Úsměv klauna

„Dlouho jsem se vyskytoval jako klaun. A bylo to moje živobytí. Moje láska a venkoncem veliká sranda,“ napsal už před více než třiceti lety Jan Werich (1905 – 1980) v úvodu svého pojednání o historii herecké profese. Staré filmy s V + W, gramodesky s písničkami z Osvobozeného divadla, filmy s J. W. a televizní i rozhlasové záznamy jsou důkazem tohoto tvrzení. Uchovávají Werichův jedinečný herecký projev nejenom pro pamětníky. Tato knížka představuje Jana Wericha jako spontánního vypravěče s kouzelným smyslem pro humor, neobyčejně zvídavého i zvědavého pozorovatele, ale také citlivého člověka s poetickou duší. Vedle autobiograficky laděných povídek z původního rukopisu Lincoln 1933 a odborně zaměřené studie Klauni obsahuje devět svérázných pohádek, za autorova života knižně nevydaných. Ilustrační doprovod tvoří unikátní fotografie z Werichova rodinného archivu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237767/usmev-klauna-Vrt-237767.jpg 4.567
Humor, Literatura česká
Vydáno, Brána

Kniha Úsměv klauna

Kate72
15.01.2020

Příjemné počteníčko, pohladí na duši

pepa4081
01.01.2020

Protože jde o výběr z díla pana Wericha, přečetl jsem jen asi třetinu knihy, ostatní jsem četl nedávno v jiných knihách. Jde o texty s různou tematikou. Co je spojuje, je krásná čeština, laskavý humor a moudrost. Doporučuji hlavně těm, kdo se chtějí s Werichovou tvorbou teprve seznámit, ale i ti, kdo ji již znají, si zde najdou něco nového.
Velmi uspokojivé.

radusak9806-1
29.08.2019

Čím vice čtěte knihy Jana Wericha, o Janu Werichovi tím více připadají stejné, co naplat historky a historie je stále stejná, pohádky a povídky už jsou přece jen jednou napsané.
Jan Werich uměl kouzlit jazykem jak v mluvené verzi tak v té psané a sám říkal: Vezměte si takové malé kulaťoučké jablíčko! To se dá do angličtiny nejlépe přeložit jako Little round apple, no uznejte sami to postrádá barvu i vůni.
Jan Werich je pro mě vzorem, který jsem si chtě, nechtě ale spíše chtě postavila jako jistou lidskou autoritu. Přestože to byl člověk, který jistě neměl každý den dobrý a nebylo s to s ním někdy lehké. S kým je. Díky němu vím, že s blbostí se musí bojovat nejlépe smíchem ;)

katarina1138
08.03.2019

Majster mluvy a pera. Citat Wericha je ako hltat kvapky dazda, ktore padaju z neba. Stale neni dost.

Česneksmedem
24.11.2018

„Už vím, že chuť do života a radost z bytí
může člověk načerpat snáz z počínání přírody
než z počínání lidí.“

Jan Werich

Tato kniha je něco jako bohatě pestrý švédský stůl. A díky kuchaři je to pokrm podobný maně nebeské. Je to kniha plná mouder a tím pádem (jak jinak) i moudrá. Ale to vlastně od pana Wericha už tak nějak samozřejmě i očekáváme. Je to zároveň i kniha inspirující pro nás, co se ke knihám pokoušíme psát komentáře či dokonce recenze. U těch je ale docela důležité, aby byly veskrze seriózní. My, co píšeme pouze komentáře, můžeme být daleko více werichovější, čtvrtkovější nebo čapkovější.
SPOILER!
Dostávám se k těm moudrům z knihy. Pár pro ty, kteří nemají možnost si přečíst celou knihu:

-U sochy Davida: „Kámen. Kus mramorové skály o mnoha tunách hovoří o věcech křehčích skleněného vlasu. To dokázal udělat člověk svýma rukama a svou duší.“

- „Velkorysá ušlechtilost se normálně v našem světě nevyskytuje. Ta patří do oddělení snů a toužení.“

- „To je ovšem ústní podání a můžete mi věřit a nemusíte. To je jako s politikou. Té nemůžete věřit, ale musíte.“

Na závěr ještě jedna zajímavost. Snad poprvé jsem zaznamenal, že pan Werich vzpomíná na svoji babičku. Vzhledem k tomu, že se pomalu ale jistě blíží Vánoce, může se vám rada jeho babičky hodit: „Nechtěj mít ty vánočky moc kolosální, aby se ti nerozpadly vlastní mocností!“

Damato
14.11.2018

Pan Werich je klaun s citlivou dušičkou, člověk nad jeho moudrostí smeká, ale vzápětí si uvědomí, jestli on si z něj náhodou Werich nedělá legraci . Pak smutně zkonstatuje, že nedělá, že takový je prostě život. Ale číst Werichovy knihy, to je takové pohlazení po duši, když zrovna není poblíž někdo, kdo by tu dušičku pohladil....

JPBelmondo
15.07.2017

Knížka plná nejen vyprávění, ale i autorových pohádek. Krásné, inteligentní, moudré, humorné, lidské. Zkrátka WERICHovské.

Briv
17.11.2016

Knížka je to velice milá a plná úsměvu. Nejvíc se mi líbilo vyprávění z Ameriky. Přiznávám, že některými pohádkami mě velice překvapil.