Útěk do divočiny

Útěk do divočiny https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87158/bmid_utek-do-divociny-weP-87158.png 4 875 171

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt...: předloha ke stejnojmennému filmu Zajímavá kniha amerického novináře rekonstruuje příběh mladého chlapce z dobře situované rodiny, který tragicky zahynul při své osamělé cestě na Aljašku. Skutečný příběh z roku 1992 zaujal autora natolik, že se nejen snažil prověřit jeho poslední cestu, ale také zjistit pokud možno i motivy, které mladého chlapce k riskantnímu dobrodružství vedly. Dvaadvacetiletý student odešel po promoci od rodičů, zbavil se veškerých peněz a po vzoru Londonových hrdinů odešel do divočiny, aby tak nalezl sám sebe, oprostil se od všeho zbytečného a hlavně dokázal, že člověk může žít v souladu s přírodou bez pomůcek, které nabízí civilizace. Několik osudných chyb ho stálo život.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Columbus (ČR)

Into the Wild , 1996

Pralev
02.05.2021 2 z 5

Četl jsem až po filmu, který mě naprosto okouzlil a nadchl. Nejen nádhernou přírodou, atmosférou a Vedderovou hudbou, ale především tím, jak ten kluk během pár let prožil víc než já za celý život (což je na jednu stranu dost depresivní myšlenka, ale zároveň inspirativní). Toužil jsem proto dozvědět se o příběhu a pozadí víc. Kniha byla pak bohužel těžké zklamání. Naprosto nesouvislá změť útržků, faktů a myšlenek, zcela nekoherentní. Některé úplně nepodstatné záležitosti rozpitvávané do titěrných detailů, jiné dlouhé časové úseky odbyté jako mávnutím ruky. Kdybych neviděl film a jen se ke mně bez předchozích znalostí dostala kniha, asi bych ji ani nedokázal dočíst a jen bych přemýšlel, co tím vším chtěl autor říct.

Dejf_ano
21.04.2021 2 z 5

Knihu jsem odkládal nějakých 13 let. V té době jsem viděl film Into the wild inspirovaný právě touto knihou. A nutno říct filmové zpracování mě nadchlo.
Možná jsem se posunul někam jinám nebo kniha není moc dobrá, ale opravdu mě zklamala. Očekávání bylo větší než realita. Opravdu mě to mrzí, ale nemůže se připojit ke kladným hodnocením.
Například kniha Peklo blízko nebe od Jona Krakauera byla fenomenální, takže skutečně mě toto zklamání mrzí.

helena842
18.03.2021 5 z 5

Moc hezky napsáno, kniha se mi líbila. Příběh je fascinující a inspirující, nedivím se, že se ho Krakauer rozhodl vydat knižně.

Monikino
01.03.2021 2 z 5

Jak jsem se na knížku těšila, tak moc jsem z ní byla zklamaná. U spousty pasáží v průběhu čtení nechápete, proč tam jsou, některé části jsou zbytečně detailní a naopak spousta věcí, která by vás O Chrisi McCandelssovi zajímala, úplně chybí, místy jsem si říkala, jestli je kniha vůbec o něm. V některých částech mě navíc zaráželo autorovo subjektivní hodnocení postav i Chrise samotného.
Knihu jsem dočetla s hořkostí, skoro si říkám, proč jí udělali filmovou obálku, když má s filmem tak málo společného - a za mě se mu, k mému překvapení, nevyrovná.

inmax
11.02.2021 3 z 5

Knihu jsem četl až po filmu, který miluju a docela mě zklamala. Čekal jsem rozšiření příběhu a dočkal jsem se spíš autorova detektivního pátrání po pohnutkách kluka, který nebyl až tak svatý jako ve filmu. Půl knihy navíc zabralo srovnávání s podobnými případy, kdy se člověk vydal vstříc divočině, včetně příběhu samotného autora, který se k "supertrampovi" taky přirovnává. Jediné, co tedy přičítám knize k dobru je fakt, že ukazuje události i po konci filmu.

