Probuzení

Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26011/mid_probuzeni-CPl-26011.jpg 3 1336 189

Středoškolačka Elena je dívkou, po níž chlapci touží a které se dívky touží podobat. Jenže krásný a tajemný Stefan se zoufale snaží jejímu kouzlu odolat – stíhá ho temná minulost i vědomí, že jeho pomstychtivý bratr Damon je hrozbou pro každého, ke komu se Stefan přiblíží. Elena si brzy uvědomí, že se ocitla mezi dvěma bratry – a ve velkém nebezpečí.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Awakening , 1991

Miss Elven
26.04.2013 5 z 5

Já knihy rozhodně doporučuji!!! :-) Ano, dalo mi trošku práci prokousat se prvním dílem, ale upřímně říkám - stojí to za to! Samozřejmě jsem (asi jako většina z vás) začala číst knížku na základě pobláznění ze seriálové podoby. Proto byl pro mě trošku šok, když jsem hned na prvních stránkách zaznamenala oproti seriálu velké neshody v ději. To, že je Elena nafoukaná královna krásy a ve skutečnosti vůbec nemá krásného brášku, ale malou ukníkanou blonďatou sestřičku, už snad ani nemá cenu zmiňovat... Bohužel nás seriáloví tvůrci oklamali a představili nám Elenu jako vzor ctnosti. V knize je to ale přesně naopak a proto nám přijde její chování tak nepříjemné, že chceme knihu po prvních stránkách nenávratně odložit. Když se nad tím ale upřímně zamyslím - která královna školy by se ve skutečnosti nechovala právě jako ta knižní Elena? Možná je správné, že autorka jednou hlavní postavu neidealizovala, ale ztvárnila ji jako protivnou puberťačku... :-) První díl série je zkrátka pro náruživého čtenáře, který očekává "trošku víc", opravdu utrpení. Vše se ale láme na konci prvního dílu a pokud se jím prokoušete, budete mile překvapeni. Jakmile dočtete první díl, okamžitě sáhnete po druhém a pak vás ani nenapadne odkládat ten třetí, protože je to prostě TAK napínavé... :-) Od seriálové podoby se knížka odchyluje už na konci prvního dílu, takže i když jste milovníci Upířích deníků na základě úžasných hereckých obsazení, začne vás pak děj bavit né z důvodu podobnosti, ale naopak odlišnosti. Podle mého jde časem o úplně jiný příběh a kdo ho takto přijme, určitě mi dá za pravdu, že to opravdu stojí za to!:-) Je hodně vzrušující sledovat proměnu Eleniny osobnosti během příběhu, kdy se z nafoukané slečinky stává upřímná kamarádka se zájmem o druhé. Někdo možná odsuzuje styl autorčina psaní, mně se však tento styl začal v průběhu čtení hodně líbit! Je tak nějak "ze života" a vy máte pocit, že je to opravdu psáno očima naivních a NEDOKONALÝCH studentek :-) a slovo "nedokonalý" zde opravdu vyzdvihuju, protože koho baví pořád číst o někom, kdo je úžasný, vždycky ví naprosto přesně, co říct, aby neurazil a každý ho prostě musí mít hned od první stránky rád...? :-) PS: kdo se dá od knížek odradit hned během prvního dílu - není podle mě žádný správný upíří fanoušek!!! :-)

Vendelína
24.04.2013 3 z 5

Kn

Esko*
24.04.2013 4 z 5

Tak mě se tahle kniha zdála dobrá, ale po čtvrtém dílu už to opravdu začíná klesat.

