Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1946 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

Thalin
08.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Stejně jako Smrtka má i tohle neotřelý a zajímavý námět. Ale tady mi nesedělo mnohem víc věcí než u Smrtky. Je to čtivé, o tom žádná a téma jako takové je mrazivé a k zamyšlení. Ale logicky mi tam pořád některé věci unikaly. Například, proč se na rozpojení posílali jen děti od třinácti let a nikdo z dospělých? Přeci jen, když někdo okolo čtyřicítky bude potřebovat nějaký "kus" asi ne vše z puberťáka bude docela odpovídat. Třeba ruka nebo plíce.
A že by s tím rodiče byli tak v pohodě nebo dokonce dítě odmala připravovali na dobrovolnou smrt a brali to jako něco ušlechtilého, jako u Lva? Chápu v dobách minulých, kdy lidi slepě věřili, že taková oběť přinese třeba úrodu ale ne dnes\ v budoucnu. Ještě nějak "chápu" že se takhle systém zbavoval dětí v domovech, jako byla Risa. Ty neměl kdo bránit a hájit.
Ale že by rodiče tohle s klidem schvalovali a posílali vlastní děti na smrt, protože byly trošku problémové nebo se podle nich neměly už v čem zlepšovat? Zrovna v pubertě, kdy se člověk mění nejvíc? Docela by mě zajímalo hlubší vysvětlení, než jaké podal Admirál, protože nevidím logické odůvodnění takového výběru.
Další věc mi přišla nedotažená a to bylo čápání. Bylo společensky zažité nechat dítě na prahu něčího domu nebo ho dokonce někde odhodit, ale bylo nezákonné takového nalezence odmítnout. Kdo vymyslel tak absurdní zákon? Proč se neregulovala porodnost místo téhle celé šarády? Ne, raději někdo nabádá puberťačku, aby otěhotněla a vyhnula se tak na chvíli rozpojení. Super řešení, vážně. Tyhle věci mi zkrátka přišly dost nelogické. Connor mi taky přišel jako málo problémový hajzlík, aby ho rodiče šoupli na cestu smrti, ale z celé trojice mi byl nejsympatičtější. V příběhu mě pak zarážela celá ta série náhod. To mi zkrátka děj lehce narušovalo. Ale i tak si další díl nejspíš přečtu, zajímá mě, co autor v tomhle světě vymyslí dál.

HelVall
28.05.2023 5 z 5

jak já říkám: "Dystopie bez toho aby se ti nechtělo zvracet, není dystopie." a toto pravidlo se tu osvědčilo. Je to napínavé čtivé a velice to zaujme a zahrabe se vám hluboko do mozku a nechce vás pustit.
Snad všechny dětští hrdinové (ať jakkoliv zákeřní jsou) si vás k sobě přitáhnout a fandíte jim ať uniknou před zkaženou společností.
VŠEM DOPORUČUJI!!!!

sArKa236
21.05.2023 4 z 5

Od Shustermana jsem četla sériii Smrtka, a co mají tyto dvě série společného je to, že vás donutí k zamyšlení nad společností a tím, jak funguje. Doporučuji si přečíst o naší možné, děsivé budoucnosti.

freejazz
11.05.2023 5 z 5

uf! opravdu hrozná dystopie. a jak čtu ještě to má pokračování. stále se mi vnucoval Gileád a Příběh služebnice, i když to bylo něco úplně jiného zpracováním a také o úplně jiném. jenom ten základ - jak dokáže lidstvo samo sebe přesvědčit, že vše, co vymyslí a udělá, je důležité, jedinečné a správné.
skvěle napsané, nedalo se od toho odejít.
ale zase si dovolím otázku - který blb to označil za literaturu pro mládež? ke kolika čtenářům, kteří na toto hloupé zařazení reagují, se tak knížka nedostane!

je a není to čtení na horké letní večery. ale za přečtení rozhodně stojí.

Trojka3
08.05.2023 5 z 5

Skvělá, originální námět. Další díl také povedený, těším se na další. Knihy od tohoto autora se mi líbí všechny. Doporučuji :)

Neo1tex
06.05.2023 4 z 5

Čekal jsem něco podstatně horšího a "hloupějšího" a dostalo se mi vlastně docela zajímavého a originálního námětu a poutavě napsaného příběhu.

MamaKnihomolka
02.05.2023 4 z 5

Dystopie miluju. Hlavně pro tolik šokujících věcí, které člověka ani nenapadnou, přitom jsou hrozně zajímavé a děsivé zároveň. A v tomhle je u mě Neal sázka na jistotu. Četla jsem od něj Sucho i sérii Smrtka (kromě posledního dílu ) a vždy jsem byla svým způsobem nadšená. Vždy jsem dostala to, co jsem chtěla.

A tady to nebylo jiné i přesto, že jsem čekala úplně jiný příběh. Vlastně to co bylo až ke konci knihy, jsem čekala po celou dobu knihy. Jsem ale zklamaná? Rozhodně ne. I přesto, že jsem si u nějakých pasáží říkala, proč čtu o tomhle? Ale později vše má smysl.
Je vidět, že autor měl vše promyšlené a naplánované. Stupňování napětí nechybí a o akční scény není nouze.
Nechybělo tolik podnětů a otázek k zamyšlení.. No, který rodič by prakticky poslal své dítě na smrt?

Tato kniha je o právu na život, smyslu lidské existence, vzpouře, přežití a sounáležitosti.

Těším se až se pustím do dalšího dílu (Bez citu) a tam se dozvím více o sběrných táborech a hlavně pokračovaní příběhu.

