URaNovA

URaNovA https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442125/bmid_uranova-eUC-442125.jpg 4 229 73

Anglická dívka Angela, která má těsně před svatbou, se v srpnu 1968 vydá do Československa navštívit rodinu svého otce, jehož nikdy nepoznala. Poslední, co od ní její snoubenec Henry uslyší ze sluchátka telefonu, je slovo „chleba“. Pak se po Angele prostě slehne zem. Tak začíná pozoruhodná románová prvotina Lenky Elbe. Angela však oproti očekávání nezahyne pod pásy ruských tanků, její život pohltí historie ještě hlubší a síly ještě temnější. O mnoho let později se z terapeutických důvodů po Angeliných stopách vydává Henry v doprovodu nové, teď už dlouholeté partnerky. Hlavním hrdinou románu je ovšem město Jáchymov, město lázní a lágrů, stříbra a uranu, město s historií slavně krásnou i neslavně strašnou. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí ovlivňují jevy normální i paranormální, ve střízlivém lázeňském domě s přísným řádem se dějí nepochopitelné věci, a všechny nitky vedou do jáchymovského podzemí, jak toho skutečného, tak pomyslného. A nade vším se tajuplně line zelenkavá záře uranového skla.... celý text

LuckaH2
26.11.2021 4 z 5

Ze začátku jsem byls nadšená. Celá kniha mi hodne pripominala Gentelmana v Moskvě (ty rodinne vztahy v hotelu, atmosfera) a Miloše Urbana (asi Sedmikosteli, fantasy, neuveritelno...). Ale pak už jsem toho byla chvíli prejedena. Přesto jsem se chvilema smala, chvilema trnula s postavama v podzemi. Reailie Jachymova a pozustatku tezby me fascinuji, takze to se mi libilo. Moc fajn kniha, je to něco jiného, nez v soucasne české proze vídam, a to vitám.

Kizuizi
12.11.2021 4 z 5

Po dočtení jsem srovnávala s názory jiných – a zde mám zcela opačné dojmy od těch, kteří byli nadšeni ze začátku a pak už ne. Mně se právě začátek až tak moc nelíbil, dokonce mě trochu nudil (jen malinko!). Pak ale přišel zlom, a tam kde se začíná mísit humor s tajemnem jsem začala být vyloženě nadšená.
Rozhodně tuto skvělou knihu mohu doporučit, ale asi není pro všechny. A pokud se náhodou u začátku „šklebíte“, protože čekáte na nějakou tu záhadu, nebo něco děsivého, vydžte! Já jen doufám, že se od autorky dočkáme nějakého dalšího díla, které bude minimálně stejně zajímavé.

Ventimiglia
07.11.2021

Začátek budí očekávání, ale ta se nenaplnila. Postavy (s výjimkou anglického páru) jsem si nedokázala zapamatovat, v ději se ztrácím, prokousala jsem se do třetiny a vzdávám to.

ZÓNA
07.11.2021 3 z 5

Kniha, která má přitažlivost.
Především Vás přitáhne svým unikátním humorem, který po chvilce vyprchá, poté budete vrženi do Jáchymova a nabudete zájem o toto lázeňské a v minulosti těžařské město.
Chvíli budete udiveni a nadšeni atmosférou a zvláštností celého dramatu. Posléze se děj přechýlí v grotesku a vy budete přihlížet jistým absurditám až do konce knihy.
Kniha je velice dobře zpracovaná, napsaná, autorka musela nastudovat spoustu materiálů a zvládnout veliké množství informací. Ovšem ve výsledku působí její práce nemelodicky, postavy sice vytvářejí potřebnou gradaci, ale okolnosti příběhu směřují spíše do ztracena a nepomůže ji "nakopnout" ani mystično, které zmiňovanou grotesku ještě více umocňuje.
Zvláštní pel-mel žánrově nikam nezapadá.
Ztratíte se v něm a nakonec zjistíte, že ohavnosti se dají vměstnat v podstatě do jakéhokoliv textu.
Za mě ambiciózní nápad, který ztroskotal na zbytečných, nepodstatných kulisách příběhu.

