Odveta

Odveta https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349012/bmid_univerzita-vyjimecnych-3-odveta-WrI-349012.jpg 4 416 77

Poslední test je ten nejnebezpečnější! Závěrečný díl bestsellerové série. Vítěz bere vše! Svaz národů se ocitá na pokraji občanské války. Povstalci intrikují proti kruté a vychytralé vládě. Nadaná studentka Cia Valeová, která přežila testování, je odhodlaná pustit se do boje. Sama to však nezvládne. Toto je příležitost chopit se vedení, na které Cia dosud jen cvičila – ale koho má vlastně vést? Tváří v tvář nebezpečí a podvodům musí Cia riskovat životy těch, které má ráda a vsadit vše na loajalitu svých smrtelně nebezpečných spolužáků.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Graduation Day , 2014

kindlova42
03.07.2020 4 z 5

I třetí díl se mi dějově líbil. Mělo to spád a kniha velmi rychle ubíhala. Hlavní hrdinka je postavena do pozice, kdy není možné se rozhodnout správně, ať udělá cokoliv. Jakékoliv rozhodnutí sebou nese závažné důsledky.
Získala jsem odpovědi na skoro všechny svoje otázky, které ve mně vyvolaly předešlé díly.
Ovšem musím ubrat jednu hvězdičku za konec celé triologie, který nebyl naprosté zklamání, ale bohužel jak už je trendem u většiny knížek, byl dle mého názoru uspěchaný.
Celý příběh i konec třetího dílu v sobě má potenciál na další pokračování z tohoto knižního světa :)

Knihomolka97
25.05.2020 3 z 5

Po předchozích dílech jsem trochu zklamaná. Začátek zdlouhavější, ale když jsem se začetla, nemohla jsem knihu odložit, chtěla jsem vědět, jak to skončí. Bohužel částí, kdy se nic moc nedělo, tam bylo víc.
Tomas dostal více prostoru, za což jsem ráda. Konečně aspoň trochu ukázal, co v něm je a hlavně bylo vidět, že Ciu opravdu miluje.
Při jedné smutné scéně mi i slza ukápla. Samotný závěr byl docela překvapivý, svým způsobem otevřený, takže si ještě nějaké věci můžu domyslet sama. 3,5*

venacava
09.05.2020 2 z 5

Nevěřím, že by Tomas byl toho všeho schopny.. Jeho činy mi nesedí k tomu jak je popisován očima Cii.
Takový Raff je daleko reálnější.
Kniha.. Já nevím, líbila se mi (?) , ale něco ji už znatelně chybělo. Třetí díl série je nejslabší z trilogie. Stihli za týden tolik věcí, že mě ani dialog na konci nijak nepřekvapil.
Závěr je v podstatě otevřený.. Autorka kdykoliv může pokračovat v psaní dal, protože ačkoliv dosáhli jednoho cíle.. Je potřeba ten cíl udržet a udělat více změn.

midone
30.04.2020 2 z 5

Nedočteno. Univerzita výjimečných zpočátku vypadala dost dobře. Dokazoval to hlavně první díl, kdy knížka byla hodně čtivá a skoro na každé stránce se něco stalo. Jenže už ten druhý díl byl naprosto o ničem. Od půlky druhého dílu jsem se modlila, abych knihu dočetla. Tak jsem si naivně myslela, že se 3. díl rozjede a bude to bomba už od prvních stránek. To jsem se hodně spletla, protože už po 30 stránkách, kdy se nic nestalo, jsem knihu vzala a přečetla si posledních 20 stránek. A pozor teď to přijde. Já všemu rozuměla. I bez celého třetího dílu jsem ke konci série neměla žádné otázky. I sama autorka potvrdila, že nevěděla o čem psát, věděla jen o čem bude konec a začátek a to mezitím nazvala ve svém rozhovoru jako "černá propast ničeho", s čímž opravdu souhlasím.

Ailee
07.04.2020 4 z 5

Příběh, který ukazuje, že nic není ani bílé ani šedé. Že je někdy potřeba udělat něco špatného pro větší dobro. Občas mi to přišlo nedotažené, ale myslím, že jednou se k příběhu zase vrátím. Četlo se to rychle.

nikiss76
11.02.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale mělo to své mouchy. Nevím proč, ale co se týká lásky Cii a Tomase tak jsem si nemohla pomoci, ale nějak jsem hlavní hrdince nevěřila, že opravdu Tomase miluje. Zprvu jsem byla přesvědčená, že si něco nalhává anebo jí přišlo příhodné mít spojence během testování. Trochu mne zkalamal závěr. Prezidentce jsem nevěřila ani nos mezi očima a čekala jsem trochu větší drama. Nevím, zda si autorka nechala otevřený konec pro případné pokračování a nebo to byl účel. Jako nebylo to špatné, pokud má někdo rád Hunger games nebo Divergenci či podobné knihy tak by se mu mohla série celkem líbit.

