Úsměvy smutných mužů

Úsměvy smutných mužů https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219632/mid_usmevy-smutnych-muzu-i3y-219632.png 4 972 263

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se kvůli alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?... celý text

Lutzka
předevčírem 3 z 5

Nejedná se o klasický příběh s vývojem, ale spíše o střípky, postřehy z léčebny. Člověk si může udělat přibližný obrázek o tom, jak to v léčebně chodí, co se lidem honí hlavou, jaké stavy prožívají. Věřím, že film nabízí ucelenější zpracování.

Natty
23.03.2024 3 z 5

Smutná, temná a někdy až absurdně veselá kniha z prostředí protialkoholní léčebny z pohledu čtyř pacientů a jejich bojem s jedním z největších démonů. V knize jsem se občas ztrácela, což mi trochu kazilo zážitek.

vvikingg
08.03.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audio kniha skvělý přednes Filipa Švarce zaujal hned na začátku. Když člověk klesne až na dno, je těžké odrazit se vzhůru, někomu se to podaří někomu ne. Drsné, místy i úsměvné postřehy autora z protialkoholické léčebny. Formánek se ode dna odrazil , od roku 2015 nepije, při poslechu se mi honili hlavou myšlenky, na ty kteří to nedokázali, patřili k nim i dobří kamarádi. Stáhnul jsem film stejného názvu a ten není vůbec špatný,

p.stranska
23.02.2024 3 z 5

Tohle je jedno z mála děl, kde se mi film líbil mnohem více než knižní předloha. V knize mě dost mátl ten dokumentární styl, měla jsem problém si pamatovat jména. Naproti tomu film se mi moc líbil.

n.ezn.amy
22.02.2024 5 z 5

Drsný realistický příběh z protialkoholní léčebny, kde se léčí muži, ztracené existence, alkoholici. Každý začal pít kvůli něčemu či někomu jinému a vypráví autorovi své alkoholické eskapády.

Vzpomněl si na jedno eskymácké přísloví: Každý máme pro svůj život určený přesný počet tuleňů. Až ulovíme posledního, umřeme.

Velký respekt před autorem, který se nebál popsat své zážitky z protialkoholní léčebny a postavit se čelem svému velkému problému. Věčný boj s černým drakem a odvaha se mu postavit.

Já jsem čistokrevnej alkáč, usmál jsem se.
A já nejsem úplně blbá. Už jsem viděl pár takovejch jakovy, co vyměnili jeden fet za druhej. Vy prostě neumíte bejt sami, jen sami se sebou.

Kniha, ač je hodně smutná a depresivní, přesto skvěle napsaná.

StrYke
05.12.2023 2 z 5

Kniha má pár pěkných, vtipných momentů, ale to je tak všechno. Oceňuji, že jde o autentické vyprávění autora. Bohužel mi ale nesedla forma, která mi přišla chvílemi nepřehledná (dlouho jsem se ztrácel ve jménech) a celkově taková nijaká. Protože si na toto dílo pravděpodobně za pár týdnů už ani nevzpomenu, nedoporučil bych ho k přečtení (ale ani bych neodrazoval).

mirka0586
28.11.2023 5 z 5

Moc se mi líbila...

Monike
19.10.2023 4 z 5

Dostala jsem se k ní díky CV a jsem za to ráda. Alkoholismus je smutné téma a tohle nikdo nechce prožívat. Díky CV!

Řídící Ještěrka
09.10.2023 1 z 5

Viděla jsem nejdříve film, který se mi teda hóódně líbil:) Tak jsem si k Vánocům přála i knihu (většinou je kniha lepší), počkala jsem přes rok, abych si to už tolik nepamatovala a začala jsem knihu číst. A ou, jaké to pro mne bylo zklamání. Málo kdy se mi líbí film víc než kniha, ale tady v tom případě, to bylo na 101%. Kniha mi přišla prostě taková ochuzená a místy až poněkud trapňoučká...(pardon, komu se to líbilo:)). Film super, kniha, za mně, nee.

manka71
25.09.2023 1 z 5

Peklo alkohol. Překousáno jen díky dobře načtené audioknize. Za mne nejhorší Formánkova kniha.

jasminecka
19.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Knizku jsem dlouho odkladala, ale zhltla jsem ji behem chvile. A jsem tomu rada. Pobavila, primela k zamysleni i zamrazila drsnou realitou.
O hvezdicku min, neb jsme se ztracela ve jmenech a pribezich... i kdyz - mozna to byl zamer, ze i cloveku v lecebne zacnou pribehy splyvat a ze je vlastne ve finale jesno, kdo co zazil, protoze se (v necem az desive) podobaji, ackoliv kulisy se treba mohou lisit?
"Ne, jen si myslim, ze od urcity chvile zacnou vsichni abstinujici alkoholici mluvit pravdu."
"Taky kazda ceska rodina skryva pred svetem sveho kvartalniho alkoholika nebo hladinkare, ktery si mysli, ze piti je normalka."
"Jo a na dolecovani chodim na konzultace k jedny psycholozce. Tak slouho jsme spolu konzultovali, az jsem si jednou vsimnul, ze soulozime. Svet je zajimavy misto."
"HOMO SAPIENS ALCOHOLICUS
Poddruhy: Hladinkar, Kvartalni pian
Vyskyt: Po celem svete. Stahuje se predevsim do vetsich mestskych aglomeraci.
Rozmnozovani: Rozmnozovaci schopnost mala (nepatri mezi priority druhu), obcas v prubehu kopulace usne."

