Interview s upírem

Interview s upírem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30311/bmid_interview-s-upirem-p3t-30311.png 4 536 112

Upíří kroniky série

Příběh jejich prazvláštního vztahu začal roku 1791 v New Orleansu, kdy věčný upír Lestat pomohl překročit citlivému a přitažlivému mladíkovi Louisovi práh lidského utrpení. Louis v tu chvíli ale ani zdaleka netušil, že věčný život v nikdy nekončící noci je mnohem větším prokletím, než jakákoliv lidská bolest.

Horory Romány Fantasy
Vydáno: , Paseka

Interview with the Vampire , 1976

Chemiczka
14.05.2017 4 z 5

Skvělá sonda do "života" upíra. Kniha se četla celkem snadno, zvlášť proto, že jsem neprve viděla film, tudíž jsem dopředu věděla velkou část děje.
Oproti filmovému zpracování je zde řada nesrovnalostí, mnohem lépe je zde pro mne vykreslen původní život Louise na plantážích v Mississippi, a soužití Louise s Lestatem. Velmi krásná byla pro mne část poslední, cesta amerických upírů do Evropy, aby hledali počátek své nadpřirozené existence.
Skvěle vykreslena Louisova beznaděj nad jeho existencí a také jeho snaha vysvětlit jak moc je jeho upíří bytí spíše utrpením. A přesto všechno je jeho snažení marné, ten jediný člověk, kterému se rozhodl svůj příběh vyprávět, zatouží po jediném - stát se upírem.

Atanone
22.04.2017 4 z 5

Tak jsem ji dočetla. Roky jsem ji odkládala,možná právě proto,že se mi moc líbil film (i přes tu glorifikaci upírů,ale to je holt boom poslední doby,že když chlap není upír nebo vlkodlak,nestojí za nic) .Asi jsem se bála,že budu zklamaná. tak jsem kolem ní spíš jen kroužila.
Nakonec první kniha,kterou jsem od Riceové přečetla,byla Hodina čarodějnic a druhá Ramses prokletý. Vy,kdo jste je četli,asi víte,kde je problém. Hodina čarodějnic mě naprosto dostala. Brilantně napsáno a spisovatelka si se mnou dělala,co chtěla. Ramses je druhá strana mince. Nemám ráda romantické knihy a když už,tak snad jen ty dobré. Tahle nebyla ani to. Takže jsem se logicky bála otevřít Interview,abych nebyla zklamaná.

Pro mě je tato kniha někde mezi těmi dvěma zmíněnými... tak 50:50.
Co se týče děje,ano! Vtáhlo mě to a i přes výhrady jsem vydržela do konce.
Co mi ale vadilo bylo nekonečné patlání v citech. Louis-Lestat,Louis-Claudie,Louis-Armand. Ale bohužel pokud bych se snažila tyto pasáže přeskakovat ( a že jich bylo), scvrkla by se mi kniha na pár stránek. Jelikož jsem nejdřív viděla film a logicky mi tudíž v postavě Louise naskakuje Brad s psíma očima,řekla jsem si "budiž" a dotáhla to do konce.
Pokud bych nahlédla knihu z té lehce erotizující strany,asi bych ji viděla jako příběh o citovém hledání mladého submisivního bisexuála. Možná kdyby mi bylo 20, připadala by mi Louisova rozervanost a jistá neschopnost nějakého činu,nebo rozhodnutí, přitažlivá. Dvacet mi už bohudík není a jediné co bych mu mohla doporučit by bylo přestat se patlat v sobě a jít dělat něco užitečného. Bohužel s vyhlídkou nesmrtelnosti by se po této větě (až by si ji pořádně promyslel a procítil) dostal do ještě hlubší deprese.

Může to vypadat,že knihu haním. Ani náhodou. Četla se dobře a v tomto případě si myslím,že zfilmování jí paradoxně pomohlo.

kleozpatra
07.04.2017 5 z 5

Interview a další knihy s Lestatem, Louisem, Armandem a Mariem mají skvostně podmanivou atmosféru a když se podíváte do Benátek nebo Paříže před a pak pod vlivem horečky:), ta města už nejsou stejná. Svého času jsem Anne Rice zcela propadla, dokonce tak, že jsem její knihy pořizovala v originále a louskala v angličtině, protože u nás nevyšly a já musela nutně vědět, co bylo dál. Upírská romantická vlna přišla do módy později, ale Anne je první a naprostá jednička.

