Odveta

Odveta https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349012/bmid_univerzita-vyjimecnych-3-odveta-WrI-349012.jpg 4 416 77

Poslední test je ten nejnebezpečnější! Závěrečný díl bestsellerové série. Vítěz bere vše! Svaz národů se ocitá na pokraji občanské války. Povstalci intrikují proti kruté a vychytralé vládě. Nadaná studentka Cia Valeová, která přežila testování, je odhodlaná pustit se do boje. Sama to však nezvládne. Toto je příležitost chopit se vedení, na které Cia dosud jen cvičila – ale koho má vlastně vést? Tváří v tvář nebezpečí a podvodům musí Cia riskovat životy těch, které má ráda a vsadit vše na loajalitu svých smrtelně nebezpečných spolužáků.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Graduation Day , 2014

Taufa
25.11.2023 4 z 5

Jazyk má kniha hezký, čte se sama a detailní ženský popis příběh ještě zlepšuje. Poselství a reálnou scénu z budoucnosti s propracovanými detaily hodnotím velice kladně. Podobnost s Hunger Games jsem ve třetím dílu spatřoval nejméně, což je pozitivní. Třetí díl mi úrovní přišel podobnější prvnímu, děj se občas táhne a pak naopak až moc graduje a letí, přesto DOPORUČUJI! 4/5!

Nathally
08.11.2023 4 z 5

Poslední díl se mi nelíbil až tolik, jako předešlé dva díly, ale i tak jsem z něj naprosto uchvácená. Celou trilogii jsem si hrozně moc oblíbila. Musím říct, že autorka to měla všechno moc dobře promyšlené. Líbily se mi zápletky a skoro na konci knihy jsem se nemohla odtrhnout kvůli akci. Mrzí mě, že není nějaké další pokračování, protože tohle byla vážně jízda. Mnohem lepší než Hunger Games, které mám taky ráda, ale Univerzita Výjimečných bude na mém top listu vždy před HG.

Ermeston009
19.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Příběh trochu slabší. Musím bohužel přiznat že se mi kniha docela špatně četla. Některé scény byly zdlouhavé a podle me nezbytné. Pořádná akce se začne dít až na posledních 30 stánkách a zbytek byl jenom o přípravě mise. Chemie mezi Ciou a Thomasem byla taky docela nijaká. Upřímně si myslím že by to bylo lepší bez ní protože takhle to vypadalo že autorka chtěla hrozně udělat v knize nějakou romantiku ale moc se nepokusila jejich vztach rozvinout což je škoda. Taky jsem trochu doufala že autorka rozvine trochu víc postranní postavy jako třeba Iana. Myslím že je to zajímavá postava a vlastně ho autorka představila a pak se na něho vykašlala. Docela jsem doufala že bude mít na konci nějaký comeback ale nic. Jinak se mi kniha docela líbila, nápad se je podle me velmi dobrý.

monita333
19.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Tak chemie mezi Ciou a Tomasem je zase ta tam... Celkově mi Tomas přijde jako takový nemastný neslaný charakter, což mě mrzí. Samozřejmě si to mohu myslet jen já, ale chybí tam něco, kvůli čemu by se do něj čtenářky zamilovali... Přišlo mi, že jeho postava neměla dostatečný prostor a nebyl u něj vidět takový rozvoj jako u Cii. Ani toho moc nenamluvil. Je zde prostě takový nevyužitý potenciál.
Autorka se snažila o romantickou linku, což chápu, protože ta je občas v knize potřeba, ale bylo to takové strojené, málo uvěřitelné, bez emocí. V druhém díle jsem měla naději, protože ta chemie se tam na chvíli objevila, ale pak zase zmizela.
Stejně jako jsem u prvního dílu psala, že větší chemii měla Cia s Michalem (toho je škoda :'/), tak tady jsem zas cítila chemii víc mezi Ciou a Raffem. Raffe byl zajímavá postava, sice by si taky zasloužil více prostoru, ale rozhodně jste se do něj dokázali vžít více jak do Tomase.

Každopádně když pominu nedostatečnou romantickou linku, závěrečný díl mě opravdu bavil. Občas se sice lehce táhl, ale i tak byl zajímavý. Dozvěděli jsme se více o samotném Testování a o lidech, kteří se kolem něj pohybují. Také Cia se nám více rozvinula. Sice zase místy působí jako dokonalý nadčlověk, co nedělá chyby, ale to se dá přejít.
Dostala úkol, který rozhodně není jednoduchý. Hlavně z morálního hlediska. Musí se rychle rozhodnout komu může věřit a pak vše naplánovat.
Ale zdá se mi, že někdy až moc přemýšlí, trvá jí trochu déle se rozhodnout. (Já vím, mě se to povídá, když nikoho zabíjet nemusím :D) Ale občas je asi potřeba odložit svoji naivitu a nevinnost stranou a vidět věci takové, jaké skutečně jsou.
Ale byli byste ochotni zabít, kdyby to mělo změnit svět k lepšímu? Toť otázka.

