Úřad pro zahrady a rybníky

Na březích japonské řeky Kusagawa leží chudá vesnice. Je domovem muže s výjimečným talentem. Rybář Kacuró ovládá umění lovu nesmírně vzácných kaprů. Zásobuje jimi císařský dvůr a díky tomu zajišťuje obživu pro celou vesnici. Jednou však při práci utone v rozvodněné řece. Na dalekou a náročnou cestu ke dvoru se s posledním úlovkem musí vydat mladá a nezkušená vdova Mijuki... Román od nositele Gouncourtovy ceny přináší působivé, historicky věrné líčení Japonska 12. století, v celé jeho krutosti i kráse....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378667/urad-pro-zahrady-a-rybniky-XDH-378667.jpg 3.912

Le Bureau des Jardins et des Étangs (2017)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Plus

amaenium

Z této knihy jsem velmi mile překvapena. Vybrala jsem ji částečně podle obalu s příslibem japonské tématiky, ale to co se v ní skrývalo! Velmi originální a poutavý způsob, jakým je kniha napsaná působil tak pohádkově - tedy jako kdybych se ocitla u nějakého rybáře u ohně, zatímco mi vypráví tuhle starou legendu/příběh, jež se vypráví po generace. Tímhle vzdávám hold nejen autorovi ale i překladatelce!
Autor musel čerpat z mnoha, mnoha materiálů, aby vytvořil tak autentický příběh. Jedna z těch mála knih, co jsou něčím neobyčejné.

LenJen
17.12.2018

Styl mi nesedl, na druhou stranu musím ocenit hluboké znalosti, které musel k napsání autor načerpat.

iprochazkov
08.10.2018

Po knize jsem sáhla, protože mě zaujala krásná obálka a zvláštní název. I když knihu napsal francouzský autor, musím říct, že vystihl japonskou kulturu
naprosto dokonale. Úřad pro zahrady a rybníky není jednoduché čtení pro každého. V podstatě je to tak trochu ujetá metafora nemilosrdného kruhu života
a přírody. Všechno, co se v knize stane, nakonec perfektně zapadne do celé myšlenky o marnosti života. Celý příběh mladé ženy začíná smrtí jejího manžela,
který dodával ty nejkrásnější kapry do jezírek chrámů v hlavním městě. Mladá vdova se rozhodne splnit poslední objednávku a tak vyráží na cestu, na které se
střídají absurdní situace, vzpomínky na manželství a abstraktní sny. A tak pomale plyne cesta, která ji dovede ke stejnému osudu, který potkal její kapry, jejího
manžela i její vesnici, protože nemá na výběr. A úřad pro zahrady a rybníky a její představitel nad tím vším visí v prostoru, který vlastně neexistuju a existuje
zároveň, jako připomínka nesmyslnosti života. Zkrátka dokonalá jednohubka pro fajnšmekry.

JanaDor
03.09.2018

Kniha je výborně napsána. Autor má lehký, ale přitom jemně popisný styl s lyrickým nádechem. Některé přízemní věci jsou zde popsány vzletně, až jsem se divila. Prostě se kniha dobře četla, ale obsahově jsem tedy zírala. Věřím, že to tehdy takto bylo, mnohdy je to ještě dnes. Muž je pán tvorstva a žena je hezká poslušná služka, která svého muže bezmezně miluje.
Kniha se mi líbila. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale vracet se k ní nebudu. Podřadné postavení tehdejší ženy mi lezlo pěkně na nervy.

Japonsko

Didier Decoin

Didier Decoin
francouzská, 1945

• John Peklo (1981)
  • Úřad pro zahrady a rybníky (2018)