Ústavní soud Československé republiky a jeho osudy v letech 1920-1948

Ústavní soud Československé republiky a jeho osudy v letech 1920-1948 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469889/mid_ustavni-soud-ceskoslovenske-republi-Y8w-469889.png 4 1 1

Československému ústavnímu soudnictví, vedle ústavního soudnictví Rakouské republiky, náleží prvenství v dějinách evropského kontinentu. V podobě specializovaného ústavního soudu nadaného pravomocí a posteriori přezkoumávat a rušit zákony mu patří i prvenství světové. V posledních letech se československý ústavní soud stal předmětem zvýšeného badatelského zájmu, což souvisí mimo jiné i s oživenou diskusí o úloze ústavního soudnictví v našem současném politickém a právním systému. Překládaná publikace vychází v roce, kdy si připomínáme devadesátileté výročí ústavního soudnictví v zemích někdejšího Československa. Je v češtině prvním uceleným zpracováním historie Ústavního soudu od jeho vzniku do roku 1948 a pro mnohé může být obohacením diskuse o roli, limitech, úskalích a přínosech ústavního soudnictví pro správu moderního demokratického právního státu.... celý text

vaclav3867
06.04.2021 4 z 5

Kniha je to velmi zevrubná a poučná, autor skutečně pečlivě popisuje veškerá řízení, které Ústavní soud ČSR vedl, ale i ta, která ani (z různých důvodů) nezahájil. Co mi však chybělo bylo právní hodnocení jednotlivých případů - ať už autorovo vlastní, či z tehdejší právnické obce. Autor si sice občas náhodně povzdechne nad tehdejším pojetím ústavnosti, či do textu vloží vykřičník, tím však kritika prvorepublikového právnického stavu víceméně končí. Přesto nemohu jinak než udělit 4*, autorova nimravá práce přinesla své plody a vynesla na světlo dosud neznámé informace o předchůdci dnešního Ústavního soudu.

soudy Ústavní soud

Tomáš Langášek
česká, 1974
2012  100%Listina základních práv a svobod - Komentář
2015  %Ústava České republiky. Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky. Komentář
2011  80%Ústavní soud Československé republiky a jeho osudy v letech 1920-1948

Kniha Ústavní soud Československé republiky a jeho osudy v letech 1920-1948 je v