Beatrisie
08.02.2017 5 z 5

Úžasný příběh plný překvapení i poznání myslel upíra:)

CamilleTyler
11.10.2016 3 z 5

Aby jsem pravdu řekla, tak k této knížce nemám moc výhrad. Kdo se do této knihy pustí měl by spíše počítat s tím, že bude číst psychologické drama podobné autobiografii, než nějakou upíří jízdu.
Co musím pochválit je to, že autorka dokázala vyladit každý detail a představila mi prvního, hodného upíra, který není jako vybásnění nějakého pubertalního snu(ano, narážím na Twilight) a že vytvořila krásný kompromis mezi tím, zda jsou upíři hodní nebo zlý(nebot doba se holt mění) . S čím se čtenář musí ihned smířit je Louis. Ta postava je dost melancholická a hodně lidem to vadí, ale mě osobně vůbec. Líbí se mi, jak nám skrze něj autorka posílá své filozofické myšlenky, které činí tuto postavu jedinečnou. Navíc celkové jeho vystupování působí cize, nadpřirozeně, opravdu v něm dokáže zřít tu nadpřirozenou bytost, cizince, vyhnance, někoho, kdo nepatří do běžného lidského světa a přežívá ve stínech. Louis je postava, co má na všechno moudrou a trefnou odpověd a jeho styl vyprávění opravdu působí velice reálně. Ta postava je velice šetrná a důkladná, čímž činí příběh reálnějším. Sofistikovanost té postavy ještě doplnuje Lestat, který tvoří jeho dokonalý protipol. Konfrontace těch postav mě bavily, protože i když jeden je citlivý a druhý naopak bezpáteřní, tak oba jsou silné osobnosti, které svojí sílu projevují odlišným způsobem a nebýt Louisovi pasivity, nejspíš by se zníčili navzájem. Doposud nedovedu přesně označit, co za vztahy mezi nimi vzniklo. Učitel a žák určitě, nicméně Louis byl samouk, dost odolával tomu, aby neporušil své morální hodnoty, které si nesl ještě z lidského života. To je z dalších plusů, co autorka u mě má, protože i jak Louis, tak i upíří vztahy jsou jiné, zcela jiné od těch lidských, nelze přesně určit, co mezi nimi vzniká, je to taková směs všeho, co je možné, ale v lidské světě by takové mixy byly naprosto dysfunkcionální.

Ta kniha by se mohla zdát jako autobiografie skoro až dokonalá, nicméně tam chybí jakési ono. Pokaždé, když jsem četla jedno kapitolu za druhou, nemohla jsem si pomoct, že do dokonalosti tomu prostě něco chybí.
Autorka nám vylíčila upíří svět, být upírem bylo, jako být v jiné sféře, kde pomalu nic nemá pravidla, upíři jsou tu nevyzpytatelné bytosti, dravé a nadřazené všemu a všem, ale svým způsobem dosti primitivní. Louis je takový přechod mezi dvěma světy, aniž by do jednoho z nich ryze patřil. Kdo mě překvapil byl upír Armand, který nebyl primitiv, ale naopak byl elegantní, inteligentní a správně tajemný a svůdný. Kromě Louise opravdu nevíme, co se jiným honí hlavou a jaký bude jejich další krok.
I když lidé a upíři žijí na jedné planetě, jejich světy jsou odděliny jedním tlustým řezem.

Kniha nepostrádá napětí, poutavost, moudrost, sofistikovanost, náboženství. Krásná historická kulisa, popisy upířího světa, ladnost, temnota za clonou běžné reality, kterou normální člověk nevidí. Přijde mi, jakoby ho spisovatelka napsala brkem a inkoustem, protože její styl byl opravdu jak z historických knih.

GreenMagritte
05.08.2016 3 z 5

Interview s upírem je knihou, která má své silné momenty jako je děsivá mise ve Varně a východní Evropě, nebo také sebevražda bratra, která se se svým náboženským podtextem zdá jako silný motiv, který pak bohužel není dále rozvíjen. Na druhou stranu je román značně rozkolísaný co do napínavosti, ale hlavně co do určité harmonie. Některé pasáže jsou zbytečně dlouhé, je nakousnuto mnoho motivů, ačkoli jen málo je jich propracováno.

Nevím, zda je to překladem či originálem, ale v některých pasážích jsem vůbec nepochopila, o čem je vlastně řeč. Ač se autorka snaží také o filozofické ponory, nejsou vždy kompaktní a je jich až příliš mnoho na to, aby čtenář pochopil, že Louise je vyhnanec ve světě lidském i upírském.

Nemůžu říct, že by mě příběh nebavil, naopak jsem ocenila drzé odříznutí od typických upírských klišé (krucifix, česnek, atp.) a vizi určité upírské evoluce, ale závěr byl neuvěřitelně nudný, což má samozřejmě rozhodující vliv na samotné hodnocení. Interview je originální vyvázáním z určité fádnosti upírského světa a otře se také o nevšední témata (homosexualita mezi upíry, nenaplnitelnost lásky mezi Louisem a dívenkou Claudií), avšak celkově působí zkrátka nevyváženě a nedospěle. Jeho silnou stránkou je enigmatická kulisa New Orleans a silný vliv na další literaturu věnující se upírské tematice.

