Útěk do divočiny

Útěk do divočiny https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22590/bmid_utek-do-divociny-nyY-22590.png 4 875 171

Tragická odysea mladého dobrodruha, putování, na jehož konci čekala smrt...: předloha ke stejnojmennému filmu Zajímavá kniha amerického novináře rekonstruuje příběh mladého chlapce z dobře situované rodiny, který tragicky zahynul při své osamělé cestě na Aljašku. Skutečný příběh z roku 1992 zaujal autora natolik, že se nejen snažil prověřit jeho poslední cestu, ale také zjistit pokud možno i motivy, které mladého chlapce k riskantnímu dobrodružství vedly. Dvaadvacetiletý student odešel po promoci od rodičů, zbavil se veškerých peněz a po vzoru Londonových hrdinů odešel do divočiny, aby tak nalezl sám sebe, oprostil se od všeho zbytečného a hlavně dokázal, že člověk může žít v souladu s přírodou bez pomůcek, které nabízí civilizace. Několik osudných chyb ho stálo život.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Columbus (ČR)

Into the Wild , 1996

Carra
01.06.2018 3 z 5

Obdivuji Chrise, že si šel za svými sny a vykročil z komfortní zóny, i když se mu to nakonec stalo osudným. Kdo z nás by na tohle měl odvahu? Bohužel mi nesedl autorův styl psaní, přeskakování dějových linií, a navíc, očekávala jsem od knihy něco trochu jiného, a že tam bude více zážitků z Chrisových cest.

pavlina9305
12.05.2018 5 z 5

Raději než lásku, než peníze, než víru, než slávu, než poctivost.. dejte mi pravdu.
Thoreau

lenus52
07.05.2018 5 z 5

Kniha se čte perfektně, nemohla jsem přestat číst a moc se mi libilo
prolínání více příběhů. Například strany 112-116 jsem četla asi 12krat než jsem to všechno vstřebala. Je opravdu zajímavé jaké vlastnosti, charakter, temperament a cíl může mít jeden člověk.

dalibor123
01.03.2018 5 z 5

Moc hezky napsaný, nemohl sem se odtrhnout ani na chvilku. Doporučuji nejdřív film a poté knihu jako doplnění :)

ElissEm333
18.02.2018 5 z 5

Film Útěk do divočiny jsem viděla před více než deseti lety. Ke knize jsem se dostala až nyní a jsem za to velice ráda. Je to neuvěřitelný příběh! Kniha se stává takovou mojí osobní Biblí. Příběh mladíka, který byl tak trochu blázen a neuvěřitelně naivní, ale prokázal víc odvahy než kdy já za svůj život dokážu. Příroda je vládce všeho a na štěstí se prostě nedá spolehnout vždycky.

Evaho73
09.01.2018 5 z 5

Zaujímavý príbeh o kontroverznom chlapcovi s komplikovanou  osobnosťou a nadpriemernou  inteligenciou, ktorý bezhlavo šiel za svojím snom. Zriekol sa konzumného spôsobu života, svojej rodiny a vydal sa do divočiny, aby splynul s prírodou.

Príbeh Christophera McCandlessa sa ma veľmi dotkol a núti ma zamyslieť sa, čo alebo kto môže ľudí doviesť, k tak radikálnej zmene životného štýlu.

Inka063
03.01.2018 4 z 5

Ano, ochwey, film, protože Eddie Vedder. Nádherný hlas, nádherná slova písně Society. A film i proto, že byl tak nějak více uspořádaný, strukturovaný. I když závěr nepravdivý - "Alex" nesnědl špatnou bramboru (jak píše Montezuma). Podle autora snědl plody jedlé rostliny, které jsou na podzim - a jen na podzim - jedovaté.
Chris byl velmi citlivý a vnímavý člověk. Nenáviděl lži a konzumní společnost, čímž si mě získává i po druhém přečtení knihy po deseti letech. Byl určitě i velice schopný, vždyť kdo z nás by vydržel naprosto sám (a sám se sebou) 3 měsíce v divočině? Byl to snílek a hledač něčeho lepšího a sám sebe. Možná byl trochu lehkovážný, možná šel záměrně až na hranu a možná, že i trochu počítal s tím, že se nevrátí (na pohlednicích i v hovorech s blízkými několikrát užil "jestli se vrátím", "jestli svou cestu dokončím"). Přemýšlím, jestli svého rozhodnutí těsně před smrtí hladem litoval. Přemýšlím, co by s ním bylo, kdyby se mu zamýšlený návrat podařil. Byl by pak spokojený, že něčeho dosáhl a zařadil by se do davu "dobře situovaných", jako byl jeho otec? Nebo by byl ještě víc nešťastný ze současné nemorální a agresivní společnosti? Tady snad ještě víc než jindy platí, že se stane to, co se má stát. Přesto "Alexe" ze své židle v dobře vytopené místnosti a s miskou křupek obdivuju...

