Zkouška

Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293057/bmid_zkouska-JTl-293057.jpg 4 791 180

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Testing , 2013

tereza7804
29.11.2020 5 z 5

Čekala jsem takový podprůměr a ono docela wau! Čtivé, napínavé, super děj bez zbytečných problémů, které by knížku nějak zbytečně natahovaly. Chvílemi jsem teda tajila dech u scén s těmi ,,zvířaty" (co četli budou vědět :D) a nebyla jsem tam schopná věřit žádné postavě :D, hrozně mě všechny zneklidňovaly :D (ještě když jí otec řekl, ať nikomu nevěří), podezřívala jsem fakt všechny :D
Své chybky to ale přece jen mělo, taková jednoduchá knížka :) - 4,5/5

Veronikados
20.10.2020 4 z 5

Mno takže dočteno. Po odkládání přečtení jsem se do toho vrhla a lituju že jsem to neudělala dřív, kniha se až na jednu větší část naprosto nedá srovnávat s hunger games, nemají prakticky skoro nic společného. Jinak mě velmi nadchl poslední odstavec, kvůli kterému si ihned chci přečíst další díl. Jsou tu mnohá velká překvapení, která dodávají příběhu napětí. Celkově se mi kniha moc líbila, sice ne plný počet hvězd, ale i tak byla skvělá! Hodnocení 85% (za mě 4.3 hvězdičky)

Valentain852
03.10.2020 4 z 5

Jako...podobné k HG ale to je jak s romány, ty jsou většinou taky na jedno brdo, ale tahle knížka se mi i přesto líbila ale musím říct že mi čtivý přišel jen první díl, ten mě fakt bavil, líbil se mi Michal :D

kapr
31.08.2020 2 z 5

Paradoxní YA post-apo, navíc už brzy po začátku, a pak už prakticky nepřetržitě až do konce třetí knihy velmi kruté. Přesto první z knih možná nedáte z ruky, dokud ji nedočtete. Rozlišuje se zde dobro a zlo, a připravuje na situace ve kterých můžete od každého očekávat cokoliv. Učí nás, poněkud paradoxně, že výjimečně může být dobré spojit se i s tím, kdo se nás pokusil kdysi zabít. Je jedno, zda se příběh odehrává v minulosti, nebo v budoucnosti, na planetě X, nebo ve vašem paneláku, vesnici, rodině. Učí nás rozhodovat se v krajních situacích, být připraven postavit se čelem v kterémkoliv okamžiku. Kniha formou drsné pohádky připravuje a připomíná, že je dobré a správné i tehdy být férový, tak jak nás učili naši dobří rodiče. Připomíná, že je dobré naučit se rozlišovat podstatné od toho co jenom dobře vypadá, ale v boji je přítěží, která vás o život může třeba i připravit. První kniha stojí za přečtení, byť to určitě není můj vkus, číst druhou pokládám v podstatě za zbytečné. Přesto je zde stále rušno, nudit se nebudete. I v polovině třetí knihy je to stále velmi čtivé, ale s každou stránkou začínám stále více pochybovat o koncepci této série. Dočetl jsem do konce. Přineslo mi to hlavně zklamání. Dějové a čtivé to je, ale je asi opravdu zbytečné číst všechny tři knihy. Krev odkapává z každé stránky. Nic pro mne. Zlaté detektivky, ve kterých pravidelně bývá jen jedna mrtvola. YA to přitáhne, ale nezdá se mi to. Trpím pocitem, že v poslední čtvrtině třetí knihy, kterou jsem už četl s mírným odporem a proto i velice rychle, jsem některé situace tak úplně nepochopil, ale upřímně, opravdu nemám chuť číst ji znova. Pociťuji to mezi 2 a 3. Závěrečné hodnocení. Plusy za připravenost a pohotovost v jakékoliv situaci, stejně jako za rozlišování podstatného od zbytečného. Mínusy pak za snahu to dokumentovat nekonečným počtem obětí. Konečným rozhodnutím je proto nakonec 2!

ydnac
17.07.2020 4 z 5

Líbilo se mi to:-). K Hunger Games bych to nepřirovnávala ty jsou jiný level, ale rozhodně to mělo svůj příběh, svoje postavy, kterým jsem fandila:-) Přečetla jsem celou sérii a myslím, že rozhodně neurazí :-) a stojí za přečtení.