DS1648
10.04.2013 5 z 5

No... mně se tedy ty knížky LÍBÍ. Je fakt, že Elena je na začátku opravdu velmi nepříjemná, ale když se vrátí zase jako člověk a je při smyslech, tak Elena potom hodně vyspěla.
Ty knížky jsou fakt něco jiného než seriál... Já jsem taky viděla první seriál a potom jsem četla knihu a taky jsem byla právě zaskočená, že je Elena blond, Bonnie zrzavá, - ale je mi příjemnější -, Caroline je hnědovlasá a hnusná, Elena má mladší sestru Margaret místo bratra Jeremyho, Damon má hnědé oči, Klaus se tam objevil jenom několikrát a umřel (už si nepamatuju jak), Katherine je mrtvá ve 2. nebo 3. dílu, dokážou se proměňovat ve zvířata atd...

Mám všech 12. dílů a čekám na další. Možná kdybyste přečetli víc knížek, tak byste si je možná oblíbili. Nehodlám nikomu vnucovat můj názor, ale měli byste to aspoň zkusit...

Shrnutí: Ty knížky jsou skvělé a budu pokračovat v jejich čtení.

l.ennca
26.03.2013 3 z 5

Co k této knize říct? Asi jen to, že námět je sice zajímavý, ale podán nepropracovanou nudnou formou. Upřímně pro mě byla Elena místy až nesnesitelná, namyšlená slečna, která musí vždy dosáhnout svého. Díky Bohu za to, že se seriálem nemá moc společného. Poprvé, co je pro mě lepší seriál než knižní předloha. Doma mám ještě další 3 díly, asi je přečtu, ale jen pokud se naskytne taková příležitost jako dnes, že jsem po ruce neměla žádnou jinou nepřečtenou knihu a do knihovny daleko. Dávám tři hvězdy, za námět knihy a za pohodové odpoledne strávené nad touto knihou, i když jsem si z ní prakticky nic neodnesla. Odpočinkové čtení.

doktorking
22.03.2013 odpad!

abych mohl hodnotit přečetl jsem uvodní díl této dlouhé serie a hned jsem litoval,co naplat že mi to zabralo jen dvě hodiny ale ta uroven to snad paní spisovatelka nemyslí vážně..pozor bavíme se pořád o knize,co se týká seriálu ten byl velmi koukatelný hlavně kuli skvělému hereckému obsazení ale stejně jako u konkurenční True blood pouze do oné prokleté dejme tomu konce třetí serie,kdy se z toho vyklubala ona oda ala Beverly Hills 90210,škoda,ale jasně chápu tohle má oslovit především dámskou společnost každopádně kniha je opravdu brak..

Enefersis
14.03.2013 2 z 5

Tenhle díl ještě docela ušel, i když tomu schází jiskra a Elena je jedna z nejméně sympatických literárních postav, s jakými jsem měla tu čest se seznámit. Ale mám podezření, že při psaní dalších dílů autorka pila nějaký houbový čaj, protože takovou slátaninu jsem ještě nečetla :D

Lira
10.03.2013 5 z 5

Trochu mě mrzelo, že to není jako ze seriálu, ale příběh byl zajímavý a někdy i vtipný.

orangerose
05.03.2013 5 z 5

mně se nejvíc líbí tento díl :)

Bet
29.01.2013 3 z 5

Kniha se mi moc líbila.

martinkaLLL
07.01.2013 5 z 5

Mě tento první díl dostal.Napínavé, odpočinkové a zhltla jsem to během pár hodin.Pokud někdo potřebuje vypnout a jen se vžít do lehkého dění,tak doporučuju.Mně se to líbilo.

