Utekl jsem z Osvětimi

Utekl jsem z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13570/bmid_utekl-jsem-z-osvetimi-65bfdf3830ae2.png 5 1102 214

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. ISBN 80-85924-50-1 (chybné)... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Příběhy

Vydáno: , Sefer

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century , 1998

martineden
martineden
21.01.2020 5 z 5

Po přečtení této knihy jsem ztratila iluze o humanitě. Neskutečná kniha!

Vybubu
Vybubu
16.01.2020 4 z 5

Ano, toto je kniha, která by měla být povinnou četbou na základních školách. Je až smutné, jak dokáže člověka změnit prožití něčeho tak nepředstavitelného. Občas mi bylo autora neskutečně líto, s jakým despektem a skoro až lhostejností líčí hrůzy naší historie. Nedokážu si představit, možná ani nechci.. tu bolest, utrpení, zoufalství... Dlouho ještě ve mně bude kniha rezonovat...

Alilka
Alilka
16.01.2020 5 z 5

Silný příběh silného člověka, který se nebojí přiznat, že tu hrůzu kterou prožil mu pomohlo přežít štěstí v tom neštěstí, které mu přálo i díky jeho přičinění... Kniha mě utvrdila v jednom, Walter Rosenberg byl úžasný člověk.

kejty95
kejty95
15.01.2020 5 z 5

Tato kniha se již nedá skoro nikde sehnat. Neprodává se další vydání, v knihovnách jsem jí také moc neviděla. Potom mi ji sehnal snoubenec a já byla strašně šťastná, chtěla jsem ji mít ve své knihovně. Jedna z těch, které se čtou jedním dechem, moc p. Vrbu obdivuji, že i za takových podmínek sebral tolik síly a odvahy to vše uskutečnit.

Tyto knihy a výpovědi obětí by rozhodně neměly být zapomenuty..

Davidolos
Davidolos
05.01.2020 5 z 5

Onehdy jsem tu četl něčí komentář, že se mu kniha nelíbila, onen člověk odsoudila pana Vrbu z cynismu, který ho zastihnul v Osvětimi. (Že byl rád za více místa v koji, protože člověk vedle něj umřel.)
Ale udělal i mnoho dobrého, snažil se uspořádat převrat, zachránit transport z Terezína a pokusit se bojovat zpět. Vrbova a Wetzlerova zpráva je považována za jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. stol.
Kniha se četla dobře, Vrba vše barvitě popsal a na přeživšího ukázal asi nejlepší náhled na hiearchii KZ Auschwitz. Vyobrazuje, kam až je člověk schopen zajít, když jeho chování není postižitelné. (Neskutečné příběhy řezníků a trapitelských Kápů a dozorců, kteří soutěžili v tom, kdo zabije vězně rychleji, méně ranami pěstí.) Tehdy neexistoval způsob jak se vykoupit, neexistoval univerzální způsob záchrany. Nemohl ses chovat tak, aby tě nezabili. Číhala tam smrt všude a stačilo si prostě jen hledět svého a někdo vás mohl pro potěchu zastřelit. Tohle všechno se podařilo panu Vrbovi skvěle vystihnout, až mi z toho šel mráz po zádech.
Rovněž na knize cením, že obsahuje i závěrečnou zprávu, která nakonec oblétla svět, kde se nachází méně osobní popis fungování lágru a přibližné statistiky úmrtí.
Četl jsem podruhé a ještě si k tomu určitě najdu cestu.

te-ssiinka3905
te-ssiinka3905
31.12.2019 3 z 5

Nedočetla jsem asi 40 stran zbývá, ale dnes konci 2019 a mám ji v čtenářské vyzve... Každopádně Nechápu proč jsou z ní všichni, tak odvařený... Je mnoho lepších knih o Osvětimi.. Každopádně tohle nemělo byt o Osvětimi, ale o útěku tomu je věnováno tech 50 stran na konci... Knih se nečte dobře, zbytečných postav, hrdinský čin oceňuji, ale jinak je to maximálně na 3 hvězdy a to ještě s oběma očima zavřenýma...

plejtvák
plejtvák
23.12.2019 5 z 5

Četl jsem jako povinnou četbu na střední. Ještě dodnes na ni občas vzpomínám. Jde o nejlépe zpracovaný příběh o Osvětimi, který znám.

maličkán
maličkán
11.12.2019 5 z 5

Tak tohle byla jedna z nejlepších knih na téma Holocaust. A to jsem jich již přečetla spoustu. Osvětim a Březinku jsem osobně navštívila, takže o to byl příběh napínavější a realitnější. Doporučuji.

nai.ivka
nai.ivka
11.12.2019 5 z 5

O téma jsem se zajímala dřív, díky tomu to pro mě nebyla taková hrůza. I tak mě to zasáhlo podobně jako když jsem prvně viděla film natočený z vyhlazovacích táborů. Způsobil to příběh, do kterého jsem se začetla.

AnDyB
AnDyB
23.10.2019 5 z 5

nemám slov. Neskutečný příběh opravdu dost silný na emoce. Zaplakala jsem si někdy jsem knihu musela odložit jelikož to bylo moc. Myslím že by měl každý rozhodně přečíst.