ferdada
17.09.2023 3 z 5

Téma, které nemám ráda. Vedoucí k zamyšlení, jehož výsledkem nebývá šťastný konec.
Dno, zkáza, vůle, víra. Nemoc, stravující vše kolem, včetně

HelVall
27.07.2023 3 z 5

Četla jsem jen kvůli čtenářské výzvě. Presto tato kniha mi moc dala. Byla psána pocitově - děj v tom moc nehledejte. Příběh byl zajímavý a mohli jsme se podívat do mysli alkoholiků, kteří chtěji přestat. Doporučuji - hlavně alkoholikům, jako varování, kam může jejich závislost dojít.

DominaCZ
22.07.2023 odpad!

Hnusná jako chlast sám

zdenaR
10.07.2023 2 z 5

Čteno pouze z důvodu splnění čtenářské výzvy - dalo mi dost práce se knihou prokousat.
Film byl určitě zajímavější.

Marketplace
11.05.2023 4 z 5

Kniha o mužích. Místy úsměvná, místy smutná. Film je velmi podobný knižnímu zpracování.

hokaca
11.04.2023 3 z 5

Nejdříve jsem viděla film a po knize sáhla jen kvůli výzvě. A musím přiznat, že je to poprvé, co se mi víc líbilo filmové zpracování než knižní. Nějak jsem se neuměla vžít do pocitů a bylo to pro mě takové ploché, což se o filmu říct nedá.. Každopádně za přečtení jsem ráda. Vzhledem k tomu, jak je knížka tenká, určitě za čas přečtu znovu a uvidím, zda se mé vnímání změní.

cerna7151
03.04.2023

Po knize jsem sáhla na základě výzvy...Těžko se mi hodnotí...Je to smutné čtení a záleží na každém z nás, co si z něj vezme.

Ladislav73
14.03.2023 5 z 5

Kniha resp. audiokniha perfektně načtená Filipem Švarcem i film jsou skvělé.

Alkoholismus je jako borelióza. Přežívá v těle a bohužel tam zůstane až do konce jeho dnů v latentní podobě. Vetřelec. Černý drak, který jak se jednou vylíhne, zemře až se svým nositelem.

Nevím, ale nejspíš si teď díky nepití víc uvědomuju těch nemnoho věcí, které mi dělají radost: vztahy, jídlo, sex a spánek. A smysluplná práce. Takhle bez závislosti se cítím daleko víc nahý na herní desce života. Najednou mi došlo, jak je vše spočitatelné, měřitelné, v každodenní dávce jmenovaného. Vše je dopředu rozfázované, jakoby předkreslené. Vše je jasnější, ale i chudší.
Není to málo? Z odstupu je to určitě víc než každodenní prázdné utěšení mozku drogou.
Realita je jinde. V okolních lidech či za okolními dávkami toho, co denně, týdně potřebujeme. Někde nad tím, mezi tím, za tím.
Co je prapodstatou života?
Láska? Radost blízkého člověka?

Myslíš, že z toho někdy budem dovopravdy venku?
Nikdy... Celej zbytek života budem stát nad vodou, a jakmile se napijeme, jsme zpátky. Dělí nás od alkoholiků jedna sklenička. Vyslechl jsem spousty příběhů těch, co se rozpili třeba po roce a pili pak víc než před abstinencí. Někdo má holt cukrovku, a my se prostě nesmíme do konce života napít.

a304
12.03.2023

Ti kteří svou duši upsali jednomu z nejkrutějších ďáblů, projdou proměnou tj. destrukcí sebe, svojí osobnosti, svojí rodiny, destrukcí každé oblasti života nešťastníka. Ten škodí i na zdrav nejen sobě, ale i svých nejbližších, páchá na nich tyranii, ohrožuje je i na životech. Kniha popisuje nezdolné úsilí, jak se vymanit ze závislosti, posléze po vyhraném boji opět prohrát...
Autor čerpá z vlastních prožitků...
Jak snadné je podřídit se tomuto ďáblu a nechat se zotročit. Obsah publikace viz uživatelka alef, pokud knihu nebudete číst, jukněte na její komentář.

Dílko nepatrné, avšak pro lidstvo nedozírného významu, lze jen doporučit.