Utekl jsem z Osvětimi

Utekl jsem z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13570/bmid_utekl-jsem-z-osvetimi-65bfdf3830ae2.png 5 1104 214

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. ISBN 80-85924-50-1 (chybné)... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Příběhy

Vydáno: , Sefer

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century , 1998

oladnb
08.08.2018 5 z 5

Četla jsem asi asi ve 22 letech a velmi, velmi mě oslovila. Zajímalo mě a stále zajímá válečné téma a kniha pro mě byla velmi zajímavá. Jednou si rozhodně přečtu znovu a všem doporučuji. Vyprávění opravdu autentické, uvěřitelné a bohužel děsivé.

K032y
03.08.2018 5 z 5

Strhující příběh o tom, jak to tehdy chodilo v koncentračních táborech, neskutečné odvaze, štěstí a touze přežít. Upřímně smekám před autorem a lidmi, kteří se odhodlali k tomu, aby utekli a informovali tak svět o tom, co se zde dělo a několikrát jsem si při čtení uvědomil, že nebýt štěstí či ostražitosti autora v situacích v jakých se ocitl, tak vlastně tato kniha ani nemusela vzniknout. Příběhy podle skutečných událostí mám snad úplně nejraději a jak již bylo zmíněno - tohle by měla být povinná četba pro střední školy a měl by si ji přečíst každý!

PetaPug
17.07.2018 5 z 5

Moc silný příběh. Toto by si měl každý přečíst.

JancaMia
17.07.2018 5 z 5

Pan Vrba i pan Weiss mají můj neskonalý obdiv, z knihy místy až mrazí a chvílemi brečíte a nemůžete přestat, nejsmutnější je že taková je naše historie a je třeba jí připomínat mladším generacím .

lenka9993
06.06.2018 5 z 5

Vyjadřuji svůj obrovský obdiv Rudolfu Vrbovi a všem židovským i ostatním vězňům koncentračního tábora Osvětim i všech dalších příšerných táborů. Můj mozek jen těžko dokáže pochopit, jak se taková ohavná zvěrstva mohla dít. Často si stěžujeme na to jak se máme Co dělají politici, že máme nedostatek financí a podobné, Ve srovnání s holocaustem maličkosti. Přála bych si setkat se alespoň s jedním člověkem který prošel období války a dosud žije. Tak ráda bych mu, nebo jí vyjádřila svůj obrovský obdiv a účtu. Četla jsem už více knih Na toto téma a nikdy se nepřestanu divit, Jak se to mohlo stát. Obdivuji obrovskou odvahu Rudolfa Vrby i jeho přítele. A je mi líto, že mu to nemohu říci osobně.
Už nikdy se nic takového nesmí stát ! Niky !

dadako
29.05.2018 5 z 5

Nestává se často, aby někdo kdo něco takového prožil, dokázal i své zážitky poutavě popsat. Spolu se Smrt je mým řemeslem, tato knížka patří k mým top 2, věnujícím se tomuto tématu.

Zanynka
17.05.2018 5 z 5

Jeste doporucuji Utek z Treblinky. Ty dve knihy z hlavy uz nikdy nevymazu. Hruzne dejiny.

Owain
26.03.2018 5 z 5

Neuvěřitelné, mrazilo mě . Nejlepší kniha, jakou jsem zatím na toto téma četla.

sovic
22.02.2018 5 z 5

Dobra kniha. Neuveritelny pribeh (jaky mel ten clovek skoro celou dobu strasne stesti... a jake veci se tam lidem dely jako kdyby to bylo naprosto normalni) ... ze kdyby se o koncentracich nevedelo vubec nic.. tak bych si po precteni knihy rekl, ze je to dobre vymysleny pribeh, ale neco takoveho se prece ve svete nemuze stat.
Proste nechapu.
Budme radi za dnesni dobu

vmatusko
06.02.2018 5 z 5

Veľmi dobra kniha, kde z úst Rudolfa Vŕbu presne opisuje pobyt v Osvienčime a útek na Slovensko. Kniha sa veľmi dobre čítala, nemohol som sa od nej odlepiť. Spolu s autorom som prežíval tie strašné momenty.
Človek sa potom zamýšľa ako môžu byť ľudia takí krutí - veď to bolo len pred pár rokmi.

