Útěk do divočiny

Útěk do divočiny https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87158/bmid_utek-do-divociny-weP-87158.png 4 875 171

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt...: předloha ke stejnojmennému filmu Zajímavá kniha amerického novináře rekonstruuje příběh mladého chlapce z dobře situované rodiny, který tragicky zahynul při své osamělé cestě na Aljašku. Skutečný příběh z roku 1992 zaujal autora natolik, že se nejen snažil prověřit jeho poslední cestu, ale také zjistit pokud možno i motivy, které mladého chlapce k riskantnímu dobrodružství vedly. Dvaadvacetiletý student odešel po promoci od rodičů, zbavil se veškerých peněz a po vzoru Londonových hrdinů odešel do divočiny, aby tak nalezl sám sebe, oprostil se od všeho zbytečného a hlavně dokázal, že člověk může žít v souladu s přírodou bez pomůcek, které nabízí civilizace. Několik osudných chyb ho stálo život.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Columbus (ČR)

Into the Wild , 1996

MaKolar
05.07.2020 4 z 5

Skvěle napsaná kniha. Na jednu stranu Chrise chápu, ale na druhou stranu je až zarážející, že se vydal na Aljašku bez některých zásadních věcí, které jsou nezbytné pro přežití. I tak kniha nutí k zamyšlení.

Nikky000
28.06.2020 4 z 5

Příběh člověka co skončil opravdu tragicky.Nemohu úplně říct že jsem Mccandlesse pochopila, nejspíš úplně nesdílím jeho nadšení z divočiny a jsem asi zhýčkaná životem kdy berete spousty věcí jako samozřejmost.Touhle knihou ale dostanete facku která vám připomene že ne vždy jsou věci na kterých tak lpíme důležité. Detailně napsané, depresivní a drsné čtení. Děkuju autorovi že jsem mohla vidět život jinýma očima.

Yorika
18.06.2020 4 z 5

Jak já mu rozumím! Té touze žít život nezatížený společenskými konvencemi. Žít podle svého nikoliv podle druhých. Být v souznění s přírodou, vždyť dnešní svět je tak hektický. Každý se žene za kariérou, penězi. Rozumím té touze vyčlenit se z kolektivu lidí i sklonům k samotářstí. Je smutné, že když začala ochranná skořápka na Chrisově duši pukat a on se chtěl vrátit a začít nový život, nedostal již k tomu šanci.

Radunnie
14.06.2020 4 z 5

Oba dva pánové, jak J. Krakauer, tak i Ch. McCandless, jsou bezesporu zajímavými, inspirativními osobnostmi. Vyvolat v tak mladém věku v lidech, které na své cestě Chris potkal, tolik sympatií a nostalgických vzpomínek, to už musí být NĚKDO!
Film je bezkonkurenční a kniha má také něco do sebe, některé autorovy úvahy z pozice zkušeného dobrodruha stojí za povšimnutí, ačkoliv kapitolu o jeho dosažených úspěších, jakkoliv výjimečných, bych raději viděla v samostatném díle.

ErikaJ
03.05.2020 4 z 5

Dobře zpracovaný tragický příběh jednoho dobrodruha!! Obdivuji lidi, co se seberou a zkoušejí žít v drsné přírodě, jen s tím, co jim příroda poskytne. A miluji krásu Aljašky. Chrise bych určitě neodsuzovala. Naopak ho obdivuji pro jeho odvahu vydat se na tak náročnou cestu, úplně sám, a žit několik měsíců jen z toho, co si uloví nebo nasbírá. Jasně, byl nezkušený, asi i hodně naivní, když si myslel, že se svými nepříliš velkými zkušenostmi, dokáže v divočině přežít, ale zkusil to!! To se cení!! Sen si splnil, ale doplatil na něj bohužel svým životem. Přítom stačilo málo a vše mohlo být úplně jinak ...

pocketka
21.04.2020 2 z 5

Bohužel zde zřejmě půjdu proti proudu. Nečtu žádné průvodce, cestopisy ani biografie. Moje chyba, že jsem špatně pochopila, že se jedná o vyprávění, o příběh založený na skutečné události. A co víc, v překladu bylo pár chyb a to takových, že měly vliv i na pochopení textu. Na filmové zpracování se ráda podívám, ale kniha je pro mne zklamáním.

LunaL.
14.04.2020 4 z 5

Neskutečně zajímavý příběh o neskutečně zajímavém člověku. Škoda, že jeho život skončil tak tragicky. A zrovna ve chvíli, kdy se chtěl vrátit. Co by asi dělal, kdyby se z divočiny dostal?
Skvělé zpracování, je vidět, že autor do toho dal všechno, stejně tak, jak by to udělal sám Alex.
Nedávám plný počet hvězdiček jen proto, že mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Pak už jsem ale knihu doslova hltala :)

ibs
18.03.2020 3 z 5

Zaujimave, alefilm bol asi lepsi pocitovo tentokrat. Autor pise dobre, Everest bol skvely.