Lidka22
02.11.2021 5 z 5

Úžasné, velmi vtipné a překvapivé, doporučuji

Janiny
15.10.2021 5 z 5

Uranova není vůbec tím, čím by se na první pohled mohla zdát. A to mě hodně bavilo!
V hlavní roli město Jáchymov.

Karimah
06.10.2021 4 z 5

Bylo to správně ulítlé a zpočátku jsem se královsky bavila. Škoda, že ten drajv nevydržel do konce.

douchová
18.09.2021 1 z 5

Bohužel nedočteno. Prvních cca 100 stran jsem se velmi bavila po všech stránkách, pak to začalo nějak drhnout a přestala jsem mít důvod to vůbec číst....na straně 250 jsem boj vzdala a trochu mě mrzí, že až tam....ale jsem dočítací typ, chtěla jsem tomu dát šanci.

kitja
14.09.2021 4 z 5

Bylo to čtivý, nápaditý a příjemně svěží. Dokonce jsem při četbě hledal na webu fotky Jáchymova, kde jsem nikdy nebyl a zajímalo mne, jestli je alespoň něco pravdy na té atmosféře, která je tu popisovaná.

Lenka Elbe moc hezky vymyslela celou tu konstrukci příběhu a oživuje ho svěžím psaním, v němž se čtenář dočte i co se nestalo nebo mohlo stát, kdyby se ta která postava zachovala jinak. A tak je to hravý a milý a i když se některý postavy občas chovají z mýho pohledu nelogicky, tak jim to nezazlívám.

A jo, pár tajemnejch věcí nebylo vysvětleno a pokud bylo, tak já si tam to vysvětlení nenašel. Našel jsem ale dost překlepů. Ty mne vždycky píchaj do očí jak jehly.

Každopádně skvělá a vtipná Lenka Elbe a kniha, která je otevřená asi nejširší čtenářský obci a přitom není blbá nebo vlezlá. Doporučuju všem co to ještě nečetli.

HanaN1
01.08.2021 4 z 5

Knížky jsem si všimla vystavené v knihovně. Hmátla jsem po ní, protože jsem zrovna četla, že vyhrála objev roku v Magnesii liteře. Opravdu dobrá volba a slušná jízda. Styl prostupuje jednotlivé literární žánry. Když jsem se začetla a už si člověk řekl je to tenhle styl, vzápětí vyprávění přeskočilo na další level. Velmi neobvyklé ale dobré. Velmi nenásilně ale emotivně se dozvídáme o temné stránce uranové historie Jáchymova i počáteční nevědomosti lidí z lázeňství, co ten léčivý a svítící prvek vlastně všechno”umí”. Po dočtení jsem si řekla, že tuto knihu prostě musím mít v knihovně a abych si nepřipadala tak trapně že kupuji přečtenou knihu, tak jsem jí po internetu objednala mamce na svátek. A asi si jí od ní někdy půjčím k druhému přečtení. Jen škoda že na knihu v kamenném knihkupectví prostě nenarazíte - a to jsem z velkého města.

Marčullkas
05.07.2021 2 z 5

Do půlku fajn čtení ke konci jsem se musela nutit.

ComposeAdela
30.06.2021 4 z 5

Na začátku jsem byla z téhle knihy nadšená, je napsaná příjemným, vtipným stylem, který se mi dobře četl, děj je zajímavý, odsýpá, ale asi ne natolik, abych vydržela být tak moc nadšená celých 400 stran. V určitém okamžiku mi to začalo zkrátka být dlouhé.

iveta3689
17.06.2021 2 z 5

Námět a prostředí jsou fajn, neokoukané. Zpracování je slabší. Styl je těžkopádný, do čtení jsem se musela nutit. Nebavilo mě míchání normálního děje a představ, bylo to přeplácané a neuspořádané.

rostislav3895
05.06.2021 odpad!

