Ústav

Ústav https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436882/bmid_ustav-e5N-436882.jpg 4 1064 266

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Psychicky děsivý stejně jako Žhářka a s úžasnou dětskou imaginací kultovního To je Ústav dramatickým příběhem o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Institute , 2019

Belanna
06.09.2021 4 z 5

I když tato kniha měla velmi poutavý námět, připadala mi nějak jiná, než na co jsem u pana Kinga zvyklá. Přesto, že nechybělo napětí, ponurá atmosféra a práce s psychologií postav, knížka se mi nějak vlekla.
Navíc mě zamrzelo, že příběh Tima nebyl více rozveden.

Jaruš7
26.08.2021 3 z 5

Děti - zneužíváný objekt nadaných, odborně zasvěcených do vědeckých problémů, v iracionalitě spolu s politickými glosami nezletilců.

Fantazie autora je bezbřehá a pobývat s ním v jejím proudu dá zabrat.

Citace:" Chodí meditovat do krematoria. Představil si doktorku jak klečí (v meditační poloze) před kremační pecí."

No, zase na dlouho stačilo.

Audiokniha coby zvuková kulisa z níž mi představy pohodu spíš kazily.

mrsterezz
25.08.2021 4 z 5

Další román od Kinga, který mě bavil. I když se kniha nezdá má přes 450 stránek, a přišlo mi, že přes půlku sem se dostávala snad celý den. Každou kapitola, každou zápletku, ale třeba i to, když se chvíli nic nedělo, sem si užívala. Příběh mi přišel uvěřitelný a působil na mě reálně, a to se mi opravdu líbilo. Nádherně vykreslené prostředí, pocity, vzhled postav apod. Za mě můžu jedině doporučit.

soupik2012
24.08.2021 5 z 5

V této knize je úplně všechno, co mám na příbězích od pana Kinga tak moc ráda. Mám sice pocit, že tak trochu vykrádal sám sebe, ale to mi vůbec nevadilo. Začátek je opravdu perfektní. Hutná atmosféra. Tajemný příběh, vykreslený do těch nejmenších detailů. A především perfektně zvládnutá psychologie jednotlivých postav. Vypadalo to na další z top knih od mistra mystiky a hororů. Ale pak přišel závěr, který se mi moc nezamlouval. Již přestřelka před policejní stanicí v sobě nese prvky nevěrohodnosti, ale především samotný závěr. Ten mě dost zklamal. A podle mého názoru měl zůstat otevřený. Audiokniha se povedla a načetl jí pan Martin Preiss.

FraGyver
23.08.2021 5 z 5

Parádní kniha s vlastně jedinou chybou a tou je úroveň překladu. AJ jsem se nikdy neučil, jen pochytané věci z konzumace obsahu v AJ a i já například vím, že "mac and cheese" rozhodně nemá být mac a sýr, že "amber alert" rozhodně není žádná Amber, co hledá nezvěstný děti. Fujky fuj. :)

BStone
21.08.2021 4 z 5

Další z románů S.Kinga, který mě dostal. Výtečný námět a klasicky vygradovaný, velice čtivý příběh, kdy jsem měl pocit, že mě kniha do sebe doslova vcucla. Příběh o dětech, jejichž prokletím je jejich vyjímečnost, stojí za přečtení.

Rolada88
20.08.2021 3 z 5

Nebudu dávat plný počet hvězd protože ten konec už byl hodně fantasy ale jinak se mi Ústav líbil. Je tedy pravda že chvílemi byl King zase moc ukecaný , ale tak na to už jsem si u něho zvykl že bych se obešel bez čtvrtky knihy ale to už tak je

poutnik66
17.08.2021 5 z 5

Po dlouhé době King, kterého jsem přečet opravdu jedním dechem, a kdy jsem knihu odmítl odložit dokud jsem ji nedočetl. King v té nejlepší formě.

mclenin
14.08.2021 4 z 5

Úvod a stred knihy najviac pripomína starého Kinga - postupne sa rozvíjajúce (zdanlivo nesúvisiace) linky, ktoré sa zhruba od polovice začnú zlievať do jednej, to je jedna z vecí, ktoré som na Kingovi mal vždy rád. Zároveň zhruba v polovici, - SPOILER - v časti "Útek" - KONIEC SPOILERU - sa dej začína dramaticky zrýchľovať a práve táto pasáž sa mi páčila najviac, pričom spolu s udalosťami v DuPray ide podľa môjho názoru o predčasný vrchol knihy. Záver ako taký (udalosti v inštitúcii) už nedosahuje takú intenzitu a napätie a je skôr len zrejmým vyústením predchádzajúcich udalostí. Celkovo je to lepšie ako Spiace krásavice a porovnateľne dobré ako Outsider.

hurwajz
08.08.2021 3 z 5

Co bylo dříve?...vejce, slepice, Ústav nebo předloha pro Stranger things?...

