Útěk

Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295920/bmid_utek-IjZ-295920.jpg 4 475 134

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Runaway , 2015

Rolada88
25.11.2023 5 z 5

Knihu jsem zhltnul jak jednohubku četla se velice dobře. Krásný příběh je pravda že Jacka jsem nesnášel za svoje detinské a lakomé chování plné žárlivosti. Takový spratek ale jinak druhá polovina knihy nabírala na rychlosti jak v současnosti tak v minulosti a autor krásně dokázal držet čtenáře v napětí jaký bude konec a celé rozuzleni. Jedna z lepších knih od autora

Luigi1
24.05.2023 3 z 5

Podle mě se tato kniha Peterovy moc nepovedla

kleozpatra
17.04.2023 2 z 5

Kluci zdrhli do Londýna v touze dělat kariéru a zbořit hudební hitparády, ale prazvláštně se zasekli a stálo je to sen. O padesát let později, snad že zubatá klepe na dveře, pustí kostlivce ze skříně. Bob Dylan i John Lennon se objevili a zmizeli stejně rychle jako hudba, na kterou jsem se chytla a dostala knížku o dětské vzpouře.

simona8022
19.02.2023 4 z 5

Klasická čtivost té povedenější části Mayova díla se ani této knize upřít nedá. I když zase v zásadě nejde o detektivku v pravém slova smyslu, napětí z ní sálá, a vy se nedokážete odtrhnout od paradoxně nijak povedeného osudu party "kluků". Nejsilnější části, jak už to bývá, přicházejí v závěru knihy.

klarkys
29.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Peter May v tomto příběhu dokázal perfektně popsat naivitu a odhodlání vzdorných a nešťastných kluků, tu nevyzrálost a nemožnost přebít rozumem nerozvážnost a zbrklost, která je mladým vlastní….a právě tímhle mě kniha dostala.

“Lítost je strašná ztráta času. Nemůžeš vrátit to, co se už stalo.”

Mirek240
08.10.2022 4 z 5

Uprimne jsem mel problem se do knihy zacist, prvni polovina se tahla, ale postupne zacinala mit kniha stale rychlejsi tempo a nemohl jsem prestat cist dalsi a dalsi kapitoly, protoze jsem chtel vedet, jak to dopadne. Ale celkove mi v teto knize asi chybely Hebridy :)

Jana-Marie
31.07.2022 4 z 5

Hezká kniha, zajímavý příběh. Do cca do poloviny jsem se nemohla pořád začít, pak už jsem četla jedním dechem. Nelíbilo se mi tolik jako předchozí knihy autora a proto dávám o hvězdičku míň.

Margerite
15.07.2022 2 z 5

Nezaujalo, po cca pětině knihy jsem to odložila. Zdlouhlavé, nudné, neprobudilo to ve mně zvědavost, jak to bude dál. A ani atmosféra nic moc. Docela mě to mrzí, protože P. Maye mám přečteného skoro celého (české překlady) a jako autora ho mám velice ráda.

mi-380
15.06.2022 4 z 5

Peter May si s popularitou nezahrává. Drží se osvědčené směsi nostalgie, mírného napětí, skotské stopy a silné sociální kritiky.
Hezky se to čte (jako obvykle), ale… často jsem nespokojeně kroutil hlavou. Tak třeba základní motiv útěku z Glasgow do Londýna mi připadal jako bych z Ostravy odjel do Prahy a tím by veškerý kontakt na Ostravu a všechny příbuzné a známé byl nenávratně na 50 let ztracen? Nebo naivita, s níž obě výpravy (mladých i starých) probíhají, odpovídá věku 10 a 80 let místo 17 a 67, atd. I rozuzlení je krkolomné jak z kanadského televizního filmu.
Příjemné je pro mne u Maye pravidelné vzpomínání na léta šedesátá a velké kulturní bujení té doby, což jsem si prožíval sice dost opožděně, ale přece, a s autorovými hrdiny si to skoro vždy trochu zopáknu. Tentokrát jen taktak čtyřhvězdičkových 70 % (zatím na DK 410 hodnotících s průměrem 84 %).

Luke se zamyšleně poškrábal na bradě. „Je to zvláštní. Od šedesátého pátého se tady změnilo úplně všechno, ale vlastně nic, jestli víte, jak to myslím. V podstatě nic. Londýn pořád existuje ve stejné bublině. Pořád je to cizí země. Doslova městský stát poháněný finančnictvím, který nijak nedbá na to, co se děje ve zbytku země. Když žijete a pracujete tady, proč by vás mělo zajímat, co se děje jinde? Než ti zatracení Skotové začali vyhrožovat, že si zvolí nezávislost a připraví Londýn o zisky z prodeje ropy! Na cedulích je tady napsáno jenom Sever. A sever je místo na dovolenou, lov nebo rybaření. Nikdo nechce nic vědět o nezaměstnanosti, potravinových bankách a důchodcích žijících v chudobě.“

Janík511
28.05.2022 3 z 5

Dočetla jsem, ale nelíbila se mi. Vysoké hodnocení dát proto nemůžu.

Pítrs85
28.04.2022 3 z 5

2/3 knížky jsem byl vyloženě nadšenej, tu na mě vykoukla zmínka o mých milovaných Beatles a Stones, jindy zas o mojí milované Audrey Hepburn, abych si na další stránce početl o Bethnal Green, tedy čtvrti, kde jsem bydlel při návštěvě Londýna... Do toho šedesátá léta, sex, drogy, rock'n'roll, útěk ze Skotska (tedy z mé úplně nejvíc nejmilovanější země). Takže euforie střídala euforii. Jenže... jenže v poslední třetině se ten příběh nějak podivně zlomil a moje nadšení jaksi opadlo. Navíc celý děj je takový... čitelný (tedy, víte, jak to myslím :-). Tudíž zatím nejslabší dílko Petera Maye, co jsem doposud četl (což ale pořád znamená nadprůměr s jinými, ne tak talentovanými autory).