TessDragon
31.12.2012 5 z 5

Vážně?! 82. nejhorší kniha? I navzdory těch ne zrovna lichotivých komentářů jsem si konečně našla čas přečíst tuto knížku, kterou mám doma už hodně dlouhou dobu. Kamarádka ji četla a byla do ní úplně zblázněná, skoro jsem ji ani nemohla odtrhnout. Viděla i seriál a rozhodně se jí líbily i knížky i seriál. Vrtalo mi hlavou, jak se to někomu může doslova tak hnusit a někdo se do toho úplně zamilovat. Ale i tak jako je méně fandů Stefana a Eleny, tak je i o dost méně fandů knižní série. A já rozhodně patřím do té menší skupiny a nelituji toho. Ano, knížka je sice úplně o něčem jiném než seriál, jsou tam jiné postavy, změněná jména, ale o to snad lepší. Seriál ted pomalu uvadá, 4. série už není jako předchozí tak skvělá, tak jsem ráda sáhla po knížce. Možná to není vrcholné dílo, ale příběh do sebe krásně zapadá a kniha je velmi čtivá. Postavy jsem si zamilovala, krom teda Eleny, která získala 1. místo v mých nejneoblíbenějších postav, i když na konci už to nebylo tak hrozné, ale na začátku jsem ji chtěla tak či tak uškrtit. I s Tylerem jsme si moc nešli do noty. Ale rozhodně jsem si zamilovala Eleninu mladší sestřičku Margaret, která mi v seriálu chybí, Bonnie také nebyla špatná, na Meredith mám neutrální názor. Caroline je jak Elena né má zrovna oblíbená postava, Damon je tu za pěkného badasse ( čti : hajzlíka ;D). Ale uvítala mě jiná alternativa našich hrdinů z obrazovek, kteří jsou podstatně známější. A tato série mě dostala tak jako kdysi 1.série seriálu, a tak doufám, že nezměním názor.

Kate.S
02.12.2012 3 z 5

Nemám ráda, když někdo srovnává Stmívání s Upířími Deníky. Jsou to rozdílné série. Nicméně, tato kniha mě bavila:)

Nikol18
21.11.2012 1 z 5

Jak tak koukám, tak scénáristi mají daleko víc fantazie než autorka, protože udělat z téhle knihy tak vynikající seriál, to už je něco. Opravdu musejí být kouzelníci. V roce 1991 ty knihy možná letěly a hodily se k té době, ale ani tehdy by se mi to nelíbilo. Elena je blond namyšlená miss školy, která má kolem sebe hlouček svých věrných a musí dostat nováčka za každou cenu, i když musí dát kopačky tomu nejslušnějšímu klukovi ve městě. Kniha mě tolik nenadchla, příliš mnohoa tajemna, že má člověk problém se v tom vyznat, nehledě na to, že přeskakování ve vyprávění není taky dvakrát velká výhra. Jsem zvědavá na další díl.

Monnyska
06.11.2012 odpad!

Nemůžu si pomoct, ale nepřelouskala jsem to. Elena mi příjde namyšlená a je zvyklá, že dostane všechno. Mám ráda upíří tématiku, ale tohle mě tedy nenadchlo. Bohužel. Koukám na seriál, ale v tomto případě kniha není lepší než film....

Rose18
02.11.2012 3 z 5

Nic extra, nic nového....

seimin
26.10.2012

Po přečtení Vašich komentářů jsem si říkala, že tak kniha přece nemůže být tak špatná. Začala jsem číst a... ona je špatná. Špatná je možná i slabé slovo. Knížka je naprosto o ničem. Přijde mi že se tam vůbec nic neděje, na x stránkách se řeší naprosto nepodstatné věci a věci důležité tam naprosto chybí. Navíc postava Eleny mě chvílemi příšerně štve. Přečetla jsem díl první, půlku dílu druhého (když už jsem si je dotáhla domů z knihovny...), ale opravdu nemám chuť ve čtení pokračovat.

kajisek
10.10.2012 4 z 5

Skvělá kniha, i když místy trochu nudná.

LadyDance
07.08.2012 2 z 5

Seriál miluju, ale tahle knížka se nedá číst. P´řečetla jsem asi 10 stran a musela jsem knihu odložit, Elena je tam blond a Caroline je její nepřítelkyně a kde je Jeremy????

zdenulii
26.06.2012 2 z 5

Dívám se na seriál a abych pravdu řekla, knížky se mi nelíbí. Je to hrozně napsané. NUDA