Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1946 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

vevera6
04.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Pan Shusterman ani tentokrát nezklamal.
Čekala jsem asi 2 roky než se kniha začala znovu vydávat a jsem ráda, že tomu tak bylo. Zpočátku mi příiš nebavila, nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Celkově je to fajn knížka, člověk se docela zamyslí a stejně jako postavy v knížce si pokládá otazky typu "je lepší zemřít nebo být rozpojen" či "žije opravdu člověk i poté, co je rozpojen?".

Asi nejvíce na mě ale zapůsobilo těch pár stránek, na kterých rozpojovali Rolanda, ten kluk mi pil krev od první chvíle, co se tam objevil, ale i z jeho pohledu bylo rozpojení smutné a zoufalé.

popeluška
01.02.2022 5 z 5

Ufff, tak to tedy byla jízda. Napínavé od začátku až do konce. Od autora se mi knihy moc líbí :-)

Tereza137
31.01.2022 5 z 5

Hned od začátku mě kniha začala bavit a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Krásně celý děj a všechny myšlenky autora do sebe zapadají a ja knížce nemám co vytknout.

Nejvíce se mi líbí, že kniha pojednává o tématu, které hodně dbá na zamyšlení, jsou zde velké emoční pasáže a věci, nad kterými se musíte zamyslet, proč to vlastně ta daná postava udělala. Některé věci vám hned smysl dávat nebudou, ale jakmile se dostanete na konec příběhu, vše do sebe nádherně zapadne a celý příběh pochopíte.

Opravdu se kniha řadí mezi nejlepší knihy, co jsem přečetla.

Mishi
27.01.2022 4 z 5

Na začátku jsem byla rozpačitá. Hrozně se to táhlo a nemohla jsem se začíst. Pak se to ale začalo lámat a konec jsem dočítala se zatajeným dechem. Jak se postupně zjevuje hrůznost celého systému a vysvětlují na první pohled nevinné pojmy jako "čápnutí". Líbí se mi, jak autor "píchá do vosího hnízda" tématy, které nutí k zamyšlení. Bylo by toho lidstvo opravdu schopné?
" Aspoň, že umřít je lepší než se nechat rozpojit. A nebo není? Pojďme hlasovat - byli byste raději mrtví, nebo rozpojení?"

deny_ba
14.01.2022 3 z 5

Oceňuji krátké kapitoly z několika pohledů, na sebe plynně navazující a pojmenovávání věcí s nadsázkou jako je čápnutí, rozpojení apod. Díky tomu jsem knihu vydržela číst, i přes poměrně silné čtení.

Kniha má spád. Konec jsem začala z části předpokládat až asi 30 posledních stran.

Zvrat pro mě osobně přišel v poslední třetině knihy. Jako matka dětí jsem některé stránky chodila rozdýchávat. Pociťovala jsem návaly beznaděje, psychického rozpoložení, až se mi udělalo zle od žaludku. Ze samotného děje i jeho způsobu...

Autor tedy umí skvěle vystihnout fyzické i psychické uspořádání jedince a čtenáře vtáhnout do děje.

I přes kvalitní a neotřelé čtivo, se do dalších knih autora nepohrnu. Není to můj šálek kávy.

Carol1122
13.01.2022 4 z 5

Napínavé sci-fi s unikátním tématem a čtivým příběhem, kde se vám na každé stránce zatají dech. Osobně originální tématiku oceňuji. Někdy se na stránkách zamyslíte, jak je společnost skutečně zvrácená. Jednu hvězdičku odebírám pouze za občas zamotaný děj. Jinak dávám velký palec nahoru.

Skáča
10.01.2022 4 z 5

Zajímavý nápad, hezky se to čte, ale řekla bych, že děj je dost předvídatelný, proto 4*.

Zlatinka.Emilly
09.01.2022 2 z 5

Šílený nápad. Ten pocit, že bych jako matka, měla rozhodovat o tom, že pošlu své dítě do sklizňového tábora a nechám ho rozebrat na kousíčky...páni!!! Co se to zrodilo v hlavě pana Shustermana???? A další šílenost týkající se čápnutí!!! Fakt lidi mají už vypatlané mozky, když takovou knihu napíší. Čtenář se tak lehce vžije do děje příběhu a myšlenky na rozpojence, které vládní systém připraví o život .... brrrr, přečtěte si raději něco veselého.