Vida66
05.02.2021 5 z 5

Předloha ke stejnojmennému naprosto strhujícímu filmu....kdo viděl, tak kniha je nutnost k dovysvětlení a pochopení celého příběhu, protože některé věci se do filmu prostě nevešly. Jon Krakauer knihu navíc obohatil o své vlastní dobrodružné zážitky.
Silný příběh podle skutečné události, na který nejde zapomenout. Odvaha a touha nalézt sám sebe, poznat své vlastní schopnosti...myslím, že mu rozumím, jen to prostě nevyšlo. "Happiness only real when shared".

Dolik13
24.01.2021 4 z 5

Blázen, naivní šílenec a snílek? Nebo dobrodruh, který vzal svůj život za pačesy a chtěl ho prožít tak, aby mohl umírat s pocitem uspokojení? Od obojí trochu.

Myslím si, ale že Chris byl skutečně až moc naivní a to ho dovedlo k smrti. Věřím ale, že za svůj krátký život prožil tolik dobrodružství, co většina z nás nezažije za celý život. Kniha mě od první stránky chytla a nemohl jsem se odtrhnout.

Přiznávám se, že i přes to, že kniha obsahuje příběhy jiných dobrodruhů, tak pro mě to byl trošku rušivý element, ale i tak knihu rozhodně doporučuji.

misa.lemperova
13.01.2021 5 z 5

Útěk do divočiny mě opravdu zasáhl. Chris byl na jednu stranu hrozně zvláštní člověk, ale na druhou stranu byl svůj a šel si za svým snem. Někomu se může zdát, že ten kluk prostě neměl rozum a rozhodně nemohl být normální. Ale já si myslím, že každého čeká nějaký osud a Chris si svůj osud sám zvolil. Logicky to nemohlo skončit dobře, ale nemyslím si, že by byl Chris nešťastný. Byl klidný a vyrovnaný. On to tak chtěl. To však nemění nic na tom, že i když jsem se snažila mu porozumět, stejně se mi to nepovedlo. Muselo to být ale neuvěřitelné dobrodružství. Příroda je krásná, ale je nutné si uvědomit, že pro samotného člověka může být i velmi nebezpečná. Velmi silný a inspirativní příběh, doporučuji přečíst...

walin
31.12.2020 1 z 5

McCandless je pro mě po přečtení knížky a nějakých dodatečných informací opakem hrdiny, nebo někoho, kdo by měl být oslavován, natož kolem něj budován kult. Do sebe zahleděný kluk, který si myslí, že ví všechno nejlíp, ačkoli jeho názory oplývají zjevnými rozpory a paradoxy. Tyhle vlastnosti mu připravily bohužel neodvratný konec. Krakauer se snaží v knížce jeho přešlapy omlouvat, vysvětlovat a dát jeho cestě větší rozměr. Je to ale snaha samoúčelná a autor neopomene zmínit i svoje dobrodružství.

vemrazik
14.12.2020 3 z 5

Chris mě doopravdy irituje. Knihu jsem četla poprvé cca ve 20, teď o 7 let později mu stále nerozumím. Prostě je v něm něco, co mě zkrátka dráždí - asi proto, že mi přijde, že ten člověk snad vůbec nemá rozum... Ale když se nad příběhem i knihou zamyslím víc, musel být opravdu osobnost. Už jen kolik lidí na něj vzpomínalo, určitě to byl moc hodný a ochotný člověk, jen zkrátka můj mindset bude asi na hony vzdálený tomu jeho.
Knížka se mi ale četla dobře, rozhodně byla lepší a obsáhlejší než film.

ajaworld
01.12.2020 5 z 5

Naprosto skvělé. V knize autor popisuje několik podobných případů odchodu do divočiny a snaží se dobrat osobnostních profilů a paralel u těchto lidí (mužů). Popisuje i vlastní riskantní dobrodružství na Ďáblově prstu. Kapitoly uvozují zajímavé citace nutící k přemýšlení. V teple a bezpečí domova se čte skvěle.

