Únos

Únos https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371307/bmid_unos-d3c-371307.jpg 3 9 3

Hvězdní vandráci série

Mladý, nepříliš úspěšný bojovník ve válečných robotech Jarmil Mařák zdědil kosmickou loď a „povolání“ hvězdného vandráka. Patří tedy k lidem, kteří vandrují vesmírem a hledají příležitostné výdělky, artefakty a zajímavé či ztracené věci – neboli šlohnou, na co přijdou, jak tvrdí jejich kritici. Ale ti také připouštějí, že „vandráci“ nepatří mezi krvavé, vražedné piráty. Většinou se pohybují na hraně zákona a leckdy i za ní. Takových jako Jarmil je mnoho a na každém kroku na ně číhají záludnosti vesmíru i života. Občas někomu šlápnou na „kuří oko“ a ten si to nemusí nechat jen tak líbit. Jarmil se snaží přežít, srážky s nepřáteli přicházejí každý den a někdy jsou pořádně tvrdé. Kdo se však nenechá zlomit, může nakonec vyhrát i ty nejztracenější bitvy.... celý text

jiri9613

U jednovokýho Sama
bylo prázdno
jako v houmlesákově
žaludku.

Tak celkem zklamání. Vlado Ríša má dobré příběhy a náměty, ale vše píše s takovou dětskou jednoduchostí. Prostě mě, jako staršímu čtenáři, to nesedí. Pointy jsou předvídatelné, postavy chvilku až nevěrohodné a hlavně zde, hlavní hrdina Jarmil Mařák. O něm vůbec netušíce, co si máte myslet. Jako by ani sám mistr spisovatel nevěděl, jak jej má prezentovat. Chvilkama je Jarmil tupej jako tágo a chvilkama z něho vyzařuje inteligence, jako z Černobilu radioktivita.
Smůlou však je, že skoro všechny jeho příhody se tak nějak vyřeší sami, aniž by se hlavní hrdina nějak snažil. Jeho mávání rukou v duchu a odkazy na babičku jsou často opakované a přestávájí mít svůj účinek. Vlastně mi Jarmil Mařák tak trochu připomíná Hloupého Honzu, ke kterému musel přijít drak až pod okno, kde Honza spí a ten ho pak k smrti umlátí polštářem.

Malá ochutnávka:
Už dlouho jsem nepil tak dobrou vodu, pomyslel si....
ale pivo, je lepší.
I ty chcanky, které vydávali za pivo na Romisu.
….zasnil se.

Příběh se krásně rozjede, ale jeho střední část mě dosti nudila. Mařákovo létání a chození a likvidování min, bylo prodlužované a uspávající. Finále je dobré, ale pointa opět velmi lehce předvídatelná.

Dám jen tři hvězdy, za víc to asi není, ale slibuji, že pokud Vlado Ríša napíše s Jarmilem Mařákem další knihu, úplně s klidem si jí koupím.

Citát: Taky by ses už konečně mohla naučit dělat knedlíky a pivo.

mot33
21.06.2018 5 z 5

Děkuji super děj ok normální z vesmíru a nějaké planety.Pro mě trochu jiné než první díl ,ale super.