Upálené

Upálené https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476287/bmid_upalene-HVl-476287.jpg 4 968 276

Další thrillerová lahůdka s hororovou příchutí od autorky Kříďáka, Jámy a Těch druhých. Před pěti sty lety tady upálili osm mučedníků. Před třiceti lety tu beze stopy zmizely dvě dívky. A před dvěma měsíci tu tragicky zemřel místní farář. Vítejte v Chapel Croft, zapadlé vísce, jejíž tajemství leží ukrytá hlouběji než v hrobě a kde se zlo začíná znovu probouzet. Nahradit zesnulého duchovního sem přichází někdo, komu temnota také už mnohokrát zasáhla do života. Někdo, kdo bude muset otevřít staré rány a hlavně ochránit svou dospívající dceru před démony, kteří tady umějí být až příliš skuteční.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Burning Girls , 2021

Pemca
31.08.2022 4 z 5

Říkala jsem si, jestli bych měla do další knihy od této autorky jít, protože minulá kniha tedy Jáma mě zase až tak moc nenadchla. Ale musím uznat, že to má velmi dobrou atmosféru. Temnou, záhadnou někdy až duchařskou. Řekla bych, že mě asi bavila nejvíce.

SPOILER: Nicméně asi mi vadí, že je tam až moc lidí, co vraždili (mam radši jednoho záludného vraha) a potom asi snaha autorky co nejvíce začlenit do vyprávění vše, co je v dnešní době aktuální, jak ve filmu, seriálu tak i teď v knihách, což se mi úplně nelíbí.

Keporkakyně
25.08.2022 2 z 5

Tempo, jakým se styl psaní Tudor zhoršuje, je vražedné. Další díla (a jistě jich bude ještě spousta s vidinou dalších miliónků) si asi nechám ujít.

cornetka
21.08.2022 4 z 5

Čtivé a plné nečekaných zvratů. Určitě stojí za přečtení.

lenny_prague
20.08.2022 5 z 5

Moje druha kniha od autorky a opet jsem byla nadsena. Jeji styl psani mi naprosto vyhovuje - dej ma spad, v pribehu neni zadne slabe misto, je napinavy az do konce. Hlavni postava byla moc sympaticka. Dalsi knihu autorky si urcite prectu.

vikaa
17.08.2022 4 z 5

Příběh plný nečekaných zvratů, sympatická hlavní hrdinka, která má jednak pubertální dceru a samozřejmě také svá temná tajemství. A navíc je farářkou. Děj je okořeněný špetkou duchařiny a pořádnou dávkou napětí. Nudit se nebudete!!!

perpe2a
12.08.2022 5 z 5

Výborné, skvělá hlavní hrdinka farářka.

preciousek
08.08.2022 5 z 5

Od autorky jsem přečetla všechny knihy a tahle je teda za mě asi top... Přečteno za dva dny a konec, ač jsem malilinko čekala, stejně šokující... Dokonce jsem se přistihla, jak jsem párkrát nahlas pronesla "cože? To jako fakt?"
Takže za mě 5* určitě a už se těším na další knihu

eM.017
05.08.2022 4 z 5

naprosto souhlasím s @Horrendous_524 - Jestli knihu číst? Určitě se dobře čte. Děj vás vtáhne, v půlce vás to začne trochu děsit ( nekoukám na horory ) a musíte číst dál. Chvilku máte problém se všemi jmény, ale dá se to.. Postavy krásně popsané. Místo taky.. A jak jsem se těšila na ten konec, jak se vše vysvětlí, byla jsem v rozpacích.. wau efekt se teda u mě nekonal. Jasně, překvápko bylo, ale ... Přišlo mi to takový moc rychlý a useknutý.. Však uvidíte sami ;)

MisakCZE
03.08.2022 4 z 5

Opět skvělá kniha autorky, dere se mi dokonce na jazyk, že nejlepší.
Bavilo mě nahlédnutí do fungování církve a postupné odhalování kostlivců ve skříni (téměř doslova) církevních hodnostářů. Hlavní hrdinka, farářka samoživitelka, je velmi sympatická svým moderním přístupem ke své funkci i výchovou a vztahem se svojí dcerou. Děj je provázen občasným nadpřirozenem, téměř až duchařinou. Závěrečné postupné rozuzlení a překvápko nesmí chybět.
Knihu doporučuji všem, kteří nejsou ortodoxní věřící a těm, kteří se chystají odstěhovat na anglický venkov.

