Útěk tanvaldských mašinek do Tater aneb Boj mašinky Pádlenky za svobodu

Útěk tanvaldských mašinek do Tater aneb Boj mašinky Pádlenky za svobodu https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458713/utek-tanvaldskych-masinek-do-tater--YpB-.jpg 4 3 3

Kniha je věnována všem bojovníkům za svobodu, zejména mašince Pádlence, hlavní postavě této knihy. Také polepšenému českému králi Křivulínovi a dalším negativním bytostem, bez nichž by svět nebyl světem, neboť pouze díky spolupůsobení světla a stínu se může odehrávat děj nejen v pohádkách. Podobnost mašinek vystupujících v této knize s mašinkami rachotícími po našich drahách je zcela náhodná. Podobnost osob vystupujících v této knize s kýmkoli, koho znáte, je občas zcela náhodná a občas zcela plánovaně nenáhodná. Záleží na fantazii každého čtenáře, koho v postavách uvidí. Číst pohádky přece vyžaduje představivost. A především: pohádka je pohádka. Tož, ponořte se do víru mašinkovské zápletky nezatížení předsudky. Pevně věřím, že humorně, až bláznivě pojatý příběh, jenž zobrazuje střet dobra a zla a je situován do mašinkovského prostředí Tanvaldska, slovenských Tater a dnešní doby, v dětech zaseje semínko touhy stát na straně dobra a že děti myšlenky a poselství pohádek pochopí. Nepodceňuji je. Vnímají totiž v jiném módu, oplývají intuicí a mají úplně jinou představivost než my, dospělí, kteří s věkem a zkušenostmi představivost a fantazii do jisté míry ztrácíme. A pokud něco ne zcela pochopí? Děti jsou přece zvyklé, že spoustě dějů kolem sebe nerozumí. Nicméně v takovém případě je skrze pro ně zatím neuchopitelné situace vždy neomylně provede jejich intuice a dětskost. Nemusí rozumět detailům, vnímají celek. Ze semínka vtištěného do podvědomí jednou může vypučet potřeba přemýšlet a ptát se, později i jiskra schopná nasvítit stinné projevy doprovázející každého z nás, každou dobu, každou společnost.... celý text

Literatura česká

Vydáno: , Baset

Orda
18.09.2022 5 z 5

Tyhle 2.pohádky o tanvaldskych mašinkách jsou těžší než první díl, ale jsou taky dobrý. Děti neví, že je tam občas zobrazená současnost a pobaví i se poučí. No a některý rodiče, který mají rádi krále Křivulína, se trochu naštvou. Což je jejich problem.

Vevericka.eva
22.12.2021 1 z 5

Šílenost.

ZelenýAnton
28.02.2021 5 z 5

Příběh mě moc bavil, ale maminku, která mi ho četla, dováděl k šílenství. Říkala, že míchat pohádku s politikou, je příšerný.