midone
14.07.2020 1 z 5

Tak tohle byl dobrý vtip. Byl to jen hodně špatný vtip že jo? Jestli ne, tak můžu autorce zatleskat za nejnesympatičtější postavy, zkopírování skvělé série a kdoví čeho ještě. Byla chyba to číst, jen jsem si vyspoilerovala hunger games kvůli tomu jak moc jim to je podobné. Ne vážně. Já bych to poupravila. Hunger games byly skvělé, ale tahle série je ZCELA ZBYTEČNÁ.

kindlova42
25.06.2020 5 z 5

Souhlasím s výrokem na zadní straně obalu, že Hunger games byly skvělé a tato série je také něčím výjimečná. Podobnost v příběhu s HG jsem po přečtení první knihy nalezla, přesto je příběh jiný a postavy taktéž.
Hlavní představitelka Cia je opravdu dobrosrdečná a to vás nutí si ji oblíbit a fandit ji. Ovšem není to žádná naivní dívka, co čeká až ji někdo zachrání a to je na její postavě velmi příjemné :)
Hned po dočtení jedničky, jsem musela sáhnout po druhém dílu a nemůžu se dočkat, až poodhalím další tajemství a najdu odpovědi na otázky, které ve mně první díl vyvolal.

Bezkyne9
15.06.2020 5 z 5

Retelling (rika se tomu tak?) na Hunger games, ale opravdu vynikajici! ... Postavy byly zpocatku trochu ploche a sablonovite, ale to vubec nevadi, pribeh slape i tak a konec vse zmeni (ach ten konec!)... clovek si rika, ze vi, no leda...
ted vazne, kniha je svizna, velmi ctiva, psana jazykem na dobre urovni a s hlavni hrdinkou se hrave ztotoznite. Libila se mi jeji sectelost a technicka zdatnost. Novy svet, ackoliv neprinasi vlastne nic noveho, je skvele a vyvazene popsany... Bavily me detaily prezivani, jak uz to u postapo mam rada... Kdo bastil dystopicke YA trilogie jako Divergence, je to mnamka presne pro vas :)

Knihomolka97
24.05.2020 5 z 5

Skvělý! Četlo se to dobře a rychle.
Bylo to zajímavé, napínavé a kruté. Autorka se s vražděním postav vůbec nedržela zpátky. :D
Cia i Tomas (takový druhý Peeta) mi sedli. Byla tam ještě jedna postava, kterou jsem si dost oblíbila, samozřejmě se z něj ale později vyklubal blbec. :D Mírná romantická linka okej a teď jsem vážně zvědavá na pokračování.
*Podobnost s HG tu určitě je.*

venacava
09.05.2020 4 z 5

Milé překvapení. Každý asi srovnává s HG, ale na světě je už tolik knih, že je složitější vymyslet něco nového tak proč nezkusit něco podobného co již fungovalo.
Kniha se mi líbila a ihned jsem vzala do ruky další díl.
Cia a Tomas se mi jako pár úplně nelíbí.. Uvidím jak v dalším díle.
Oproti HG je tu mnohem víc myšlenek o politice a strategii.
Za mě dobrý.

Yoshika
24.03.2020 1 z 5

Příběh by nebyl špatný, kdyby ho psal někdo jiný. Autorka očividně psát totiž neumí. Kniha nevyvolá žádné emoce, přímá řeč prakticky neexistuje, protože je jednodušší celé rozhovory raději popsat, že jo. Vážně, i puberťačky na Wattpadu mají mnohonásobně větší literární talent.
I příběhové mouchy kniha má, ale oproti stylu psaní se nad nimi dá mávnout rukou. Chyby a překlepy v českém vydání vše jen podtrhují.
Tohle že má být NYT Bestseller?

