Uspořádání světa

Uspořádání světa https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301142/bmid_usporadani-sveta-Knt-301142.png 4 223 62

Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha Vlivný politolog, historik a bývalý ministr zahraničí Spojených států předkládá ve své nejnovější práci z roku 2014 mnohostranný, historickými a politickými souvislostmi podložený pohled na řád světa. Ukazuje, že kořeny současného uspořádání mezinárodních vztahů byly poprvé zformulovány v západní Evropě téměř před čtyřmi staletími na mírové konferenci v německém Vestfálsku. Mír po třicetileté válce tehdy odrážel pragmatické vyrovnání s realitou a byl založen na společenství suverénních států, které kontrolují své vzájemné ambice prostřednictvím všeobecné mocenské rovnováhy. Vestfálský systém se postupně rozšířil po celé zeměkouli a pojal do sebe řadu odlišných civilizací a regionů. Autor sleduje, jakými proměnami prošel tento systém rovnováhy po Francouzské revoluci a napoleonských válkách na vídeňském kongresu a jak se s jeho stavebními kameny vyrovnávaly jiné části světa v souvislosti se svou historickou, politickou a kulturní odlišností. Autor věnuje svůj analytický pohled také otázkám Středního východu (a speciálně Íránu), odlišným koncepcím mocenské rovnováhy v Evropě a Asii, zvláště čínské „harmonii pod nebesy“. Pozornost zamě­řuje také na americké politické vize, které se přestaly opírat pouze o systém vyvažování a začaly usilovat o dosažení míru šířením demokratických principů. Kissingerovy úvahy ústí v současnosti a hledají perspektivu světového řádu pro naši dobu tváří v tvář takovým výzvám, jako je islamismus, šíření jaderných zbraní a globalizace.... celý text

Literatura naučná , Historie , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Prostor

World Order , 2014

JP
20.11.2018 3 z 5

Zejména díky popisu mentalit jednotlivých mocností, coby určujícím prvkem jejich expanze si mě Kissinger v první polovině získal. Je to široký záběr, nezabraný zeširoka, ale pořád široký záběr. Jenže po objektivním pohledu na jednotlivé mocnosti, jejich motivy a záměry, Kissinger aktivuje "liberation mode" a pustí se mimo kissingu i do rimjobu všech amerických presidentů (Bushe, Nixona - celou dobu jsem měl před očima obraz Huntera S. Thompsona: "Nixon, u fucking piece of shit!") a jeho amerikanismus převezme kontrolu. Já chápu, že nebude hanit lidi, se kterýma pracoval a ve který věřil, a že viděl stránku prezidentů, kterou veřejnost nevidí, nicméně ta druhá polovina celkový dojem publikace silně zkazila. Jestli člověk není dutej jako pařez tyhle názory a kecy o USA nemůže akceptovat jinak, než s posměchem. Ale i tak skvělá publikace, která velice zajímavě rozebírá vzestup mocností po celém Světě, hegemonii, určující prvky jejich nástupu k moci, jejich postoje a snahu o nastolení nového světového řádu.

woodward
08.11.2018 5 z 5

Henry Kissinger toho v životě spoustu zažil, hodně dokázal a nasbíral hromadu zkušeností. Jako patnáctiletý židovský kluk, fotbalista z Fürthu nedaleko českých hranic, utekl s rodiči před nacismem přes Británii do USA, kde se po létech stal poradcem prezidenta pro otázky národní bezpečnosti a později ministrem zahraničí . Je třeba připomenout, že od doby jeho působení v těchto vrcholných funkcích do vydání této knihy uplynulo skoro 40 let. Ale nezdá se, že by mentální schopnosti starého pána s věkem jakkoliv ochabovaly. Hluboká erudice, rozsáhlé zkušenosti a pronikavý úsudek čiší z kažého slova, i když to vůbec není lehké čtení. Některé úvahy a dedukce člověk musí přelouskat několikrát, než porozumí jejich logice. Autor navíc ponechává spoustu věcí nedořečených nebo vyslovených jen v náznaku – počítá s poučeným čtenářem s dobrými základními znalostmi historie a politiky.
Nezabývá se však jenom věcmi minulými. V závěru upozorňuje na úskalí a rizika, plynoucí z prudkého tempa rozvoje nových technologií, za nimiž znalosti a schopnosti politiků (a nejen jich) jen těžkopádně pokulhávají. Říká o tom mimo jiné:

