Zkouška

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293057/zkouska-JTl-293057.jpg 4.3486
Série:

Univerzita výjimečných (1.)

Originální název:

The Testing (2013)

Žánr:
Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Fragment (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (122)

Přidat komentář
Kyta
30. června

Ač jsem se snažila to nedělat, při čtení "Zkoušky" jsem se nemohla ubránit srovnání s Divergencí a Hunger Games. Nevím, jestli to bylo schválně, ale ta podoba je tam opravdu patrná, obzvlášť pro ty, kteří četli obě série. Těch podobných aspektů je tam hodně - rozdělení země do mnoha krajů, zdevastovaná země, která potřebuje zachránit, výběr lidí, na kterých bude záviset svět, usilování o změnu... Srovnání s výše zmíněnými trilogiemi však nikam nevede. Musíte zkusit brát Univerzitu výjimečných jako samostatnou sérii a přiznat si, že skrývá skvělý příběh...
První díl "Univerzity" mi nepřišel špatně napsaný, právě naopak, četlo se to hodně dobře a vždy mě zajímalo, co se bude dít dál. Myslím ale, že tato kniha nebyla dějově tolik věrohodná (jako byly třeba HG) - ale to je jen můj názor.
Něco k ději - bylo to zajímavé a poměrně napínavé. Přišlo mi docela uspěchané, jak rychle dala autorka dohromady hlavní postavy, jako by tam chtěla co nejrychleji vměstnat nějakou milostnou zápletku. Ciu jsem si celkem oblíbila, byla obětavá a vážně chytrá, Tomase ovšem už tolik ne - nepřišel mi tolik výrazný a něčím výjimečný.
Ten konec byl z autorčiny strany dobrý tah, jak přilákat čtenáře na další díl - opravdu to skončilo dost otevřeně (Neříkám, že je to špatně). Přibylo hodně otázek - Co se stalo se Zandri? Vzal si Tomas ty dvě pilulky? Kdo byl muž za plotem? Jak dopadli ti, kteří neuspěli ve zkoušce?
Druhý díl si přečtu brzy; jsem zvědavá, jak všechno bude pokračovat...

mrwendor
13. června

Hunger games v jiném podání. Dost otevřených otázek a to je také důvod, proč se těším na pokračování.

Chytuš
04. června

Hunger games jsem nečetla, jen viděla filmovou sérii, která se mi (obzvláště pak první díl) líbila. Takže nevím, nakolik literárně, ale příběhem jsou si obě série zatím dost podobné. Nicméně tahle knížka je primárně určená pro dospívající slečny a jako taková je velmi dobrá. Autorka až na vyjímky nesklouzává k žádnému patosu a příběh vede poměrně uvěřitelně a čtivě vpřed. Cia je sice místy chytřejší než inspektor Colombo, soucitnější než Gándhí a manuálně zručnější než leckterý mechanik, ale budiž. Tak má přece budoucí světový vládce vypadat :-)

Plážovýbarman
24. května

Pečteno za jeden den. Krásná, napínavá a strhující knížka před statnicemi ideální :D...

Svatojánek
15. května

Ano... připomíná to Hunger games ale co už... ale doufám že se tahle kniha udrží na stejné úrovni kvality a ne jako HG které mi ke konci začalo připadat moc uspěchané a skoro až nudné :)

Myška789
15. dubna

Tato kniha mě vážně dostala. Když jsem to dočetla, neměla jsem slov a ten konec, jak to autorka ukončila, prostě to nutí hned začít číst další díl. Doporučuji přečíst, stojí to za to.

vysokaa
14. dubna

Nemám co dodat

teri1003
06. dubna

Co jsem slyšela názory ostatních, tak hodně příběh srovnávali s knížkami Hunger games... Já jsem bohužel nikdy HG nečetla ani neviděla, takže nemůžu posoudit, ale za mě je celá tahle kniha povedená. Bavila mě, byla čtivá a nemám co vytknout. Příběh mě na první pohled zaujal nejen svou anotací ale i obálkou, nevěděla jsem, co přesně od knihy můžu očekávat, tudíž jsem si nedávala vysoké nároky na knihu, a díky tomu mě kniha tolik překvapila. Jednoho dne si plánuji přečíst i HG, tak potom budu moct porovnat knihy i já. Těším se na zbývající díly, a doufám, že mě nezklamou. Určitě knihu doporučuji.

KláraErlondová
26. března

Děj byl nejdříve hrozně zdlouhavý. Někdy jsem měla nutkání knihu odložit a už se k ní nevrátit. Ale po prvních padesáti stranách se to zlepšilo, docela mě zarazila (i potěšila) drsnost Testování a celková nelidskost lidí, co v programu pracovali. Ten začátek mi to sice trochu pokazil, ale už se rozhlížím po druhém dílu.

