Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1942 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

nai.ivka
nai.ivka
09.03.2024 5 z 5

Fu, to je síla. Pro mě hodně uvěřitelná budoucnost, když si vzpomenu na sběrné tábory a podobné věci, tohle lidi zvládnou hravě ... Občas se mi to ani nechtělo číst dál. Také knížka nutí k zamyšlení. Navíc nutně potřebuju vědět, že to aspoň ústřední dvojice přežije. U druhého dílu je napsáno, že je to pro mládež, no možná kvůli věku rozpojenců. Snad jsou ty dětští čtenáři odolnější než jsem já, stejný ročník jako autor.

Gracinka
Gracinka
29.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Asi 120 stran jsem se nemohla začíst. Termíny jako buf, tleskač, čápnutí a nezleťáci jsou prostě šílené. Kdo tohle vymyslel?
Connor s Risou byli moc fajn, Lev mi neskutečně lezl na nervy a nespravil to ani na konci. Dějová linka s Cyfim byla vyloženě zbytečná a nezajímavá. Roland mě štval a jeho rozpojení jsem mu docela přála. A ten samotný proces byl prostě wau.
Moc se mi líbilo shledání všech částí admirálové syna.

vladka321
vladka321
24.01.2024 5 z 5

Velmi silná kniha. Takto by si člověk nikdy nepřál ani přemýšlet, natož konat. Jako matka si nedovedu vůbec něco takového představit. Obrovská beznaděj pro rozpojence. Tábor pro čekatele na rozpojení a rozpojení popsáno tak, že jsem ani nemohla dýchat, knedlík v krku, představivost jela na plno a já si uvědomovala ten strach, bolest tak citelně fyzicky až to bolelo i mě. Nevím zda považovat knihu za skvělou nebo strašnou, zážitek to ale byl!

dana_vrana
dana_vrana
29.12.2023 5 z 5

Další kniha z pera mistra Shustermana, která vám nedá spát a prostě ji přečtěte "na jeden zátah". Velice zajímavý námět, každá kapitola končí tak, že prostě chcete vědět, co je dál. Postavy prochází zajímavým vývojem. A část, kde je popsáno rozpojení... Uf, ta ve mně bude rezonovat ještě dlouho.

alca-212
alca-212
26.12.2023 3 z 5

Za mě skvělý námět, ale příběhu jsem nevěřila, ke konci už jsem i počítala stránky, které mi zbývají...
Ne, nesedlo mi to...

escapelle
escapelle
13.12.2023 5 z 5

Můj první Shusterman, první scifi/dystopie. Musím říct "Wau!". Skvělá kniha, kterou považuji za jednu z nejlepších které jsem v poslední době četla. Možná i z těch, které jsem vůbec kdy četla. Velmi mě bavily všechny postavy, příběh, myšlenka. Až tak, že jsem hned objednala druhý díl a nemůžu se ho dočkat!

sabi_z_knihy
sabi_z_knihy
19.11.2023 5 z 5

Do knížky jsem se zprvu ani před #humbookfest2023 nechtěla pouštět. Pak jsem ale zapojila na insta do společného čteni. To že jsem knížku dočetla skoro měsíc po společném čtení je vedlejší.XD
A teda... jo, Neal sakryš umí psát. Četlo se to úplně samo, bylo to psané neskutečně čtivě, že se od toho ani nešlo odtrhnout. Během čtení jsem úplně umírala napětím. Neal zasadil děj do úžasně vymyšleného světa, který mě neskutečně fascinoval. A teda, co vám budu, nejednou mi tekly slzy po tváři.
Hlavní postavy mě neskutečně bavily a měla jsem je ráda všechny 3, i když jsem často jejich chování nezvládala a často jsem umírala strachem o jejich životy. Ale vlastně i vedlejší postavy si mě dokázaly v průběhu děje získat, protože každá z postav zde měla svůj smysl a svou hloubku.
A konec... jo, už se těším, až se pustím do druhého dílu.

Doporučuju úplně všem milovníkům sci-fi a fantasy. A pokud si vám získala smrtka, tohle vás taky nesmí minout.

5/5

instagram: sabi_z_knihy

tatjana1737
tatjana1737
10.11.2023 5 z 5

Moje první kniha od Shustermana, po letech přečtená znovu a pořád stejně dobrá. Zajímalo by mě, jestli Neal od začátku uvažoval o přenesení na filmové plátno, protože kapitoly vždy končí takovým způsobem, že člověk musí číst dál. Kdysi jsme s jednou čtenářkou řešily scénář celotáborové hry s tématem Bez šance a moc by mě zajímalo, jaká byla nakonec realizace. (Když jsem o tom vyprávěla lidem, co knihu znají, shodně se ptali, jaká traumata si táborníci odvezli zpátky domů.) Při čtení většiny Shustermanových v ČJ vydaných knih (na Kosení se teprve chystám) jsem si říkala, co má ten chlap za problém, nebo co hrozného musel v životě prožít, že ho napadají taková témata. On sám k tomu na autogramiádě v Luxoru uvedl, že píše o věcech, na které musíte pořád myslet a nemůžete kvůli tomu v noci spát. Co se tématu rozpojení týče, musím mu dát za pravdu. I když na mě kniha neúčinkovala tak mocně jako poprvé, protože jsem si stále dobře pamatovala, co přijde, stále jsem na příběh a jeho aktéry musela myslet. A to nejen proto, že mám doma děti tři, které se někdy mění v upíry pijící krev dvěma dobrým lidem (= svým rodičům), ale přesto si nedokážu představit, co by se muselo stát, abych je poslala na rozpojení a koupila si letenku na Bahamy. Nejsilnějším momentem v knize je pro mě stále popis rozpojení ve sklizňovém táboře Happy Jack, a tím nejdojemnějším příběh o Humphreym Dunfeem.

