Zkouška

Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363771/mid_zkouska-lER-363771.jpg 4 791 180

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Testing , 2013

Věrka256
16.07.2017 4 z 5

Podle mě byla tahle knížka super! Nápad byl (podle mě) dost originální. Jenže ty postavy... Cia měla být tou nejchytřejší ze třídy a mě přišlo, že byla ta nejpitomější... Její jednaní bylo logické, to ano, ale příliš často si nedokázala dát dvě a dvě dohromady... Další mínus byl Thomas. Velká- opravdu hodně velká- část knížky se skládala Thomas sem, Thomas tam, Thomas udělal tohle nebo Thomas byl takový... a rázem jsem přečetla dvě stránky, které skládaly z toho, že v každé druhé větě byl Thomas. Navíc tam několikrát byly strašné kecy, např.: ...čtyři pravoúhlé stěny... Na co potřebuju vědět, že ty stěny byly pravoúhlé?! Nebo: ,,Uslyšela jsem prasknout větvičku. Že by vítr?" Co to má být?! To jako je vítr nějáká osoba?! No... Od tohoto radši přejdu, protože toho bylo moc... U Hunger Games jsem napsala, že se mi nelíbilo časové členění děje a u téhle knížky tomu nebylo jinak, ale za to další hvězdičku neuberu, protože tahle knížka je na čtyři hvězdy. Asi jsem byla sice trochu víc kritická, ale nápad to byl skvělý a bylo to i chytlavě napsáno. Rozhodně doporučuju přečíst.

Alvin123
09.07.2017 4 z 5

Kniha je velmi, velmi podobná Hunger Games. Ale je taky hodně, hodně jiná, a to se mi moc líbí. Ale mrzí mě, že jsme se nedozvěděli víc o Zandri... Snad to bude ve 2.díle... Hned ho jdu číst! :D

BlackRaq
08.07.2017 2 z 5

Na začátek- hrozně mi vadilo, že jsem nevěděla jak postavy vypadají, a když už, tak jenom něco málo (tenhle týpek má hnědý vlasy a tamta týpka je tlustá...)
a nejspíš proto jsem se do knihy nedokázala vůbec vžít - začíst ano, to se mi povedlo někdy v půlce... :D.

Při čtení jsem necítila absolutně žádné emoce. Nejenom postavy nebyly moc dobře popsány, podobně to bylo i s krajinou. Na jednu stranu je dobře, že se tím autorka moc nezdržovala, ale opět to ztěžuje možnost se vžít. Pak mi taky připadalo, že Cia je nějaký superhrdina, který pokaždé vycítí svůj vnitřní hlas, který mu okamžitě řekne, že za ním někdo je, že je někdo zlý, nebo že takhle věc musí být na 100% past, zatímco ostatní jsou pouze tupé ovce. A to nemluvím o těch vzdálenostech. Nejsem znalec, ale pochybuji, že by vyčerpaný člověk dokázal každý den ujít plus-mínus 50 km. (kolo neomlouvá, u něho se člověk vyčerpá také..)
Abych to nějak zakončila, tak nějak netuším, proč je to bestseller a nehodlám sérii dočítat.

teer.h
04.07.2017 5 z 5

Na tuto knihu jsem v knihkupectví koukala celkem dlouho a naposledy už mi to nedala a koupila jsem si ji. Musím říct, že chybu jsem rozhodně neudělala. :)
Kniha je skvělá, moc se mi líbila (jasně je to podobné Hunger games, ale je to zase trochu jiné) a opravdu se skvěle čte.
Hlavní hrdinka je super a Tomas.. no nevím, stále nevím co si o něm myslet z mého pohledu mu moc nevěřím :)
Určitě koupím hned druhý díl a už se těším :) U mě 5 hvězdiček, doporučuji!