Melancholie
04.02.2018

Pokud se nepoučíme z minulosti, budeme nuceni ji opakovat. Je moc důležité aby se k této knize popisující jedno z nejčernějších období našich dějin dostávali stále další čtenáři. Z knih na toto téma se mi spolu se Smrt je mým řemesel zapsala do srdce nejhlouběji.

ERIK 2
22.01.2018 3 z 5

Právě ležím doma nemocný a tak jsem si říkal co by asi se mnou bylo kdybych tak za popisovaných podmínek měl chřipku.No asi by to se mnou dopadlo velice špatně.Horečka,zimnice a ještě tvrdá otrocká práce k tomu rovná se plynová komora a nebo smrt vyčerpáním.Jen některé pasáže mi docela připadali jako kdyby hlavní hrdina měl na lidi neuvěřitelné štěstí a vždy vyvázl ze všeho kličkováním a že by byli kápové a dozorkyně tak nevšímaví?!

Rade
31.12.2017 5 z 5

Po tolikáté čtu o holocaustu a pokaždé si říkám – nechápu…
Ano, utrpení, mučení, zabíjení to se odehrávalo a bohužel odehrává stále – ale tady ta dokonalá organizace, ta preciznost, ta masovost, plánovaná likvidace milionů lidí v továrním měřítku a do detailů vymyšlená kamufláž k tomu… to je ta největší hrůza.
Pro mě nové informace – o Vrbově a Wetzlerově zprávě a její pomalé a často nepochopitelně mařené cestě na veřejnost, to bylo hodně depresivní, smutné podrobnosti o likvidaci českého rodinného tábora a taky o až neuvěřitelné vztahové hierarchii mezi vlastními vězni.

Damato
12.12.2017 5 z 5

Proč je na světě takových dobrých spisovatelů, kteří dokáží tak opravdově popsat tehdejší dobu, ze které nás mrazí a věříme, že bychom nic podobného nedopustili a proč je na druhé straně na světě tolik magorů, kteří po něčem takhle ponižujícím a podobném touží dál a neustále vystrkuje růžky na nás normální lidi, co chtějí jen jediné - žít v klidu a v míru se svými rodinami na tomhle už tak neveselém světě.? Je to podivné, že vždycky zvítězí lidská blbost a chamtivost nad klidem a mírem. Tak proč nám byl dán do vínku rozum? Kniha za to ovšem nemůže, je napsaná velice čtivě a chytne za srdíčko.

kdu
20.11.2017 5 z 5

Fascinují mě opravdové (ale i fiktivní) příběhy lidí, kteří prošli koncentračními tábory. Nevím proč. Knih na toto téma jsem přečetla asi víc než je zdrávo a stejně mě vždy znovu dostanou.
Pan Walter/Rudolf, si 5 hvězd zaslouží nejen za to, co prožil a dokázal, ale i za to, jak svůj příběh dokázal srozumitelně, stručně a výstižně napsat.
Nepochybuji o tom, že i jeho mlíkaři došlo, že toto svědectví není výmysl.

Guzzi
31.10.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih na toto smutné téma.

VladkaBU
16.10.2017 5 z 5

silný příběh, četl se dobře, i když při tom opět mrazí. O těchto zlých dobách už bylo napsáno hodně, ale pokaždé jsou ty příběhy v něčem jiné. Každý viděl, slyšel, potkal, někoho a něco jiného prožil. Velmi povedená kniha

Bravery
12.10.2017 5 z 5

Tohle by mělo být v povinné četbě na středních školách..

Elgin
12.09.2017 5 z 5

Naprosta nutnost pro kazdeho kdo ma pochyby o zvracenych ideologiich.

claudiecarmen
09.09.2017 5 z 5

Netřeba komentovat, je třeba přečíst......