Stylově to není špatné, ale příběh je ve stylu Harlekýnek...

Nerevanin
19.05.2021 3 z 5

Vcelku originální, místy zachází až do absurdity, což ale není na škodu. Jen si myslím, že knize by prospěl o trochu kratší rozsah - ačkoli ze začátku jsem ze stylu knihy byla nadšená, kolem půlky už euforie opadala a do určité míry jsem měla dojem, že je to "pořád to samé dokola". Velmi pozitivně nicméně hodnotím vtipné vložky a takové pomrkávání na čtenáře ze strany autorky (např. "Joe Sagrado Colorado Chuchin. Místo narození: Jáchymov. A teď tomu věřte."). Některé dějové linky se mi zdály trochu nedotažené, ale celkový dojem je pozitivní.

lencin
17.05.2021 4 z 5

Zajímavá kniha. Souhra realismu a fantaskní magie. Líbilo se mi, jak autorka pracuje s fantazií. A prvotina? Tak to nechápu. Velmi zralé.
A určitě potřebuju jet do lázní Jáchymov. Určitě alespoň na 10 radonových koupelí :-).

zbm
08.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha a bezvadný příběh. Ani se nechce věřit, že je to prvotina. Těším se na další knihu této autorky.

LooneyCZ
03.05.2021 4 z 5

Tohle byla dobrá jízda. Malinko mi to připomnělo Jääskeläinena, možná i Miloše Urbana, ale opravdu jen trochu. Uranova je totiž těžko popsatelná směs "normálního" románu a fantasmagorie, to vše naložené v makové pálence podávané při radonové koupeli v lázních Jáchymov. (Ano, taky se tam teď strašně moc chci jet podívat.) Bavil mě sarkastický humor, i když ho klidně mohlo být víc. Bavila mě zápletka i postavy. Na pět hvězd tomu ale přece jen něco chybělo. Po přečtení zhruba první třetiny příběhu jsem měla pocit, že se už přece vše vyřešilo a není důvod číst dál. Tempo příběhu opadlo, aby se najednou objevila nečekaná skutečnost, která posunula děj novým směrem. To samé se zopakovalo v závěru, který byl ale jinak dobrý, ačkoli to dopadlo špatně, což není pravda (to není spoiler, ale název kapitoly - ty názvy jsou mimochodem dost povedené). Takže až na to kolísavé tempo vyprávění to bylo fakt dobré. Asi to není tak úplně četba pro konzervativní čtenáře, ale já si to užila.

sioux
18.04.2021 2 z 5

Styl psaní výborný, ale příběh hrozná fantasmagorie. Nebavilo.

sar.janurova
12.04.2021 4 z 5

Kniha byla opravdu poutavě napsaná a četla se mi opravdu dobře - některé části ale byly přeci jen trochu zbytečné (nemusely tam být vůbec a nebo mohly být zkrácené) a kvůli tomu jsem občas zapomínala, co se právě děje. Kromě toho mi přišlo, že ne všechny postavy v knize byly dobře dotažené do konce - spíš do konce nebyly dotaženy vůbec a kvůli tomu mi přišly zbytečné. Určitě se mezi nimi našli adepti, kteří by si zasloužili nám svůj příběh podat na vícero stránkách.
I přesto ale musím uznat, že autorka mě touto knihou jako svojí prvotinou přesvědčila o tom, že v sobě má velký potenciál! Celá kniha byla absurdní a zároveň vážná, člověk musel chvílemi přemýšlet nad tím, zda se ještě jedná o nadpřirozeno a nebo je ten člověk "ještě normální". Proto ji doporučím všem, kterým nevadí se nad knihou zamyslet a zároveň jim nevadí, že se chvílemi text bude zdát absurdní a nemyslitelný.