Úsměvy smutných mužů

Úsměvy smutných mužů https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219632/mid_usmevy-smutnych-muzu-i3y-219632.png 4 972 263

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se kvůli alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?... celý text

babsi66
20.08.2019 3 z 5

Jako jo, dalo se z toho vytřískat víc a mohl to být tlustý depresivní román o lítém boji s neřádem alkoholem zakončené silným morálním ponaučením. Nicméně oceňuju, že právě tak takto autorova vlastní zkušenost podána nebyla. Ne, že by příběh byl vyprávěn cynicky nebo s nadhledem. Spíše to na mne působilo jako konstatování faktu, přičemž právě řečená fakta jsou sama o sobě tak výmluvná, že není potřeba je dále zdůrazňovat. Ono to nevyřčené stejně čtenářům dojde - že alkohol je možná dobrý sluha, ale zlý pán.

Ládja
16.08.2019 2 z 5

Z empatického směru 5*, ze směru který nahlíží do duše alkoholika 5*, ale celkové literární pojetí se mi nelíbilo. Věřím, že z této zkušenosti by se dalo vytřískat více. Smutné, depresivní, přemýšlivé a doporučil bych pro všechny, kteří si připadají, že jsou na hraně do toho(chlastu) spadnout...někdy stačí skutečně málo. 2*

Zumina
07.08.2019 5 z 5

Smutná a depresivní knížka, ale líbila se mi. Člověk má možnost nakouknout do mysli alkoholikovi.

Petja
02.08.2019 4 z 5

Útlá autobiografická knížka o pobytu v protialkoholní léčebně. Popisy života v léčebně (a života před a po léčení jednotlivých hrdinů) střídají zápisky v deníku. Na začátku je trochu náročnější zorientovat se v jednotlivých postavách, pak už je to lehké čtení (běžnému knihomolovi určitě bude stačit jeden večer) o těžkých životních osudech, režimu v léčebně a léčebných postupech, které si běžný smrtelník jen těžko představuje. Výborná kniha, těším se i na film.

happy-smile
30.07.2019 4 z 5

Zajímavá, krátká knížečka, která nám dá vhled do života alkoholiků. Do toho, jaký je život v léčebně, jak se do ní vůbec dostali, a jak se do ní často vracejí, protože démon alkohol je prostě silnější. Pan Formánek má můj respekt, že tuto knihu napsal.

mmiirrkkaa
24.07.2019 4 z 5

Knihy, která mě nutí přemýšlet o tom, proč má alkohol v naší společnosti výsadní postavení. Proč ho naše společnost toleruje? Mluví se o tom, že kouření je zlo, ale kdo nepije, je "divný". Proč je častým dárkem láhev alkoholu. Proč je televize plná reklam na alkoholické nápoje (pivo, víno, rum, vodka...) ??? Ve svém okolí nemám žádné kuřáky, kteří se "ukouřili" k smrti, ale lidi, kteří mají problém s alkoholem, případně se "upili k smrti", ty znám...

martinkaLLL
22.07.2019 1 z 5

Smutný, depresivní a vůbec to není úsměvný.

Viky007
19.06.2019 5 z 5

No... tak jsem tuto útlou knížečku přečetla na jeden zátah a mám z toho slušnou depku. Takže upozornění pro ostatní: je lepší si to dávkovat. Nevím, co víc říct. Je strašné, co dokáže alkohol. Stejně tak je strašné, jak lehce dokáže člověk ztratit sám sebe a svou důstojnost.

Zuziiik
14.06.2019 4 z 5

Mile surova kniha

Nestorkea
04.06.2019 3 z 5

Zajímavá, ale pro mě trochu krátká. Dozvídáme se několik šokujících zážitků, ale pro mě by mohla být ještě syrovější a drsnější. A delší. A ucelenější. Panu Formánkovi přeji úspěšný boj s malým černým drakem. Znám ho jen trochu a stačí mi to. Líbilo se mi eskymácké moudro o tuleních. A zaujala informace, že v každé rodině je aspoň jeden skrytý alkoholik.

sarekaslukova
02.06.2019 5 z 5

Kraťoučké, ale výstižné vyprávění o alkoholovém monstru. Kniha se mi líbila, sice chvíli mi trvalo než jsem si uvědomila, že o sobě mluví jako o třetí osobě, ale po přečtení si myslím, že to byl dobře zvolený způsob vyprávění.

kony9
31.05.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden den a moc se mi líbila. Možná bych uvítala spíš ichformu, ale jinak naprosto skvělé, syrové, upřímné.

Judunaja
25.05.2019 5 z 5

Smekám před autorem. Čtivý text, strhující příběhy ze života. Měla jsem možnost poznat démona alkoholu z obou stran. Pracovala jsem v bohnické léčebně a muže s "démonem" přitahuji..... Málokdo má však sílu si přiznat, že už boj sám nezvládne a rozhodne se léčit.
Kniha mne zaujala a chystám se číst autorovy další publikace.

Jancas.s
23.05.2019 5 z 5

Znám...

MortRainey
20.05.2019 4 z 5

„Každý máme pro svůj život určený přesný počet tuleňů. Až ulovíme posledního, umřeme.” Eskymácké přísloví
Formánkův “Démon alkohol” svírá i rozesmívá... Jeho opus magnum, pro mě “Mluviti pravdu”, nepřekoná.
P.S. Těším se na film, kde je Formánkovo alter ego ztvárněno mladým Švehlíkem.

nik077
07.05.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila.... přečtu si další knihy tohoto autora

jana2144
01.05.2019 4 z 5

Mně se to líbilo hodně. Bylo to syrové, drsné, upřímne, vtipné. Pokud máte v okolí človeka, co s něčím podobným bojoval, pochopíte to. Ono vlastně každý v sobě bojuje s nějakou závislostí, se svým černým drakem.

i.stefany
25.04.2019 4 z 5

Je to velmi smutné a místy drsné, ale zároveň skutečné a na vlastní kůži prožité vyprávění z protialkoholní léčebny. Je mi líto všech, kteří musí s tímto démonem bojovat. Nikdo z nás si neumí představit, jaké to musí být peklo a co vás dožene až na samotné dno. Držme palce všem smutným mužům!

mirkavranka
22.04.2019 4 z 5

Co napsat.... Kniha, u ktere mate husinu, protoze je to tak naturalsticke a skutecne. Nikdy na ni nezapomenu. Vzhledem k utlosti by se dala precist na jeden zatah, vhhlrdem k tematu jsem vic jak kapitolu denne nedala.

Evžen82
21.04.2019 4 z 5

Zajímavý pohled na alkoholismus. Děsivý obraz zejména pro ty, kteří někoho takového ve svém okolí mají. Malinko mi vadilo, že o sobě autor psal ve 3. osobě. Na druhou stranu chápu potřebu odstupu.