LUKYfeatBOUŠKA
25. března

Nemůžu si pomoc...prostě nové vydání hunger games, co si budem povídat.

Mamosvain
15. března

Až na čtvrtou část Testování, která až nechutně připomíná Hunger Games, je celá kniha napínavá, a vzhledem k častým zvratům a smrtím, člověk nikdy neví, co se stane dál nebo kdo zemře. Napětí prostupuje knihou velice dobře, ale autorka není zrovna nejlepší v budování romantické atmosféry. Ovšem chápu, že pro nějaké třináctileté dívky je taková část knihy důležitá - a právě proto, že tahle kniha je cílená na takovouhle skupinu, nepřidávám to k mínusům. Avšak podobnost s Hunger Games mě donutila strhnout tu jednu hvězdičku. Každopádně tuto knížku všem doporučuji a jsem velice zvědavý, jak se děj bude vyvíjet v dalších dílech!

Aelka
12. února

Dobrá knížka, i když podobnost s jinými je dost výrazná. Celkově hodnotím kladně, děj je poutavý, čtivý a fanoušky Hunger games a pod. určitě zaujme.

OndřejMergl
29. ledna

Kniha mi připomněla Hunger Games, jenom o něco málo slabší. Přesto mě zápletka chytla a nepustila až do poslední stránky. Oproti Hunger Games mi přišel svět daleko reálnější a uvěřitelnější, nicméně i tak hlavní hrdinka působila, jako by nosila v hlavě encyklopedii s křišťálovou koulí navrch, tudíž jsem ani v nejmenším neměl strach o její přežití.

pipa36
25. ledna

Post apo běžně nečtu, i když ty zásadní v tomto žánru mám za sebou (Hunger Games, Pátá vlna). K této knížce jsem se dostala čistě náhodou a přečetla ji za dva dny. Neotřelé pojetí - nápad s kolem se mi moc líbil. Dávám plný počet hvězd.

Horselen
22. ledna

Pokud jste četli Hunger games a Divergenci, z knihy tak nadšení nebudete. Nicméně celou ji prostupovalo napětí, z některých scén se mi dokonce dělalo špatně, jak jsem je prožívala. Trochu mi vadila láska mezi hlavními hrdiny, nedokázala jsem se s nimi ztotožnit.
Za mě možná ne úplně originální YA kniha, ale rozhodně čtivá a pěkně zpracovaná.

knihomolkasro
12. ledna

Tuto knihu jsem si půjčila od kamarádky na táboře jako ,,poslední možnost,, a nelituji! Za začátku jsem se musela nutit, jelikož bylo popisováno především okolí. Kolem stránky 40 se příběh rozběhl. Byl předvídatelný, ale i přes to napínavý. Postavy byly dobře popsané a uvažovali jako každý člověk v podobné situaci. Jako milovníka sci-fi mne to velmi potěšilo, až na jednu maličkost. Všude bylo Tomas sem a Tomas tam. Za mne ale *****

milan1534
01. ledna

Předvídatelné putování. Mělké charaktery, místo zápletky jednoduchá linie příběhu. Ale čtivé...

bv100
26.12.2017

Naprosto úžasné. Moc se mi to líbilo. Před touto knihou jsem nikdy nečetla Hunger games nebo Labyrint. Takže jsem možná měla výhodu, že jsem nemusela srovnávat. Absolutně mě to učarovalo. Hlavní hrdinka Cia je odvážná, moc chytrá a dumyslná, hned jsem si ji oblíbila a vžila se do ní. Místy to bylo na mě bylo moc tvrdé, ale to právě asi proto že jsem tento žánr neznala.

DanielŠ.
23.12.2017

Univerzita výjimečných mě velice potěšila a její čtení jsem si moc užil. Sice je zde docela velká podobnost s Hunger games, Divergencí a dalšími podobnými sériemi, ale mně to vůbec nevadilo. Těším se na další díly.

dancadragneel
19.12.2017

Poslední dobou jsem přečetla mnoho zajímavých knih a možná proto pro mě tato kniha byla takové deja vu.... Přišlo mi všechno předvídatelné, některé věci jsem věděla dopředu a čtení mi šlo pomalu... nutila jsme se k němu... Kniha a její téma mi přijde ohrané přece jenom existuje spoustu podobných jako Hunger games nebo Divergence... Hlavní hrdinka vším prolézala nějak snadno, nemyslíte? Kdybych porovnávala s Tris hrdinkou divergence tak ta se opravdu snažila najít řešení a nic jí nešlo rychle... Naproti tomu tady na všechno hlavní hrdinka Cia přišla nějak rychle... No bylo to zklamání, ale i přesto měla kniha své klady...