Aggie.
14.07.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že nejdřív jsem ani nevěděla, že filmu předcházela knižní předloha, když jsem to zjistila, byla jsem zvědavá. A kniha je úžasná! Naprosto mě pohltila, sice jsem postavy a místa viděla tak, jak byly ve filmu, ale nevadilo mi to. Přijde mi, že to je jedinečný, nádherný, originální příběh. Například díky Claudii, která mě neustále fascinovala. Tím, jak stále zůstávala dítětem, ale přitom už dávno byla dospělou ženou. Také mě fascinoval vztah mezi ní a Louisem. A film knihu pěkně dotváří.

AllyKumari
10.07.2016 5 z 5

Četla jsem knihu v originálním "znění" (tedy v angličtině) a nevím, jak kvalitní je český překlad. V angličtině je však Interview s upírem naprosto úžasnou paletou temných tónů a odhalení duší. Jedná se o zpověď fiktivní (a nadpřirozené) postavy, ovšem intimita je podána s takovou přesvědčivostí, že bych klidně věřila, že se jedná o skutečnou autobiografii.

RiverSong
26.05.2016 5 z 5

Osobně mě kniha naprosto uchvátila, nebyla jsem schopná se od ní odtrhnout. Delší popisy mi vůbec nevadily, báječně uvedly do děje se vší parádou a vyvolávaly dojem, že se nacházím přímo uvnitř knihy jako tichý pozorovatel. Postavy jsou velmi dobře vykreslené. Viděla jsem i film, který mi přišel jako velice zdařilá adaptace knihy. Výkon Toma Cruise byl úchvatný. Osobně jsem si (jak ve filmu tak i v knize) velmi oblíbila Lestata. Asi jedna z nejlepších knih mého života. :)

Charmedka
10.04.2016 2 z 5

Kniha je hodně filozofická, autorka se rozhodně nebránila dlouhým popisům a myšlenkám a že Louise přemýšlí v jednom kuse. Kniha má hodně bohatý jazyk, ale čte se to tak neskutečně špatně, že jsem se do čtení vážně nutila.

Tuhle knihu nedokážu ocenit, první půlka sice byla tak nějak zajímavá, ale ve druhé už jsem se téměř nesoustředila a vlastně bych ani pořádně nedokázala říct, o čem byla. Jediné, co se mi na knize líbilo, tak postava Claudie, její vývoj byl hodně zajímavý.

hroubek
08.04.2016 4 z 5

Před několika lety jsem viděl film, který mě zaujal. Před Vánoci jsem procházel levné knihy a najednou jsem tam našel tuhle knihu za rozumnou cenu, tak jsem si řekl proč ne. Kniha jako taková není špatná, jen je pomalejší a někdy je zbytečně natahovaná. Spoustu stránek by šlo ořezat a vytáhnout z toho to nejdůležitější, aby příběh více šlapal. Chápu, že je ten text tam je z určitého důvodu a má své opodstatnění, přesto mě to místy přišlo, že to trochu zbytečné. O to více pak fungují napínavé pasáže, přelomy mezi kapitoly, návštěva Divadla upírů, konec. Interview s upírem je zajímavá knížka, která má myšlenku a pocity, ale místy trochu drhne.

silvara
05.04.2016 4 z 5

Budu patřit k té části čtenářů, která nejprve shlédla film a byla jím zaujata. Ano, film je zdařilá adaptace. Ne, filmové zpracování mi nevysvětlilo, proč je Louis takový ublížený a ukňouraný.
A tak jsem se vrhla do čtení. První částí jsem se prokousávala (jako upír) pomalu. Na druhou stranu jsem začala Louise chápat a pak tu byl samozřejmě Lestat. Pro Louise zosobněné zlo, pro mě-čtenáře jedna z nejlepších postav, antihrdina par excellence. Od druhé části se knížka četla v podstatě sama. A komorní závěr? Geniální tečka za geniálním dílem.
Interview rozhodně není oddechovka na pár večerů, ale klasické hororové dílo říznuté filozofií a romancí, kde upíři sají krev a na slunci mají tendence vzplát.

Pavouček
01.02.2016 2 z 5

Nevím, zda vinit český překlad nebo vysoká očekávání po X zhlédnutích milované filmové adaptace, nicméně tato kniha mě zklamala. Zkusím to někdy v budoucnu v originále a uvidím, třeba změním názor...

Dreamless
26.12.2015 5 z 5

Moje detstvo.

