Útěk do divočiny

Útěk do divočiny https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87158/bmid_utek-do-divociny-weP-87158.png 4 875 171

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt...: předloha ke stejnojmennému filmu Zajímavá kniha amerického novináře rekonstruuje příběh mladého chlapce z dobře situované rodiny, který tragicky zahynul při své osamělé cestě na Aljašku. Skutečný příběh z roku 1992 zaujal autora natolik, že se nejen snažil prověřit jeho poslední cestu, ale také zjistit pokud možno i motivy, které mladého chlapce k riskantnímu dobrodružství vedly. Dvaadvacetiletý student odešel po promoci od rodičů, zbavil se veškerých peněz a po vzoru Londonových hrdinů odešel do divočiny, aby tak nalezl sám sebe, oprostil se od všeho zbytečného a hlavně dokázal, že člověk může žít v souladu s přírodou bez pomůcek, které nabízí civilizace. Několik osudných chyb ho stálo život.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Columbus (ČR)

Into the Wild , 1996

Dolina
15.01.2017 5 z 5

Úžasné. I když jsem první viděl film, ve kterém mi Chris přirostl k srdci, tak v této knize jsem si k němu musel znovu hledat cestu. A myslím, že to byl i autorův úmysl. Ze začátku Chris působí jako mladý nerozvážný snílek, ale čím více souvislostí se odkryje, tím více jsem začal chápat jeho motivaci a důvody.

Erudite
21.11.2016 4 z 5

Nedivím se Krakauerovi, že ho příběh Alexe natolik uchvátil, že od článku došel až ke knize. Díváte se skrz stránky na bělostnou divočinu Aljašky a říkáte si, jaký je to pocit. A vlastně tak nějak víte, že ten pocit nenajdete, pokud nebudete se zmrzlýma nohama a s pocitem samoty a absolutní svobody někde v divočině, i kdyby to mělo být jen pár mil od hlavní dopravní tepny...

Hathor89
15.10.2016 5 z 5

Úchvatný příběh člověka, který hledá vlastní identitu, vyznává svobodu a „jehož domovem je cesta.“ Jestli byl blázen, nebo dobrodruh musí každý posoudit sám. Při čtení měl místy můj obdiv (hned bych sbalila batoh a vyrazila mimo civilizaci), místy jsem ho odsuzovala jako nezodpovědného člověka (na několikatýdenní putování, třeba do Santiaga de Compostela, vždy vyrazím s plánem, mí blízcí vědí, kde jsem – prostě nedokážu hodit všechno za hlavu, zbavit se prostředků a jít, kam mě nohy ponesou). Kniha se nedá srovnávat s filmem, který neumožní pochopit podstatu příběhu.

Heřmis
13.09.2016 4 z 5

Mně osobně je jedno, zda byl McCandless blázen, snílek nebo sobecký sebestředný idiot, protože mi vždycky byli a budou tito dobrodruzi sympatičtí a je jedno, zda stopuje, chodí pěšky okolo světa nebo jede na kole skrz poušť. Vybral si vlastní cestu a zemřel velmi mladý, ale pravděpodobně ty poslední roky prožil šťastně a hlavně svobodně podle své vůle. Kniha se mi líbila a mohu doporučit také stejnojmenný film.

Brace
11.09.2016 5 z 5

Druhá kniha od Jona Krakauera, kterou hodnotím plnými body. Ano, souhlasím, příběh obsahuje spousty informací, které jsme vědět nutně nepotřebovali, včetně kapitol, které se týkaly autora samotného, ale jsou podány tak zatraceně čtivě, že jsem je Jonovi prostě sežral. Někteří lidé měli pro mladíka Chrise pochopení, někteří ne. To už je na posouzení každého z nás, jak silného dobrodruha máme v sobě. Ale já s vědomím, že je právě neděle večer a zítra jdu do práce, kam budu chodit ještě minimálně dalších 30 let, mám chuť taky sbalit svých pět švestek a mazat někam pryč:-)

petra4080
07.09.2016 3 z 5

Zajímavá kniha plná myšlenek o smyslu života, pro mě však příliš životopisná, trochu to nudí :-(