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Skvělá kniha, jedna z mých srdcových záležitostí.

Tyna44
21.09.2017 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se odhodlala tuto knížku vyndat z knihovny a začít číst. Odradil mě film, který jsem viděla a vyvolal ve mě dost negativní pocity. O to víc jsem byla z knížky nadšená. Skvěle napsané, čtivé, faktické, obohacené o další příběhy, abychom co nejlépe dokázali pochopit jednání mladého člověka, který potřebuje utéct, aby zjistil, že utíká před něčím, co k životu nejvíce potřebuje. Ve mně to zanechalo silný dojem a jistým způsobem i určitý nový pohled na život.

Leniik33
19.09.2017 3 z 5

Velmi zajímavý a inspirativní příběh. Bohužel mi ale nesedl styl, jakým je knížka psaná. Ale určitě stojí za přečtení.

niknikita
13.09.2017 5 z 5

Je třeba si občas připomenout naše ideály z doby, kdy jsme byli mladí a pak možná pochopíme a přestaneme soudit.Tohle nic nezmění na tom, že je mi z celého příběhu hodně smutno a že Jon Krakauer dokázal napsat další úžasnou knihu.

Hadrna
06.09.2017 5 z 5

První se ke mě dostal film, díky tomu, že je to jeden z nejoblíbenějších filmů přitele, tak jsem ho zhlédla a v tu chvíli se zamilovala. Když jsem zjistila, že je to podle skutečnosti nějakou dobu jsem pokukovala i po knize. A je to tady koupě a následné čtení. Knížka je ohromující, líbí se mi zamýšlení autora nad spojitostmi a náhodami. Jsem ráda, že se snažil Chrise obhájit, bylo to potřeba. Jsem ráda, že spoustě lidí vyvrátil informaci, že byl bezohledný, arogantní a nedával si pozor. Jsem ráda, že Los byl los a divoký brambor byl divokým bramborem. Je otázka to proč se tolik lidí do Chrise po jejo smrti pustilo, kdyby přežil skoro by si toho nikdo mimo Chrisovi rodiny nevšiml. Ale bohužel mu nebylo dáno aby mohl, jak sám chtěl, své příběhy spojené s cestováním vyprávět dál. Mě se libí jaké to bylo, poslední Chrisovi dny museli být strašně a nedokážu pochopit jeho odvahu, musel být strašně silný a neoblomný. Však je smutné že zemřít musel ikdyž by tomu tak být nemuselo. Já se s ním osobně dost ztotožňuji, pro mě je neuvěřitelné, že v té divočině vydržel tak dlouho, je to prostě obdivuhodné.Je úžasná jeho fotka, kde se loučí, každy by čekl že bude vyděšený, vyčerpaný, hladový taky možná byl, ale na něm by jste to nepoznali, žil přírodou a byl tak nejšťastnější. Lidi by měli dělat věci, které je dělají šťastnými a proto byl tak velký člověk, dokázal dělat to co ho naplňuje.

Úplně ve mě přiložil polínko na můj vnitřní plamínek pro to se vydat směr Aljaška.

Příroda/ čistota
Potřeba cíle...

zoot
19.08.2017 5 z 5

Asi nemůžu hodnotit objektivně, pro mě absolutní srdeční záležitost.