Scéna se Zeenem mě opravdu zasáhla, ale to protože jsem celkem citlivka :/ opravdu to bylo moc smutné, viděli se po takové době a on jí zemře v náručí. Škoda, že jeho smrt byla taková šup šup a konec. Čekala jsem trochu delší a emotivnější chvíli, bohužel ale ani Zeena jsme neměli moc šanci poznat.

Je zde ale něco k zamyšlení, jelikož ani náš svět není zdaleka dokonalý a já jen se bojím, aby se něco takového nestalo i nám.
Špatné vůdce můžeme vidět všude ve světě a můžeme se jen modlit, aby se věci brzy změnily...

knihomolka27
09.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Upřímně nevnímám tento díl jako nějaké obří zklamání a ani mi nepřijde, že by nějak radikálně zaostával za těmi předchozími. Jako samostatný díl sice funguje ze všech tří nejméně, to ale nemění nic na tom, že je to díl, kde se opět posouváme v ději.

Tento díl je hodně zaměřený na duševní pochody Cii, což může být celkem otravné, ale vzhledem k tomu všemu co zatím přežila to dává smysl. Je zajímavé podívat se na to zpětně a zjistit jaké stanovisko k zabíjení Cia zastávala, a pak si to srovnat s tím co řeší tady...nikdy pro ni nebylo morální rozhodování těžší. Otázka není jestli vůbec někdy někoho zabije. Ale kdy toho člověka má zabít. Není to obvyklé, že by hlavní postavy z jasně bílé neposkvrněné mysli, na konci měla mysl šedivou jako bouřkový mrak. Jenomže opět sem se to prostě hodilo a málokterá z postav tu byla černobílá...dokonce ani Thomas ne. Tedy pokud do toho nepočítáme jeho romantická gesta, ta byla jednolitá a průhledná až až.

Takže to nějak shrnu. Cii mi tu bylo líto, to že vůbec byla postavena před takové volby, to že si nemohla být ničím jistá. U Cii mi pořád vadí, že je to až příliš dokonalá postava, která nikdy v ničem neudělá chybu a všechno jí trvá až překvapivě lehce..bohužel tam není ten motiv ztotožnění se a Cia působí až jako nadčlověk. Romantický vztah byl bohužel zase otravný a příliš nijaký, nedotažený a vůbec nikam se neposouval. Thomas tu opět byl strašně plochou postavou až na ten konec, kdy nevíme jestli neudělal něco Stacii. To s přesměrováním a testech na studentech mi vzhledem k uvažování tamějšího světa přišlo vlastně dost logické a jsem ráda, že přežilo více studentů. Ovšem to na konci kdy se tam míchaly pletichy toho a té a toho, tak v tom začal být krapet guláš a úplně nevím co si o tom vlastně myslet, ale to nevěděla ani Cia, která se na konci knihy rozhoduje na to všechno ještě přijít. Já osobně v tom nutně nevidím příslib dalšího dílu, jako mohl by být i nemusel. Takže mě konec přišel realistický a hodilo se mi to tam víc než kdyby se všechno hned vyřešilo a Cia s Thomasem odjeli do západu slunce. Za mě to tedy skončilo asi jak nejlíp mohlo. To se Zeenem bylo smutné, ale jakoby hrozně zrychlené a nebyly tam ty správné emoce jako třeba u smrti Michaela. Zeena jsme jako postavu nestačili ani poznat a Cia se s ním po celý třetí díl vlastně ani neviděla. Kdyby tam bylo lepší budování už od začátku, a ta scéna trvala dýl, tak by možná i ta slzička ukápla...ale bylo to smeteno ze stolu hrozně rychle.
Vztahy mezi postavami tu sice byly, ale já nevím no....nové postavy od dvojky mi přišly trochu nedotažené, jako jejich charaktery...ale stačilo by asi málo a byly by fakt cool...jenomže takhle mi celkem dost splývaly až na výjimky.