Cestovatel91
04.03.2020 4 z 5

Nejprve musím upozornit, že jsem měl od této knihy neobyčejně velká očekávání - jednak hrozně rád nalehko cestuji po světě (napsal jsem dokonce cestopisnou knihu Sabagiro už ne!), druhak mě hodně zaujal film, který byl dle knihy natočen.

Původně jsem si myslel, že si hlavní postava Chris McCandless psala podrobný deník, ze kterého vznikla věrohodná kniha popisující jeho zážitky. Bohužel Chris, nebo jak si sám říkal zajímavou přezdívkou Alexander Supertramp, ač velký intelektuál a člověk velmi sečtělý, si do deníku psal zápisky opravdu skromné a kniha tomu taky odpovídá. Sepsání jeho příběhu se ujal známý horolezec, který podle útržkovitých poznámek v Chrisově deníku postupně vyhledal všechny lidi, se kterými se kdy Chris na cestách potkal a zakomponoval do knihy jejich výpovědi, kterými útržkovité poznámky v deníku okořenil. Oceňuji, že vzhledem k nedostatku materiálu šel autor touto cestou místo aby si různé věci domýšlel a přikresloval.

To, že knihu napsal horolezec a dobrodruh v jedné osobě, mělo pozitiva - zdá se, že se do Chrise dokázal poměrně dobře vcítit a nejspíš různé Chrisovy myšlenkové pochody vysvětlit. V knize taky najdeme ve zkratce popsané různé příběhy i jiných lidí, kteří taky utekli do neúprosné divočiny (včetně autorova příběhu, jak vystoupal na nějaký šílený ledový štít na Aljašce) - to beru jako velké pozitivum - čtenář si tyto zvláštní a jedinečné lidi pak může na internetu nebo někde jinde dohledat.

Navaya
16.02.2020 5 z 5

Stejně jako asi většinu současných čtenářů mě ke knize přivedla filmová předloha, a těžko rozhodnout, které zpracování životního příběhu Alexe Supertrampa mě zasáhlo silněji. Soudím, že obzvlášť v moderní době byl Alex vskutku ojediněle uvědomělým jedincem a jeho příběh je velmi inspirativní pro všechny, kteří vnímají každodenní shon s nadhledem. Jednoznačné doporučení pro všechny, kteří mají občas nutkání sbalit si batůžek a utéct trvale mimo civilizaci. "Chris answered that careers were demeaning 'twentieth-century inventions,' more of a liability than an asset, and that he would do fine without one, thank you."

denča1000
13.02.2020

Nebudu hodnit hvězdičkama, protože jsem knihu po pár stránkách odložila. Nebavila mě.

Mám moc ráda knihy z Amerického prostředí, ať už z města nebo z divočiny a přírody.

Četla jsem nedávno podobnou knihu o takové výpravě a tam mě moc zaujala a hltala jsem ji každým slovem, ale tohle mě vůbec nezaujalo a dokonce mě to nudilo. Od začátku stránky přeskakovaly.

Dizzy3
26.01.2020 5 z 5

Stějně jako u knihy Peklo blízko nebe - nemůžu jinak než, že i tento příběh je neskutečný a od knihy se lze jen těžko odtrhnout. Jediné co bych knize vytkla bylo zasahování autora a vecpávání jeho útržků ze života..ty bych v knize opravdu nepotřebovala a celkově mi to narušovala jinak úžasný příběh.

Marketplace
05.01.2020 5 z 5

Knihu jsem si samozřejmě přečetl až po filmu, který jsem viděl kdysi dávno. Obojí je velmi dobré, kniha je však o něco lepší, jelikož je v ní spousta věcí, které se do filmu nevešly.

coppacabana
20.11.2019 5 z 5

Tak s touto knihou - s tímto životním příběhem, chcete-li - jsem rozhodně nesáhla vedle.
Mladý Chris McCandless uniká před civilizací do divočiny, kde se živí tím, co mu dává příroda - lovnou zvěří, veverkami, trochou těch ryb a rostlinnou stravou. Ke konci už nachází jakési usmíření, dostává se k určitému kompromisu a je připraven se vrátit do města. A bylo by se mu to i podařilo, nebýt jednoho omylu...
Užívala jsem si při četbě těch pocitů, kterých se mi dostávalo s každým řádkem. Směs klidu a míru, úžasu, ale hlavně pocitu těsného propojení s přírodou, s divočinou. Nejednou jsem zatoužila být na Chrisově místě. Dát sbohem pravidlům a alespoň nějaký čas strávit mimo civilizaci.
Musím ale zmínit, že občas jsem se ztrácela v jednotlivých "výpovědích". Každou kapitolu jsem se musela zastavit a ujasnit si, do jaké fáze Chrisova příběhu tato část zapadá. Neboť autor nezvolil chronologickou kompozici, nýbrž to tam házel ne vyloženě namátkově, ale na přeskáčku.
To ale způsobilo, že jste se o Chrisovi stále dozvídali něco jiného - dokonce i v úplném závěru knihy. Mysleli jste si, že už jste si o něm udělali obrázek, a najednou přišla další kapitola a náš hlavní hrdina, tento pozoruhodný člověk, nabyl zcela jiných rozměrů.
Příjemná, pamětihodná četba. Doporučuji.

