Zkouška

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí vš... celý text

Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293057/zkouska-JTl-293057.jpg 4.3318

Univerzita výjimečných (1.)

The Testing (2013)

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

sd1992
dnes

Super! Líbilo se mi to. :) Začala jsem ji číst v podstatě hlavně kvůli tomu, že Joelle bude letos na Humbooku, tak abych byla v obraze. :-D a jsem za to fakt ráda.. spousta věcí mi připomínalo Divergenci, takže komu se líbila trilogie Divergence, tak se bude líbit určitě i Univerzita výjimečných :) První díl se četl hrozně lehce, tak jdu hned na další.. :-)

Dáduše
předevčírem

Young adult moc nečtu,ale tahle dle mého názoru měla všechno. Napínavost,zajímavý nápad a především spád. Četla jsem ji na doporučení a té apokalyptické atmosféry jsem čekala více,ale i tak byl svět po válkách propracovaný.

KatChiss

Kniha se opravdu trochu podobala prvnímu dílu série Hunger Games. Ale to spíše jen námětem. Příběh byl plný napětí a dobrodružství. Hlavní hrdinka byla až příliš šlechetná a férová, ale i takoví lidé ještě žijí (naštěstí). Druhá polovina knihy byla rozhodně napínavější a konec byl zajímavý. Už teď bych chtěla v rukou držet druhý díl. Bude mi potěšením autorku potkat na Humbooku a nechat si od ní tuto knihu podepsat :)

KnihomolkaMari

Kniha byla poutavá, chvílemi mě až děsila! Přečetla jsem ji rychle a i když tento žánr nečtu hodně se mi líbila, byla plná napětí i zrady. Nebylo snad nikoho na koho by se dalo spoléhat, ne mu věřit! Nad pár momenty jsem nad knížkou i otevřela pusu. Byla akční a skvělá! Doporučuji. Velmi se těším na druhý díl a mám od něj tentokrát velká očekávání! Tak snad ho tedy vydají co nejdříve, jinak až si mne nepřejí!

Věrka256

Podle mě byla tahle knížka super! Nápad byl (podle mě) dost originální. Jenže ty postavy... Cia měla být tou nejchytřejší ze třídy a mě přišlo, že byla ta nejpitomější... Její jednaní bylo logické, to ano, ale příliš často si nedokázala dát dvě a dvě dohromady... Další mínus byl Thomas. Velká- opravdu hodně velká- část knížky se skládala Thomas sem, Thomas tam, Thomas udělal tohle nebo Thomas byl takový... a rázem jsem přečetla dvě stránky, které skládaly z toho, že v každé druhé větě byl Thomas. Navíc tam několikrát byly strašné kecy, např.: ...čtyři pravoúhlé stěny... Na co potřebuju vědět, že ty stěny byly pravoúhlé?! Nebo: ,,Uslyšela jsem prasknout větvičku. Že by vítr?" Co to má být?! To jako je vítr nějáká osoba?! No... Od tohoto radši přejdu, protože toho bylo moc... U Hunger Games jsem napsala, že se mi nelíbilo časové členění děje a u téhle knížky tomu nebylo jinak, ale za to další hvězdičku neuberu, protože tahle knížka je na čtyři hvězdy. Asi jsem byla sice trochu víc kritická, ale nápad to byl skvělý a bylo to i chytlavě napsáno. Rozhodně doporučuju přečíst.

Alvin123

Kniha je velmi, velmi podobná Hunger Games. Ale je taky hodně, hodně jiná, a to se mi moc líbí. Ale mrzí mě, že jsme se nedozvěděli víc o Zandri... Snad to bude ve 2.díle... Hned ho jdu číst! :D

BlackRaq

Na začátek- hrozně mi vadilo, že jsem nevěděla jak postavy vypadají, a když už, tak jenom něco málo (tenhle týpek má hnědý vlasy a tamta týpka je tlustá...)
a nejspíš proto jsem se do knihy nedokázala vůbec vžít - začíst ano, to se mi povedlo někdy v půlce... :D.