Elea
01.01.2022 5 z 5

Vynikající kniha s naprosto šíleným námětem, perfektně napsaná, postavy jsou dokonale vykreslené a čtenář jim musí fandit v jejich boji o život. Po přečtení knihy musím přemýšlet na tím, jak je velký rozdíl mezi naší současnou společností a tou popsanou v knize - sobeckou, netolerantní k odlišnostem a chování, které vybočuje z nějakého iluzorního rámce.

katynka78
29.12.2021 4 z 5

Námět této knihy mě opravdu dostal. Jako maminku mě zajímalo, jak to autor myslel, protože představa byla šílená. Dát své dítě k rozpojení? Jenom proto, že třeba zlobí či nesplňuje požadavky? Hm, tak to mě zajímalo, jak se s tím autor popasoval.

Z počátku bylo poznat, že je to určeno pro mladší čtenáře a to já už nejsem. Nudila jsem se a říkala si, zda pokračovat.
Ale pak jsem překlenula nějaký ten úvod do děje a začlo to. Neskutečná jízda, při které jen hledíte, jak děj ubíhá a jak se nedovedete ani zastavit a to nejen v ději, ale při čtení.
Snad jsem se zatím nikdy nerozhodla, že sednu a vstanu až to dočtu.
Toto je prosím moje nejrychleji přečtená beletrie roku 2021!
Precizně vystihnuté postavy, jejich myšlenky a pocity, jejich touha přežít.
Mistrně vylíčená místa táborů, kde k rozpojování dochází, že mi šel mráz po zádech a opravdu jsem cítila to zoufalství.
A ten samotný akt! Hrůza mě pojímá, ale napsáno to bylo neskutečně bravurně, líp to snad ani nejde.
A závěř? Nebyl vůbec špatný, líbil se mi a za mě by to tak mohlo zůstat.
Ale vím, že to má pokračování a že dokonce bychom se v roce 2022 měli dočkat dalšího dílu.
Je jasné, že budu jedna z těch, co si pro něj poběží. I když si myslím, že parádu tohoto Bez šance to nepřekoná.

Marcel7
19.12.2021 4 z 5

Vynikající kniha s perfektním nápadem, který nemusí být až tak daleko od reality. K postavám si vytvoříte velmi blízký vztah a pochopíte, že ve světě s náhradními orgány a pokřiveným vnímání morálky stejně není vše černobílé. Popisy vlivu "náhradních" hostů, zrady a bolesti, které jdou ruku v ruce s rozpojením, kulty a sekty a pouhopouhý boj o sebezáchranu, to vše završené paranoiou, která na vás tlačí ze všech stran. Opravdu vynikající téma, podtržené výňatky z případů, které se staly a které do knihy zapadají víc než by měly zapadat do našeho pravého světa a přece... Mějte se na pozoru.

HanaNov
14.12.2021 5 z 5

Jako.. Uff.. Tohle se snad ani nedá komentovat, jak šílená/ obludná/ nepředstavitelná/ morálně odporná je samotná hlavní myšlenka. Děsivý rozměr tomu dodá její uchopení, tedy naprosto nezúčastněný až odtažitý vyprávěcí styl, který veškeré dění jakoby absolutně nezávisle dokumentuje.

Bez šance je kniha, která vás pohltí, ale nejen to - udělá mnohem víc, ona vás doslova sežere, protože o ní musíte neustále přemýšlet, zdají se vám o ní sny, nedokážete ji vyhnat z hlavy.. Já osobně jsem si musela dávat velké přestávky, abych příběh byla schopná strávit, a to si připadám jako poměrně ostřílená z různých hororů, thrillerů a detektivek. Jenže tohle je jiné. Tady neteče krev proudem, není tu "padouch, který za všechno může". A právě to vás zasáhne na nejcitlivějším místě, protože ta zrůdnost, nechutnost a děsivost je v celém systému, jeho morálce, psychice a odlidštěnosti. Občas jsem měla až fyzický pocit nevolnosti, bylo mi zle, nemohla jsem uvěřit, že to opravdu čtu. A kapitola s popisem rozpojování mě rozsekala úplně, v tu chvíli jsem myslela, že budu zvracet.. (Byť na druhou stranu je geniálně napsaná)

Fandila jsem úplně všem rozpojencům a nechápala svět, ve kterém se toto může dít, svět, ve kterém jsou všichni tak pokřivení, svět, kde se páchá nejodpornější zlo ve jménu jakéhosi práva?