1259
21.06.2017 4 z 5

Nebylo to úplně nejlepší, ale furt to bylo dost dobrý na to, abych uvažovala nad druhým dílem. Sice jsem se ze začátku musela do knížky nutit, ale od prostředka už to bylo jen zajímavější a četla se skoro sama. Rozhodně doporučuju tomu, kdo má rád Hunger games a jím podobný.

deedulka
18.06.2017 4 z 5

Napínavé od začátku až do konce. Hlavní hrdinka Cia postupuje jednotlivými koly testování, aby prokázala své schopnosti a dostala se na univerzitu. Postupně zjišťuje, jaká je cena za selhání a neúspěch při testování a jestli může důvěřovat lidem kolem sebe, o kterých si myslela, že jsou její přátelé. Brzy se chci vrhnout na druhý díl, který snad podle prvotního taktéž nezklame.

ivca3710
17.06.2017 4 z 5

Super. Napínavé, ale posledních 30 stránek nuda. Přišlo mi ale, že kniha mohla být klidně ušetřena od takových nepodstatných věcí. Stejně se ke koupi 2. dílu dostanu tak za rok a mezitím úplně zapomenu o čem to bylo :D..

AlloMotto23
04.06.2017

Best book ever. Teď čtu druhej díl, Zrada. Prvních pár stránek jsem se nějak ani nesoustředila na příběh, protože nemám ráda knihy v první osobě (čte se to hůř než ty ve třetí) ale pak... Pcha! Pak už jsem četla celej den! Skvělá kniha! Stopro doporučuji!

kikizubik
02.06.2017 3 z 5

*3,5
Zezačátku jsem měla problém se začíst, ale časem už jsem žádný problém neměla. Čtení jsem si užívala, jelikož se mi líbil nápad světa, který autorka vytvořila, i když mi občas padla na mysl podobnost s Hunger games...

lucie8355
11.05.2017 5 z 5

Rozhodně skvělý. Trochu mě to připomíná téma Divergence ale i to me bavilo. Rozhodne nrbidi vahat a koupim si i Zradu. :)

JustWomen
05.05.2017 4 z 5

Moc jsem nečekala a byla jsem příjemně překvapena. Dobrý příběh, sympatická a chytrá Cia, romantická zápletka mi nevadila. Já jsem si čtení užila.

Dakarianna
25.04.2017 5 z 5

Dokonalé! Za mě tedy určitě lepší než Hunger games. Skvělý nápad, styl psaní a propracovaná psychologie postav.

TerkaM
20.04.2017 3 z 5

Tak jo, dočteno. Za otevřený konec jsem nesmírně naštvaná - knihu tu ve čtečce sice mám, ale nějak na ten druhý díl nemám chuť a radši bych se pustila do jiného příběhu... celkově mohu říct, že mi v Univerzitě výjimečných chyběla akce a taky něco, díky čemuž bych si ty Ciiny noční můry lépe vysvětlovala.

Takhle mi to připadalo vynucené. Její otec měl noční můry, tak ona je musela mít zaručeně taky... nevím, prostě mi nepřijde, že by prožila události, jaké se staly jejímu otci.

Tohle byl dle mého názoru slabý odvar a celkem dost velká vykrádačka příběhů Hunger Games a Divergence.

Druhý díl si přečtu, chci vědět, jak to bude pokračovat, ale zrovna teď ne. Zrovna teď jsem naštvaná, že to autorka neusekla na nějakém rozumnějším místě.

metrolog
15.04.2017 5 z 5

Knížka se mi líbila a četla se velmi dobře. Srovnávat s jinými nebudu, protože bych si připadal jako v tom vtipu, kde si policajti objednají vodku, ochutnají, vylijí ji a řeknou: "To není Jim Beam!" Myslím si, že se bude líbit většině čtenářů vyhledávající tento styl literatury. Takže doporučuji přečíst.

