Útěk

Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295920/bmid_utek-IjZ-295920.jpg 4 473 134

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Runaway , 2015

klikas
27.11.2019 4 z 5

May trošku jinak a opět zajímavě...

petula6844
21.08.2019 5 z 5

Má druhá knížka od Maye, opět husí kůže na konci, nemůžu se dočkat až přečtu další!

SuperSojka
29.06.2019 4 z 5

Myslím, že žánr detektivky je u Maye poněkud zavádějící. Žadná z mnou zatím přečtených knih nestála na klasickém detektivním příběhu/zápletce, ale spíše na umném vykreslení atmosféry místa potažmo doby, které skrývají nějaké tajemství. V této knize se pro změnu hraje na nostalgickou strunu, odehrává se před námi příběh dávno uplynulého mládí a události, která měla fatální následky pro všechny zúčastněné. A May podle mě tu atmosféru (opět) dokázal skvěle vystihnout.

P1tr
19.06.2019 4 z 5

Po několika zklamáních od Petera Maye přichází opět povedené dílo, ve kterém nezáří o samotě autorovi vyjadřovací schopnosti, ale jsou podpořeny i zajímavým a emotivním příběhem. Tentokrát autor neskrývá, že nejde o detektivní příběh, ale jde o knihu především o přátelství a o hledání smyslu života a sebereflexi. Samozřejmě se dočkáme nějakých těch překvapivých odhalení, ale dílo na nich nestojí a obešlo by se i bez nich. Postavy jsou velmi dobře vykreslené a lidské a je zajímavé sledovat, jak se každá vyrovnává se stejnou situací po svém, což každému charakteru dodává na jedinečnosti. Mezilidské vztahy fungují a jsou hnacím motorem příběhu. Jsou sice občas přehrocené a lehce přitažené za vlasy, ale nikdy to není příliš přehnané a nereálné a po většinu knihy fungují. Celý příběh provází příjemné, pozvolné tempo a proto je až překvapivé, jak useknutě a přeplácaně působí konec. V něm chce autor odhalit najednou všechny karty a na poli pár stránek vše vysvětlí a zavalí čtenáře takovým množstvím informací a šokujících odhalení, až to působí skoro jako telenovela, či poloparodie. Samotná nová fakta jsou přijatelná, ale fungovala by lépe, kdyby byla dávkována v příběhu průběžně, aby měla čas uzrát. Útěk je trošku jiným dílem, než na jaké jsme od Petera Maye zvyklí, nicméně to není vůbec na škodu, spíše naopak a i přes pár chybek jde o velmi povedené dílo, které se čte samo.

Adreinda
01.06.2019

Tato kniha mě moc nezaujala oproti jiným knihám stejného autora. Musela jsem se hodně přemáhat, abych ji vůbec dočetla. Škoda.

kure91
30.05.2019 5 z 5

Důchodcovská roadmovie, kde se partička tří Skoťáků s vnukem jednoho z nich vydá po padesáti letech zpět do Londýna, aby dořešila jeden rest z minulosti. Cesta je to náročná, jako správní hrdinové zdolávají nejednu nástrahu a spějí za závěrečným odhalením. Jak je u Petera Maye dobrým zvykem z "ostrovních knih", nechybí poutavé návraty do minulosti, které mě bavily snad ještě víc, než současnost. Nyní právem jeden z mých nejoblíbenějších autorů.

princesse
21.05.2019 5 z 5

Nemohu jinak než dát opět plný počet hvězd. Moje devátá kniha od pana Maye a nebude jistě poslední. Skutečně jsem nadšená. Jeho knihy se čtou doslova jedním dechem. Rozhodně jsem ráda, že jsem jsem se pustila do čtení jeho knihy a následně pak i ostatních. Nemohla jsem zkrátka jinak.

Hustoles380
05.05.2019 5 z 5

Že je May dobrý se ví,ale tohle je trochu jiné,je to o našich příbězích.Moc se mi líbil Jack.

minirock
11.04.2019 5 z 5

Už dlouho jsem nečetl knihu, která by mě zpočátku tolik nebavila a na konci tolik dostala. Původně jsem chtěl dát čtyři, za posledních sto stran dávám pět hvězd a určitě zasloužených. Parádní příběh o partě pěti kluků kteří v sedmnácti letech utekli z rodného Glasgowa do Londýna za slávou aby se po pár týdnech tři z nich vrátili zpět, bohatší o zkušenosti, zážitky a činy, které je budou provázet po celý jejich život. Po padesáti letech se, jako starci, za podobných okolností vrací zpět aby svůj tehdejší trip dotáhli do konce.

Evišťátko
13.03.2019 5 z 5

Líbí se mi, že May je spisovatel mnoha tváří. Nikdy před výběrem jeho knihy nevím co můžu čekat ( což některých jiných autorech krimi říct nemůžu). Jediné co mě nutilo přeskakovat odstavce byl přílišný popis ulic a čtvrtí Londýna. Krom toho oceňuji sondu do života stárnoucích lidí.

broskev28
20.02.2019 4 z 5

Pro mě první kniha tohoto autora; žádný trhák, který by mě nutil hltat stránky, ale ani nuda, která čtenáře odradí. Některé postřehy ze 60.let byly velmi trefné, zvlášť s odstupem doby. I ten, kdo ještě vůbec nepomýšlí na bilancování dosavadního života, si mohl uvědomit, že životní křižovatku můžeme "projet na červenou" klidně už v mládí.
"Lítost je strašná ztráta času. Nemůžeš vrátit to, co už se stalo. Každý nový den ti ale nabízí možnost přetvořit tvůj život podle tvých představ." S těmito slovy - na rozdíl od úvodního čtyřverší Omara Chajjáma - souhlasím.