Aprilek
28.01.2020 5 z 5

Nečekaný konec

Barbarka_CZ
14.01.2020 3 z 5

Trochu moc překombinované vyústění celého příběhu. Taky naprosto zbytečné chyby v překladu/při tisku (na začátku stránky je Chen profesorem, aby na jejím konci byl profesorkou apod.). Už jsem čekala jen na závěr ala HG, kdy hlavní hrdinka zabije nejvýše postavenou úřední osobu. Hm. Poctivé tři hvězdy, víc ale fakt ne.

PerfectionistKa
23.10.2019 2 z 5

Podobně jako u předchozího dílu se tady 2/3 knihy v podstatě nic nedělo. Celá kniha je taková ukončená neukončená, prostě zvláštní. A zase ta milostná linka. To bylo strašný utrpení. Když už se očividně nechtěla autorka zabývat nějakou promyšlenou milostnou zápletkou (i když příležitostí by tam bylo), proč to tam vůbec cpát? Přes všechny ty záporné postavy byl mou nejméně oblíbenou právě Tomas, dokázala jsem si k němu vybudovat neskutečnou averzi, bohužel.
Jsem si jistá, že se k tomuto příběhu už nikdy nevrátím. Být mladší, hádám bych tolik neřešila nelogičnost a naivitu. A závěrem: chudák Suzanne Collins, že je její mistrovské dílo k tomuto neustále přirovnáváno.

Ma14
23.05.2019 4 z 5

Možná spoiler.
Celá série se mi zdála zajímavá, ne úplně originální, ale četlo se to dobře. Poslední díl mi nepřišel tak špatný, jak zde ostatní píšou.
Ale musím přiznat že konec mě trochu zklamal.
Také to začalo být ještě víc nerealistické než u prvních dvou dílů. Prezidentka Svazu národů by přece nepověřila studentku, aby zabila představitele testování-potenciální hrozbu pro celý Svaz národů. Tohle je dost nerealistické. A jako by to nestačilo, motivace některých postav (hlavně Stacii) mi nepřišla dost uvěřitelná.
A ten konec... úplně jsem se zdráhala uvěřit že to má být vše. Zůstalo to neuzavřené.
Podle mě by se dojem z celé knihy vylepšil epilogem nakonec(ano vím že tam byl epilog, ale dokázala bych si představit takový který by celý děj víc uzavíral)

alena7008
20.05.2019 3 z 5

Poslední díl byl dost zvláštní a dává prostor k přemýšlením nad nevyřčenými odpovědmi

Lucas.94
23.03.2019 2 z 5

Nerad to říkám, ale tahle série to táhla od deseti k pěti. První díl se mi líbil, druhým už jsem se prokousával... A u třetího jsem se ke čtení musel fakt nutit. Je to škoda, jelikož rozjezd celého příběhu měl potenciál.
U téhle knihy jsem prostě nevěřil ničemu, co tam bylo. Bylo to všechno hrozně naivní. ????

Ronnie68
07.03.2019 5 z 5

Poslední díl za mě skvěle trilogie ..

blonďatá.luc
28.01.2019 3 z 5

Tak tato série má klesavou tendenci - první díl byl skvělý, druhý už o něco slabší a ten poslední díl byl skutečně nejslabší. Štvala mě hlavní hrdinka a vlastně i někteří její blízcí, a samotný konec mě pořádně naštval - to jsem tři knihy čekala na toto? Jako skutečně? Pokud nevíte, po čem sáhnout, a máte rádi HG, pak této sérii dejte šanci - ale čekejte spíše průměrnou zábavu a nepříjemný konec.