Díra_na_trhu
Díra_na_trhu
24.10.2023 5 z 5

Pasáž, v níž je čtenář svědkem procesu rozpojení, je velmi emotivní. Díky ní je pro mě kniha nezapomenutelná.

monita333
monita333
19.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Přesto, že je kniha určena spíše mladším čtenářům, jsem velice ráda, že jsem s jejím přečtením pár let počkala. Mám obavy, že pro některé mladší čtenáře by toto téma mohlo být ... já nevím ... poněkud složité? Nevím, jak to popsat. Chci tím říct, že i přesto, že mi je 24 a už některé věci vnímám daleko jinak, než v pubertě, vím že by mě kniha zasáhla daleko víc, kdybych byla matka. Je to zajímavé a citlivé téma. Hlavně pro rodiče. A nejhorší je, že to ani není tak moc nereálné. O právu na život bychom mohli složitě debatovat, ale přesto ... je "lepší" "zabít" plod, který ještě není pořádně vyvinutý a nepoznal život a nebo je "lepší" "zabít" mladého člověka, který si už nějaký život zakusil?

Autor toto téma uchopil a velice dobře ho pojal. S takovými tématy se musí zacházet opatrně, je třeba je umět čtenářům vysvětlit. A myslím, že panu Shustermanovi se to povedlo. Neříkám, že se zde nenajdou nějaké nezodpovězené otázky, ale většina tématu je poměrně srozumitelně vysvětlena.

Kniha ubíhala velice plynule a bavila mě od začátku do konce. Dokázala ve mě vyvolat husí kůži a nepříjemný pocit uvnitř, což oceňuji. Chvílemi máte pocit, že čtete jen další young adult dystopii, kde se děti snaží utéct před systémem a stihnou se do sebe i zamilovat, ale pak se přistihnete, že ve vás myšlenka celé knihy hlodá a hlodá a donutí vás se zamyslet. A že opravdu přemýšlíte...
Kniha ve mě dokázala občas vyvolat takový šok, že jsem si musela rukou zakrýt ústa.
(Ani nevím, proč se to vlastně dělá - kvůli potlačení výkřiku, který málokdy přijde? .... Další věc k zamyšlení :D )
Hlavně pokud se jedná o scénu s rozpojením ... z pohledu "pouhého čtenáře" si říkáte: "hmm, čekal jsem to horší, tak hrozné to zas nebylo". Ale když se zkusíte do scény opravdu vcítit a představit si tam sebe ... není vám z toho moc dobře, co?
Nezajímavější a asi nejnepříjemnější část knihy ... A je úplně jedno, jak velký kr**én to byl ...

Postavy mi byly sympatické, kupodivu jsem si asi nejvíc zamilovala Leva. Ze začátku mě trochu štval, ale pak se změnil a štval mě ještě víc :DD Neumím to vysvětlit, ale mám ho z naší trojice asi nejraději. Jen doufám, že to s ním dopadne dobře. Co se týče Connora a Risy, tak ti nám během knížky taky pěkně "vyrostly".
A já jsem hrozně zvědavá, kam je jejich cesta dál zavede ...

Anor505
Anor505
08.09.2023 4 z 5

Téma knihy mě velmi zaujalo, protože debata o právu na život je pořád aktuální. Autor to uchopil zajímavě a poměrně originálním způsobem pokládá otázky jako: Kdy začíná právo na život, může o něj člověk přijít a kdo o tom může rozhodovat?
Knížka mě donutila k zamyšlení a i přes docela těžké téma mě bavila a byla srozumitelná - což je velké plus, protože je určená pro mladší čtenáře.
Ale pořád jsem čekala něco víc, úplně to viselo ve vzduchu nad stránkami - víc emocí, hlubší pohled do duší rozpojenců a do svědomí rodičů, kteří podepsali souhlas s rozpojením. Víc důsledků, víc souvislostí, víc historických faktů, jak se lidstvo mohlo dostat až sem? A ono to něco víc nepřišlo, proto z hodnocení ubírám jednu hvězdičku.