Třetí díl mi utekl strašně rychle a překvapivě i přesto, že se tam vlastně nic moc nedělo. Dostali jsme pár zajímavých odkazů zase ohledně testování, studentů...mohlo toho být víc, ale mě to ke spokojenosti celkem stačilo. Příběh je opravdu velmi jednoduchý a hlavní zápletka se seznamem mi přišla už lehce přitažená za vlasy, ale víc mě znepokojovalo jak si Cia nebyla vlastně ani jistá kdo na tom seznamu je skutečně špatný a kdo ne, a hned by se dala do zabíjení. Ale z hlediska jejího vývoje mi i ta zápletka přišla vlastně pochopitelná - Co všechno je Cia pro to udělat? Po záchranu a odvrácení války by byla schopná i zničit sebe sama a udělat to co v životě považuje za vůbec nejhorší. Tyhle témata prostupovala celou knihou a mě se líbila : Světí účel prostředky? Je správné měnit něco co funguje, ikdyž se k tomu dostanete tou nejhorší možnou cestou? Když zabijete špatné lidi je to vražda nebo cena za mír? Dále třeba o tom jak se člověk mění a jaký dopad na něj mají jeho rozhodnutí. Opravdu zajímavé, donutí vás t přemýšlet i o našich skutečných válkách a problémech. Je správné vybojovat mír krveprolitím? atd.

Kniha mohla být určitě lepší. Lépe propracovaná, promyšlená a emoční. Cia se mohla třeba setkat se svou rodinou, mohla se tu objevit na delší dobu nějaká nová neotřelá postava atd. Těch chyb je tam zpousta, ale celkově je pro mě kniha prostě dobrá.

Sixtinka144
18.07.2022 5 z 5

Závěrečný díl skvělé série, byl pro mě zklamáním? Když jsem Univerzitu četla poprvé, měla jsem první a druhý díl u sebe, takže to plynule navazovalo, poslední vyšel o dva roky déle, takže už tam nebyla taková návaznost a myslela jsem si, že proto mě tento díl až tolik neuchvátil. Teď jsem ale celou sérii četla znovu, po sobě, takže mohu říct, že tento díl je rozhodně nejslabší. Jak už to tak u některých knih bývá, autorka všechno úžasné vydala v prvním a druhém díle, takže na poslední už toho tolik nezbylo. Já celou sérii miluji, hlavně její originalitu, a to, jak moc čtivá je. A určitě Odveta není žádná katastrofa, akorát to autorka nemusela na konci tolik komplikovat. Chápu, o co se snažila, ale možná by byl lepší i nějaký jednoduchý konec. Jinak celou trilogii mohu jen doporučit, a i když už se jedná o starší knihy, svoje kouzlo stále neztratili.

vlkove
04.12.2021 3 z 5

HODNOCENÍ SÉRIE: 68 %

tessalovesbooks
11.08.2021 3 z 5

Z prvního dílu téhle série jsem byla nadšená, druhý díl byl fakt špatný a tohle bylo na podobné úrovni jako ta dvojka, takže ve zkratce nic moc. Celá série měla výborný potenciál, ale kéž by to zpracování bylo lepší. Zápletka tohohle dílu mi popravdě přišla dost zvláštní - prezidentka dá Cie za úkol zabít nejvyšší představitele státu, a to prostě jen tak z ničeho nic, není zde nijak odůvodněno, proč to zadala zrovna jí, a bylo hodně divné, že si vybrala jen tak nějakou šestnáctiletou holku, kterou ani neznala. A těch "nedůvěryhodností" tady bylo víc. Ve zkratce - Cie vychází všechno až moc podezřele hladce a vždy podle jejího plánu. Až na hlavní hrdinku nejsou postavy propracované vůbec, jejich charaktery jsou hrozně ploché, s čímž souvisí i to, že když na konci přišel zvrat v podobě smrti jedné z postav, tak mě to nijak emočně nezasáhlo, protože prostě nebyla možnost si k těm postavám nějaký vztah vůbec vytvořit. O té romantice se už ani radši nebudu moc zmiňovat, protože mi úplně stačilo to, jak hlavní hrdinka pořád přemítala nad tím, jak je Tomas skvělý, což mně osobně teda vůbec nepřišlo a celkově mezi těmi dvěma postavami úplně chyběla nějaká chemie. Co se týče toho konce, tak jsem jenom čekala, jestli hlavní hrdinka zabije jednu postavu stejně jako tomu bylo v Hunger games... Konec je dost otevřený, možná že si autorka nechává ještě nějaký prostor pro případné další díly, ale já už teď vím, že do jejích dalších knih se spíš pouštět nebudu.

3⭐/5⭐ Z téhle série vám můžu doporučit pouze první díl, pak to jde z kopce a je to spíš takový průměr.