„V důsledku toho, jak snadno jsou informace dostupné a jak okamžitá je komunikace, klesá schopnost posoudit jejich význam anebo vůbec stanovit kritéria toho, co je významné. Tato dynamika může politiky vybízet k vyčkávání, až určitý problém vyvstane, namísto aby jej předjímali, a vést je k tomu, že okamžiky rozhodnutí vnímají jako sérii izolovaných událostí, nikoliv jako součást historického kontinua. Jakmile k tomu dojde, přestává být hlavním nástrojem formulování politiky úvaha a stává se jím manipulace s informacemi.“

A o pár řádků dál dodává:
„Hrozí, že komunikační technologie zbaví člověka schopnosti vnitřního hledání, protože zvýší jeho závislost na technice jakožto nástroji, jenž usnadňuje a zprostředkovává myšlení.“

To jsou opravdu zlatá slova – ale trochu z nich mrazí, žejo?

Randyz1986
17.10.2018 4 z 5

Zvolil jsem formu audioknihy. A je to hodně zajímavá a poučná kniha o tom jak funguje rovnováha ve světě a o jednotlivých národech a oblastech. Občas je to však celkem dost složité na poslech a někdy mi to naopak přišlo až moc rozvláčné. Ale poslechu rozhodně nelituji a řekl bych, že mě to dost obohatilo.

Paulika
11.10.2018 5 z 5

Wow, Kniha s velkym K. Tak skvele podane, promyslene a vysvetlene politicke, historicke, ekonomicke, nabozenske rozlozeni a usporadani sveta je opravdu bezprecedentni. Audiokniha me totalne pohltila na 3 tydny, kdy jsem musel vic nez obvykle mackat tlacitko Rewind. V kazde vete tolik myslenek, ze je posluchac/ctenar nestiha vstrebat a udelat si myslenkove ci ideove vzory se spojitymi navaznostmi. Knihu budu muset jeste nekolikrat precit/prehrat, nez se mi vse v hlave dostatecne uchyti a vlepta. Kissinger, odbornik na slovo vzaty, se zabyva politikou, diplomacii, ideologiemi od konce 30. lete valky v 17.stol (pri tvorbe tzv. vestfalskych dohod) az po rok 2016. Zaobira celym svetem a nejen Evropou ci USA. Autor nam umozni se podivat pod poklicku problemu na strednim vychode: Irak, Syrie, Iran, SA, atd. kdy pro me jejich problematika byla tak slozita, vzdalena a nepochopitelna a autorovi se podarilo, pomoci komplexniho historickeho nahledu, mne tuto klicovou oblast alespon castesne pochopit. Kdyz ted koukam na zpravy v TV, na Internetu o svetovem deni, tak uz dokazu chapat jadra problemu a ruznych politickych, ideovych ci nabozenskych nazoru, coz bylo doposud pro me skryte a neodhalitelne. Kniha muze slouzit jako prirucka pro historicke i soucasne chapani politickeho sveta, po precteni se cloveku bude mnohem lepe dychat a bude lepe vstrebavat nove nastale situace ve svete a nebude jen odkazan na nazory politckych ci novinarskych komentatoru. Knihu bych obzvlaste vrele doporucoval soucasnemu americkemu prezidentovi Doniku Trumpovi, ktery by ji mel znat zpameti, jak teolog Bibli. Mozna bych zvazoval i jako povinnou cetbu do strednich skol. U me urcite mezi TOP 10.

petaSk
11.10.2018

[audiokniha]
Neopovažuji se hodnotit, protože asi půlka mi při poslechu utekla. Kniha je náročná na soustředění.
Uspořádání světa je publikace mapující hlavně vývoj moderních dějin, ze kterých toto uspořádání vzniklo.
Překvapilo mě, jak je aktuální - sociální sítě, Islamský stát, jaderná hrozba v Iránu a Severní Koreji - toto všechno v knize najdete. Zajímalo by mě, co by autor napsal, kdyby kniha vznikla jen o pár let později, kdy v čele USA usedl Donald Trump, jelikož Kissinger bere silné spojené státy zapojené do dění ve světě jako klíčové.
Každopádně pro mě povinnost si knihu poslechnout ještě jednou a doplnit si mezery.

