desítek stránek, bylo mi hrozně na duši a říkala jsem si, že knížku odkládám a rozhodně nedočtu. Jenže ono se nedá to nepřečíst. Pan Vrba příběh vypráví natolik poutavě, že vás knížka se všemi svými hrůzami uvnitř vábí a láká, dokud ji prostě nedočtete. A tak jsem ji dočetla a jak jsem za to ráda! Když překonáte prvotní šok z toho, jak lidi dokážou s jinými lidmi zacházet (jo, vím, že příběhů z koncentračních táborů je plno, ale i tak mě to vždy dostane), tak knížka opravdu stojí za přečtení. Pan Vrba píše příběh poutavě, ale rozhodně nehraje na city. Prostě jen popisuje své dojmy a události, které si prožil. Hrozně se mi líbil popis a životní příběhy i jiných osob a popis jejich vztahu s autorem. Nutno říct, že autor měl obrovské štěstí a díky velkým náhodám a právě tomu štěstí se mu podařilo utéct a podat svědectví o hrůzách v Osvětimi páchaných. V Osvětimi jsem byla, příběhů slyšela už plno, ale tahle knížka ve mě vyvolala opravdu silné dojmy. Doporučuji přečíst všem.

Ciarra
02.09.2015 5 z 5

Přečteno během několika hodin, prostě jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Mrazení v zádech mám ještě teď, když si vybavím některé pasáže, a to jsem tuto knihu četla před 10 lety.

bosorka
19.07.2015 5 z 5

Nelze nedat nic jiného než plný počet, i když je kniha vlastně jen vyprávěním bez nějakých výrazných literárních kudrlinek. Ale ten příběh je natolik silný, že přiková a čte se zatajeným dechem. A i když známe pointu, nevadí to ani trochu. Protože to, co Vrba popisuje, ty neskutečné hrůzy, které se v Osvětimi děly a které jsou vlastně nepřenosné, je základním kamenem knihy. Vlastně je i neskutečné, jak se jemu samotnému podařilo přežít, byl podnikavý se silnou touhou přežít, ale přesto potřeboval nejen ostré lokty, ale i trochu štěstí, které se mu nakonec dostalo i při útěku. Přestože on sám těmi největšími hrůzami proklouzl nakonec jak úhoř, nebyl lhostejný k ostatním a osudy dalších vězňů se ho dotýkaly mohutně. O to šílenější mi přišlo, že jeho apel na výše postavené, aby se pokusili ty hrůzy zastavit, se setkal zprvu s nepochopením. Silná kniha!

pdoubkova
06.07.2015 5 z 5

tuto knihu bych dala jako povinnou cetbu na strednich skolach, jako doplneni vyuky o holokaustu

autor popisuje kazdodenni zivot v Osvetimi, Brzezince, jak jej provazelo neuveritelne stesti po celou dobu, prezil i skvrnity tyfus, ktery se rovnal smrti

pri uteku mi uplne tuhla krev v zilach, ze je nekdo odhali, cele se to zkomplikuje, hodne napinave

Ruxandra
21.05.2015 5 z 5

Musím říct, že mě výklad autora, zdánlivě bez emocí, celkem vyhovoval. Na několika stránkách sdělil tolik informací, detailů a faktů, které jsem se z jiných knih, přetékajících emocemi, nedozvěděla. Touto formou vám kniha dá mnohem více - plný obrázek o hrůzách koncentračních táborů.
Bohužel jsem nečtla knihu Colette z Antverp, takže nemůžu hodnotit nakolik byl film podobný knize, ale zcela zjevně se tvůrci inspirovali i v knize Utekl jsem z Osvětimi. Několik autorových vzpomínek mi okamžitě evokovalo scény z "Colette". Musím si sehnat Lustigovu knihu, abych mohla porovnat...

Lauralex
26.04.2015 5 z 5

Přemýšlím, co napsat, ale nějak mi došla slova. Z tohohle mne bude mrazit ještě hodně dlouho. Smekám. Nejen před knihou, ale hlavně před člověkem, který tohle prožil a přežil.

"Vezmou nám všechno?"
"Všechno."
"Je možné tady žít?"
"Chvíli... možná."

lukas3869
05.04.2015 5 z 5

Mistrovské dílo, nenašel jsem knihu, která by mě uchvátila více (četl jsem ji po návštěvě Auswitz). Měla by to být jasná povinná četba.

Andy74
28.03.2015 3 z 5

Knihu jsem četla jako takovou malou "přípravu" před návštěvou Osvětimi. Při samotné četbě jsem měla v hlavě dost velký chaos, ať už při popisech míst událostí, vzdáleností,
rozmístění baráků ...... vězte, že po exkurzi v samotném pekle mi vše zapadlo kam má.
Malinko jsem si neuměla zvyknout na to, že měl autor většinou, odpusťte mi ten výraz, štěstí na ty správné lidi......V kapitole, kdy jeho lásku naložili na korbu náklaďáku a odvezli
do plynu, jsem postrádala smutek, zlost, vztek....
I přes to všechno jsem velice ráda, že lidé, kteří přežili koncentrační tábory, dokázali přes veškerou svoji bolest a utrpení poslat poselství dalším generacím. Díky tomu nebudou nacistická zvěrstva nikdy zapomenuta.

Marky.F
06.03.2015 5 z 5

Určitě doporučuji všem přečíst. Přišlo mi, že bylo znát, že autor knihu psal již s určitým časovým odstupem. Překvapilo mě, že kniha nebyla tak emocionálně náročná, jak jsem čekala, což ale bude pravděpodobně tím, že si tak hrozné věci vůbec nedokážu přestavit.

Falda
17.02.2015 5 z 5

Výborná kniha plná děsivé minulosti...