Simstr
18.02.2019 5 z 5

Skvělá road story, konec jsem čekala úplně jinak, za mě překvapení. Jela jsem na jeden záběr. Skvělé !

medlovice
06.02.2019 5 z 5

' Ti , kdo byli spatřeni při tanci, byli považováni za blázny těmi, kdo neslyšeli hudbu. '
Všichni stárneme a zestárneme a všichni jsme smrtelníci, jen někteří se snaží to mládí udržet co nejdéle a uniknout smrti. Někdo žije naplno a někdo ve vzpomínkách . A někdy je nejlépe zapomenout.
Tato kniha má všechno, co život dává. Nesplněné sny a ztracené iluze. Přátelství, které bylo silné ale zbortilo se. Lásku , které přenese hory, ale nevydrží zkoušku dospělosti. Touhy, vtip i všechny odstíny humoru od suchého až po ten nejčernější . A naprosto dojemný konec , něco jako že život ještě nekončí. A tajemství by měla zůstat ukryta, což dokazují dvě krátké věty z knihy, které se mě vryly do paměti:
'Nikdo nevěděl co na to říct . Ticho je zahalilo jako oblak cigaretového kouře v hospodě v šedesátých letech. '

trudoš
25.01.2019 3 z 5

Psychologický román s otřepanou zápletkou, který by mě i bavil, nebýt všeho toho moralizování. Každopádně o detektivku jde minimálně, snad jen v tom, že se na začátku stane vražda a na konci je odhalen viník. To, co je mezi tím, není vyšetřování, ale klasický roadtrip, jenž se nápaditosti zbavuje tím, že konec je čtenáři víceméně znám od prvních stran. Jistě, pár nejasností tam je, ovšem Peter May je v tomhle ohledu dost průhledný, takže jakmile se hrdinové dostanou do Londýna, člověk snadno odhadne, jakým směrem se jednotlivé tragédie budou odvíjet.
Co mě však dost otravovalo, bylo autorovo věčné rozumbradování o vztazích v rodině. Miluji rady od postav, které se po padesáti letech začnou starat, proč je jejich rodina taková a maková. Jako kdyby ji v důsledku nevytvářeli oni sami. Oproti tomu vzpomínání na mládí plné muzicírování a snů je báječné. Sice se v některých bodech dost podobá tomu, co bylo odehráno už v Šachových figurkách, ale co, ta atmosféra rebelského rocku za to stála.

PetiJelinkova
10.01.2019 4 z 5

Moje první knížka od tohoto autora a moc se mi líbila. Až do samého konce jsem byla v napětí, jak to celé dopadne.

pavel9410
30.09.2018 3 z 5

Cekal jsem detektivku a misto toho prisla road story. Nektere casti zapletky byly lehce prekomplikovane, ale cele to docela dobre drzelo pohromady. Doporucuji si pri cteni vyhledat “Quarry Hills Leeds”, zajimavy experiment v socialnim bydleni.
Co mi mic nesedelo bylo to pofnukavani po tom, co by mohlo byt, kdyby + jak je dneska spatne oproti “tenkrat”.

Johncze
19.09.2018 5 z 5

Příběhy od Petra Maye mají jednu velkou nevýhodu, neskutečně rychle jste na konci. Útěk je opět kvalitním počinem, který je žánrově zase trochu jinde, ale vypravěčský styl, popisy děje, postav a jejich rozpoložení nadále fungují na jedničku. Banda hrdinů je sympatická a jejich putování tak musíte prožívat s nimi a to se počítá.

Koka
03.09.2018 3 z 5

Nějak se v posledním desetiletí roztrhl literární pytel se staříky na cestách (Stoletý stařík, který vylezl z okna ... , Nepravděpodobná pouť Harolda Freye, ...). Neodolal ani Peter May a využil to cestování v čase po rodné Británii ke konfrontaci 60. let minulého a druhé dekády nového století. Díky střetům mladičkých, sedmnáctiletých výrostků a pak starých, nemocných, osamělých chlapů s realitou života (architektury, infrastruktury, sociální péče, morálky ve vztazích, elektronizace veškeré komunikace, ... ) měl v knize možnost vyslovil, co si o proměnách a stavu své země myslí. Své mladé i pak tytéž staré, nemocné až umírající hrdiny nechal zajiždět do takových měst a míst, které mu umožnily podat obraz sociálních, mravních a kulturních proměn, kterými Skotsko a Anglie za 60 let prošly. Chvílemi jsem opravdu měla pocit, že příběh dvojnásobných uprchlíků mu posloužil pouze jako věšák, na který pověsil své názory na sociální a ekonomické proměny Británie. Dobře a zajímavě rozehranou partii o hodnotách života, odpovědnosti a účtování však v mých očích naprosto shodil ten závěrečný pokus udělat z velmi lidského příběhu dramatický krvák a psychothriller, a můj původní příznivý dojem úplně pohřbilo finále natolik vykonstruované a nepravděpodobné, až působilo lacině.

tanjaj
24.08.2018 4 z 5

Musím napsat, že je to mé první setkání s Peterem Mayem. Bylo to skvělé čtení od začátku do překvapivého konce. Ani na chvilku mi nedovolil abych se nudila. Celý příběh mě pohltil a já jsem nemohla odtrhnout oči od pětice chlapců, kteří se rozhodli uskutečnit své sny. Těším se na další knihy autora, který už teď má své místo v mojí knihovně.

NADEI
06.08.2018 5 z 5

Skvělé počteníčko. Velmi poutavý příběh chlapců na útěku za štěstím do světa hudby, sexu a drog v šedesátých letech, prolínající se jejich vrácením se na místo o 50 let později se snahou vše vysvětlit a uvést na správnou míru na sklonku života. Velmi dojemné a čtivé.

Peter May
skotská, 1951