Ústav

Ústav https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436882/bmid_ustav-e5N-436882.jpg 4 1061 266

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Psychicky děsivý stejně jako Žhářka a s úžasnou dětskou imaginací kultovního To je Ústav dramatickým příběhem o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Institute , 2019

Tupoun
22.11.2022 5 z 5

Dávám 5 hvězd zcela přesvědčen o oprávněnosti tohoto rozhodnutí. King je asi jediný autor, který ve mně dokázal přes písmenka probudit hrůzu a děs, což je genialita autora. Kusy lidského masa pleskající o zem, jekot hrůzy, krev stříkající z knih a psychologické utrpení postav i čtenářů. To byly doby excelentního Kinga a asi jsou nenávratně pryč. Ale Ústav mně ta úžasná díla připomněl, proto si určitě mezi těmi slabotami posledních let uznání zaslouží. Možná by měl mezi Tommyknockery, Dlouhým pochodem, Cujem, Osvícením a dalšími peckami stěží dvě hvězdy, ale jak říkám, v dnešní době je to opravdu závan starého dobrého Kinga a láhve whisky na jeho stole. Stephen King se bojí tmy a s jeho knihami jsem se jí bál i já, což považuji za největší poklonu pro Mistra.

esfinge
04.11.2022 5 z 5

Knihu jsem četla o něco déle, musela jsem se na příběh hodně soustředit, vse je popisovano krasne do detailů. Ale právě proto mě jako celek nadchnul, donutil se nad Ústavem zamýšlet i po precteni. Nad smutnym osudem dětí, nad tékáčkem a tépéčkem. A hlavne, co když někde podobný Ústav existuje?

Lubošovo
31.10.2022 4 z 5

Během puberty jsem Kinga objevil a byl jsem z jeho knížek nadšený. V dospělosti už mi tak úžasné nepřišly. Resp. některé se povedly opravdu hodně a některé mně skoro umořily Kingovým sklonem popisovat všechno do nejmenšího detailu. Z Ústavu jsem ale velmi příjemně překvapený. Zde autor dokázal udržet svoje "grafomanství" na uzdě. Příběh je promyšlený, plný akce a napětí a líbilo se mi i závěrečné vysvětlení. Vřele doporučuji. Jednu hvězdičku ubírám jen kvůli pomalému rozjezdu.

Veronika_mad
05.10.2022 4 z 5

Další výborný počin od Kinga :)

TVer
20.09.2022 4 z 5

Fajn kniha, ne moje oblíbená od Kinga, ale i tak dobrá. Trochu to ve mně evokovalo pozadí jako ve Stranger Things. I tak ale napínavá i přes ten pomalejší začátek.

misantroop
20.08.2022 4 z 5

Ustav nese poměrně klasické známky Kingovi tvorby, Maine, ospalé městečko, děti které okolnosti donutí dospět. Po několika stránkách má čtenář pocit, že postavy zná a známým se lépe rozumí. Z poslední Kingovi tvorby je Ústav určitě lepší než Outsider.

Timkim
19.08.2022 5 z 5

Výborná kniha, ten pomalejší začátek mě ubíjel, ale srovnalo se to. Chvílemi mi to evokovalo Sirotčinec slečny Peregrinove. Co mě vážně bavilo, že je to že současnosti...Netflix, SpongeBob..prostě věci na kterých teď jedou moje děti. Když to shrnu, King stále umí.

Faustka
17.08.2022 5 z 5

Ústav mě držel v napětí až do konce.

poloborec
01.08.2022 4 z 5

Jeden z těch lepších Kingů.