Při čtení jsem necítila absolutně žádné emoce. Nejenom postavy nebyly moc dobře popsány, podobně to bylo i s krajinou. Na jednu stranu je dobře, že se tím autorka moc nezdržovala, ale opět to ztěžuje možnost se vžít. Pak mi taky připadalo, že Cia je nějaký superhrdina, který pokaždé vycítí svůj vnitřní hlas, který mu okamžitě řekne, že za ním někdo je, že je někdo zlý, nebo že takhle věc musí být na 100% past, zatímco ostatní jsou pouze tupé ovce. A to nemluvím o těch vzdálenostech. Nejsem znalec, ale pochybuji, že by vyčerpaný člověk dokázal každý den ujít plus-mínus 50 km. (kolo neomlouvá, u něho se člověk vyčerpá také..)
Abych to nějak zakončila, tak nějak netuším, proč je to bestseller a nehodlám sérii dočítat.

teer.h

Na tuto knihu jsem v knihkupectví koukala celkem dlouho a naposledy už mi to nedala a koupila jsem si ji. Musím říct, že chybu jsem rozhodně neudělala. :)
Kniha je skvělá, moc se mi líbila (jasně je to podobné Hunger games, ale je to zase trochu jiné) a opravdu se skvěle čte.
Hlavní hrdinka je super a Tomas.. no nevím, stále nevím co si o něm myslet z mého pohledu mu moc nevěřím :)
Určitě koupím hned druhý díl a už se těším :) U mě 5 hvězdiček, doporučuji!

Nebylo to úplně nejlepší, ale furt to bylo dost dobrý na to, abych uvažovala nad druhým dílem. Sice jsem se ze začátku musela do knížky nutit, ale od prostředka už to bylo jen zajímavější a četla se skoro sama. Rozhodně doporučuju tomu, kdo má rád Hunger games a jím podobný.

deedulka

Napínavé od začátku až do konce. Hlavní hrdinka Cia postupuje jednotlivými koly testování, aby prokázala své schopnosti a dostala se na univerzitu. Postupně zjišťuje, jaká je cena za selhání a neúspěch při testování a jestli může důvěřovat lidem kolem sebe, o kterých si myslela, že jsou její přátelé. Brzy se chci vrhnout na druhý díl, který snad podle prvotního taktéž nezklame.

ivca3710

Super. Napínavé, ale posledních 30 stránek nuda. Přišlo mi ale, že kniha mohla být klidně ušetřena od takových nepodstatných věcí. Stejně se ke koupi 2. dílu dostanu tak za rok a mezitím úplně zapomenu o čem to bylo :D..

AlloMotto23

Best book ever. Teď čtu druhej díl, Zrada. Prvních pár stránek jsem se nějak ani nesoustředila na příběh, protože nemám ráda knihy v první osobě (čte se to hůř než ty ve třetí) ale pak... Pcha! Pak už jsem četla celej den! Skvělá kniha! Stopro doporučuji!

kikizubik

*3,5
Zezačátku jsem měla problém se začíst, ale časem už jsem žádný problém neměla. Čtení jsem si užívala, jelikož se mi líbil nápad světa, který autorka vytvořila, i když mi občas padla na mysl podobnost s Hunger games...

lucie8355

Rozhodně skvělý. Trochu mě to připomíná téma Divergence ale i to me bavilo. Rozhodne nrbidi vahat a koupim si i Zradu. :)

JustWomen

Moc jsem nečekala a byla jsem příjemně překvapena. Dobrý příběh, sympatická a chytrá Cia, romantická zápletka mi nevadila. Já jsem si čtení užila.

Dakarianna

Dokonalé! Za mě tedy určitě lepší než Hunger games. Skvělý nápad, styl psaní a propracovaná psychologie postav.

TerkaM

Tak jo, dočteno. Za otevřený konec jsem nesmírně naštvaná - knihu tu ve čtečce sice mám, ale nějak na ten druhý díl nemám chuť a radši bych se pustila do jiného příběhu... celkově mohu říct, že mi v Univerzitě výjimečných chyběla akce a taky něco, díky čemuž bych si ty Ciiny noční můry lépe vysvětlovala.