Nestorkea
Nestorkea
04.10.2019 5 z 5

Skvělá!

Netopyr07
Netopyr07
16.09.2019 5 z 5

Zatím jsem na konci 5. kapitoly, ale teď nemám sílu to číst dál. Je to výborné, čte se to "samo", ale téma je pro mě teď natolik těžké, že si musím dát "oraz" :-/

Kate72
Kate72
15.09.2019 5 z 5

Jedna z mála knih o holocaustu, která je sepsána podle úplné pravdy. Ve většině případech
autor napíše napínavý příběh s úspěšnou glosou "podle skutečné události", ale ve finále je většina děje i postav smyšlená. Takhle knížka to byl opravdový originál bez cenzury. Neuvěřitelný příběh, neuvěřitelná zvěrstva spáchaná na židech. Nikdy se nic podobného nesmí opakovat. Díky Walterovy a Alfredovy se svět dozvěděl úplnou pravdu. Klobouk dolů před jejich statečností a touhou po spravedlnosti.

Hani77
Hani77
09.09.2019 5 z 5

Velice silný příběh, často jsem „nedávala“ víc jak jednu kapitolu najednou. Walter/Rudolf měl ale velké štěstí, že vždy našel způsob jak přežít. Určitě doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět více o chodu Osvětimi a Březinky, ale místy je to hodně drsné. Existovala hierarchie vězňů a ti, kteří přišli nejdříve a přežili tvrdé začátky, se měli výrazně lépe než ti na nejspodnější úrovni. Díky této knize jsem pochopila hodně souvislostí z knihy Tatér z Osvětimi, u které jsem si při jejím čtení myslela, že román má hodně „obroušené hrany“. Ale asi opravdu byla taková realita. Milióny lidí v koncentračních táborech neskutečně trpěly, ale podle Vrbovo slov „elita si tu žila na vysoké noze, daleko lépe než většina lidí v Evropě“.

Člověk se ptá, jak mohli Němci tak slepě jít za svým vůdcem a přihlížet zvěrstvům, která se páchala. Trochu to objasňuje Vrbovo vysvětlení: „Byla to psychologická válka na vlastní frontě. Dítě v Berlíně potřebovalo boty. Hitler je našel v Osvětimi. A máma napsala tátovi na ruskou frontu dopis, v kterém velebila spasitele s malým černým knírkem.“

joachim36
joachim36
01.09.2019 5 z 5

Tato kniha dokazuje, že skutečnost může být mnohem šílenější než vymyšlené hororové příběhy. Člověku při četbě tuhne krev v žilách. A člověk si uvědomí, jak relativní může "cena života" být. Jedna z těch knih, kterou by si měl každý přečíst.

Sacinka
Sacinka
26.08.2019 5 z 5

Tato kniha nejde nějak okomentovat. Nechtěla jsem si u ní připouštět ani představovat, že je to reálná pravda.. navíc která se stala pár let nazpět. Moje hlava to stejně nikdy úplně nepobere...
A v tom věku? Klobouk dolů před ním, a všemi co ty zvěrstva přežili, vydrželi, bojovali a věřili.

misa_k
misa_k
16.08.2019 5 z 5

Pro toho, kdo nečetl, je to nepopsatelné. Pro toho, kdo četl, neuvěřitelné.

Mijagi
Mijagi
22.07.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostal díky velmi pěkně natočenému dokumentárnímu filmu Kroky na hraně režiséra Viliama Bendíka. Parta slovenských ultratrailistů se v něm vydá po stopách Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera a jednorázově proběhnou celou jejich trasu z Osvětimi až do Žiliny. V podobném duchu jsem očekával i knihu Rudolfa Vrby – pár stran o koncentračním táboře a většina pak o útěku. Nakonec byl ale poměr přesně opačný. Místo po cestách lesy, poli a vesnicemi nepřátelských území jsem se stále hlouběji nořil do každodenní děsivé rutiny táborů Majdanek, Osvětim a Březinka, až se mi celý ten krutý a neskutečný příběh odehrávající uprostřed civilizované Evropy zhmotnil i do noční můry. V dnešní době o tomto tématu vzniklo mnoho knih, dle recenzí různých kvalit, tato rozhodně patří k těm nejlepším z nich.

Edona
Edona
02.07.2019 5 z 5

Pro mě asi jedna z nejlepších knih o holocaustu, co jsem četla. Pokaždé mě z tohoto tématu mrazí. Ale v této knize, více než v jiné, mě neskutečně zasáhla ta preciznost s jakou se prováděla masová likvidace a hlavně nevědomost s jakou šli lidé na smrt. Proč lidé mlčeli, i když postupně zrůdná pravda prosakovala na povrch...

„Zlo činí ten, kdo se zlu jakkoli poddává: ať aktivně, nebo pasivně, ať jako nástroj, nebo jako pozorovatel nebo jako oběť.“

SugarDolly
SugarDolly
15.06.2019 4 z 5

Kniha se mi dostala do ruky tak trochu náhodou. A moc se mi do ní nechtělo, protože příběhy z doby holocaustu se v posledních letech valí v hustém proudu. Ale tohle je fakt moc dobře napsané... líbilo ...