Kyta
27.01.2019 2 z 5

Poslední díl téhle trilogie mě vyloženě nebavil a musela jsem se nutit, abych ho vůbec dočetla. První díl mě vcelku zaujal a hodnotím ho z celé série nejlépe. Druhý díl už byl o dost horší, oproti jedničce se to daleko neposunulo a pořádný děj jsem dost postrádala. Poslední díl je z celé trilogie nejhorší. Musíte čekat půku knihy, než se konečně děj posune někam dál, zápletka je nezajímavá a postavy ploché. Po prvních dvou dílech jsem však nečekala na zázrak a byla jsem připravená na to, že s tím spokojená nebudu.
Zápletka mi přišla trochu stupidní - nešlo mi do hlavy, proč prezidentka zaúkolovala právě Ciu k tomu úkolu, který měl všechno změnit. Mladou dívku, kterou vůbec neznala a která je nezkušená. Prostě jsem tomu neuvěřila. A když už se do toho dali, nemohla jsem uvěřit tomu, že by to šlo tak hladce. Cie všechno vycházelo podle plánu a všichni jí najednou byli ochotni pomáhat. A když se konečně nějaký zvrat na konci objevil, nebyl tak převratný, jak by čtenář očekával. Smrt jedné z postav mě vůbec nezasáhla, a to jsem citlivá dost. V celé knize mi chybělo to pravé napětí, které by vypovídalo o skvěle napsané knize. O závěru knihy se radši ani zmiňovat nebudu...
Celá trilogie je nevěrohodná - prostě jsem nic z toho autorce neuvěřila. Postavy, zápletky, zvraty, zkrátka nic. Nejzajímavější pro mě byl nápad se Sedmi fázemi války.
Rozhodně nechci tuto sérii nějak shazovat, určitě si najde své místo v srdcích určité skupiny čtenářek, mně ale vůbec nezaujala. Přijde mi to škoda, protože nápad byl opravdu zajímavý, a kdyby autorka využila všechen potenciál, který nabízel, vzešla by z toho skvělá kniha/série. Postavy by chtěly propracovat, přidat jim i pár chyb, aby nebyly tolik dokonalé a všechno jim hned nevycházelo, přidat pár zápletek a vytvořit to správné napětí. Ale stává se, holt všechny knihy nejsou mistrovskými kousky. Už teď však vím, že si od této autorky nic dalšího nepřečtu...

Okoslav
25.12.2018 2 z 5

Nejfrekventovanější slova v knize, řazeno sestupně: „a”, „já”, „vůdci”. Jo, to fakt.

Trilogie (další z řady velmi špatných variací na Hunger Games) trpí řadou typických „young adult fantasy” problémů. Hlavní hrdinka je těžko uvěřitelná a strojově dokonalá, romance blbá, příběh nefunkční a svět vytažený z ponožky.

Zápletka je i v rámci žánru bizarní: lídři typického postapo světa si svoje účty vyřizují skrz no name šestnáctiletou holku, která má to štěstí, že je zatraceně dokonalá ve všem, na co sáhne, a veškeré dění i konání ostatních postav se točí výhradně kolem ní (ano, romance included). Mě osobně tedy ještě trochu trápí, že je i tak trochu blbá (protože zřejmě vůbec nevadí, pokud žijete ve fašistické dystopii, jsou-li vaši fašističtí vůdci „dobří lidé”), ale to už nechávám na posouzení každého soudruha a soudružky.

Světlý moment celé trilogie vidím v konceptu „sedmi fází války”. Podle něj se poté, co se lidé vyválčili proti sobě, proti nim rozhodla pozvednout své „zbraně” samotná příroda, což považuju za zajímavý ekologický aspekt.

Tenebien
28.11.2018 2 z 5

Špatný, špatný, špatný. A ten konec to úplně zabil. (čteno v originále)

markulka
24.11.2018 4 z 5

Ani třetí díl série mě nezklamal. Moc mě bavilo doprovázet Ciu na její nebezpečné "misi" v Tosu. Co se týče závěru...na jednu stranu mě překvapil, na druhou mi přišlo, že by se s ním dalo ještě pracovat.

Ewiczka
10.11.2018 3 z 5

Kniha mi přišla slabší než předchozí, hlavně to rozuzlení a závěr, přišlo mi to málo propracované a zůstalo tam pár nejasností... což mě mrzí, protože jinak v rámci žánru série skvělá, trvala mi pět dnů nebo spíš večerů a nocí :D

Reniee
06.11.2018 5 z 5

Třetí díl stejně super jako předchozí dva. Jen ten konec ve mně zanechal nějaké otázky na podivnosti v příběhu, ale jinak super. Tuhle sérii vřele doporučuji :)