Vampirosa
21.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Vzpomínám si, jak jsem z prvních dvou dílů byla úplně unešená a neskutečně se těšila na závěrečný díl, k němuž jsem se nakonec dostala až o několik let později. Bohužel musím říct, že jsem byla poměrně zklamaná. Nevím, zda to je tím časovým odstupem a velkým očekáváním nebo se prostě jedná o méně povedený díl. Při čtení mi před očima běžel takový ten film o ničem, kdy hlavní hrdina plánuje a plánuje, zatímco čekám na to velké finále. Knížka se mi četla dobře, ale pasáží, od kterých jsem se nechtěla odtrhnout, bylo pomálu. Co se týče romantické linky mezi Thomasem a Ciou, tak ta mi přišla poměrně zbytečná. Spíš tam byla jen tak vložená, aby Cia měla jakože kluka a zároveň věrného pejska, ale chyběla tomu nějaká vášeň. *spoiler* Myslím, že největším zklamáním ve finále je zjištění, že Cia by se bez cizí pomoci nikam nedostala a za její úspěchy může v podstatě její nepřítel. :D *konec spoileru* Mám chuť hodnotit 3*, ale když si děj rychle v hlavě promítnu, tak vlastně nebyl zas tak špatný. :)

denniys
17.04.2021 3 z 5

Odveta je u mě zase za 50/50 stejně jako první díl.. Bylo to lepší čtení než díl druhý, ale pořád mi tam něco vadilo.. Úkol od prezidentky mě úplně odrovnal, to jsem nevěřila, jestli čtu správně, méně uvěřitelná věc tam už být vážně nemohla.. Alespoň konec byl dobrý a za ten přidávám hvězdičku..

Amy05
15.04.2021 3 z 5

3,5⭐️/5⭐️
Na tuto knížku jsem se těšila, jelikož předchozí díl mě moc mile překvapil, ale bohužel tento díl nebyl za mě tak dobrý jako 2 díl. Kdybych měla tuto sérii seřadit od nejlepšího po nejhorší díl, vypadalo by to takto: 1) zrada - 4⭐️, 2) odveta - 3,5⭐️, 3) zkouška - 3,25⭐️. Je zvláštní, že je za mě nejlepší 2 díl, jelikož ty normálně bývají takové “výplňkové”, což jakoby svým způsobem byl, jelikož oproti 1 a 3 dílu tam není zas tolik akce, ale je tam spíše to temno a to mě strašně bavilo, mezitím co v tomto dílu je už právě válka. 2 díl této série teď čte Terka z @book_twins a já jsem zvědavá co na něj řekne a celkově, co ona a tato série. Teď jsem se tady rozepsala o celé sérii a nyní se už vrátím k 3 dílu. Postavy, hlavní hrdinka mě občas štvala, kvůli svým myšlenkovým pochodům a rozhodnutím, které dělala. Tomas byl taky fajn, ale co mi vadilo, ne teda na něm, ale vadila mi tady romantická linka.... nevím no, možná kdyby tady vůbec nebyla nebo by byla s někým jiným... prostě se mi Cia a Tomas k sobě nehodí. Ostatní postavy ni nějak nevadili, byly v pohodě. Děj knížky byl hodně akční, což mě přivádí k zvratům a musím říct, že “zvrat” na konci jsem nečekala. K epilogu knížky bych měla poznámku a to, že mě trochu naštval, aneb musí nastat změna já to udělám. To by bylo pro dnešní recenzi všechno, za mě vám tuto sérii mužů doporučit a určitě by si zasloužila více pozornosti.

Acourtofbook
02.04.2021 3 z 5

Luigi1
19.03.2021 5 z 5

Zakončení této série mě trochu mátlo a určité pasáže jsem nechápal,takže jsem si je přečetli znovu.,,Válka" je na spdnutí a jsou v něm nejen mladí lidé,ale vládní složky mají dlouhé prsty.Jako všude.:-)

freezi
18.03.2021 4 z 5

tento diel bol krutý, ostalo veľa nevysvetleného: prečo sa niektoré postavy (Will) pridali na pomoc, ako zomrela S., čo chcel povedať do vysielačky/komunikátoru,...
ostali nažive ale ...