miika_xoxo
09.12.2017

Kdokoliv kdo má rád knihy typu Hunger Games, Divergence, Labyrint... si může tuhle sérii oblíbit. Děj zajímavý, trochu předvídatelný. Po dočtení jsem běžela do knihkupectví pro další díl :)

Michaela214
18.11.2017

Velmi pěkná kniha :) doporučuji

vandalindakova
08.11.2017

Kniha mě dost překvapila. Čekala jsem asi něco jiného, méně drsného, asi něco víc do sladké young adult. Příběh mi připomínal jak Hunger Games, tak Labyrint a možná i trochu Divergenci. Nečekala jsem, že Testování bude tak drsné. Kniha byla plná akce, bavila mě. A když jsem jí dočetla, okamžitě jsem si řekla, že potřebuji další díl.

Tereziee
04.11.2017

Opravdu skvělá kniha, která musí potěšit všechny milovníky Hunger Games. Ta podobnost je velká a přitom je celý příběh něčím jiný. Hlavní hrdinka Cia je od začátku moc sympatická a statečná a musím říct, že se mi líbí víc než Katniss. Celá kniha je plná zvratů, bez hluchých nudných míst. Už se nemůžu dočkat až budu číst další díly! :)

kuntova.k
01.11.2017

Napínavá kniha, podobná Hunger Games. Postavy byly sympatické. Cia statečná hrdinka, silná osobnost a především chytrá hráčka a Tomas milý, bystrý krasavec. Willova zvrácenost se mi moc líbila a zpestřila tak celý děj. Doufám, že obraz světa popisovaného v knize, zůstane i nadále pouze fantasy, neboť bych nechtěla, aby se tento svět stal skutečným v budoucnu na naší Zemi.

Globodecristal
26.10.2017

Skvělá volba pro ty, kteří propadli sérii hladových her. Napínavý děj, lehce se začtete a budete mít problém od knihy odtrhnout oči, stáváte se automaticky hlavní hrdinkou. Svět se vám mění v jednu velkou zkoušku.

Percabethka
26.10.2017

Jak už je psáno v anotaci, kniha hodně připomíná Hunger Games. Těžko říct, jestli je vážně lepší námětově, Cia mi je ale rozhodně tisíckrát sympatičtější než Katniss :)
Celé testování mi přišlo zajímavé, styl psaní se mi taky moc líbil, jen bych asi vymazala aspoň třičtvrtě těch líbacích scén :D
Jinak ten konec byl úplně super - těším se na další díl ❤

Byxy123
24.10.2017

Dlouho jsem uvažovala, jestli mám dát 3 nebo 4 hvězdičky. Příběh jako takový mi přijde dobrý. Byla tam akce, zvraty. Některé pasáže jsem četla jedním dechem, některé jsem musela trochu přelouskávat. Ale pořád to bylo dobré. Těším se na další díly, jestli tam najdu odpovědi na své otázky, které mě při čtení napadaly.
Ale, co mě velmi rušilo byly chyby. Nevím, jestli je to nová móda, že chybí písmenko či celé slovo. Chápu, že je to těžké uhlídat a když se najde taková chyba jedna nebo dvě v celé knížce, tak se to dá. Jenže, když jich je více, tak to trochu kazí dojem. Možná to vadí jen mě. :D
Ale i tak se těším na další díly.

Lorej
23.10.2017

Bála jsem se, že to bude téměř stejné, jako ostatní knihy tohohle typu. Sice jsem měla pravdu, ale i tak mě příběh mile překvapil. Tolik akce a napětí jsem opravdu nečekala. Taky se mi líbilo, že někdy by děj velmi předvídatelný a někdy jste si říkali: „To co se to tam teďka stalo?“
Pokud jste skeptičtí a nevíte, jestli po knížce sáhnou, tak sáhněte. Nebudete litovat.

rarášek
22.10.2017

Po Humbooku jsem se do knížky okamžitě pustila a musím říct, že se mi opravdu líbila (ale na Hunger Games to stejně nemá :D). Zkoušky se postupně stupňovali, jak ve své obtížnosti, tak ve své nebezpečnosti. Je pravda, že čtvrtá zkouška svým stylem velmi připomíná Hunger Games.
Cia byla fajn, protože narozdíl od některých ženských postav se rozhodla bojovat a příliš u toho nefňukat. Nevím, co jí přinese vztah s Thomasem a už vůbec nevím, co si o něm myslet po tom, co Cia zjistila před koncem. Will se pořádně vybarvil. Byl zábavný a příjemný, ale po tom, co udělal před závěrem, opravdu nevím, jestli mu chci nadále věřit.
První díl byl opravdu dobrý, jsem zvědavá na druhý díl. :)