Radous
22.09.2018 5 z 5

Kniha, kterou nepřečtete jen tak. Moc zajímavá elaborace o všech významných mocenských centrech světa a o jejich příspěvku ke směru, jakým se ubíraly a budou ubírat dějiny naší planety - skutečně udivující analýza historie a současnosti. To se musí nechat. Jen mi semtam přišlo, že je to psáno spíše pro Američany, než pro zájemce ze všech koutů Zeměkoule. Přeci jen je zde Amerika stavěna do role toho, kdo hraje první housle (a nebo mi to jen přišlo?). Ale že by to bylo neobjektivní, to se mi zase tvrdit nechce, to určitě ne. Zajímal by mě názor jiných.

Faither
24.06.2018 4 z 5

Náročně a skvěle zpracovaná nedávná historie a její příčinné souvislosti, jak už se od Kissingera sluší a patří. Čtenář musí být ovšem připraven polemizovat a ani zde nebrat každý výklad za absolutní pravdu, k tomu ale dává Kissinger dle mého názoru pozornému čtenáři dostatečný prostor.

K již sepsaným komentářům už za mě není moc co dodat. Snad jen odlehčený názor, že při hodnocení internetu a s ním souvisejících nových formách získávání informací a rychlejší komunikace nezapomínejme při neustálém upozorňování na jeho rizika a hrozby také na jeho světlou stránku a neuvěřitelný příspěvek pro světový pokrok, který sebou přinesl. Někdy mám pocit, že by někteří erudovaní komentátoři nejraději všechny ty internety zakázali nebo minimálně omezili :)

Na závěr si ještě dovolím nedoporučit tuto knihu ve formě audioknihy, ke které jsem sám přistoupil, protože je vzhledem ke své odborné hloubce velmi náročné udržet pozornost. (Audiokniha)

Rihatama
04.06.2018 4 z 5

Henry Kissinger podává široký výklad světového politického dění počínaje vestfálským mírem před čtyřmi stoletími, který ovlivnil geopolitiku následujících staletí v mnoha zemích světa a nastolil obecné chápání "řádu světa". Jedinečné je nejenom Kissingerovo vidění popisovaných událostí ve světě, ale i jeho schopnost nahlížet na ně z různých pohledů a kontextů. Je nasnadě, že v jedné publikaci nemohl věnovat stejně velkou pozornost všem popisovaným jevům a větší míru detailu tak věnoval vybraným událostem a fenoménům. Zejména jsem ocenila kapitoly věnované rozboru islamismu a revolucím arabského jara. Tendenční jsou podle mne v určitých ohledech kapitoly věnované Evropě, resp. Evropské unii. Velmi zajímavá je pro mne naopak část věnovaná Číně, i když se pouze okrajově dotýká Tchaj wanu (Čínské republiky), jednoho ze zakladatelských států OSN a bývalého stálého člena RB, než jej v OSN nahradila pevninská Čína. Tchaj wan Kissinger zmiňuje především coby základnu americké námořní flotily kvůli korejské válce.

Kissingerův výklad politického dění na globální scéně je vysoce fundovaný, je však nutno jej vnímat jako výklad amerického reprezentanta, bývalého amerického ministra zahraničí, prezidentova bezpečnostního poradce atd. Přes řadu zpochybňujících otázek ohledně legitimity či správnosti některých amerických rozhodnutí v oblasti americké zahraniční politiky ve světě, je dokáže vysvětlit (když ne obhájit). K tomu jasně deklaruje svou bezmeznou víru a důvěru v motivy konání USA, až již přináší jakékoli důsledky.

Možná nejzajímavější pro mne je část ze současnosti věnovaná technice a rovnováze světa. Dovolím si zkrácenou citaci: "V důsledku toho, jak snadno jsou informace dostupné a jak okamžitá je komunikace, klesá schopnost posoudit jejich význam. Úvaha přestává být hlavním nástrojem formulování politiky a stává se jí manipulace s informacemi."