Takhle mi to připadalo vynucené. Její otec měl noční můry, tak ona je musela mít zaručeně taky... nevím, prostě mi nepřijde, že by prožila události, jaké se staly jejímu otci.

Tohle byl dle mého názoru slabý odvar a celkem dost velká vykrádačka příběhů Hunger Games a Divergence.

Druhý díl si přečtu, chci vědět, jak to bude pokračovat, ale zrovna teď ne. Zrovna teď jsem naštvaná, že to autorka neusekla na nějakém rozumnějším místě.

metrolog

Knížka se mi líbila a četla se velmi dobře. Srovnávat s jinými nebudu, protože bych si připadal jako v tom vtipu, kde si policajti objednají vodku, ochutnají, vylijí ji a řeknou: "To není Jim Beam!" Myslím si, že se bude líbit většině čtenářů vyhledávající tento styl literatury. Takže doporučuji přečíst.

Viky007

Takový mix mezi Hunger Games a Divergencí, ale nebylo to špatné. Bylo tam všechno, co ve správném příběhu má být. A musím vyzdvihnout i neobyčejnou čtivost knihy. Jen škoda, že to bylo místy předvídatelné. A styl psaní také nebyl nic světoborného - zkrátka je to cílené na mladší čtenáře, což ale vůbec nevadí, pokud hledáte něco lehčího na čtení.

Vampirosa

Úvodem bych chtěla říct, že podobnost Univerzity výjimečných s Hunger Games je vážně malá (téměř mizivá). I když se 4. část zkoušky k HG blíží, vcelku je příběh o ničem jiném a navíc v pravidlech zkoušky není psáno, že se mají testovaní navzájem pozabíjet. Svým způsobem mi knížka připomínala trochu i Divergenci. Ale pokud je člověk aspoň trochu inteligentní, nebude striktně Univerzitu srovnávat s výše zmíněnými tituly, jelikož autorka píše zcela o jiném světě s jinými pravidly.

Už několikrát jsem ve svých komentářích použila věty typu "od knížky jsem nemohla odtrhnout oči" a podobně. Upřímně musím říct, že Univerzita výjimečných mě doslova polapila do svých sladkých lepkavých sítí a nehodlala mě pustit za žádnou cenu. Slova jsem hltala jak zblázněná. Hrdinka mi byla od začátku sympatická. Ačkoliv jsem jí párkrát vyčítala, že je příliš důvěřivá, na jejím místě bych se nejspíš dopustila stejných chyb. Zároveň jsem neskutečně obdivovala její píli, odhodlanost a vynalézavost.

Ano, mohla bych tu pět chvalozpěvy spoustu dalších řádků, ale myslím, že postačí, když to tady utnu a knížku s velkou dávkou nadšení doporučím. :)

natalie2171

Nemám ráda, když se snaží každou druhou knížku nalákat na spojitost s Hunger Games. Ksakru... vždyť každá knížka je úplně něco jiného. Vím, že druhá část o přežívání byla, ale všechno bylo úplně jiné. A vím, že dnes je velmi těžké vytvořit něco odlišného, aneb dnes je klišé nebýt klišé.

Kniha se krásně četla, byla jsem ráda za chytré a odvážné jedince, kteří se i přes své chyby snažili chovat co nejrozumněji. Příliš zvratů tam nebylo, ale to jsem ani od knihy nečekala. Líbila se mi i kratší délka knihy, což bylo jedině plus. Délka tak akorát, abych knihu přečetla za krátkou dobu. :) Uvidíme, co nám přinese další díl.

FlakeWhite

Knížka byla rozhodně zajímavá a poutavá, ale že by byla až tak dobrá se říct nedá. Líbily se mi části, kde se vysvětlovalo jak obnovují zničenou zemi. To se rozhodně v každé knize nenajde. Ale děj mi nepřišel zas tak výjimečný jak slibovala anotace. Za mě pořád vedou Hunger Games.

