Utekl jsem z Osvětimi

Utekl jsem z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85090/utekl-jsem-z-osvetim-85090.JPG 5 1103 214

Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. ... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Příběhy

Vydáno: , Sefer

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century , 1998

Pejuška
05.06.2019 5 z 5

Ano, konečně jsem tuto knihu pokořila. Již dlouho jsem se na ni chystala, ale nebyla ta správná chvíle, až najednou nadešla a tato kniha se stala mím společníkem na cestách.
Je až fascinující, co se vlastně stalo, kolik lidí muselo zemřít, a jakým způsobem, buď plyn, nebo tzv. selekce, ubití, zastřelení, ... jak hledali sebemenší chybu, za kterou mohli ve velkém trestat. Jak na pozadí takovéhle hrůzy mohl "vykvést" milostný vztah, který měl jen určitou dobu trvání. Rozhodně všem vřele doporučuji si tuto knížku přečíst, já vím určitě, že jen u této knihy nezůstane.

JancaKube
11.04.2019 5 z 5

Člověk vůbec nechápe, jak se něco takového mohlo stát. Je to strašné. Myslím si, že by si tuhle knihu měl přečíst každý i když ne každý by to zvládl.

Paulus.1987
07.04.2019 5 z 5

Četba memoárové literatury vztahující se k holokaustu je vždy náročná. Čtenář je téměř pokaždé otřesen nepředstavitelnou zrůdností a brutalitou, zdrcen nedozírným množstvím lidské bídy a utrpení. Četba takovýchto knih proto vyžaduje jistou dávku čtenářovy odvahy, kterou by podle mého názoru měl v sobě občas najít každý.

Z hlediska výše uvedených pocitů se kniha Rudolfa Vrby ničím nevymyká. Autorův příběh začíná pokusem o útěk do Maďarska a následným zadržením, pokračuje pobytem v táboře v Novákách, v Majdanku a poté v Osvětimi - Březince. S autorovým příběhem tak úzce souvisí posledně jmenovaná „továrna na smrt“, jejíž organizaci a fungování autor viděl na vlastní oči a prožil na vlastní kůži. Proto se rozhodl z tábora za každou cenu utéct a informovat svět o nepředstavitelných zvěrstvech, která se zde odehrávala.

Navzdory náročnému tématu je kniha velmi dobře napsaná, podrobná, ale zároveň úžasně čtivá. Čte se opravdu jedním dechem. Je skutečně obtížné z knihy vybrat něco konkrétního, mě asi nejvíce zasáhlo autorovo svědectví o likvidaci „terezínského rodinného tábora“ a také plánování a provedení útěku, které knihu ještě více posouvalo do sféry neskutečně napínavého thrilleru (pokud to lze v tomto případě takto napsat).

Kniha také obsahuje samotnou Vrbovu a Wetzlerovu zprávu o fungování Osvětimi – Březinky, jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. století. Jedná se vlastně o sumarizaci toho, co je popsáno v knize. Ve zprávě obsažená statistika o počtech transportů a obětí je zdrcující. Z tisíců jsou desetitisíce, z desetitisíců statisíce, ze statisíců miliony a člověk se v koutku duše stydí, že je člověkem…

Kniha Rudolfa Vrby bývá v rámci literatury o holokaustu řazena mezi nejzákladnější a nejlepší. Já se k tomuto názoru svým hodnocením jednoznačně připojuji.

Na závěr chci vyjádřit politování nad tím, že tato kniha není dlouhodobě k sehnání. Mně se ji podařilo zakoupit v loňském roce, kdy se z ničeho nic objevil dotisk druhého vydání z roku 2007, který byl za několik dní znovu vyprodán. Proto bych ocenil, kdyby kniha brzy vyšla znovu, aby si ji mohlo přečíst a zařadit do své knihovny co nejvíce lidí.

Janadvorackova
26.03.2019 5 z 5

Zatím nejpodrobnější, nejotřesnější svědectví o Druhé válce.
Absolutně nedoporučuji slabším povahám, protože autor se nevyhnul popisů zacházení s mrtvými těly a barvité charakteristice života v Osvětimi. Praktik nácků a popisu hierarchie vězňů, plus smutných konců některých z nich.

Jeho příběh začíná poměrně idilicky. Chce prchnout do Anglie, tak se přes Maďarsko vydá pryč, ale hned na začátku je chycen, málem zabit a dostane se zpět na Slovensko. A odtamtud putuje přes kárný tábor do Majdanku. Konec "tohoto zařízení" líčí prostřednictvím jakýchsi zápisků jistého SSáka, přítomného u likvidace tábora. Z toho mi bylo dost šoufl.

Autor se odtamtud dostal díky náhodě ještě dřív, než tento tábor zanikl a skončil v Osvětimi...

monika4684
07.03.2019 5 z 5

Ohromující. Víc k tomu snad nemám.

Kovajda
15.02.2019 5 z 5

Silný příběh, silného člověka o slabé době...

*Poznámka pod čarou...
Mám podezření, že A. Lustig napsal knihu, dle které se natočil film Colette:dívka z Antverp, právě na motivy Utekl jsem z Osvětimi od Rudolfa Vrby :)
Viděl jsem nejdříve Colette, než četl Útěk, ale při přečtení pár stran jsem věděl, že je to totožný příběh

Kamchaa
12.02.2019 5 z 5

Nechce se mi věřit, že se tato zvěrstva vůbec děla. Zcela na očích, zcela beztrestně. Nemohu uvěřit, že se něco takového stalo a utéct se z tohoto pekla podařilo. Určitě doporučuji.