Čand@
09.07.2022 5 z 5

Nedá mi v súvislosti s myšlienkou telekineticky a telepaticky nadaných detí nespomenúť môj obľúbený seriál Stranger Things. Ústav však mieri inam - tak akosi do pravdepodobnejších vôd. Ostáva vo mne hlodať nepríjemný pocit, či sa niečo podobné v skutočnosti niekde aj neodohráva :). Napokon údajne využívame len 10% svojho mozgu, tak ktovie čoho by sme boli schopní po správnej stimulácii - nie takej príšernej, akú opäť vyfantazíroval King. O “svetlách Stasi” sa mi aj snívalo. Nepekne. Tak ako sa po “kingovke” patrí :).

alka.2007
07.07.2022

Další King po dlouhé době. Nezklamal....ale občas mi běhal mráz po zádech. Když jsem začala přemítat, jestli se to všechno zrodilo jen ve fantazii autora.....

ThomasRuhe
04.07.2022 3 z 5

Bylo to jako číst dvě různé knihy. První část je o chlapíkovi, který vezme funkci pomocníka v úřadu šerifa na malém městě. Pak skok a je tu ústav se svými pokusy na talentovaných dětech. Dva zdánlivě nesouvisející příběhy.
V závěru se vše samozřejmě spojí.
Knihu hodnotím spíše střízlivě, čte se slušně, ale že bych skákal nadšením, tak to taky ne. Celkově asi za tři.

maphiosso
30.06.2022 3 z 5

Je to už osm a půl roku, co jsem naposledy dočetl nějakou knihu od mistra hororu. V té době jsem nabyl dojmu, že jsem z tohoto žánru i autora už vyrostl, ale záplava jeho novinek, která zásobuje pulty knihkupectví v posledních letech, mě donutila po jedné z nich sáhnout. King v Ústavu sází na osvědčená témata, která často ve svých dílech úspěšně recykluje- život na americkém maloměstě a parta dětí bojující proti "zlu". Zatímco atmoféra zapadákova a vztahy jeho byvatel jsou zde navozeny mistrně, dějová linka dětského kolektivu, zabírající zhruba 80% děje, bohužel nefunguje tak, jako například v anotaci zmíněném To a jiných Kingových dílech. Všechny děti jsou jaksi přechytralé, žoviální a plné životních mouder, hodící se spíše k věkové kategorii 50+, což navíc vzhledem k situaci, ve které se nachází, působí o to nelogičtěji a nevěrohodněji. Děj tak nějak bez větších zvratů spěje k předem jasnému konci a po neskutečně utahané závěrečné třetině knihy přijde finiš... no nebudu prozrazovat :-) Po dočtení převládá mírné zklamání, i když jsem od knihy žádná velká očekávání neměl. Po pravdě nechápu poměrně vysoké hodnocení knihy, srovnatelné například s Mrtvou zónou nebo Carrie, které řadím kvalitativné mnohem výš.

kallisto
29.06.2022 4 z 5

Kingův Ústav je trochu jako party.. poetický, téměř beatnický začátek nad první sklenkou whiskey, jak se večer začínají zvyšovat oktany v krvi, společnost nabere rytmus, drajv a švuňk, za půlnocí už se začíná rozpoutávat běsná psychedelie, a nad ránem, s kocovinou za krkem, čtenář v dohasínající noci sedí na zápraží a první paprsky slunce hojí bolehlav, co tepe ve spáncích.. to celé protkané poezií dětského pohledu na svět, včetně těch nejpříšernejších věci, co by se neměly dít ani dospělým, natož dětem.. Kingův vhled skrz dětskou perspektivu je nejsilnejší faktor jeho tvorby. Je to něco, co činí jeho knížky s dětskými protagonisty naprosto unikátními.
Odposloucháno jako audiokniha v podání Martina Preisse a je to zatraceně dobré!

Adhara
20.06.2022 2 z 5

(SPOILER) King sa vracia k už niekoľkokrát spracovanému námetu s dospievajúcimi deťmi s nadprirodzenými schopnosťami. Tie deti s týmto obdarením, ktoré nenaverbovali do ničenia paprskov Temnej veže, ani nevysali príšery z Doktora spánku, chytá za spočiatku nejasným účelom hrozivá Inštitúcia.