Ankavi

Já jsem tedy zklamaná určitě nebyla. Ano, obdobné téma se možná objevuje i v jiných knihách, ale Univerzita výjimečných má svá specifika a pro cílovou skupinu je čtivá a napínavá. Koneckonců ani mně - a to už jsem o dost starší než náctiletí - se mnohdy nechtělo od knihy odejít. Inteligentní testování, ze kterého jde hrůza, několik překvapení a možná trochu předvídatelný závěr, který ovšem otevírá děj pro příští díly série.

Bustedka

Srovnávání se těžko ubránit. Je to jen trochu jiné Hunger Games. Ale narozdíl od Hladových her, nebylo vyprávění tak zdlouhavé. Popis prostředí bohatě stačil. Kniha měla spád, nebylo to moc zamotané.

PinkAlicorn

Srovnávání s jinými dystopickými sériemi je podle mě úplně od věci. Divergenci jsem četla, Hunger games mám rozečtené a nevím, co s tím porovnáváním všichni stále mají. V tomhle odvětví literatury zkrátka nejde být originální každým coulem, důležitější je nápad a zpracování. A to má tahle kniha rozhodně na jedničku. Nejdřív mě hodně dlouho odrazoval název, univerzit už tu byla spousta, ale to je problém překladu. V originále se to jmenuje The testing. Ale na tom nezáleží. Tuhle knížku všem vřele doporučuji, hlavní hrdinka je skvělá a autorka nás neustále přesvědčuje, že cokoliv si myslíme, bude nakonec úplně jinak. Těším se, až si přečtu další díl!

žirafa666

Začala jsem knížku číst s vědomím, že to bude podobné Hunger games a Labyrintu, takže jsem nečekala nic světoborného. Ale zatímco jsem se nedostala ani do poloviny prvního dílu Labyrintu, tuto knihu jsem přečetla během tří dnů. Tato kniha je napsaná tak, že ji opravdu přečtete naráz. Bohužel zde najdete i pár nesrovnalostí, ale když je pomineme, kniha je skvělá. Kdo hledá příjemné oddechové čtení, vřele doporučuji.

hlina

Knížku jsem koupila pubertálnímu synovi a ten řekl, že by se mi mohla líbit. A měl pravdu.
Protože nejsem v tomto žánru příliš sečtělá, nemám tendenci porovnávat s jinými knihami a hodnotit, zda je něco podobné či není. Kniha je napsána velmi čtivě, hrdinka je sympatická, systém testování mě děsí.

Jakahol

Námět knihy a částečně i její děj samotný je dost podobný mnoha dalším knihám tohoto stylu. To mi ale upřímně nevadí. Čekejte příběh, který budete muset přečíst celý najednou, protože je výjimečně čtivý, ale určitě ne něco zvlášť nepředvídatelného. Je to taková příjemná jednoduchá jednohubka :) Pokud se vám líbí knihy tohoto žánru, určitě jí dejte šanci, protože mne opravdu potěšila a co nejdříve se vrhnu na další díl.

Halka2

Zkoušku jsem přečetla jedním dechem. Napínavý, emotivní a velice poučný příběh o lidských vlastnostech, který nutí k zamyšlení. Vůbec mi nevadila podobnost podstaty příběhu. Vždyť je to dystopie. V poslední době jsem takových knih přečetla několik a každá na mně působila pokaždé jinak. Autoři mají můj obdiv.
Už se těším na pokračování a všem doporučuji.
Mám ale jedno přání.... aby tyto příběhy zůstaly jen fantasy i v budoucnu.

markulka

Tak tahle kniha mě vážně hodně bavila! Možná tak trochu vykrádání Hunger games dohromady s Divergencí, ale vzhledem k tomu, že mám takový žánr ráda, mi to vůbec nevadilo. Děj mi přišel propracovaný a navíc poutavý způsob psaní autorky zapříčinil to, že stránky ubíhaly jedna za druhou. Vřele všem doporučuji! :-)

pro dospívající mládež (young adult) pro dívky

Joelle Charbonneau

Joelle Charbonneau