Phyl
21.11.2020 5 z 5

Příroda jest krásné místo, o to nebezpečnější. Žít a přežít v ní je pro člověka stále nebezpečnější, těžší a dá se říci, že v dnešních dnech nemyslitelné. Přesto ta svoboda a dobrodružství za to stojí.

plutoking
13.11.2020 5 z 5

ne všechny ideály jsou ideální :)

Tyrkysová
10.11.2020 5 z 5

Jako novinář odvedl Jon Krakauer velmi úctyhodný výkon - dohledal velké množství materiálů, výpovědí svědků, mluvil s Chrisovými přáteli, známými, rodiči a sourozenci i náhodnými svědky jeho putování. Vydal se také na mnoho míst, kde Chris pobýval, prošel v jeho stopách i Stampende Trail, zkoumal příručky, které Chris četl, doptával se přírodovědců, dobrodruhů, ochranářů pracujících v parku... A s každým z těchto pohledů přidal další dílek do obrovské skládačky Chrisova života i posledních dnů. I když se názory čtenářů na Chrisův příběh mohou různit, jedním z autorových záměrů bylo jistě podat jeho příběh natolik podrobně, aby si z něj každý z nás mohl vzít to své. A to se mu povedlo.
4,5*/5*

myelka
03.10.2020 4 z 5

kniha se mi četla celkem dobře (i když mě Chris v některých momentech iritoval), ale Into thin air byla prostě větší pecka.

fnoudek
15.09.2020 5 z 5

...na obrázku se usmívá a nelze pochybovat o tom, co vyzařuje z jeho očí: Chris McCandless byl klidný a vyrovnaný jako mnich na cestě k Bohu.

katy87
08.09.2020 4 z 5

Film jsem viděla jako první, myslím, že výjimečně toto pořadí nevadilo, neubralo mi to nic z knihy. Kniha vlastně oproti filmu obsahuje víc věcí, není pouze o Chrisovi, ale i o jiných dobrodruzích, včetně samotného autora - vše je psáno tak, aby to vytvořilo kontext pro příběh samotného Chrise. Oproti filmu se i dostanete hlouběji do Chrisovi mysli a jeho přemýšlení. Nicméně souhlasím s některými komentáři, struktura mi přišla trochu chaotická, nicméně se mi zase moc líbily texty na začátku každé kapitoly - úryvky z románů, které Chris četl, úryvky, které podtrhovaly obsah každé kapitoly. Chování Chrise soudit nebudu a určitě se o to nesnaží ani autor. Doporučuji knihu i film!

DagmarMo
01.09.2020 1 z 5

Into the Wild byl pred lety jeden z mych nejoblibenejsich filmu co me chytl za srdce a tak jsem se k pribehu chtela vratit v knizni podobe. Kniha me ale bohuzel vubec nechytla, musela jsem se do ni nutit. Neprijde mi dobre ani poutave napsana, autor pise zdlouhave a opakuje se, chronologicky tez neprehledne, odbiha od tematu a pridava spoustu souvislosti, co k pribehu nepatri a je z toho pro me jedna velka rozvlekla nuda.

alicewol
18.07.2020 5 z 5

Neprobádaná myšlenka nutné "sobeckosti", která osvobozuje člověka. Kniha je jasným příkladem paradoxních vlastností TÉ zkažené a povrchní společnosti, na kterých se tolik lpí a zdají se nám nezbytné pro bytí. Těžko tak pochopit hlavního hrdinu - O to ale úplně nejde. Hodně lidí cestuje a něco hledá... Málokdy je ale cíl cesty těchto dobrodruhů hluboký tak jako Alexanderův.

Medunkavera
10.07.2020 5 z 5

Ano, hezky se to čte, hezky se na to dívá, ale já bych to bez sprchy a čisté voňavé postele prostě nedala.