Každopádně kniha je mistrně napsaná, šokuje už jen tím, jak věcně všechny zrůdnosti podává. Osobně si říkám, jestli vůbec budu mít odvahu pustit se do dalšího dílu, až vyjde......??

Nikusha
10.12.2021 5 z 5

Tak tohle... Mengele si mne ruce. Skvělá kniha!

knihomolka27
28.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Co jsem to proboha právě přečetla!!!!!!!!!???? Řekněme, že za dobu mé dvacetileté knihomolské existence jsem se setkala s kde čím, ale tohle....

Malé varování a doporučení ohledně čtení této knihy:
Zapřísáhám vás, jen při čtení prosím nic nejezte...
je zde vysoké riziko toho, že po dočtení nebudete schopni nějakou dobu normálně uvažovat a zmůžete se leda tak na koukání do zdi.
Mějte na paměti, že tato kniha se má číst jen a pouze o samotě v nějaké nejlépe zamčené místnosti, nejlépe někde na Aljašce...jelikož to skoro nejhorší co se vám při čtení může stát je to, když na vás někdo v té nejnapínavější chvíli začne mluvit, je to i dobrá rada pro vaše blízké pokud se chtějí vyhnout konfrontaci s vaším notně agresivním já.
Po dočtení zhlédněte nějakou komedii ... nejlepší je asi Shrek.

A ted už jdeme do recenze.
Kniha je neskutečně psychicky náročná, ale fakt jakože brutálně... ze začátku si to jede tak jako poklidně, váš vztah s postavami je takový neutrální, ale zhruba d doby, kdy se ta naše trojice dá dohromady to jede jako drak... a u toho konce. Dýchala jsem vůbe? já si to reálně neuvědomuju, já bych si asi ani neuvědomila, že vedle mě vybuchla bomba, jak jsem do toho byla zažraná. To prostě nešlo. Takovej strach, až skoro fyzickej, jsem u čtení nezažila už strašně dlouho, naposledy asi u Než jsem tě potkala. Kdybych tuhle knihu četla někde sama, a mamka nebyla asi metr ode mně, tak bych tu knížku od půlky asi prořvala a stalo by se ze mně jedno velký slzavý údolí, a to ještě mamka cvičila jogu a poslouchala u toho ty šíleně sentimentální melodie ne, a já tam četla ty pasáže a bála se o ty postavy, který jsem si tak nehorázně oblíbila a ta hudba už takhle tu tísnivou atmošku ještě vygradovala.

Závěrem: Ta knížka fakt není pro každýho, slabý povahy? Hele leckdy jsem u čtení měla až skoro dávivej reflex, a to tam ani ty nechutárny s orgánama moc rozmázlý nebyly, vlastně jako skoro vůbec, ale prostě ten strach, napětí a to, že vaší postavu můžou killnout prostě kdykoli ...strašný nervy, vám teda řeknu. Ale celkově prostě komplexnost toho světa, jak strašně autenticky to působí, nic není černobílý, strašně zajímavý charaktery postav a jejich uvažování a jednání. Já reálně nevím co tý knížce vyčíst. I to, že začíná tak nějak nenápadně a vlažně, je vlastně jedno velký plus.... a ty scény, to sou prostě ...no jsou úžasný. Třeba ta scéna na konci, kdy se Connor s Risou vidí a ona je na vozíčku, jejich první pusa....nebo z druhýho soudku ta scéna s rozpojováním R...jejiž, to bylo tak strašně nabitý emocema, a my jako čtenáři jsme nebyli ochuzeni ani o ty skliznový tábory. A jak ty byly popsaný, no ty vole....z toho se mi reálně taky dělalo šoufl...prostě jak koncentráky.
GENIÁLNÍ

