Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány

Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46355/bmid_uprostred-hlubokych-lesu-a-mezi-ind-ZYm-46355.jpeg 5 65 12

Příběh rodiny se třemi holčičkami, který se odehrává v USA v 19.století, nese autobiografické rysy autorčina mládí. Obsahuje: Malý dům ve Velkém lese -- Malý dům na prérii.

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Svoboda

Little House in the Big Woods, Little House on the Prairie

vikaa
05.04.2023 4 z 5

Půvabné vyprávění o autorčině dětství. Laura se svou rodinou zažívá neuvěřitelná dobrodružství, přestože by se jejich život mohl zdát být poněkud jednotvárný, plný práce a starostí o to, jak přežít mimo civilizaci měst. Rodina je převážně soběstačná, tatínek je všeuměl, který neztrácí nikdy dobrou náladu a maminka je milá a pečující. Děti jsou vychovávány k poslušnosti, ale i k odvaze, práci a samostatnosti. Kniha je nejen o tom, jak se žilo v 19. století v USA během osídlování, ale především o tom, jak "pěstovat" rodinné hodnoty. Vůbec se nedivím, že tohle dílko získalo takovou popularitu v mnoha zemích světa. Z knihy vyzařuje láska a pohoda.

MedvídekPanda
07.05.2021 5 z 5

Četla jsem jako dítě

kamibe
29.01.2020 4 z 5

Jako malá holka jsem milovala příběhy rodin odkudkoli na světě. Tohle je příběh vyprávěný velmi prostě, tak jak dny šly za sebou se vším každodenním nutným počínáním. Mluví mi z duše, jak dokázali spotřebovat všechno do poslední nitky, a pokud po nich někde něco zbylo, mohl to ještě pořád využít někdo jiný. Obdivuji schopnost taťky, který dokázal vyrobit tolik věcí a pořád mít u toho všeho dobrou náladu. Líbilo se mi velice, že jeho vztah k indiánům byl přátelský a nesouhlasil se sousedem, který často říkal, že nejlepší indián je mrtvý indián. Tehdy osadníci zastávali názor, že půda má patřit těm, kdo ji obdělávají. Nu, něco na tom je. Jenže ono je i na tom, že indiáni půdu obdělávat nepotřebovali, protože jejich způsob života je prostě jiný. A je fakt, že oni tam byli doma. A my jsme tam přišli jako noví, jako cizí. Mohla bych mít další výhrady, ale ta prostota líčení obtížného každodenního života mě natolik uchvacuje, že je tu nemám chuť psát.
Fascinovaly mě podrobné popisy, ať už se týkaly zacházení s puškou a tvoření kulek, stloukání másla, výroby javorového sirupu (jak ho horký nalévali na talířky se sněhem!), sekání kosou, vázání snopů povříslem a stavění panáků, splétání stébel do prýmků, jejich sešívání a tvoření klobouků, stavění srubu, hloubení studny i popisy jednotlivých jídel a úkonů při denní práci nebo při přípravě vozu na cestu.
Takže můj počáteční pocit, že se mi to snad ani nebude tak líbit, jako kdybych to četla jako malá holka, se po prvních pár kapitolách rozplynul a teď jsem ráda, že u nás v knihovně mají i druhou knížku, a už se těším, jak si ji vypůjčím a také přečtu.

Bustedka
01.09.2018 5 z 5

Poutavé vyprávění o životě v jiném století.
Tahle kniha není nic pro vegetariány a milovníky zvířat, protože se tu loví o sto šest, stahují se kůže a holky si hrají s balónkem alá nafouknutý močový měchýř prasete. Prostě zábava tehdejší doby. Život na samotě, kde se musela celá rodina postarat naprosto o všechno. Postavit si vlastníma rukama dům, vařit z toho co dům dal, vyrábět vlastní nábytek, domácí potraviny a být schopný naložit během jednoho dne celý svůj majetek do malého vozu. Život, pro nás z 21. století, neskutečně nepohodlný a nepředstavitelný.
Při předčítání dětem je důsledně vysvětlováno, že děti mají za jakýchkoliv okolností poslouchat rodiče. Není nouze o fyzické tresty.

Nielada
26.11.2017 5 z 5

Knihu jsem objevila náhodně v bazaru a vůbec jsem netušila, o co jde. O to více a lépe jsem byla překvapena. S dětmi (4, 9 a 11 let) jsme si ji četli před spaním a moc nás to všechny bavilo, hodně jsem si u ní povídali a vysvětlovali spoustu věcí. Přidávám se k názoru ostatních, že je velká škoda, že u nás vyšly jen dva díly. Je mi to líto.

Palorizek85
08.05.2017 5 z 5

Od knihy jsem moc nečekal, ale velmi příjemně mě překvapila. Ano, popis je spíše jednoduchý, ale za to hezky ukazuje, co život takového "kolonisty" obsahoval a jak se snažili žít v souladu s přírodou a vše maximálně využít - kam se dnes hrabe naše konzumní společnost... Myslím, že bych tuto knihu dal i povinně všem dětem u nás, aby si vážili toho co mají a také se přiučili slušnému chování :). Kéž by si i dnes lidé pomáhali, tak jako v této knížce.

ardetka22
17.01.2016 5 z 5

Jedna z nejhezčích knížek mého dětství, syn se do ní zamiloval stejně jako já :) Mrzí mě jedině to, že druhý díl je naprosto nesehnatelný..

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

Příběh o touze člověka přežít pohledem dětskýma očima.

Neverdin
18.01.2015 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek mého dětství. Miluju jí a vždycky milovat budu. Knížka, která mě naučila žít s přírodou v přírodě a užívat si naplno dětství. Krásná, úžasná, dobrodružná a nádherně čtivá. Nechápu, že ji nikdo znovu nevydal.

girli
02.09.2014 5 z 5

Jedna z knížek, které můžu číst stále dokola :) Jen mě mrzí, že u nás nevyšly i pokračování.

Market = )
19.08.2014 4 z 5

Vrátila jsem se ke knížce po cca 15ti letech, ale na půvabu jí to rozhodně neubralo :-). Krásný přiblížení doby včetně přemýšlení, výchovy, jídla... Bezva! Jednou jí chci mít pro svoje děti v knihovničce :-).

Alena Tajemná
13.03.2011 4 z 5

Výborný, nejen dívčí román. Mám i druhý díl .... četla jsem ho až do nedávna :) rozhodně milá kniha ke které se můžete vrátit i v dospělosti.

Laura Ingalls Wilder
americká, 1867 - 1957