R.A.B.
30.08.2016 5 z 5

První jsem viděla film a udělal na mě obrovský dojem. Ihned jsem si sehnala knihu a dala se do čtení. Když jsem začala číst trošku mě odradil autorův styl psaní, ale nicméně po pár dalších stránkách jsem si zvykla. Kniha je neuvěřitelně silná a čtivá. Po přečtení knihy mě napadlo: Byl Alex Supertramp vůbec hrdina nebo jen nezodpovědný člověk, který přidělal jeho rodičům tolik starostí? Nad touhle otázkou a knihou celkově budu přemýšlet ještě hodně dlouho. Rozdodně doporučuji. :)

gersie
24.08.2016 2 z 5

Co je na knize nejúžasnější je , že je ze všech stran popsaná skvělými recenzemi , a zřetelně označená jako SVĚTOVÝ BESTSELLER. Asi je to nutné , protože jinak by si toho leckdo ani nemusel všimnout. Jistě je nanejvíš úžasné , že zjistíme o kolik centimetrů je jeho sestra menší, jestli nosil do práce v botách ponožky , nebo jestli měl někdy půjčené klíče od knihovny. Jsou to velice důležité okolnosti co by jistě měl celý svět vědět. Ale o jeho cestě a zážitcích toho vlastně ani moc vědět nepotřebujeme. Blablabla.....divím se , že neměla tato kniha alespoň 600 stran, jistě by se dalo vyšťárat spousta věcí co si řekl třeba na pískovišti se sousedovic chlapcem při stavbě báboviček. Nafouknutá americká bublina o ničem......je třeba mít co nejvíc takových novinářů a zaplatit jim dovolenou, aby sesmolili co možná nejvíc tak "úžasných" příběhů......už se na ně třeseme....

JitrniPoutnik
24.08.2016 4 z 5

Silný dojem. Bůh, příroda, mnich, porozumění mladé duši, hledání, tísnivý pocit po dočtení. Popisné komentáře k událostem, občas až přiliš nahuštěné.

vandalka
06.08.2016 4 z 5

Velice umně vystavěná kniha. Krakauer na čtenáře (přinejmenším na mě) hraje jak na housle: začne tragickým a všem známým koncem – McCandlessovou smrtí v aljašské pustině, posléze nám předkládá mozaiku složenou z pátrání po Chrisově pohybu, rozhovory s lidmi, kteří ho za poslední dva roky jeho života poznali, náhled do Chrisova dětství, dospívání a nátury, ke konci vyjmenuje všechny hloupé chyby, kterých se mladík dopustil a jejichž následkem zahynul – Právem! chce se vám křičet v ten moment, protože McCandless se prostě choval jako naprostý idiot a přivodil si to sám, jen aby se Chrise v samotném závěru tak lidsky zastal, že najednou roztajete a znovu zahlédnete toho idealistu, který, nebýt různých nešťastných náhod, svou šílenou eskapádu přežít mohl a dnes by měl o čem vyprávět vnukům. Nečekala jsem, že mě ten příběh a hlavně způsob, jakým je vyprávěn, tak strhne.

Leusee
17.07.2016 4 z 5

Když srovnám knihu s filmem, tak kniha mě tolik nepohltila a nevytvořila mi ke Chrisovi takový vztah jako film. Naopak se mi ale v knize líbil závěr, kdy se jeho rodiče jdou podívat na místo, kde zemřel. Takže určitě doporučuji nejen přečíst knihu, ale také se podívat na film.
Neuvěřitelný příběh který vás hodně donutí přemýšlet nad vašimi prioritami a nad životem jaký vedete. Chris byl/je doopravdy velmi inspirující osoba.

HuldukFolk
20.03.2016 5 z 5

Když jsem viděl poprvé film Útěk do Divočiny a dověděl jsem se o příběhu Chrise MCcandlesse, mé kořeny se ve mne pohnuly, zásah přímo k srdci. Každý z nás má v sobě divočinu, a toužíme ji probudit utéct a osvobodit se, je to náš manifest svobody - touhy po svobodě, Chris nám zanechal něco velmi citlivého, něco co má každý z nás v sobě a díky jeho příběhu do toho můžeme nahlédnout. Chris došel na závěr k jakémusi procitnutí zjištění - že nakonec to po čem skutečně toužíme jsou vzájemné vztahy, rodina a skromný šťastný život, ten pocit kdy víme že skutečně nejsme sami, pocit kdy někoho milujeme a vždy máme oporu. Tato myšlena toto zjištění zapečeťuje celou knihu a celý jeho příběh :)