jakub-kral3283
25.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha se mi velice líbila. Zajímavý svět,myšlenka i reálné postavy. Pro spoustu čtenářů to bude kniha nad kterou budou přemýšlet ještě dlouho díky jedné nebo dvoum kapitolam které při čtení poznáte a ti co četli vědí. Které myslím. Někdy přemýšlím nad tím jak by jsem to obcural slovně nebo jinak ale kniha jako tak ka má jasný cíl který se mi líbí. Konec mi bylo líto risy i connora a jedné postavy kterou nebudu zmiňovat tak i když se chovala tak jak se chovala tak mi ji bylo líto. Je mi líto že ostatní díky nejsou v češtině a obávám se že budu muset sáhnout po angličtině ale tak třeba yolli překvapí a vydá nejen hlavní díly(unwhooly, unsouled, UnDivided) ale i mezidily (unbound a Unstrung které vysvětlují co se stalo mezi určitymi věcmi například jak se Lev dostal k Cyfimu nebo jak se stal tleskacem atd.). Je hezké jak se ukazuje že Ano TECHNICKY žijí ale prakticky jsou mrtví (hezké přirovnání je s robotem bez baterek nebo rozebrány s baterka i /jedna věc co by jsem se snažil říct pokud by jsem byl ve státní správě která dokáže rozpojeni zrušit) bylo mi líto i Admirala ale nejvíce mi vadilo že pokud zmenis názor tak to nejde zrušit jde to jen tak ze by jsi schovával své dítě velice nenápadně atd. No moc nad tím přemýšlím ale to je díky tomu že sem nečetl pokračování a že tato kniha byla od Neala Shustermana první co jsem četl a tím pádem nejsem na jeho knihy zvikly. Také je zajímavé že na anglickém přebalu je napsané že to bylo před hunger games což bylo asi tím pádem druhé řešení po rozpojovani a nejvíc mi vadí že u třetího pokracovani je napsané že lev a Connor utíkají po vybuchu hřbitova ale o tiše není zmínka. No to je vše a děkuji že jste si přečetli tento komentář. Pěkný den

absa2611
17.11.2021 5 z 5

Tuto knihu (zatím) řadím mezi Top 5 mých letošních přečtených knih, možná dokonce mezi první tři.
Je opravdu skvělá, chytne a nepustí - prostě se musíte co nejdříve dozvědět, jak to dopadne.
Doporučuji!

Levianka
08.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá kniha rozhodně byla a OMG toto si musíte přečíst - doporučuji a ještě mě zajímá jak to spisovatele vůbec mohlo napadnout?? Který rodič by nechal svoje dítě rozpojit ???

iLuciferie
28.10.2021 5 z 5

Za mě letošní druhá perla, na kterou jsem narazila díky čtenářské výzvě v žánru, který běžně nevyhledávám.
Po nedávno dočtené Smrtce jsem od knihy neměla až tak vysoké očekávání (má zde nižší hodnocení) a musím říct, že se mi Bez šance líbilo o mnohem mnohem víc než Smrtka!
Popisovaný svět mi zde nepřišel tak plochý a téma rozhodně hodné k zamyšlení i zpracování. Děj se od prvních stran četl sám a i hlavní hrdinové mi sedli. Jediné, co mi přišlo opravdu hodně neuvěřitelné je množství rodičů, kteří by se po 13-17ti letech výchovy svých dětí rozhodlo je nechat rozpojit. (A zároveň množství dětí, které by se za 13 let nebylo schopno naučit alespoň na nějakou dobu chovat tak, aby bylo před hrozbou rozpojení "v bezpečí".)

Janeee
24.10.2021 5 z 5

Kniha se čte hodně dobře. No... téma je dost zvláštní... Po pravdě nechápu, jak to někoho mohlo vůbec napadnout... Ale to je na tom to jedinečné. Skvěle a velmi čtivě napsané.

petrulka
06.10.2021 2 z 5

Téma rozpojování je bezesporu zajímavé. Natolik zajímavé, že by se z něj dalo vytěžit mnohem víc. Tak, jak je využité, je to jen promrhaná šance. Skutečně mě zamrazilo v jedné pasáži, a to vcelku podrobnému popisu rozebírání. To se opravdu povedlo, je to děsivé k zbláznění. Jinak je celý příběh takový nijaký, nedotažený. Zpočátku nic moc postava Lva se mi nakonec líbila nejvíc. Dvě hvězdy, a to nadržuju.