Upálené

Upálené https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476287/bmid_upalene-HVl-476287.jpg 4 964 273

Další thrillerová lahůdka s hororovou příchutí od autorky Kříďáka, Jámy a Těch druhých. Před pěti sty lety tady upálili osm mučedníků. Před třiceti lety tu beze stopy zmizely dvě dívky. A před dvěma měsíci tu tragicky zemřel místní farář. Vítejte v Chapel Croft, zapadlé vísce, jejíž tajemství leží ukrytá hlouběji než v hrobě a kde se zlo začíná znovu probouzet. Nahradit zesnulého duchovního sem přichází někdo, komu temnota také už mnohokrát zasáhla do života. Někdo, kdo bude muset otevřít staré rány a hlavně ochránit svou dospívající dceru před démony, kteří tady umějí být až příliš skuteční.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Kalibr

The Burning Girls , 2021

jarda155
08.05.2023 4 z 5

Moje první kniha od autorky, šel jsem po Kříďákovi, ale nebyl k dispozici, tak jsem vzal Spáleničky.
Zajímavá hlavní postava, poměrně slušně rozvinutý příběh a výborný závěr (co se týče farářky).Nemusím duchy a šlo by to klidně i bez nich, moc toho nepřinesli.Umím si představit i trochu podrobnější zakončení osudu postav, na kterých to stálo.

Veronika2692
03.05.2023 2 z 5

Kniha byla fajn, ale nijak extra mě nenadchla. Myslím, že ostatní knížky od autorky byly lepší nebo mě se líbily více. Tady jsem měla trochu problém se spoustou postav a se spletitou a zamotanou minulostí, i když nakonec se to docela vyjasnilo.

Pampalini
01.05.2023 3 z 5

Autorka si na tento korbáč vzala priveľa prútov, príbeh sa jej rozišiel. Pustila sa riešiť priveľa záhad a motívov naraz... cekom sa jej to nepodarilo. Škoda, že to ide na úkor príbehu, ktorý by mohol byť zaujímavý. Zle vystihla postavy, ich charaktery aj správanie. Je vidieť, že o cirkvi a farároch si dostatočne nesplnila potrebnú prípravu. Občas jej pstavy splývajú, niekedy ich umelo tlačí do situácií. Písať vie, má vidideľný rukopis postavený na úspornosti, minime popisov a občasnom filozofovaní. Teraz to išlo na úkor príbehu.

dufkys
01.05.2023 4 z 5

Nedokážu říct, co mi tam chybělo, ale něco ano - proto jen 4*. Za přečtení určitě stojí, po Kříďákovi druhá nejlepší kniha autorky.

samkko
26.04.2023 odpad!

Naprosto nechápu co s tím všichni mají. 88% tomuhle neoriginálnímu, úmorně nudnému a povrchnímu braku? To jste asi četli něco jiného, kde byl určitě velmi zajímavý děj, úžasná hlavní postava, úžasně propletený, mrazivý příběh a autorčin um. Protože to co jsem četl já, postrádalo všechny zmíněné prvky a ještě mnohem víc. Jak Tudor sama dodala v poděkování, že se jí každá další kniha píše obtížněji, tak bohužel, s jejím trápením jsem se trápil i já.

Mybooks
23.04.2023 5 z 5

Příběh byl krásně čtivý, upoutal a nadchl mě. Jsem ráda, že jsem zkusila zase jinou formu příběhu. V určitých částech to bylo vážně děsivé, ale bez toho by to nebyl thriller. Doporučuji

VeruMalfoy
23.04.2023 5 z 5

Tak tohle bylo jedno velké wow. Zpočátku byl příběh takový normální, průměrný, místy napínavý a zajímavý, až mystický Ale říkala jsem si, normální thriller, na konci však přišlo velké nečekané wow. Po celou knihu se mi tento zvrat nepodařilo odhalit a doslova mi vyrazil dech. Posledních pár kapitol jsem doslova hltala. Těmito kapitolami se pro mě kniha stala naprostou bombo, a proto dávám plný počet hvězdiček. Rozhodně doporučuji!

lucakuca
15.04.2023 5 z 5

Jojojo, mně se to libilo. Nic není černobílé, maximálně sutana s kolárkem.
Samozřejmě až do konce tupě míjím všechny indicie, a pak jen nevěřícně zírám.
S duchařinou se v knize šetřilo, ale čert to vem, nebyl čas počítat kolik kousků se zatím zjevilo!
Napínavé, čtivé, zajímavé, trošku mě lepilo a konec zíračka teda.

snimcibdim
09.04.2023 4 z 5

Oblíbené klasické hororové atributy (vymítání ďábla, středověké náboženské procesy, duchové, hrobky, viktoriánský bububu dům), mezi kterými se odehrává zajímavě rozvrstvená detektivní zápletka rozprostřená v čase prostoru. Atmosferické a napínavé. Autorku si dávám do hledáčku.

vekkr
03.04.2023 5 z 5

Audiokniha.Výborně načtené.Líbilo se mi to ,a bavilo mě to.Trocha duchařiny mi nevadila.Bylo to napínavé.

Kee
02.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Autorka se zkušenostmi stále zlepšuje a proto hodnotím román Upálené jako její dosud nejvíce podařený. Líbilo se mi téma a kulisy, do kterých jsem zavítala, potěšilo mě, že hlavní postavou je farářka, jelikož ty obvykle mnoho prostoru nedostávají (na rozdíl od mužských protějšků), ačkoliv se v protestantských odnožích křesťanství vyskytují.

