Upřímné pozdravy z kraje květů a zapadlých snů

Upřímné pozdravy z kraje květů a zapadlých snů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13166/bmid_uprimne-pozdravy-z-kraje-kvetu-a-za-E8g-13166.jpg 5 6 1

Podtitul: Dopisy adresované Marii Kalašové z let 1903–1907. První vydání souboru korespondence významného představitele české dekadence adresované překladatelce Marii Kalašové, s kterou se pro její rozhled, nadání a citlivého ducha přátelilo mnoho uměleckých osobností domácí i evropské scény. Dopisy se vyznačují vytříbeným literárním stylem a reflektují soudobé poměry v umělecké komunitě i osamělý život svého autora. Jiří Karásek ze Lvovic (1871–1951), básník, prozaik, dramatik, významný představitel české literární dekadence (básn. sbírky Zazděná okna 1894, Sodoma 1895, prózy Gotická duše 1900 a Román Manfreda Macmillena 1907, drama Sen o říši krásy 1907). S Arnoštem Procházkou založil časopis Moderní revue, prosazoval pojetí kritiky jako uměleckého žánru (Impresionisté a ironikové 1903, Tvůrcové a epigoni 1927).... celý text

milamarus
09.11.2019 5 z 5

Vlastně nevím, čím si mě k sobě kniha přivolala bezmála po dvou letech zpátky, ale jsem ráda, že to udělala. Vnímám z ní stále něco, co je mi blízké a potřebné. Dávám plný počet hvězd.

-------------------------------------------------------
75 / dopis, 20.1.1906
,,Něco jako jarního oválo mne z vašeho listu: také já v posledním čase jsem se zharmonizoval tak jak dosud nikdy. Citím zase chuť života a zájem o lidské duše. Cítím chuť k práci. Všechny naše deprese jsou, myslím, jen žalostné nedorozumění. Nechceme nazývati životem i ony chvíle, kdy všecko v nás klesá: ale i to je život, poněvadž je nutno klesati, aby se mohlo zase stoupati. Bude u vás v úterý volno od jiných návštěv? Rád bych se k vám zase podíval. Pošlete mi, prosím, lístek. Dnes v sobotu přednáším o 8. hod. večer v Spolku českých akademiků - židů o mladé poesii německé (v Celetné ulici, u Koláře).
Nepřišla byste? Těšilo by mne, nemáte-li jiných dispozicí.
Srdečné pozdravy slečně Zdeně.
Jiří Karásek ze Lvovic

dopisy dekadence 19.-20. století

Kniha Upřímné pozdravy z kraje květů a zapadlých snů je v