Úprdelný dny na úprdelný planetě

Úprdelný dny na úprdelný planetě https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74703/bmid_uprdelny-dny-na-uprdelny-planete-65fdb9293f305.jpg 4 42 13

Na planetě, která se nápadně podobá Zemi, vznikne život. Jedna z jeho forem se začne odlišovat od ostatních, až postupně zamoří celou planetu. Nejprve si podrobí ostatní živočišné druhy, pak je začíná hubit a vyhlazovat... Vlám Dimitri Verhulst se rozhodl sledovat zhoubné bujení tohoto svérázného druhu od samého počátku až do jeho konce. Obrovský časový úsek se mu podařilo vměstnat do nemnoha stran a výsledkem je nepříliš lichotivý, zato však strhující obraz člověka. Pro Verhulsta typický sžíravý sarkasmus a především jadrný, expresivní jazykový projev činí z tohoto málo optimistického díla čtenářský požitek.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Godverdomse dagen op een godverdomse bol , 2008

Kristuflina
Kristuflina
06.07.2021 3 z 5

Tak nevím. Knihu jsem si koupila, protože mě bavil Verhulstův Opozdilec, ale asi jsem očekávala něco trochu jiného. Ze začátku jsem myslela, že knihu rovnou odložím, ale nakonec jsem se přece jen začetla. Každopádně nakonec styl hodnotím jako velice nápaditý a neotřelý, téma a jeho zpracování mě též zaujalo. Ukázka vývoje lidstva spíše z té ošklivější (o to pravdivější) stránky se mi taky líbila. Ale prostě se to ve mně nějak při hodnocení pere.

Dunkelhell
Dunkelhell
17.06.2020

Asi nejlepší počin (kromě reedic Hrabala) jinak dost svérázného nakladatelství, vlastněného úprdelným podnikatelem Savovem, toho času na útěku.
Navrhuju, aby výměnou za beztrestnost, na své náklady, vytisknul a rozdistribuoval toto dílo všem občanům naší krásné země. A podepsat by ho mohl třeba pan premiér. Ano, ano...

Palivo
Palivo
29.09.2019 3 z 5

Bom žorno.

Zaprděný den je dost syrová wikipedie o tom, jak jsme se vyvinuli z neandrtálců a jeskynních lidí v moderní bytosti, které si umí zapnout pornhub pohybovým gestem, aniž by použili klávesnici. Chvílemi řachanda největší, ale monotónost to bohužel dost zabila a tak musím dát jen 6/10 a tím pádem se Zaprdělený den řadí do průměrné společnosti goudy, mražené pizzy a Fordu Fiesta.

hermína14
hermína14
14.04.2019 5 z 5

Nepřítel lidu nemá slitování a Dopisy z planety Země jsou proti jeho tvrdým pravdám něžně milosrdné:). Původně zamýšlené 4* kvůli tak nápaditému stylu obětovanému pesimismu a zhnusení se postupně změnilo v 5 kvůli témuž. A na konci jen hlesneme - my jsme TAK blbí...prokletý básník prózy..
"Kolik je hodin?"

tweed
tweed
18.07.2018 4 z 5

Oceňuji, že někdo napsal knihu, kde vypsal hlavní motivace vývoje "člověka" bez toho, aby to cukrkandloval.

Navíc cynicky, zábavně A HLAVNĚ jazykově skvěle /zde patří poklona i překladatelce ♥/.

Samotná podstata příběhu vás překvapí jedině v případě, že zrovna pijete kombuchu v jeskyni v očekávání světového míru. Nicméně nedostatek překvapivých momentů vám bude úplně jedno, páč si budete především libovat v tom, jak Verhulst píše.

Disease
Disease
11.12.2017 2 z 5

Vzhledem k relativnímu názorovému souznění mi kniha nic moc nového nedala. Avízovaný "geniální jazyk" se zřejmě ztratil v překladu.

Alena_S
Alena_S
22.10.2017 4 z 5

Krásně nás lidstvo shrnul, jen co je pravda :) Jen bych nechtěla být v jeho kůži, když knihu dopisoval, muselo to být pěkně skličující.

MayB2
MayB2
24.08.2016 4 z 5

Název včas odradí čtenáře, kteří nemají rádi sprostá slova, kterých je uvnitř požehnaně – no, zvykla jsem si asi po pěti stránkách. Vývoj lidstva (nazývaného "to") od symbolického vylezení z moře po druhou světovou válku, nazíraný velmi skepticky a ono, když se to tak shrne, není fakt nad čím jásat. Jenomže kdybychom si to moc připouštěli, tak by to byla hodně velká depka.

"Stromy se nepotkávaj, a proto žijou v průměru dýl."

trudoš
trudoš
11.08.2015 2 z 5

Jak už kouzelný název napovídá, jde o řádně divokou divnověc. A i když mě kniha zpočátku pro svou svéráznou stylistiku zaujala, díky emočně agresivnímu vypravěčskému monologu jsem se rychle vrátil zpátky na zem. Abych Úprdelný dny na úprdelný planetě bezezbytku pobral, musel bych dokončit ještě alespoň jednu dvě vyšší dívčí navíc. Nejde ani tak o to, že by mi unikal autorský úmysl, jen jsem poztrácel smysl formy, která pro mě poměrně záhy začala být dost monotónní.

Trina1
Trina1
08.12.2013 5 z 5

Zajímavý pohled na lidstvo a na svět. Knížka je velmi čtivá, občas jsem se pobavila, občas mě z toho mrazilo. Super, dávám 5 hvězd :)

Verrrunka
Verrrunka
16.08.2012 4 z 5

Asi jsem ještě nečetla knihu, která by mě po pár přečtených stranách dostala do takové depky... Ale když si člověk zvykne na ten depresivní nádech a začne to brát trochu s nadhledem, tak je to vlastně velmi vtipný pohled na vznik a vývoj světa. Celá kniha je jazykově velmi pestrá, i když je používán dosti peprný jazyk, rozhodně to neuráží ani nijak nepohoršuje. Hodně mě zaujalo, že v celé knize není vlastně napsáno, že se jedná konkrétně o člověka a lidstvo, ale v jednotlivých kapitolách se dají rozeznat jednotlivé historické události, samozřejmě pojaté trochu zlehčeně. Na konci knihy se asi neubráníte myšlence, proč tu vlastně jsme a kam spějeme, možná na vás padne i trochu té skepse... Ale během čtení se nejednou pobavíte! :-)

Juliette
Juliette
02.02.2012 4 z 5

Kniha psaná velmi svérázným stylem. Člověk se u toho pobaví než si uvědomí, že je to vlastně holá pravda o vývoji lidstva. V celé jeho kráse a bez příkras. (Jazyk knihy je jen pro silné čtenáře :-))

Boboking
Boboking
27.06.2011 4 z 5

Je to BOŽÍ! Pokud nejste příliš jemnocitný, tak tento velmi kritický a nekonvenční výklad vývoje lidstva vás zaručeně dostane.

belgická literatura

Dimitri Verhulst
belgická, 1972
2017  82%Opozdilec
2011  75%Úprdelný dny na úprdelný planetě
2024  0%Mít a být

Kniha Úprdelný dny na úprdelný planetě je v