Luci19346
13.03.2022 5 z 5

Čtivá kniha. Nejvíc se mi líbily představy mladíků a pak osudy starších pánů, jak se za 50let člověk vyvine v někoho jiného se svým osudem.

alkazemka
12.03.2022 5 z 5

Román o nenaplněných touhách a o rozhodující, ale často ošidné roli přátelství v našich životech. To jsem opsala z přebalu knihy. Záměrně. Je to totiž přesně o tom. A taky o lásce, odvaze, zklamání, ale i o strachu a zbabělosti a o tom, co se v nás navždy změní, když jim podlehneme v nesprávnou, avšak rozhodující chvíli. No, povedlo se mi poněkud kostrbaté souvětí, takže to zkusím zjednodušit. Báječný román o životě, jak moc někdy bolí ho žít a jak je důležité zůstat i přes tu bolest naživu. I přestože jak zpívají Rolling Stones na svém albu Let It Bleed vydaném v roce 1969, vždycky nemůžete dostat co chcete.

"Ti, kdo byli spatření při tanci, byli považováni za blázny těmi, kdo neslyšeli hudbu."

Amy27
06.03.2022 4 z 5

Další kniha od Maye byla opět příjemné čtení. Spisovatel je známý svým popisným psaním (opravdu detailně a za mě až moc) a promyšleným dějem. Velice oceňuji zasazení do šedesátých let a reálné vystřižení doby.

Příběhem nás provede parta kamarádů, kteří utekli (kdo by to čekal, co?) z domova do Londýna za slávou. Humorné situace, kterých je docela dost jsou opravdu vyšperkované a smála jsem se místy i nahlas.

Zápletka byla milá, s nostalgií a humorem. Kniha docela čtivá, ale spíš jsem si ji šetřila a užívala.

Eduarda
10.02.2022 3 z 5

Takový neMayovský May.... na mě až příliš moralizující, předvídatelný a málo využívající svého know-how v podobě zasazení zločinu do (geniálně popsané) atmosféry drsné přírody. Tak třeba příště, budu se těšit!

eliska8413
11.01.2022 4 z 5

Prvních několik kapitol se vleklo tak, že jsem úplně cítila jak pomalu stárnu spolu s Jackem. Když se pak konečně začaly do příběhu prolínat i dějové linky z jeho mládí a sami dědci se vydali na roadtrip, kniha chytla druhý dech a úplně jiný šmrnc. Byť mi zůstalo trochu tajemstvím kdo proč kdy koho a jak zabil, ale tohle skoro ani nebyla detektivka, ale fakt takový pěkný road román.

Strnady095
30.12.2021 4 z 5

Peter May a šedesátá léta mají úroveň ...

Klára90
06.10.2021 5 z 5

Úplně detektivka to není, ale mě se to líbilo moc. Je to napínavé, protínají se tam dvě období - historie a současnost, což mám ráda, navíc tady je to umocněno i velkým časovým rozestupem mezi danými obdobími, takže vidíme do hlavy jak mladému chlapci plného ideálů, snů, víry že nic není nemožné a jeho rychlého sednutí si zpátky na zadek a poté vidíme do hlavy tomu samému “chlapci” o 50 let staršímu, který už má nadhled a dívá se na své mladé skutky trochu jinak. Kapela byla fajn, celkem jsem jim fandila, konec byl napínavý a dojal mě. Za mě povedené dílo mého oblíbeného autora

harena
09.09.2021 5 z 5

Dvě časové dějové roviny splynou v jeden dokonalý a emotivní příběh. Pětice nadšených sedmnáctiletých kluků vyráží do Londýna, kde chtějí prorazit muzicírováním. Volnost, svoboda šedesátých let je zcela vtáhne do života plného tance, hudby, LSD, nespoutané sexuality, experimentů, rocku a marihuany, ale zpět domů se vrací zkroušeně jen tři. Po padesáti letech se vracejí znovu do Londýna, protože před smrtí je třeba vyřešit ještě jeden rest z minulosti.

"Můžu se donekonečna vymlouvat na to, jaký jsem tehdy byl. Mladý. Nezkušený. Naivní. Netaktní. Neschopný vidět širší souvislosti a vcítit se do kůže Rachel. Nedospělý. To vše jsou však pořád jen výmluvy"

"Octl se ve světě, do něhož už nepatřil. V nějakou nestřeženou chvíli někdo předal žezlo jeho generace té další. Minulost a přítomnost existovaly současně v jednom prostoru, ale téměř se neprolínaly. Jemu známý svět nyní obývali jiní".

Jsou knížky, které ve vás ještě dlouho doznívají a "Útěk" mezi ně také patří. Proto je také Peter mým oblíbeným spisovatelem.

Jordanka9
21.06.2021 4 z 5

Moje první kniha od Petera Maye.
Přiznám se, že jsem čekala klasickou detektivku.
Ale i tak mě děj zaujal - stejní aktéři ve dvou časových rovinách s odstupem 50 let. Kontrast bezstarostného mladí a zkušeného stáří- co zbylo z přátelství a splnili si všichni své sny? Autor volí dvě různé formy vyprávění - rok 1965 v ich formě jednoho z chlapců- snad jeho alter ego.....Glasgow ?
A nakonec se detektivní gradace přeci jen dočkáme.
Oceňuji reálie stejně jako Vipera- známá jména, místa...

Peter May
skotská, 1951