Útěk

Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295920/bmid_utek-IjZ-295920.jpg 4 475 134

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Runaway , 2015

Maarty
03.08.2018 5 z 5

Skvělé!

zee
03.08.2018 4 z 5

Skutečnost, že tuto knihu napsal Petr May lze poznat snad jen podle jeho schopnosti vždy vytáhnout z klobouku originálně barvitý a obrazný popis rozmarů počasí. I když na popis neustálých deštů na ostrově Lewis to samozřejmě nemá. A nejen na to. V případě Útěku si asi budou drbat hlavu lidi škatulkáři, protože je obtížno rozklíčovat, co to vlastně je za žánr, když ne detektivka. Nejblíže to má asi k road story, kdy hlavním poznatkem je asi to, že po Británii se nedá cestovat bez toho, aniž by vám někdo ukradl auto, peníze, nebo vás chtěl alespoň zabít. A je jedno, jestli dnes nebo v šedesátkách, jestli jste mladík nebo stařec. A musím přiznat, že tento přítlak na pilu dramatičnosti mi trochu vadil. Celková myšlenka knihy dobrá, způsob vyprávění, střídání dějů, postupné odkrývání informací skvělé. Ale proč prosím tolik dizastrů po cestě? Že by něco bylo pravdy na mém pocitu, že zápletka je vlastně poměrně jednoduchá a celou knihu čekáme, až příjde jedna z postav a odhalí nám i ostatním staré tajemství? Že by si toto uvědomoval i sám autor a snažil se proto knize uměle dodat víc napětí a dramatičnosti honičkami, krádežemi a podobně? Možná. A co teprv skutečnost, že během prvních dvou dnů v Londýně potkáte nejdřív Lenona (možná) a pak Dylana? Pěkná náhodička, ale nechci nařknout Maye z prvoplánu, hezky se to tam hodí, do té atmosféry šedesátých let. Ta, musím říct, mě bavila. Víc, než ta současná linka, která čpěla stářím, nostalgií a bilancováním. Ovšem měla v sobě i pozitivní prvek opětovné naděje a optimismu v podobě sociálního vzkříšení postavy Rickyho. Tato nenápadná postava vlastně zajímavým způsobem propojila obě roviny. Případný druhý díl by vlastně mohl být jen o něm. Shrnuto podtrženo kniha čtivá a doporučení hodná, nikoliv ale bezvýhradně skvostná.

PetK
03.08.2018 3 z 5

Pro Petera Maye mám slabost, protože napsal geniální Ostrovní trilogii. Bohužel - stejně jako u všech dalších hodnocení - musím podotknout, že i když ostatní jeho knihy vůbec nejsou špatné, laťka je u nich holt níž.
U Útěku se mi líbilo, že se autor věnuje docela opomíjenému tématu stáří, a potěšily mě odkazy na hudbu 60. let. Akorát jsem tak nějak měla pocit, že děj netáhne, nemá nahozený motor, i když střídání časových rovin a 1. a 3. osoby tomu trochu pomohly. Ani rozuzlení nebylo nijak ohromující.
I přesto budu Maye číst dál a doufat, že v jeho tvorbě najdu další perlu typu Ostrovní trilogie.

orinka3
27.07.2018 5 z 5

Knížku jsem slupla jako malinu. To byla jízda! Neuvěřitelně živé vyprávění o partě naivních chlapců, kteří jeli dělat díru do světa. Odehrává se ve dvou časových rovinách a obě jsou stejně výborné. May mě nepřestává udivovat svými neotřelými nápady, prostředími i stylem. Výborný autor, skvělá kniha. Nic víc nemohu napsat, jen snad to, že je škoda si ji nepřečíst.

evka.jurca
01.07.2018 5 z 5

Smutný příběh o zmařených nadějích.

esfinge
27.06.2018 5 z 5

Krasny nostalgicky pribeh.

babsi66
26.06.2018 5 z 5

Jsem velice mile překvapena. May napsal román, který se neodehrává na skotských ostrovech a de facto nejde ani o detektivku a je to podle mě to nejlepší, co napsal.

janeausten
05.06.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, jako vše od Maye. Jen mě znepokojuje, že starci na konci života se narodili jen o deset let dříve než já... :-(

Nočnípták
11.05.2018 5 z 5

Peter May umí. Tak je to prosté. Je všestranný. Ať už jsem od něho četla čínské thrillery, trilogii z ostrova Lewis, nebo romány Ostrov Entry a Umrlčí cesta, vždy jsem byla nadšena. On není jen spisovatel detektivek, on je hlavně vypravěč. A tento román je toho důkazem. Detektivní zápletka zde není tím nejdůležitějším. Ta jenom doplňuje příběh o přátelství a touhách mladých kluků, které vydrží až do stáří.

ivdol
28.04.2018 5 z 5

Úžasné. Knihy P.Maye se nečtou, ale prožívají. Byla jsem spolu s Jackem a ostatními na útěku.