Mr.Pajek
28.01.2019 5 z 5

Tohle by měli číst děti ve školách, povinně!! Aby se už nikdy nedopustilo něco podobného.
Knížka super, jen musím říct, že mi nebyl "hlavní hrdina"úplně sympatický, nedokážu říct proč..Místy až k nevíře, že se opravdu něco takového dělo a že někdo mohl mít ,neuražte se, v některých chvílích takovou "zpredelekliku"...

Lucissia
26.01.2019 5 z 5

Knížka, kterou budu číst určitě ještě jednou. A nejen kvůli tomu, že jsem přelouskala nějaké mizerně opsané PDF v mobilu. Doteď si pamatuju, jak před asi pětadvaceti lety ji pouštěli v rozhlase jako četbu na pokračování... Na tuto knížku nejde zapomenout.

lenik284
07.01.2019 5 z 5

Strhující příběh, nezapomenutelný, přečetla jsem spousty knih na toto téma, ale tuto knihu nelze vymazat z paměti

RenoPi
04.01.2019 5 z 5

Knihu jsem povýšil na ve svém portfoliu do seznamu doporučených knih pro 9. ročníky. Zakomponoval jsem ji s dokumentem na youtube do projektu, který končí exkurzí do Osvětimi a Březinky. je to jedna z prvních knih, kdy mě žáci vybízeli; prosím, ještě nám o knize vypravujte! Co více si dnes můžete u dětí (puberťáků) přát? Snad aby se ji sami přečetli.

barbora0749
16.12.2018 5 z 5

knihu by si mal precitat povinbe kazdy! Nevedela som prestat citat..pacili sa mi detailne cisla a datumy, neskutocna kniha

prochajda
04.12.2018 5 z 5

Strhující výpověď jednoho z mála uprchlíků z největšího střediska masového vyhlazování. Důležité svědectví Vrby a Wetzlera, které v roce 1944 prolomila zdi mlčení o rozsahu nacistických zvěrstev.
"Němců se neboj. Je jich hodně, každý jednotlivě je však malý. Tady v Osvětimi se tě snaží zlomit, psychicky i fyzicky. Snaží se tě přesvědčit, že jsou nadlidé, neporazitelní. Já však vím, že můžou umřít stejně rychle jako kdokoli jiný."

Bórborka
21.11.2018

Tahle kniha se mi hrozně těžko hodnotí. Obsahově byla vynikající (doufám, že můžu použít zrovna tohle přirovnání, ačkoliv ty hrůzy, opravdu vynikající nebyly), ale narazila jsem na tak příšerný překlad, že se kniha nedala skoro číst. Poslední stránky jsem musela už jen zběžně prolistovat, protože jinak by se mi dlouho do jiné knihy ani nechtělo.
Příběh už jsem ze začátku znala a to z knihy Osvětimská knihovnice, ale zažít ho opravdu z pohledu, který si to sám zažil, bylo úplně něco jiného. Vždy mě na příbězích tohoto typu udivuje, jak se to mohlo stát a jak to mohlo vůbec procházet.

coppacabana
14.11.2018 5 z 5

Slova pořádně nedokáží vystihnout, co se mi během čtení honilo hlavou, a jaké pocity se mě zmocňovaly. Věřte mi, že mluvím pravdu, když řeknu, že jsem četla s otevřenou pusou. Byl to naprosto nový zážitek!
Zkrátka si při čtení pořádně uvědomíte, že jedna věc je číst o té době fikci, a druhá věc je číst skutečný svědectví z té doby. Během čtení neustále přemýšlíte a uvědomujete si, že všechno, co jste přečetli, je skutečné a opravdu se to stalo.
Dle mého názoru si nestačí o tom jen přečíst v učebnicích, maximálně se podívat na dobové fotografie (i když ty v mnohých případech také stačí), neboť člověk si uvědomí váhu těch zvěrstev, co byly během druhé světové války napáchány, teprve když si o nich přečte nějakou tu knihu. Je to něco úplně jiného, než si to unaveně pročítat v učebnicích a sem tam si udělat nějakou poznámku.
A musím pochválit skvělé podání pana Vrby. Krásně píše, líbí se mi ten jeho nadnesený humor. A hlavně jej obrovsky obdivuji, že se tak rychle a dobře naučil chodit ve hře o přežití, kterou s ním a dalšími miliony Židy nacisté hráli, až se mu nakonec povedlo uprchnout a otevřít oči celému světu. Klobouk dolů!

Lucckah
21.10.2018 5 z 5

Knihu doporucuji precist, i kdyz me pri prvnich strankach nenadchla potom jsem se zacetla a nemohla se odtrnout, velmi silny pribeh a pan Vrba ma muj obrovsky obdiv.

Sarriii
16.10.2018 5 z 5

Hrůzy holocaustu, silný příběh a šťastný konec. Útěk se nakonec podařil. Výborná knížka ;)

tobiik
29.09.2018 5 z 5

Človek si po prečítaní takejto knihy viacej váži hodnoty, ktoré boli týmto ľudom odopreté. Všetky generácie by mali vedieť o týchto hrozných činoch, aby sa už viacej nezopakovali.

nikikostadinova
29.08.2018 5 z 5

Obyčejně bych takto obsáhlou knihu četla daleko déle. Ale tohle se mi podařilo sfouknout za tři dny. Nádhera, nekompromisně, upřímně vyjádřený příběh.

kakaba4818
21.08.2018 5 z 5

Četla jsem, když mi bylo 17 let. Pravdivý příběh jsem přečetla jedním dechem, děj byl velice zajímavý a napínavý, nutil mě číst dál a dál. Pan Vrba má můj hluboký obdiv, jak za knihu, tak za své činy. Určitě si ji ještě někdy přečtu znovu. Doporučuji všem!!!