Dzejchym
Dzejchym
05.09.2023 5 z 5

Kniha byla napínavá od samého začátku, až do překvapivého konce. Rozhodně ji všem doporučuji

apq
apq
27.08.2023 1 z 5

Asi budu mít opačný názor než většina, ale mě tohle dílo moc nenadchlo. Přesněji řečeno, téma sama o sobě je dobré, ale mohlo jít podle mě mnohem lépe zpracovat. Od autora jsem přečetla již několik knih, všechny se mi líbila, ale tahle mi přišla docela slabá.

Dolik13
Dolik13
08.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Taková young adult verze výborného námětu sci-fi ze kterého mrazí. Skvělý nápad přetavený v zajímavý příběh, který mě po celou dobu bavil až na pasáž se hřbitovem. Postavy byla charismatické, cítil jsem ale, že kniha mohla být víc drsnější a šokujicí. Na druhou stranu "POZOR SPOILER" Scéna s rozpojováním Ronalda na mě hodně zapůsobila a i přes nesmírnou děsivost a krutost ji považuji za nejlepší a nejpůsobivější část knihy.

Škoda trošku naivního konce, který se dal asi očekávat, ale i tak, knihu můžu rozhodně doporučit a už mám v knihovně připravené další knihy autora. Je vidět, že si v těchto zvrácených dystopií hoví a mně se to líbí! :)

Ronald

marek7167
marek7167
06.08.2023 5 z 5

Po trilogii se smrtkami jsem se vrátil k tomuto autorovi a jeho tvorbě a jsem mile překvapen. Opět si vybral zajímavé téma potratů puberťáků, zasadil ho do dystopie, okořenil zajímavou směsí hlavních postav a výsledek stojí za to! Celá kniha mě bavila, četla se rychle, svižně, líbilo se mi vyprávění z pohledu jednolitých postav a jestli mě něco fakt dostalo, tak byl popis rozpojování... uf, I feel it!!

Garfi
Garfi
04.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Má první kniha od tohoto autora a musím říct, že je to trochu zvláštní čtení a zvláštní téma. Docela dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, pak už to bylo trochu lepší. Samozřejmě nejsilnější z celé knihy je popis rozpojení jedné z postav. Naopak opravdu divný a vysoce nepravděpodobný je radostný večírek "všech součástí "Admirálova syna. Jinak se tak trochu obávám, že být medicína natolik na výši, že by bylo možné rozpojení provádět, není zas až tak nereálné, že by se do toho některá světová velmoc nepustila.

Tano
Tano
01.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak jsem zase se Shustermanem naprosto spokojená, Smrtka byla bezkonkureční a originální, Sucho mě moc nebavilo a teď jsem zase na vrcholu blaha. Postavy prodělávají vývoj, jsou mi stále více a více sympatické a není vůbec problém jim fandit, ale i boční linie CyFiho byla zajímavá. Narozdíl od autorů, kteří občas nastíní nějakou pokrokovou metodu z budoucna, kterou pak sami neumí vysvětlit a člověka nechají vlastně ve tmě, ať si snaží sám představit, jak to asi funguje, Shusterman nakonec přece jen zkouší vysvětlit, jak rozpojování probíhá, zajímavá vsuvka :)
Dost mě překvapilo a tím i zaujalo, že se pohybujeme ve velmi blízkém čase, kdy se s rozpojováním teprve přišlo na světlo světa. Sice je zřejmé, že se všechny děti rozpojování bojí a že je jím společnost přímo prodchnutá a připadá to všem jako zažitý pořádek, ale zároveň běžně dospělá populace, tj. generace rodičů dětí, pamatuje dobu, kdy fungovala klasická nemocniční péče a děti se nevykuchávaly. Docela by mě zajímalo, jak se právě tyhle první generace vyrovnávaly s faktem, že roky vychovávají děti, jako se jejich rodiče starali o ně, ale nakonec své dítě pošlou pod kudlu a to v poměrně masovém měřítku.

LuckaDea
LuckaDea
09.07.2023 4 z 5

Po trilogii Smrtka jsem sáhla po další knize od tohoto autora. Opět se jedná o velmi originální téma. Když jsem si přečetla, o čem by kniha měla být, čekala jsem pak trochu jiný příběh, každopádně i takto mě kniha bavila. První půlka knihy se četla dobře a příběh byl docela napínavý. Nedá se to ale srovnat s druhou půlkou. Ta byla ještě lepší a byly v ní opravdu silné momenty. Děj rychle ubíhal a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Trilogie Smrtka měla u mě jasných 5 hvězdiček. Tato kniha byla o trochu slabší, přesto byla ale originální, napínavá a poutavá.

KnihoSny
KnihoSny
28.06.2023 5 z 5

Občas si říkám zda přijde ještě něco co mě dostane jako tato kniha děj v této knize je originální napínavy a hlavně mě strašně bavil hrdinům sem moc fandila...

TaLu
TaLu
19.06.2023 5 z 5

Opětovné čtení je dar vidět barvy, které nám napoprvé unikly.
Zaměřila jsem se na emoce, myšlenky, úvahy, postoje a souvislosti.
Vychutnala si posun v chování postav.
Prošla znovu s husí kůží rozpojením.
Jsem moc ráda, že před druhým dílem mě napadlo přečíst znovu díl první.