AlenaF
17.04.2018

Působivý příběh, citlivě zpracovaný.

gordon13
16.03.2018 5 z 5

Perfektní...jako vždy. Pan May dosahuje v mých očích úrovně literárního boha :-)

kacenka72
24.02.2018 4 z 5

Že je Peter May výborný vypravěč netřeba zdůrazňovat - dokázal skvěle propojit dvě časové linie, dobové reálie, vykreslil pěkně charaktery i celou jejich road-movie (tehdy i dnes)... Autor dokázal předat pocity tak sugestivně, až mě donutil přemýšlet, co si budu říkat já až mi bude 70 let a jestli budu litovat toho, co jsem (ne)udělala... Jen bych to žánrově nezařadila pod detektivky - vražda je tam spíše doplňkem než hlavním prvkem.

petunkav
01.02.2018 5 z 5

Po ostrovní a čínské sérii jsem zkusila Útěk - a musím říct, že jsem nadšená. Kniha z úplně jiného prostředí, jiný žánr a opět úžasná. Pan Peter May je Pan spisovatel. Člověk by ani neřekl, že tak rozdílné knihy opravdu napsal jeden autor.
Děj se příjemně prolíná, je to moc pěkné počtení.

milena8281
25.01.2018 4 z 5

Tak jako si člověk často "škatulkuje" herce, škatulkuje si i autory. Peter May - autor skvělých detektivek. Jenže tady ukazuje, že je hlavně vypravěč skvělých příběhů, realistických a napínavých. Hned na začátek umístí záhadu .... vraždu, aby vás pak další stovky stránek vedl příběhem, aniž by se k ní přibližoval. Pořád vás drží napjaté a v očekávání vývoje. Říkáte si, co se stalo? Kde se to najednou zvrtlo ke zločinu? Nutí vás soucítit s těmi kluky, kteří tvrdě narazili na skutečný život a během pár hodin přišli o všechny své sny a iluze. Příliš tvrdě. A drží vás napjaté až do samého závěru. Chvílemi vás až mrazí. Chvílemi vás baví.
May mě baví. Bylo to jiné, než knihy, které jsem od něj dosud četla. A ráda příště zase sáhnu po další .

Magnovak
25.01.2018 5 z 5

A tohle bylo zase z úplně jiného soudku, pane May!

Velmi čtivě napsaný "obyčejný" příběh jednoho útěku za štěstím. Ačkoli se toho mnoho stane, všechno je uvěřitelné a až bych i věřila, že se to všechno opravdu stalo...

Příběh je taková "road-movie" a jsem ráda, že konec knihy a epilog napsal autor tak, jak to napsal. Rozhodně zajímavá kniha a doporučuji přečíst.

Iki1
20.01.2018 4 z 5

Jedná se o dostatečně silný příběh, dobře zpracovaný. Autor vychází z dobré znalosti tehdejších reálií (hudba Beatles, Rolling Stone..., vyzkoušení drog jako LSD, první objevování sexu ve všech podobách), výborný jazyk, charakteristika postav. Příběh se občas líněji posunuje vpřed, ale to je vyváženo svižným střídáním časového děje. Román tedy celkově přináší dobré počtení.

haski
07.01.2018 5 z 5

Očekávala jsem napínavou severskou detektivku, ale pořád se nic nědělo. Postupně jsem přicházela na chuť "obyčejnému" vyprávění, kde se střídaly dvě časové linie. Nakonec mě to vtáhlo do děje a nepustilo. Moc se mi líbil i pohled stáří, které vzpomíná na své mládí. Moc pěkné a od autora (pro mě) nečekané. Doporučuji.

hanulka26
31.12.2017 5 z 5

Peter May je prostě skvělý vypravěč a mistr ve střídání časových rovin.Hořký střet naivity mládí s realitou života ve velkoměsta, zase výborná kniha, která mě hodně bavila.

Lemurka
21.12.2017 3 z 5

Má první kniha od autora. Nebylo to špatné, ale ani žádný zázrak. Za mě průměr.

Peter May
skotská, 1951