Veronikados
18.02.2021 4 z 5

Odvetu bohužel musím hodnotit trochu slabě. Už jsem to četla dávno a moc si nepamatuji ale i to je asi důvod slabého hodnocení. Kdyby byla kniha lepší, snáze si zapamatuji její příběh. Kniha nebyla špatná, ale....ale. Byla prostě jiná. Nelíbil se mi konec. Ten byl.....jedno velké klišé. Ale vlastně ne zas tolik. Mrzelo mě několik věcí. Obzvláště osud některých postav, u kterých to vůbec nemuselo být a nečekala jsem to. Těch věcí pokud si pamatuji bylo víc, ale jak jsem říkala. Nevzpomínám si. Ale podle minulých dílů si myslím že i podle hodnocení se nejednalo o žádný velký bum. Stejně tak podle ostatních komentářů. Takže myslím že knize ani autorce nekřivdím když hodnocení zanechám na "pouhých" 79% , a to si myslím jsem ještě mírná. (3.9 hvězdičky)

Petriiik
30.01.2021 1 z 5

Rychla dej, ale dalo sa to ocakavat
V porovnani oproti 1 a 2 dielu to bolo divne

zandu
24.01.2021

Tento poslední díl už ani nebudu hodnotit hvězdami. Nebavilo mě to. Nepřečetla jsem, jen jsem zběžně prolétla, skoukla konec, abych věděla co a jak. Škoda no...

1v8na
22.11.2020 3 z 5

Příběh byl čtivý, ovšem tentokrát mi nepřišel tak propracovaný. Přišlo mi to všechno uspěchané, překombinované, přeintrikované.
Chyběl mi v tomto příběhu gryf a spád.
Najednou mi přijde, že výsledkem a řešením všeho je smrt.
Vše se událo za hrozné krátký časový interval.
Konec byl velmi otevřený.

ydnac
02.09.2020 4 z 5

Líbilo se mi to:-). K Hunger Games bych to nepřirovnávala ty jsou jiný level, ale rozhodně to mělo svůj příběh, svoje postavy, kterým jsem fandila:-) Přečetla jsem celou sérii a myslím, že rozhodně neurazí :-) a stojí za přečtení.

kapr
31.08.2020 2 z 5

Paradoxní YA post-apo, navíc už brzy po začátku, a pak už prakticky nepřetržitě až do konce třetí knihy velmi kruté. Přesto první z knih možná nedáte z ruky, dokud ji nedočtete. Rozlišuje se zde dobro a zlo, a připravuje na situace ve kterých můžete od každého očekávat cokoliv. Učí nás, poněkud paradoxně, že výjimečně může být dobré spojit se i s tím, kdo se nás pokusil kdysi zabít. Je jedno, zda se příběh odehrává v minulosti, nebo v budoucnosti, na planetě X, nebo ve vašem paneláku, vesnici, rodině. Učí nás rozhodovat se v krajních situacích, být připraven postavit se čelem v kterémkoliv okamžiku. Kniha formou drsné pohádky připravuje a připomíná, že je dobré a správné i tehdy být férový, tak jak nás učili naši dobří rodiče. Připomíná, že je dobré naučit se rozlišovat podstatné od toho co jenom dobře vypadá, ale v boji je přítěží, která vás o život může třeba i připravit. První kniha stojí za přečtení, byť to určitě není můj vkus, číst druhou pokládám v podstatě za zbytečné. Přesto je zde stále rušno, nudit se nebudete. I v polovině třetí knihy je to stále velmi čtivé, ale s každou stránkou začínám stále více pochybovat o koncepci této série. Dočetl jsem do konce. Přineslo mi to hlavně zklamání. Dějové a čtivé to je, ale je asi opravdu zbytečné číst všechny tři knihy. Krev odkapává z každé stránky. Nic pro mne. Zlaté detektivky, ve kterých pravidelně bývá jen jedna mrtvola. YA to přitáhne, ale nezdá se mi to. Trpím pocitem, že v poslední čtvrtině třetí knihy, kterou jsem už četl s mírným odporem a proto i velice rychle, jsem některé situace tak úplně nepochopil, ale upřímně, opravdu nemám chuť číst ji znova. Pociťuji to mezi 2 a 3. Závěrečné hodnocení. Plusy za připravenost a pohotovost v jakékoliv situaci, stejně jako za rozlišování podstatného od zbytečného. Mínusy pak za snahu to dokumentovat nekonečným počtem obětí. Konečným rozhodnutím je proto nakonec 2!
A ještě, jsem milovníkem klasické sci-fi. Post-apo opravdu nemusím. Nicméně první díl zvláště v samotném počátku nabízel bohaté možnosti, na kterých bylo možné stavět, druhý je snad všechny prošustroval, a třetím autorka nasadila svému dílu prostě jen korunu.
A ještě, HG jsem nečetl, nečtu, a nikdy číst nebudu, ani kdyby mi za to někdo platil. Lidský život je na cokoliv co by této sérii mohlo být jen vzdáleně podobné prostě příliš krátký.
V knihovně mne zaujala zřejmě obálka, a tak došlo z mé strany k záměně žánru.
Nikdy více!