Ajda300
20.03.2020 4 z 5

Kniha mi připadala napínavější a originálnější než Divergence, ale s dalšími díly hodnota série postupně klesala.

books_lover006
15.03.2020 1 z 5

Tak tato kniha nesahá Hunger Games ani po kotníky. Rozhodně bych ji neoznačovala za výjimečnou, spíše za spojenou ze všech možných ostatních knih. Postavy mi byly také nesympatické.

nikiss76
27.01.2020 4 z 5

Do knihy jsem se pustila bez jakýchkoliv větších očekávání. Četla jsem Hunger games i Divergenci a připouštím, že obě knihy mi při čtení Univerzity výjimečných v určitých momentech probleskly myslí. Musím však ocenit inteligenci hlavní hrdinky Cii, která dokázala myslet dva kroky dopředu. Obzvlášť mě bavily závěrečné pasáže. Určitě si přečtu i další díly, protože jsem zvědavá, kam to celé bude směřovat.

knihomolka27
26.01.2020 5 z 5

Za mě SUPER PECKOVÁ JÍZDA.
podobnost s Hunger Games tam sice docela byla, ale protože jsem Hunger Games nečetla, ale viděla filmy tak mě to moc neovlivnilo. Knížce bych nevytkla nic.....i když abych byla upřímná mě tam docela vytáčel Tomas. Prostě mě tam štvala, ta romantická linka a klidně bych se obešla bez ní. V jiných knížkách podobného typu to funguje líp.

Barbarka_CZ
03.01.2020 3 z 5

Na obalu se píše, jak je to super v porovnání s HG. Za mě tedy není. Možná pro někoho, kdo HG nečetl nebo mu zas tak super nepřišly, ano, ale to já nejsem. Osobně to považuji i za o něco horší než Divergence, která se mi taky moc líbila. Nicméně pořád je to velmi slušný průměr, i když tam byla strašná spousta věcí, která nedávala úplně smysl (zejména uvedené vzdálenosti). Uvidíme, jak další díly.

DreamerX9
15.12.2019 4 z 5

Tuhle knihu jsem si koupila ze zvědavosti. Ty zkoušky jsou neskutečný, nepřišla bych na to a některý postavy bych nejradši praštila. Kniha je poutavá, napínavá a rychle se čte. Doporučuji

1v8na
15.10.2019 4 z 5

Autorka vzala náměty z jiných knih a spojila je do jednoho příběhu, což mi přišlo částečně že je knihy složena z ukradených příběhů. Některé pasáže mi v knize přišly zbytečné, naopak některé velmi důležité.
Chvílemi jsem měla dojem, že je kniha hodně předvídatelná.
Nicméně je i přesto kniha čtivá, čte se rychle. Je napínavá.
Velmi oceňuji, že je bohatá na city - nenávist, intriky, zoufalství, zloba, přátelství, nedůvěra žárlivost, rodinná vazba, láska, naivita i prozíravost.
Líbí se mi také, že se popisují charaktery i jiných postav, než jen hlavní hrdinky.
Hlavní hrdinka je celkem sympatická i když chvílemi naivní, ale na konci je hodně prozíravá.
Jsem zvědavá na další díl.

PerfectionistKa
01.09.2019 3 z 5

Srovnávání s HG je na místě, když vezmu v potaz tady jejich čtvrtou zkoušku a Arénu smrti, tam je podoba opravdu zjevná. Každopádně to nemění nic na tom, že HG jsou jasná desítka a tohle taková průměrná šestka, zavřu-li oči a odhodim brejle.
Kniha se četla dobře, není dlouhá, takže i rychle, a konec navnadí na 2. díl.
Ale ta romantická zápletka... to byla těžká otrava. Z ničeho nic jsme se seznámili s těmi, co se dostali s Ciou na Testování a čirou náhodou mezi nimi byl i Tomas, nejkrásnější borec v celém Pětijezeří, kterého čirou náhodou asi tak x let miluje, on ji samozřejmě taky a bla bla bla. Normálně jsem si přála, aby byl on nakonec zlý, nebo i nějaký milostný trojúhelník... NA OŽIVENÍ... což už je asi fakt vážné.
Nejlepším momentem bylo rozhodně zjevení toho mladého dědy (doufám, že tahle zápletka se ještě rozvine) a sympatický Michal. Jinak postavy fakt bída. No a co je úplně nejhorší: kvalita téhle série postupně klesá a klesá, a jestli tohle má být nejlepší díl trilogie, tak to ani nemá cenu se do ní pouštět.

Elsasbooks
18.08.2019

Knížka byla tak příšerná, že jsem ji ani nedočetla. Byla špatně napsaná a také s hodně chybami. Nedoporučuji nikomu.