Arya26
14.10.2015 5 z 5

Jako první jsem viděla film ,ale přesto jsem četla,četla a četla a děj mě pohltil a intenzivně jsem ho prožívala. Někomu Annin styl psaní vadí ,ale mě se líbí :) . Lestate, Lestate jsi pro mě jednou z nejzáhadnějších postav , s kterou jsem se ve světě knih potkala :) . Víme o něm tak málo a přesto je jedním z hlavních charakterů. Doufám ,že tě lépe poznám v knížce Upír Lestat. Luis mě často k smrti nudíval a z Claudie se stala necitelná a nevirovnaná upírka. Zklamalo mě to ,když jsem se dozvěděla o tom ,že jsou přeložené pouze 3 díly upířích kronik. Zbytek budu muset postupně přečíst s přítelem slovníkem :) . Smutek ,který jsem pocítila při dočtení knížky se nedá popsat :( .

hana6742
02.10.2015 5 z 5

Jako mnoho lidí zde, také jsem první shlédla film (snad 10x) a až poté četla knihu. Nedokážu ale srovnat filmové zpracování s knižním, obojí mě něčím nadchlo. Film se mi vždy líbil, ale po přečtení knihy mi některé věci z něj více zapadají do sebe. Kniha mi také přišla lepší v propracovanosti, ve filmu hodně důležitých částí z knihy chybí (ale obešel se i bez nich). Knížka mi po přečtení stále ještě leží v hlavě, pasáže Louisových myšlenkových pohnutek mi tedy ve srovnání s jinou literaturou, kterou jsem četla, dlouhé nepříjdou a naopak dodávají knize dramatický nádech a příběh hodně prohlubují. Svým příběhem mě kniha docela zasáhla (i na slzy došlo) a po dlouhé době opět knížka, kterou jsem přímo hltala.

juli2
26.09.2015 2 z 5

První jsem viděla film a pak jsem se pustila do knihy.... A upřímně film je o hodně lepší než kniha. Přišla mi strašně vleklá a prostě taková nijaká.

Diabel
10.09.2015 4 z 5

Bohužel osobně mě taky film bavil o mnoho více jak kniha. Občas jsem se musel přemáhat to dočíst, asi mi taky úplně nesedl způsob toho, jak to Rice píše. Na druhou stranu jsem byl rád , že jsem se dozvěděl spoustu věcí, které samozřejmě ve filmu nejsou a ani nemůžou být - jako např, že Luis měl bráchu atd. To by z toho byl ale 5 hodinový filmec :D A především mi dělal největší problém Louisovy předlouhé rozhovory o životě, místy snad i zbytečný, ale jinak fajn doplněk k filmu.

Hodnotím 7/10

ddomikk
10.09.2015 3 z 5

Musím se přiznat, že za mě asi víc film než kniha ( a to se stane opravdu málo kdy!). Nevím čím to, nějak jsem se nemohla pořádně začíst. Každopádně ať už film nebo knihu, by měl každý alespoň jednou za život vidět nebo číst je to neuvěřitelný příběh!

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Četla jsem názory, že se kniha nečte zrovna nejlépe, ale pro mě se stala fascinujícím počtením, jen litují, že jsem, před jejím přečtením, shlédla film, protože je sice zdařilý, ale na knihu nemá ani omylem. Ta je místy až dech beroucí a oproti filmu pointy scén vyznívají až téměř protichůdně.

Hluboký a procítěný příběh, to je to, oč tu běží a co může někoho odrazovat. Tohle v žádném případě není lehká romance s láskou až za hrob, kde jsou hrdinové navěky šťastní. V knize se láska objevuje ve velké míře, ovšem každému se nemusí zamlouvat, jelikož je plná zvrácenosti a touhy po nedosažitelném. Láska dítěte k dospělému muži, mezi dvěma muži a muž milují dítě. Nechci, aby to vyznělo tak, že někoho odsuzuji, ale v tomhle dokonalém upířím světě to působí podivně. Důležité ovšem je, že všichni hledají lásku, ať už v jakékoliv podobě...

Interview s upírem je horor s romancí, s úchvatným příběhem, který mě díky své hloubce velmi fascinoval. Kniha obsahuje mimo jiné i prvky historického románu, ale hlavně složitě propracovaný děj, v němž nic není takové, jak se může na první pohled zdát. Někomu se může číst hůře, ale rozhodně stojí za to. Jen to není odpočinková četba na odreagování, protože vyžaduje plnou čtenářovu pozornost.

upíři filozofie zfilmováno New Orleans

Anne Rice (p)
americká, 1941 - 2021
1996  78%Interview s upírem
1995  83%Hodina čarodějnic I.
2013  82%Upír Lestat
1998  81%Upír s tváří anděla
2012  68%Dar vlka

Kniha Interview s upírem je v