Hermiona419
31.07.2022 5 z 5

Krásná kniha s trochou duchovna. Napínavá, mrazivá a děsivá. Byla rozhodně lepší než Kříďák. Určitě si přečtu i další autorčiny knihy. Obrovské díky autorce za jedinečný čtenářský zážitek.

veronika4001
28.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Prolog absolutně přitažlivý. Při jeho čtení jsem si připadala jako v klášteře. Ty staré lesknoucí se dlaždice, kapající voda, zrychlený klapot podpatků, lavice, temné chodby, zvuky vlajících rouch, chřestění klíče v zámku a skřípot otevírajících se dveří. Některé pasáže knihy byly i humorné: "Náš opravdový domov stojí hned vedle: malá chalupa, která by byla docela hezká, nebýt toho, že se povážlivě naklání a vypadá, jako by se snažila v tichosti cihlu po cihle odplížit pryč." Je to zvláštní příběh s pověrami, přízraky a rituály. Dokonce je, podle mého úsudku, dobře napsaný. Styl mu padne jako ulitý - je přívětivý a poddává se kadenci, proto má děj takový spád a lehce se čte. Sotva jsem knihu otevřela, už jsem četla 80. stranu. Jde to rychle, napětí se zvyšuje. Samotné chování lidí tomu napovídá, protože jsou na tamní události spojené s upálením dvou dívek zvyklí. Kniha má i pár nedostatků. Od začátku chybí vysvětlení, kdo je Ruby? Zemřelá dcera reverendky? Asi to bude muž. Takže její bývalý přítel? Milenec? Manžel? Syn? Bratr? Vzdálený příbuzný? Musela jsem hádat, protože toto jméno se tam byť jen ťuknutím neustále opakovalo. Bratr reverendky Jacob také v příběhu zaznívá kdesi z dálky. Nepřátelství některých ve vesnici je znát. A možná nejen pubertálních výrostků, kteří šikanují, týrají a dokonce zabíjejí. Reverendka Jack je vstřícně vítána, ale nelze si nevšimnout podezíravosti obyvatel. Příběh je opředen symbolikou, má to hutnost, ve vyjadřování je něco, co přispívá k intenzitě prožitku. Rozumím autorce napnout čtenáře do poslední pídě, což se v mém případě povedlo, ale ne nade vší pochybnost. O tom, kdo je Ruby se dozvídám až na 230. straně. Přitom už na začátku měla o Ruby (ano, jméno je ženského rodu) napsat víc, aby text nevyzněl rušivě, protože čtenáře zbytečně mate a odrazuje od čtení. V příběhu se čtenáři totiž jinak objevuje abstraktní postava jménem Ruby, o které neví, kam ji zařadit, neví, co s ní. Kdyby to bylo s tou Ruby a nutno dodat s vraždícím bratrem reverendky, dotažené, kdyby bylo více temných míst (Vždyť tak krásně začala! To ponuré kostelní prostředí, prostředí kaple a starého hororového domu dávají takové možnosti!) a děj celkově propracovanější (např. promyšlenější intriky s páleničkami, hlubší vztahové propletence), dala bych nejvyšší hodnocení. Americké poměry jsou mi neznámé - dceru reverendky někdo málem zastřelí, párkrát se zraní sama, nebo jí k tomu někdo pomůže, zmizí nůž, reverendce samotné je vyhrožováno, někdo jí podsouvá páleničky a reverendka je klidná. Někde mi přijde až snadno uchlácholivá. Taky proč ne, když má bratra ve vězení a sama na rukou má krev. Je to k zasmání. Ale přitom tak hezky a střízlivě nebo seriózně to začalo. Já se chtěla pobavit, ale udělat ten příběh věrohodnějším by nebylo od věci. Věřím, že je to líbivé. Mně to vcuclo až jsem se divila jak moc a takhle to autorka jistě chtěla. Ale zase tak nápadně líbivé až je to umělé, neuvěřitelný děj a tedy prázdný děj. Nic se netočí, nic se nekumuluje, jen nenarušený povrch. Kumulativně to začíná až závěrem, kde přichází WOW rozuzlení. I přes tyto nedostatky autorka přitáhnout pozornost umí. Tu moji nejen přitáhla, ale i udržela, a sice do konce knihy. Čtyři zasloužené hvězdy za to vcucnutí - počáteční nádech a konečný výdech zahrnující všechny stránky knihy.