Karborund
22.05.2018 4 z 5

Uceleně popsaná tvorba politicko-kulturních dějin světa.Vůbec jsem neměl pocit protěžování vlivu USA, zkrátka jsem věřil faktům, citacím a utřídil si jednotlivé historické návaznosti.Škoda, že jsem nemohl mít stejný pocit u Tauberyho - Opuštěné společnosti.

E_Lan
14.03.2018 5 z 5

Tato kniha je sama politická moudrost v dlouhém, ale rozhodně smysluplném vydání. Docela zábavnou formou popsaná, plná konsekvencí, které normálnímu člověku nemohou bez zkušeností, které autor zažil, nikdy dojít. Přijde mi, že po přečtení neberu naše žabomyší půtky tak vážně a chápu, že to co se děje není vlastně taková tragédie. Snad se nám do čela politických garnitur postaví alespoň z poloviny tak vzdělení a moudří lidé jako pan Kissinger.

chamyl
10.01.2018 5 z 5

"Když dva lidé zadají do (internetového) hledače identickou otázku, nemusí nutně dostat shodnou odpověď. Pojem pravdy se relativizuje, individualizuje a ztrácí univerzalitu. Informace jsou domněle zdarma, ale ve skutečnosti za ně jejich příjemce platí dodáváním dat, jichž využijí lidé, o nichž nic neví, a to k dalším úpravám informací, které mu jsou poskytovány."
Čtivě podaný americký pohled zkušeného diplomata na dějiny a politicko-diplomatický chod světa. Určitě doporučuji k přečtení všem, kteří se touto problematikou zabývají a to bez ohledu na jejich světový názor. Znalost historie je základním předpokladem pro úspěšné vytváření budoucnosti, přičemž toto omleté klišé je dnes opět na periferii zájmu. Politiku a diplomacii dělají lidé bez jakéhokoliv backgroundu a přitom s neuvěřitelnou sebedůvěrou, že zrovna oni snědli všechnu moudrost.
Správný vůdce ví odkud jde, aby mohl uvažovat kam míří.

JirkaARK
22.11.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila a určitě ji lze doporučit všem zájemcům o mezinárodní politiku. Kissinger evidentně dokáže psát velice čtivým a srozumitelným stylem, díky němuž čtenáře seznamuje s nejvýznamnějšími světovými mocnostmi, pokud jde o jejich historii a současnou i minulou zahraniční politiku. Jediný zásadní nedostatek knihy spatřuji ve způsobu, jakým zde autor nahlíží na zahraniční politiku USA, jelikož je k ní až zoufale nekritický.

Jack93
30.08.2017 5 z 5

Podat vývoj politického světa od Vestfálska až po současnost na čtyřech stovkách stran a přitom neopomenout nic podstatného vyžaduje spisovatelský grif. Není pochyb o tom, že ho Kissinger za ta léta dovedl k dokonalosti. Mohl by se od něj učit každý žurnalista: jak být stručný a výstižný na omezeném počtu stran. Přesně to je jeden z rysů novinářského povolání.
Kissingerův přehled je obdivuhodný, je to člověk na svém místě, ale myslím si, že určitý historický rozhled je při této četbě potřebný. Pět hvězdiček je jasných, ale nesmím opomenout fakt, že mi k roli Spojených států amerických ve světě přišel nekritický. Není pochyb o tom, že USA vykonaly spoustu dobrého, zrovna tak je důležité dodat, že ne vždy bylo jejich chování ukázkové. Doporučuju přečíst si knihu od Martina Nekoly Operace Kondor, která všem nekritickým obdivovatelům této země otevře oči.

burilltomas
27.08.2017 5 z 5

Pokud sháníte politologa, který dokáže věci osvětlit jednoduše a na obyčejných životních přirovnání je to právě H.K. a jeho Uspořádání světa. Vynikající pohled na globalizaci a aktuální světové dění. Vřele doporučuji.