Alisce
17.11.2019 4 z 5

Příběh, který chytí za srdce a nás lidi, co touží po dobrodružství, poznání a samotě rozhodně zaujme a možná i inspiruje. I když příběh neměl šťastný konec, tak se hlavní hrdina podle všeho díky svému dobrodružství šťastně cítil a to je v téhle době často opravdu těžké. Pořád se za něčím honíme a neuvědomujeme si, že tady vždycky bude něco dalšího, něco lepšího, co budeme chtít příště. Je to začarovaný kruh a pak nezbývá moc času na to si ten život opravdu užívat podle svého uvážení. Myslím, že lidi, kteří takto ,,utíkají" a užívají si samotu mají v hlavě sice většinou bordel, ale rozhodně mají odvahu. Protože být jen sám se sebou je sakra těžký. Tu chuť takto utéct má asi někdy většina z nás, ale kdo to opravdu uskuteční ?

Abia
09.11.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která je nejen o osudu jednoho mladého muže, ale najdete v ní i další zajímavé informace o Aljašce, o různých dalších dobrodruzích i o autorovi samotném. Pro mě je Chris opravdu zajímavá osoba a vlastně ho chápu, mám k tuláctví a minimalismu obecně kladný postoj. Jen si prostě myslím, že před něčím utíkal a to se autorovi objevit nepodařilo, protože to Chris skrýval sám v sobě, a možná také nechtěl Krakauer zranit jeho rodinu. I když já asi tuším.

Maevie
06.10.2019 5 z 5

Útěk do divočiny je rekonstrukce života jednoho mladého muže, jehož sny a ideály se vymykaly době. Jeho cesta ho stála život, leč něco mi říká, že na tom tragickém konci svého života ničeho nelitoval. Jeho smrt možná byla z pohledu mnoha lidí zbytečná. Pro mě však zemřel během té nejdůležitější aktivity našeho života - během pokusu splnit si sen. To bychom měli respektovat, i když jeho pohnutky nesdílíme a sami jdeme jinou cestou.

Potolu
23.09.2019 4 z 5

Jedná se o asi můj první cestopis, který jsem četla. Ze začátku jsem očekávala, že kniha bude spíš komentovaný deník Chrise, ale nakonec jsem i ráda, že je kniha napsaná tak, jak je napsaná. :-)
Upřímně jsem stále rozpačitá ohledně Chrise a kniha ve mně vyvolala mnoho otázek, domněnek, úsudků a myšlenek, které jsem měla potřebu sdílet se svým manželem... Na jednu stranu Chrise obdivuji, na druhou si taky říkám (jako někteří), že to byl naivní a nepřipravený blázen... Fakt nevím, co si myslet... .:-D

Fifth Element
24.08.2019 3 z 5

Vyber žánru, styl a obsah skvělé.. Co si myslím o "hlavním hrdinovi" si obsahleji ale radši nechám pro sebe..
Na jednu stranu můžu umět svým způsobem, jako samotář, porozumět, ale na druhou.. takového zaryteho, bezohledneho sobce vůči, bohužel, ne všem, ale jen pár lidem - i přesto že s mnohdy lepším osudem nebo jednáním než jiní - dle mého neoprávněně, moc často nepotkám..
Kdo z nás můžeme soudit kohokoli jiného tak, aby to bylo základem se vzepřít všemu? Buď chci nebo nechci, ale nehledám si výmluvy v jiných..

lenny_prague
22.08.2019 4 z 5

Silný příběh, který se mi četl lehčeji, než jsem si myslela, že bude. Možná proto, že jsem věděla, co se s Chrisem stane. Kniha byla pro mě zajímavě napsaná, popis událostí/míst/lidí/souvislostí se mi moc líbil a příběh se tím pro mě odvyprávěl moc zajímavě. Střídaly se ve mě pocity naštvání na Chrise za jeho nezodpovědnost/nepřipravenost/přílišný idealismus nebo snad naivitu.. a lhostejnost vůči rodičům s pocity úžasu nad aljašskou krajinou a přírodou obecně. Jsem ráda, že jsem si díky výzvě knihu přečetla.