Viky007
14.04.2017 4 z 5

Takový mix mezi Hunger Games a Divergencí, ale nebylo to špatné. Bylo tam všechno, co ve správném příběhu má být. A musím vyzdvihnout i neobyčejnou čtivost knihy. Jen škoda, že to bylo místy předvídatelné. A styl psaní také nebyl nic světoborného - zkrátka je to cílené na mladší čtenáře, což ale vůbec nevadí, pokud hledáte něco lehčího na čtení.

Vampirosa
14.04.2017 5 z 5

Úvodem bych chtěla říct, že podobnost Univerzity výjimečných s Hunger Games je vážně malá (téměř mizivá). I když se 4. část zkoušky k HG blíží, vcelku je příběh o ničem jiném a navíc v pravidlech zkoušky není psáno, že se mají testovaní navzájem pozabíjet. Svým způsobem mi knížka připomínala trochu i Divergenci. Ale pokud je člověk aspoň trochu inteligentní, nebude striktně Univerzitu srovnávat s výše zmíněnými tituly, jelikož autorka píše zcela o jiném světě s jinými pravidly.

Už několikrát jsem ve svých komentářích použila věty typu "od knížky jsem nemohla odtrhnout oči" a podobně. Upřímně musím říct, že Univerzita výjimečných mě doslova polapila do svých sladkých lepkavých sítí a nehodlala mě pustit za žádnou cenu. Slova jsem hltala jak zblázněná. Hrdinka mi byla od začátku sympatická. Ačkoliv jsem jí párkrát vyčítala, že je příliš důvěřivá, na jejím místě bych se nejspíš dopustila stejných chyb. Zároveň jsem neskutečně obdivovala její píli, odhodlanost a vynalézavost.

Ano, mohla bych tu pět chvalozpěvy spoustu dalších řádků, ale myslím, že postačí, když to tady utnu a knížku s velkou dávkou nadšení doporučím. :)

natalie2171
10.04.2017 4 z 5

Nemám ráda, když se snaží každou druhou knížku nalákat na spojitost s Hunger Games. Ksakru... vždyť každá knížka je úplně něco jiného. Vím, že druhá část o přežívání byla, ale všechno bylo úplně jiné. A vím, že dnes je velmi těžké vytvořit něco odlišného, aneb dnes je klišé nebýt klišé.

Kniha se krásně četla, byla jsem ráda za chytré a odvážné jedince, kteří se i přes své chyby snažili chovat co nejrozumněji. Příliš zvratů tam nebylo, ale to jsem ani od knihy nečekala. Líbila se mi i kratší délka knihy, což bylo jedině plus. Délka tak akorát, abych knihu přečetla za krátkou dobu. :) Uvidíme, co nám přinese další díl.

FlakeWhite
08.04.2017 4 z 5

Knížka byla rozhodně zajímavá a poutavá, ale že by byla až tak dobrá se říct nedá. Líbily se mi části, kde se vysvětlovalo jak obnovují zničenou zemi. To se rozhodně v každé knize nenajde. Ale děj mi nepřišel zas tak výjimečný jak slibovala anotace. Za mě pořád vedou Hunger Games.

Ankavi
06.04.2017 4 z 5

Já jsem tedy zklamaná určitě nebyla. Ano, obdobné téma se možná objevuje i v jiných knihách, ale Univerzita výjimečných má svá specifika a pro cílovou skupinu je čtivá a napínavá. Koneckonců ani mně - a to už jsem o dost starší než náctiletí - se mnohdy nechtělo od knihy odejít. Inteligentní testování, ze kterého jde hrůza, několik překvapení a možná trochu předvídatelný závěr, který ovšem otevírá děj pro příští díly série.

Bustedka
01.04.2017 4 z 5

Srovnávání se těžko ubránit. Je to jen trochu jiné Hunger Games. Ale narozdíl od Hladových her, nebylo vyprávění tak zdlouhavé. Popis prostředí bohatě stačil. Kniha měla spád, nebylo to moc zamotané.