Tajemství postav se mi podařilo rozplést dříve, než byla naservírována na konci knihy, což mi nevadilo. Nesedělo mi pouze občasné nelogické chování postav, protože se dle mého nechovaly dostatečně v souladu s vlastní minulostí (zejména hlavní postava).

Také mě mrzí, že nadpřirozená linka nebyla více propracována, že zůstalo pouze u pár zjevení. Z mého pohledu velká škoda, jelikož autorka mohla více propracovat paralelu mezi upálenými dívkami ze středověku a hlavní hrdinkou, která byla také podrobena nespravedlivému a bolestnému zacházení ze strany církve.

Kniha se však stále řadí mezi nadprůměrné thrillery a je dostatečně nápaditá, aby udržela čtenářovu pozornost.

sezonni.ctenar
01.04.2023 5 z 5

Jedno z tajemství odhaleno někde v polovině knížky, jak tu ostatní píšou, mi vůbec nevadilo, bylo tam hodně indicií, takže postupně odhalitelné a dle mého názoru to byl i účel. Podle popisu knížky se mi popravdě do ní moc nechtělo(jsem ateista a historii v knížkách moc nemusím), ale Kříďák a Jáma mě nadchly, tak jsem do toho šla a výsledek nakonec velmi předčil mé očekávání, líbila se mi dokonce ještě víc než Kříďák.

uzivatel6305
24.03.2023 3 z 5

No, špatné to nebylo, poslechla jsem si jako audioknihu, paní Ježková výborná jako vždycky, příběh čtivý, vše dobře popsané, ale ten závěr byl psaný horkou jehlou, žádné WOW se nekonalo, spíše HM. Miluju Anglii, mám ráda proplétání historie a současnosti, duchové mi nevadí, ale jakoby tomu něco chybělo. Když bych jí nepřečetla, asi by se nic nestalo.

Kacka999
15.03.2023 4 z 5

Tato kniha je můj teprve druhý thriller vůbec a jsem dost spokojená. Kniha vás vtáhne do děje a nutí vás číst dál a dál. Jediné, co bych vytkla je ta duchařina, která mi tam moc nesedí. Jinak zápletka je velmi dobrá a těším se na další knihu od této autorky:)

Bara52
04.03.2023 4 z 5

Knizka se moc hezky cetla, rychle vas vtahne do deje, tesila jsem se na dalsi cteni. Libilo se mi nestandardni okoreneni thrilleru prvky hororu, i kdyz strasidelne mi to neprislo. Jen jsem na zaklade mistniho hodnoceni ocekavala vetsi bombu. Zda se mi, ze s tim zacinam mit trochu problem, mam prehnana ocekavani na zaklade zdejsiho hodnoceni, jenze ty se pak vetsinou nenaplni. Ale kazdopadne knizka ctiva, pribeh ne uplne obvykly, rozhodne stoji za precteni.

Lokina
28.02.2023 4 z 5

Kniha Upálené se mi četla velmi dobře. Rozhodně k tomu napomohly kratší kapitoly, čtivý a svižný styl psaní. Nepatrný nádech nadpřirozena tam byl, ale strašidelné scény nebyly tak hrozné, aby se kniha řadila mezi horory. Na tajemství jedné z postav jsem přišla asi v polovině knihy. Tak mi konec nepřišel překvapující.
Jsem ateistka a téma církve a náboženství je pro mě vzdálené, ale v této knize je to zajímavě pojato a kniha poukazuje na palčivá místa, díky kterým je církev často kritizována.

MichaelaZlebkov
28.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha byla svižná, měla tempo, byla napínavá. Ovšem prokoukla jsem jak to je už někdy v polovině. Jen mi nešlo do hlavy některé chování hlavní hrdinky a trochu mě mátlo - třeba když chtěla opravit audio kazetu s exorcismem.. proč? To chtěla znovu prožít staré trauma? I ta duchařina s výjevy mrtvých dívek byla trošku přitažená za vlasy.. ale celkově hodnotím pozitivně :-)

PolBara
20.02.2023 5 z 5

Asi nejlepší kniha od autorky, fakt mě bavila. Čtivá, napínavá a tajemná. V příběhu je docela dost různých zajímavých postav, občas to působí trochu překombinovaně nebo zmateně. Ale po dočtení do sebe vše zapadá.

Galadwen
18.02.2023 4 z 5

Svižný thriller s nepatrným dotekem nadpřirozena. Strašidelná mi kniha nepřipadala, část farářčina tajemství jsem uhodla a motivace některých postav mi připadala nedovysvětlená, ale dobře se to četlo, v příběhu je napětí i trocha humoru a vztahy mezi matkou a dcerou byly opravdu věrohodně podané (také mám patnáctiletou dceru, takže vím, o čem je řeč :-)). Zajímavý způsob vyprávění, některé kapitoly psané v první, některé ve třetí osobě, se vsuvkami z minulosti. Psáno je v přítomném čase - tento způsob, který se v poslední době nějak rozmáhá, mi moc nevyhovuje, ale už si zvykám.

marcela0282
17.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Strasne me to bavilo, od prvni do posledni stranky. Knihu jsem precetla za dva dny a sice se ze zacatku trochu bala (protoze ja jsem fakt hrozna posera a tematu exorcismu se snazim opravdu veeelkym obloukem vyhybat), ale nakonec jsem to zvladla, protoze tam toho bububu bylo na mou povahu presne tak akorat :) doporucuji, skvele a zabavne napsane.