HaniSebi
29.07.2017 5 z 5

Moc pěkná kniha. Rozhodně to není nějaké složité čtení, na které potřebujete mít přehled o mezinárodních vztazích, i když základní znalost historie se hodí. Sama kniha je takovým přehledem. Ale Kissinger to prostě umí. Velmi dobře napsáno. Kapitoly jsou zvolené tak, že si tam každý něco najde a navíc je fajn vidět svět očima Američana a nechat náš eurocentrický styl uvažování stranou.

martina2704
18.07.2017 3 z 5

Když jsem začala číst, trochu jsem se bála, že půjde jen o jakýsi "výcuc" z Umění diplomacie, ale není to tak. Kissinger knihu rozdělil na kapitoly podle hlavních aktérů a dosáhl tím tak přehlednosti a lepší čitelnosti. Je fajn, že se zaměřil i na novou dobu a její výdobytky jako internet a technologie.

dejvik85
12.06.2017 4 z 5

Velmi hutná a komplexní kniha. Autor v první polovině knihy představuje čtenáře s politickým a mocenským vývojem vybraných států ovlivňujících rovnováhu v Evropě a Asii. Tato část pro mě byla velmi přínosná. V druhé polovině knihy se autor zaměřil na americké dějiny a její působení na celosvětový pořádek, které jsou spíše tou slabší částí knihy (pro mě asi zbytečně velkým prostorem v knize).

Zefi
28.05.2017 5 z 5

Velmi zaujimava kniha. Na historickych suvislostiach, pri ktorych je naviac zachovana kontinuita, priblizuje a vysvetluje mocensku rovnovahu. Citatel tak pochopi aj mnohe udalosti v dejinach, kedze k nim dostane suvisiace vysvetlenie , ktore v mnohych historickych knihach orientovanych len na jednu udalost, chyba. Historia aj sucasnot nie su totiz oddelene, ale jedna vyplyva z druhej a je nou priamo ovplyvnena. Autor sa naviac snazi byt velmi vyvazeny a objektivny, co sa mu podarilo.

achilles
14.04.2017 4 z 5

Asi nejslabší z díla Henryho Kissingera. Už je to pouze jeho pohled, americký pohled, nikoliv jako Roky obnovy nebo Umění diplomacie, kde jsme mohli zaznamenat i jeho reálné činy. Těžko v díle však hledat recept na takovou diplomacii, která by si vzala z historie to nejlepší. Jelikož se mění geopolitické uspořádání, bude se měnit i uvažování, jelikož trvale úspěšný může být pouze ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit stále se měnícím podmínkám.

mirektrubak
28.02.2017 4 z 5

Zajímavý pohled na současnou geopolitiku - Kissinger začíná hezky pomalu od třicetileté války (trvá téměř sto stran, než se s ním dostaneme na začátek minulého století) a na mnoha příkladech ukazuje svůj pohled na dějiny. V názoru na světové uspořádání má jasno: je důležité, aby jednotlivé státy měly rovnoměrně rozložené síly a že toto rozložení je důležité vyvažovat pomocí proměnlivých koalic. Kissinger tvrdí, že u národů hraje historie tutéž roli, jako u lidí jejich charakter. A tímto pohledem nahlíží na globální politiku.

Ve své knize neoopomíjí ani etické a morální aspekty politiky a vlastně se trochu tváří, že svým důrazem na pragmatickou část politického jednání jen vyvažuje současnou tvář americké politiky, zatíženou lidskoprávní naiivitou. Narozdíl od svého reálného působení v politice, kde často byl na straně odpudivých režimů a podporoval intervence pro jejich udržení se u moci a kde se jeho pragmatismus hodně blížil cynismu.
Na teoretické rovině to ale působí vyváženě. V knize se opakovaně tvrdí, že pro zahraniční politiku demokratických zemí, zejména USA, je důležité nezanedbávat morální postoje, ale nezapomínat ani na strategii a pragmatismus. A tak je Kissinger chytrým a poučeným průvodcem po světových dějinách a současné politické situaci.

Já nejsem na světovou politiku odborník a tak jsem se dozvěděl mnoho zajímavého nového, zvlášť z oblasti Asie a Blízkého východu. Mnoho jiných, známých faktů, zase Kissinger nahlíží originálním úhlem pohledu a dává do širších souvislostí - takže času stráveného s jeho knihou určitě nelituju (slabší je jenom část o komunikačních technologiích) a souhlasil bych i s názorem Martina Šimečky, který říká: "Pro politiku i literaturu je skvělé, že Henry Kissinger už jen píše".