Až na neuverenie, že je to od starého, známeho a skúseného autora, ako je King. Príbeh je totiž plný chýb, ktoré vídame u začínajúcich spisovateľov. Najmä čo sa postáv týka. Hlavný hrdina Luke má byť údajne dieťa s nemerateľne vysokým IQ, ale inak normálne. No, na mňa tak nepôsobil. Je nadpriemerne inteligentný, to áno, ale nemerateľne vysoké IQ v žiadnom prípade. Inak by predsa musel myslieť na to, že na útek si má vziať nejaké jedlo, ktoré bolo ľahko dostupné, či sa aspoň najesť a napiť do prasknutia. A vôbec, myšlienku na útek a zvažovanie x možností by som u génia očakávala omnoho skôr. Luke síce jedná v mnohých iných ohľadoch múdro, ale tá múdrosť vyzerá skôr ako následok osobnej zrelosti a skúseností, ktoré však vo svojich dvanástich nemal kde získať. Absolútne mu chýba detská emocionalita. Čo je však ešte absurdnejšie, rovnako zrelo konajú aj ostatné deti, ktoré neospravedlňuje ani genialita. Zabili mi milovaných rodičov? V poho. Mučia ma? Neva. Ide zomrieť? Fajn. Prichádzam o prvú lásku? Čo tam po tom... Toto nie sú deti, toto nie sú ani ľudia!

Konanie Inštitúcie tiež nedáva zmysel. Prečo pri únosoch detí vraždí ich rodičov, keď ich stačilo jednoducho uspať? Veď čím väčší zločin, tým viac vyšetrovania, čo by mohlo viesť na stopu Inštitúcie. Áno, v prípade Luka to mohli zvaliť na to, že ich zabil on ako rádoby šialený génius, ale čo v prípade ostatných detí? Sériové zmiznutia detí sprevádzané vraždami oboch rodičov vyzerajú veľmi podozrivo v porovnaní s bežnými zmiznutiami detí! A prečo Lukovi nevložili do ucha čip, kým bol v bezvedomí? Načo deti mučiť aj tam, kde to netreba, a tak u nich zvyšovať odpor a vzdor? Navyše, mohol im utiecť už v dobe medzi prebratím sa z bezvedomia a vložením čipu. Čo si myslím, že by pravý génius aj urobil.

Vzhľadom na to, koľko chýbalo v motivickej stránke postáv, neviem pochopiť, prečo je kniha taká dlhá. Nebola nudná, nebola v nej vata, len rozmýšľam, ako sa vo svojej postate prostý a slabo zdôvodnený príbeh dal napísať na toľko strán.

jes09
20.06.2022 5 z 5

Všechno se vším má spojitost, to bych řekla o níže zmiňovaném ,,pomalém rozjezdu". Po dlouhé době jsem četla knihu od autora s mnoholetou praxí a na příběhu je to neskutečně znát, nezůstala nikde nedořešená myšlenka. Za mě pecka!

1Týnka
05.06.2022 5 z 5

Začátek mne docela nudil, ale až se tam objevil hlavní hrdina knihu jsem začala hltat až do konce. Zajímavé a docela i pravděpodobné dílo od Kinga, které mě velmi zaujalo a některými částmi i dojalo

petgona
25.05.2022 5 z 5

Ja teda Stephena Kinga mozem a hoci sa mi stalo, ze som sa nedokazala prehryzt cez nejake jeho knihy (Temna veza, To) Institucia medzi ne nepatri. Pomale stavanie napatia mu tu vyslo, nenudil ma ani na chvilu. Ani na chvilu som nemala pocit, ze by kniha bola prepchata zbytocnymi opismi ci vyplnujucimi dialogmi, neustale sa nieco dialo a pekne sme sa posuvali v deji dopredu. Toto je naozaj King akeho mam rada.

Palorizek85
22.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která vás nechá v napětí až do konce. Dal bych ale tak 4,5 hvězdy, protože ten konec mohl být ještě o něco lepší.

Čmeláček
19.05.2022 4 z 5

Pro Kinga trochu netypické, ale čte se dobře. Akorát ten konec mi nějak nechtěl sednout.