Jiparis
06.07.2022 5 z 5

Nesmírně zajímavý příběh odhalující tajemství a problémy duchovních. Moc se mi líbilo prolínání osobního a profesního života Jack a naprosto šokující závěr.

Horrendous_524
04.07.2022 2 z 5

Je to takový dost... dost levný. To jak jednoduše to je celkově napsané a příběh prakticky vzniká za pochodu. Mnoho věcí je tam tak naznačené, že nejsou překvapením a mnoho víc je čistý náhodně fungující generátor teroru, kdy se autorka zjevně ke konci knížky rozmýšlešla, jak to ještě víc udělat mindfuck.

Knížka se četla hezky rychle a musím říct, že jsem tak lehce počítala, že Tudor hmátne po své klasické mužské postavě, která ač dělá cokoliv, je přitom vždycky hot, takže když hrdinka byla žena, docela mile mě to překvapilo. Sice jen psát postavy opačného pohlaví může být pro někoho obtížné, někdo na to prostě není, ale kristova noho, nikdy jsem ženskou postavu neměla tak ráda jako Jack. To jak o každém muži přemýšlela pouze jako o možném predátorovi a celkově na všechny kydala v té své malé hlavičce špínu, mě neskonale vytáčelo. Naštěstí její dcera Flo byla fajn (dle mého za to může i to, že byla psaná er-formou).

Já vám nevím. Jednu hvězdu za to, že se člověk u toho mohl vypnout a druhou za Aarona, který mi z nich snad s Mikem, přišel nejvíc v pohodě.

Přijde mi, že Tudor jde s kvalitou čím dál tím víc dolů. Kříďák byl fajn thriller, Jáma taková docela dobrá jednohubka a u Upálené člověk byl rád, že to byla jenom jednohubka.

Jestli jsem schopná někomu knížku doporučit? Určitě. Hele dočetla jsem to, protože se to četlo vážně dobře. Můžou za to velká písmena a i jednoduchost vět. Je to holt taková... taková jednohubka.

Plaknel
02.07.2022 5 z 5

Od autorky jsem četla všechny knihy a musím napsat, že tato se mi zatím líbila nejvíc.
Sice v určité části jsem začala tušit, o co tady jde, tak jsem se vrhla na konec - kde jsem se ujistila, že je to tak. ( Ale to už je jen můj problém).
U některých stránek jsem se tak trochu bála, ale zase mi to nedalo a rychle jsem musela číst dál.
Doporučuji

