Ústup z hranice

Ústup z hranice https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249573/mid_ustup-z-hranice-249573.png 4 12 5

Hemingway178
14.04.2023 4 z 5

OSM STATEČNÝCH Stráže obrany státu si prožije své ALAMO v Hraniční Lhotce v září 1938. Autor začal psát příběh bezprostředně po popisovaných událostech a dokončil jej v roce 1940. Zachytil v něm události od 18. září do 1. října 1938 a pocity těch, kteří tyto události poznali z první ruky. Tváří tvář početnějšímu nepříteli bez skrupulí, dokázali plnit své povinnosti v postupně houstnoucí atmosféře podávané az westernově. Konečná rána však nakonec přišla z vlastních řad.

Abroš
30.03.2020 5 z 5

Příběh útvaru ochrany hranic(SOS)v pohnuté době těsně před Mnichovem,jakých v té době byly stovky.Příběh beznaděje lidí,kteří chtěli bránit hranici proti Hitlerovi.Pěkně napsaná kniha

hrebmi
09.08.2017 2 z 5

Román je napsán dosti nevyrovnaně. V úvodu rozvleklé popisy, střední část perfektně dynamická, s výborným spádem děje. Psychologie postav podprůměrná. Závěr je ale zcela utnutý, uspěchaný. Člověka by i vzhledem k názvu zajímalo především prožívání Mnichova a osobní dramata při ústupu a vyklízení pevnostní linie. Tohle je neuvěřitelně odbyto.
Odpověď se nejspíše skrývá v době vydání - roku 1946, kdy bylo vše příliš živé a vnitřně nezpracované. Na druhou stranu jsem se celou knihu divil, jak nekomunistický přístup autor zvolil, když jsem držel v ruce vydání z roku 1958. Až tady v Databázi jsem si vyhledal, že první vydání bylo rok po válce.

Druss
06.12.2013 5 z 5

Podobných příběhů se tehdá na hranicích odehrály desítky, často bohužel s mnohem tragičtějšími následky. Je škoda, že tahle kniha dnes osloví asi jen ty co se o události roku 1938 zajímají.

Mark
16.04.2012 5 z 5

Velmi pěkně napsané.

Kniha Ústup z hranice je v