narcisonanis
27.02.2016 3 z 5

Zažít divočinu a zemřít
Je velmi těžké při hodnocení od sebe oddělit knihu jako takovou a hlavní postavu Christophera McCandlesse. Ať už zachycena ve filmu nebo v této knize, stala se pouť mladého (pro mě rádoby) dobrodruha příběhem, který lidem dokáže měnit životní hodnoty, nebo aspoň dodávat sílu k uskutečnění záměrů, na něž zatím jen ve skrytu duše mysleli.
Najdou se dva tábory – lidi, kteří McCandlesse horlivě odsuzují jako lehkomyslného a domýšlivého hazardéra, a potom ti, kteří se k jeho nadšení pro divočinu a k životu mimo běžné konvence hlásí.
Ti první možná rychle soudí a nesnaží se poutníka životem dostatečně pochopit, ti druzí naopak nevidí Christopherovu aroganci a (paradoxně) neúctu k přírodě – jasně, on ji sice obdivoval a snažil se s ní žít pokud možno v souladu, zároveň mu však absolutně chyběl zdravý respekt k tomu, co všechno na něj může divočina přichystat. Na konci svých zápisků, když už měl namále a sám si to uvědomoval, snad poznal svou osudovou chybu, které se dopustil. Co naplat, příroda si vzala svou daň za hloupost a domýšlivost.
Já chápu, že se na mnoha přetechnizovaných místech planety žije citlivějším romantickým duším čím dál hůř a stravuje je hektičnost konzumního života. Zpřetrhání všech dosavadních vazeb a absolutní odklon od všeho mi však nepřijde jako řešení.
Tři hvězdy z pěti ani ne tak za kvalitu knihy, jako za postavu a konání Christophera McCandlesse.

Kiwisska
04.12.2015 5 z 5

Knihu jsem četla v originále. Jednoduchý styl, kterým je napsaná mě úplně odzbrojil. Takto emotivní knihu jsem dlouho nečetla. Doporučuji všem.

achilles
24.11.2015 5 z 5

Tuto knihu bych hodnotil ze dvou pohledů: příběh sám o sobě je napsán skvěle, krásně popsaná divočina Aljašky, napětí, vnitřní pocity Chrise. Prostě pěkná dobrodružná knížka, bohužel však s tragickým koncem.
Co se ale týče Chrise, byl to, podle mého mínění, floutek, teenager, který toho chtěl tolik, ale ve skutečnosti nevěděl co chce. Je krásné mít cíle, hledat smysl života, a pak to přenést do reality, ale vše potřebuje přípravu.
Jak napsal Hemingway: "Velké ideály potřebují nejen křídla, ale i terén, ze kterého mohou vzlétnout. " Chris se učil za pochodu, což v takové oblasti, jako je Aljaška, je hazardérství.

Etule
14.11.2015 5 z 5

Po shlédnutí filmu si uvědomuji, že nejsmutnější nebylo to, že umřel, ale že se rozhodl vrátit domů. Protože štěstí je jen tehdy skutečné, je-li sdílené.

Etule
10.10.2015 5 z 5

Silná kniha, alespoň pro mě. Víc zatím nedokážu napsat, jsem příliš plná emocí.

Nikuskaaa
13.09.2015 4 z 5

Dobrodružné knihy moc nectu, ale po shlédnutí filmu jsem udělala výjimku. Musím říct, že příběh je skvělý a donutí člověka přemýšlet, ale kniha mě tak úplně nepohltila

RunningWolf
28.08.2015 5 z 5

Pro milovníky filmu povinnost.Osobně jsem film viděl mockrát a asi jen tak nepřestanu :) Tahle kniha na prokládání času kdy na film není čas je super.Je v ní to samé co ve filmu ale mnohem více podrobností,detailů,spekulácí,názorů a i nějakých příběhů a ukázek jiných dobrodruhů.Rozhodně neporovnatelné s filmem protože film je natočený perfektně a něco víc z knihy už by ten klenot asi ,,znehodnotilo,, ale kniha sama o sobě je také super a kdyby v ní bylo jen co je ve filmu,tak by byla taková ,,poloprázdná,, Fanda AlexeSupertrampa by měl mít oboje.Když ani jedno z toho tak aspon lásku k přírodě a možná i lidem

Merynkaw
24.08.2015 3 z 5

Knihu jsem louskala velmi pomalu, ale žádný dojem ve mně nenechala.