Amitiel76
29.06.2022 5 z 5

Čtvrtá kniha od této autorky, a jsem z ní stejně tak nadšená jako z těch předešlých. Tahle dáma mě prostě baví!!! Ať už svým vypravěčským stylem, nebo obsahem svých knih. Vždy se cítím doslova přikovaná, a nedokážu knížku odložit, dokud celá zadýchaná nedojdu na konec. Nikde v ní nenajdete hluchá místa. Žádnou nudnou vycpávkovou vatu, a zbytečné dialogy. Děj se řítí v před po spirále napětí, a stahuje vás sebou....
Hlavní postava reverendky Jackie, mi přinesla zas něco úplně nového. A hodně mě oslovila. Žena ve středních letech, žijící sama s dospívající dcerou. Farnost, do které je ne zrovna s radostí přeložena, je poznamenána tragédií sahající až do šestnáctého století. A jak se záhy začne ukazovat, zlo které zde pod povrchem dřímá, se znovu začíná probouzet. A farářčina tajemství, a děsivá minulost kterou tak důkladně skrývá před světem, začnou nenápadně vyplouvat na povrch. Zdá se že před stíny minulosti, se jen tak utéct nedá. Vždycky vás dostihnou.

Terezz1
28.06.2022 5 z 5

Podle mě rozhodně nejlepší kniha od autorky. Není v ní zbytečné nadpřirozeno jako v předchozích knihách, a jelikož je napínavá od začátku do konce, nehrozí že ji v polovině odložite, navíc má překvapivé rozuzlení.

efka.saf
26.06.2022 4 z 5

Ale jo, tohle bylo fakt dobré! Od autorky jsem četla jen Kříďáka a ten mi vůbec nesedl. Tohle mě bavilo mnohem víc. Baví mě příběhy z ospalých anglických vesniček protkané mýty, legendami, pověrami a přízračnými zjeveními. Z vesnic, kde každý zná každého, každý trochu (hodně) lže, intrikuje a zastrašuje. A do toho přijde nějaký nováček z venku a nestačí se divit. Tohle přesně tahle kniha splňuje. Farářka Jack a její dcera Flo byly velmi sympatické postavy (především Flo, jejíž průběh puberty by byl snem každého rodiče) a obě hrály v příběhu klíčovou roli (nejen jako rejpalky z města). Ostatním postavám to v příběhu také slušelo a společně vytvořili skvělou zamotanou zápletku, která měla svou dost dramatickou linku jak v současnosti, tak ve 30 let staré minulosti. Pokud jde o rozuzlení, bylo dramatické, zajímavé, pro mě dost nečekané a celkově velmi uspokojující. Snad jen ze začátku by se dala příběhu vyčíst jakási lenost, menší chytlavost, ale postupně si příběh čtenáře určitě získá. Za mě krasné 4 a půl *. Na 5 tomu ždibíček chyběl, ale 4 jsou zase málo. Celkově ale vřele doporučuji!

evilunicorn
20.06.2022 5 z 5

Rozhodně nejlepší kniha autorky.Výborně napsané postavy,pověry anglického venkova a skvěle vystižený vztah mezi matkou a dcerou zvedá tenhle příběh vysoko nad průměr.Spousta zvratů a lehce hororová atmosféra mi párkrát způsobila husinu.Mohu jen doporučit.

Wladimirski
14.06.2022 3 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale nijak zvlášť mne to "nevtáhlo". Nejvíce sympatická mi byla postava Flo, zvláště pak její asertivita, to mne skutečně bavilo. Dějová zápletka mi ale přišla překombinovaná, chyběl tomu ten správný "náboj".

Roubas
12.06.2022 5 z 5

Mám moc rád thrillery, kde se vytahují bubáci v rámci malé komunity lidí. Navíc britská městečka a vesnice nesou nezaměnitelnou atmosféru. Přidejte k tomu mysteriózní zápletku, sem tam nějakej přízrak, až okultní tématiku (sada na vymítání, páleničky), mučednickou historii, sympatický pohled na víru a postavu faráře a dílko je na světě. Tahle knížka je jako biják, který vám nedovolí odběhnout si na záchod. A až po titulkách s bolavým měchýřem půjdete, zkontrolujete si, jestli máte na noc zamčeno.