Šmudla590
16.08.2017

Velmi zajímavá a inspirativní kniha. Film jsem viděla jako první, proto jsem si tuto knihu mohla lépe prožít a zamýšlet se nad zajímavými postřehy a srovnáními autora, zkušeného horolezce a znalce drsné aljašské přírody. Inspirovalo mě to ke hledání dalších článků a videí na toto téma na internetu. Určitě se k ní ještě někdy vrátím, protože je v ní spousta zajímavých myšlenek o tom, co lidi žene k tomu, aby posouvaly možné hranice lidských dovedností a bytí.

poz3n
18.05.2017 5 z 5

Snad první kniha, u které jsem rád, že jsem znal dříve film. Aneb film je už řadu let jedním z mých nejoblíbenějších a tak nějak jsem měl za to, že číst takhle zpětně knihu už moc smyslu nemá, že se asi nedozvím nic extra nového. Mýlil jsem se a to dost. Krakauerova předloha celé pozadí příběhu (který je ve filmu až překvapivě přesně odvyprávěn) značně rozšiřuje, nabízí zpětné pohledy vedlejších postav a přináší příběhové paralely, ať už s jinými snílky historie, anebo se svým vlastním životem. Kniha je z mého pohledu čtivá, v mnoha okamžicích pak, a to i přesto, že příběh znáte, doslova strhující.

maygirl
29.04.2017 4 z 5

Strhující příběh, ke kterému se opakovaně vracím a vždy u něho nacházím nové myšlenky. Jak knihu, tak film (který se přece jen fakticky v některých ohledech liší) bych velmi doporučila. Nejdříve jsem viděla film a teprve poté četla knihu a velmi mi to vyhovovalo, protože styl autorova psaní mi přišel místo poněkud zmatečný. Možná bych vce ocenila lineární popis, než přeskakování mezi současností, minulostí, poznámkami autora a jeho vlastními životními vzpomínkami. Nicméně pro příběch Christophera McCandlesse opravdu stojí za to to přečíst a věřím, že nejen mě zůstane jeho postava ještě dlouho, dlouho poté v paměti.

HoneyBunny
21.04.2017 5 z 5

♥Alexander Supertramp♥

Montezuma
22.03.2017 3 z 5

Celá tahle epopej by se dala shrnout do několika málo vět: Krakauer byl teenager idealista. Bohužel taky hodně četl Thoreaua, což bývá v jeho věku vždycky nebezpečné. Zároveň měl Krakauer velké problémy s mezilidskými vztahy.

Krakauer tedy vyrazí hledat sám sebe do aljašské divočiny, kde ho místní domorodci varují, ať neblbne, že je nezkušený a v aljašské divočině nepřežije.
Čehož Krakauer nedbá, vyrazí do divočiny, omylem sežere špatnou kytku a zemře.

ochwey
08.03.2017 4 z 5

Jsem hrozně rozpolcená s hodnocením. Příběh a myšlenka je dechberoucí, ale nečekala jsem až tak reportážní styl (taky jsem si mohla zjistil ale, co byl Krakauer zač), kterému trvalo přibližně do půlky knížky, aby si mě konečně získal (zlomilo se to, když Krakauer popisoval svůj výstup na Ďáblův palec).
Možná je to jeden z případů, kdy se mi víc líbí film (i když si ho vlastně ani moc nepamatuju), protože ty záběry a protože Eddie Vedder ♥
“Happiness only real when shared”

carcassonna
06.02.2017 5 z 5

Dojemné a inšpiratívne. Otvára množstvo otázok o živote, spoločnosti. A presne ten druh knihy, ktorý dráždi dobrodružné typy, aby si niečo podobné vyskúšali na vlastnej koži. Ja som to po prečítaní mala podobne, ale s tým rozdielom, že by som sa rada vrátila domov živá.
Chudák chalan - bol inteligentný, idealistický, ale mladý a neskúsený.

Aljaška zfilmováno divočina dobrodružství opuštění civilizace podle skutečných událostí

Jon Krakauer
americká, 1954
2007  85%Útěk do divočiny
2016  93%Peklo blízko nebe
2005  79%Ve jménu nebes
2000  82%Vábení hor

Kniha Útěk do divočiny je v

Přečtených1 228x