VA_Krtek
29.04.2023 4 z 5

Kniha je skvělá. Možná nehodnotím za plný počet jen proto že srovnávám se smrtkami. Oceňuji originální nápad a upřímně...od přečtení této knihy vyhrožuji svým dětem "rozpojením" :-)

Lucissia
25.04.2023 4 z 5

Určitě zajímavý námět a z některých scén mě přímo mrazilo. Přesto mi připadala první část knihy dost rozvláčná a nic moc se nedělo. Scény u konce to ale vyrovnaly... :-)

cérka
18.04.2023 5 z 5

Proč já se jen této knize tak dlouho vyhýbala?
Opravdu fascinující, strhující a děsivý příběh, který snad nebude prorockým, stejně jak se to stalo u spousty knih Julese Verna.
Přes všechny mé obavy a úzkosti jsem se zatajeným dechem čekala zda bude v knize popsáno samotné "rozpojování". Nevím zda autor trpí nějakou poruchou, ale všechny jeho příběhy jsou opravdu neskutečně propracované a domyšlené do posledního detailu (včetně onoho rozpojování). Bylo to mrazivé, strhující a působivé čtení. Už teď se těším na každičkou autorovu knihu!

SynD
17.04.2023 4 z 5

(SPOILER) název Bez šance u mě vzhledem k žánru vzbudil dojem, že to samo skončí dobře, i když předtím dojde k mnoha dramatickým událostem, jak už to u YA literatury bývá. napínavý příběh mě rychle vtáhl a finále i dohra překvapily svou možná tíhou? závažností? depresivností! scéna rozpojování byla mrazivá, z historie okoukané detaily jako kapela, vyhrávající na střeše ve sklizňovém táboře, drsné. a i když hrdinové přežili, nepřežili celí, ani nezařídili okamžitou společenskou změnu. hepáč se nekonal a za to dávám hvězdičku navíc.

Tupoun
12.04.2023 5 z 5

Jakmile jsem spolknul trilogii Žatvy smrti, sápal jsem se po dalších knihách Neala Shustermana. Přestože dodnes nechápu, jak můžou být tyto báječné dystopie ve škatulce Pro děti a mládež, jsem velmi rád, že jsem psychologickou bariéru pro mě, věkově asi již zakázané literatury, překonal a mohl mlsat krásné potoky krve, vražd ve jménu blahobytu, původně určené pouze dětem.
Podobně se to Nealovi povedlo i v knize Bez šance. Společnost hezky svázaná diktátorskou "svobodou" vytvořenou po kompromisu v nějaké nepřímo naznačené válečné nekonečnosti, užívá částí těl zavržených. Rodiči zavržených, sirotků, nezvladatelných... Vše, na jednu stranu hrůzné, na druhou stranu pro mnohé přínosné, popisuje autor se sobě vlastní syrovostí a surovostí. A jak už to bývá, stačí, když se do dobře namazaného soukolí dostane zrnko písku a začnou se dít věci. Koho baví Neal Shusterman a jeho Žatva smrti, kniha Bez šance jej určitě nezklame.

Anet2106
11.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Téma knihy je bezpochyby zajímavé. Začátek se mi dobře četl, ale s postupem času se mi zdálo, že se to dost opakuje a nebavilo mě to tolik číst. Závěr jsem očekávala spíše v tom smyslu, že si lidstvo uvědomí, že sešlo z cesty, což se tak úplně nestalo...proto hvězda dolů.

uzivatel5475
01.04.2023 4 z 5

Knížka byla hezká. Sice trošku depresivní, ale mně to nevadilo. Moje oblíbená postava byla jasná: Connor. Celkově mi nápad na knihu přišel velmi zajímavý.
Jediná výtka je, že mi přišlo trochu nerealistické, že by rodiče posílali vlastní děti na smrt (rozpojení).

bárbra13
15.03.2023 5 z 5

Opět skvělý námět! Neal prostě nezklame nikdy! Těším se na pokračování

Majkrofon
12.03.2023 4 z 5

Príjemná oddychovka so zaujímavým príbehom a celkom sympatickými postavami. Čítať túto knižku v teenegerskom veku, určite by som dal 5 hviezd.

Monolit0713
02.03.2023 4 z 5

Jako zas až tak skvělé to nebylo, ale rozhodně zneklidňující ..

Paja7
26.02.2023 4 z 5

Tak tohle bylo hodně creepy... Knihu jsem zhltla rychle, ale téma je opravdu děsivé a nutí vás k zamyšlení... Dneska asi neusnu :D

Hels-is-unicorn
23.02.2023 5 z 5

Když jsme se po letech konečně dočkali českého pokračování téhle úžasné dystopie, dala jsem si její rereading. A musím říct, že mě bavila úplně stejně, jako zhruba před 5 lety, kdy jsem ji četla poprvé. Shusterman má absolutně geniální, i když asi trochu zvrácenou, mysl a každá jeho kniha je jízda, při které si i čtenář kolikrát sáhne na absolutní dno. Četla jsem vše, co z jeho produkce vyšlo v češtině, a musím říct, že Bez šance je jednoznačně na prvním místě. Doufejme, že Yoli chytí příležitost za pačesy a dotáhne tuhle sérii do konce. Rozhodně se těším na pokračování.

Kacatko86
21.01.2023 3 z 5

Nejsem cílovka, ale musím říct, že nápad mě zaujal a vlastně i zpracování bylo pěkné, dávám 3,5 hvězdičky. Na začátku příběhu jsou tři děti, Connor, Risa a Lev, každý z jiného prostředí, z jiných sociálních vrstev, přesto je podepsán příkaz na jejich rozpojení. I zde jsou důvody zcela odlišné. Vzájemně se neznají, ale osud je svede dohromady. Snaží se uniknout rozpojení. Cesta je to dlouhá a trnitá a jestli se to někomu z nich podaří není vůbec jisté.