Hakate
07.08.2021 4 z 5

Kingovi knihy mám moc ráda, ale tady stále přemýšlím, jak knihu hodnotit.
Na jednu stranu skvěle propracovaný příběh, na druhou stranu plný zdlouhavějších pasáží, u kterých jsem se mnohdy přistihla, že mě spíše nudí. Pokud bychom však tyto pasáže vytrhli, myslím, že by to nezkazilo pointu celého příběhu. Část příbehu se pak velmi často opakuje. Začátek knihy s Timem se mi velmi líbil, ale mrzi mě, že příběh Tima nebyl více rozvinut. Závěrem není to nejlepší kniha, ani nejhorší, ale asi takový Kinguv průměr. I přesto dávám 4* za opravdu velmi propracovaný příběh.

Enehy
07.08.2021 5 z 5

The King is back. Long live the King. Ten King, který napsal To a Žhářku a spoustu dalších skvělých knih, než se zblbnul detektivním žánrem. Chytré, nadané děti, které přelstí zlo, to je to, co mu sedí. A je tam vše, co od Kinga čekáte. Ústav, přátelství nade vše, boj se systémem, zlí versus dobří, samozřejmě spád a jako třešnička na dortu i dobrý překlad.

NADEI
02.08.2021 5 z 5

Ve starých dobrých kolejích. Už jen název sám vyvolá představu, co vše se může v takovém ústavu dít. To, co tě čeká nevymyslíš, tohle umí jen pan King. Doporučuji

knihomolka_jaja
28.07.2021 4 z 5

Přečetla jsem jako svou první knihu od Kinga a musím říct, že se mi moc líbila. Někde jsem četla, že je začátek zdlouhavý, ale mě vůbec nevadil. Naopak jsem bývalému policistovi Timovi docela přišla na chuť a hezky se s ním seznámila. Naopak následující skok k Lukovi pro mě byl trochu nečekaný, ale po pár stránkách jsem si rychle zvykla a začetla se tak, že jsem měla problém dát knihu z ruky, a aspoň trochu doma fungovat. :-) Líbilo se mi, že jako moje první seznámení s Kingem jsem nesáhla hned po něčem příliš drsném. Tahle kniha se řadí spíš mezi thrillery a jde opravdu o skvělé čtení - napínavé, s dětskými hrdiny a takové já mám moc ráda.

orinka3
22.07.2021 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Ale ani tak se nemůžu zbavit dojmu velké užvaněnosti autora. Polovička by bohatě stačila, prostě mě to nudilo. Zaplevelenost slovy z knihy trčí na všecky strany. Méně je více, ale King holt jiný nebude.

GYROTOURBILLON
19.07.2021 3 z 5

Tak jasně Carrie ani Žhářka to není, ale myšlenek tu bylo dost. Trochu toho tajemna by to chtělo.
Plně souhlasím s Valentine.

Valentine
15.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Pokud se vám líbila Žhářka, bude se vám nejspíš líbit i tenhle její o něco mladší ale za to podstatně silnější a intenzivnější bratříček. Ústav za mě maličko pokulhává v překladu (ehm, jako ostatně většina nových Kingovek) ale v ději se mu toho mnoho vytknout nedá. Nadané děti, přísně tajné experimenty, zajímavé lidské osudy, pokřivené charaktery, záchrany na poslední chvíli (a nebo taky ne), sebeobětování, láska. Pro mě příjemné čtení, ale na Kinga spíš jen lepší průměr.

Komaeda
14.07.2021 4 z 5

První polovina super! Druhá teda za mně nuda... Zdlouhavé a nenapinave

terimila
11.07.2021 3 z 5

Dobrý to je, čte se to kingovsky skvěle... ale něco tomu chybí. Chce to víc šťávy. Postavy mi přišly trošku odosobněný, dramatický chvíle jaksi sterilní... V Ústavu tentokrát není ta pravá kingovská úzkost a hrůza, pořád jsem čekala něco pořádně kingovsky děsivýho a šokujícího a ono nic. Ani ten finální konflikt nebyl až tak moc dechberoucí, moc mě nevtáhl. Prostě... na Kingovy poměry průměr. Porovnání s opusy jako Temná věž nebo To nastavuje laťku hrozně vysoko a člověk se mu neubrání.

Karnager
11.07.2021 4 z 5

za mě fajn kniha, mělo to celkem dobrý spád i když ten konec mi moc nesedl :)
taky mi to trochu připomínalo povídku všechno je definitivní.. jestli z ní king vycházel tak to byl dobře zpracovaný základ...
Jen je věčná škoda že mi kniha zmokla