Revoluce

Revoluce https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475337/bmid_revoluce-EF8-475337.jpg 4 384 83

Underground série

< 2. díl

Svět se ponořil do temnoty, ale Praha City je šťastné město plné neonů a milionů spokojených lidí. Alespoň to tvrdí zprávy City News. Jenže i redaktoři všudypřítomného televizního kanálu vědí, že pod povrchem bublá revolta. Korporace se rozpadají a po mnoha letech se chystají volby, které přinášejí nejen slovní přestřelky, ale i krev v ulicích. V těch ulicích, po nichž prý kráčí Digitální Mesiáš, jenž přišel spasit svět poté, co čarodějky selhaly. Detektiv Petr Vachten má ale jiné starosti. Umírají vlivní lidé a do City News přicházejí informace od jejich vraha, který si říká Zodiak. A co je nejhorší – digitální mládež propadla kouzlu retrorapových verzí písní Hany Zagorové! Vítejte v postapunkovém světě Františka Kotlety, který očaroval tisíce českých čtenářů a stal se bestsellerem lockdownů v roce 2020, 2044, 2056, 2077 a v doplněné verzi i v roce 2103.... celý text

Tamten
02.09.2021 3 z 5

Slabší než první díl. Již se nekoná "wow" ze světa a zůstává tak jen příběh. Ten sice není špatný, takový klasický Kotletovský, ale vlastně vůbec nevyužívá věci, který mu tento svět nabízí. Kdyby se vzal a přesunul se do libovolného jiného prostředí, nemuselo by se na něm změnit prakticky nic. To sice není vysloveně špatně, ale od knížky zasazené do takto zajímavého světa bych čekal, že ho bude využívat alespoň jako první díl.

dolouš
31.08.2021 3 z 5

Osobně mám s touto sérií trochu problém, Kotletu mám docela rád, ale tohle mě zklamalo. Doufám, že trochu opráší svou upírskou podstatu, protože tohle mě dost zklamalo....

berry1009
30.08.2021 5 z 5

Nový Kotleta byl rozhodně dobrou volbou na dovolenou. Velmi zábavně napsaná kniha, která kvalitou převyšuje první díl. Jeho narážky na současnou popkulturu a obecné dění jsou velmi trefné a úsměvné.
"Jsem duhová víla..."

vorenus
27.08.2021 5 z 5

Pan flákota je zpátky a opět chutná jako ta nejostřejší břitva. Po Legii jsem měl trochu obavy, ale tady mi to vynahradil. On ty svoje vtípky prostě sype v takovým tempu, jako Babiš lži. Je to prostě Sen sej vtipného brka. Klaním se mistře a až do konce vašeho života budu velebit jen vaše dílo.

Marxt5
27.08.2021 5 z 5

Tak tohle byla paráda!
Hrozně jsem doufal, že vyjde dvojka a když jsem se dozvěděl, že bude vycházet, věděl jsem, že po ní hned sáhnu.
Mám pocit, že jsem měl také to štěstí a začal Kotletu pořádně číst až nedávno a přijde mi, že můžu takto ještě lépe sledovat jeho vývoj v čase. Nebo to alespoň mně tentokrát opravdu sedlo, snad ještě více, než jiné knihy od Kotlety.
Kyberpunková Praha vře, chaos je v celém městě a Petr Vachten, polda, co si snaží udržet svůj zdravý rozum, se vypořádává s mnoha překážkami při řešení případu sériového vraha (částečně i svými sarkastickými poznámkami).
Překážky nejsou však malé. Revoluce, politika, válka,…
Všechno je naprosto živé, vtipné, drsné, čtivé, příběh jede od začátku do konce. Kotleta, jak ho známe, akorát se ještě více vybarvuje v tomto kyberpunkovém odstínu v Undergroundu 2.
A já moc doufám, že se dočkáme i trojky!
Čistých 5 hvězd.

Irsaf
21.08.2021 4 z 5

Druhý díl byl opět skvělé čtení...
I když se mi líbil malinko míň než jednička, přesto ho můžu doporučit...

sidini
20.08.2021 4 z 5

Pokračování prvního dílu má opět grády. Detektiv Petr Vachten je v akci, ať už se nachází v zapáchající stoce, nebo v září neónů Praha City. Na scénu se vracejí naše známé digitální čarodějky, přidávají se bizarní vílové a Praha City nám představí i další existence, které v ní, a také pod ní žijí. Víc nechci prozrazovat, ale jedno upozornění pro čtenáře se bude hodit: tato kniha může mít vedlejší účinky ve formě zpěvu písniček Hanky Zagorové! Pro nenarušení vztahů se svým nejbližším okolím je prosím s tímto možným jevem seznamte dříve, než knihu otevřete.

kokosek
20.08.2021 4 z 5

Vlastně čistě náhodou jsem se dozvěděl, že Kotleta mé přání aby tento svět neskončil prvním díle vyslyšel a píše druhý díl a snad bude i pokračovat. Takže jsem se do toho pustil jestě před třetím dílem Legie (tu stejně napsal Sněgoňová - ta lepší z autorů).
A po přečtení můžu konstatovat, že Kotleta fakt čte mé postřehy a řídí se jimi. Já po druhém díle Legie psal, že se bude muset hodně snažit aby se dostal zpět na vrchol českých scfi autorů. A on se snaží. A jde mu to.
Takže já si píchnu ještě jednou. Řezníku bylo to dobrý ale pořád jsi až druhý. I když ty postelové scény jsou fakt vymakaný :-)

PetrCepek
20.08.2021 3 z 5

Na úvod komentáře zmíním obecně známou skutečnost, že braková literatura se kdysi prodávala v osmerkových sešitcích z nekvalitního papíru za pár krejcarů, zatímco dnes tomu říkáme "literární subžánr" a za brožury s efektní barevnou obálkou platíme více, než za vázané romány držitelů Nobelovy ceny za literaturu. A já k tomu dodávám, proč ne? Asi to tak má být.

Klasickým dodavatelem zmíněného literárního subžánru je již přes deset let pozoruhodný multiautorský projekt "František Kotleta", obětavě zastřešený snaživým Leošem Kyšou. Pokaždé nabídne nějakého prima drsňáka, jenž úspěšně chrání buď krásnou ženu, zoufalé město nebo rovnou celý svět. Zábavnost jednotlivých nabízených produktů téhle sehrané autorské party (v níž čistě pocitově vnímám vůdčí roli M. Žambocha, P. Neomillnerové či dokonce J. Kulhánka) bývá poměrně vysoká, byť samozřejmě kolísavá. Pochvalu si obvykle zaslouží za rozmanitost prostředí, vynalézavé hlášky, solidní tah na branku a třeskuté finále. Bohužel, právě tyto čtyři cenné ingredience nejnovější přírůstek Underground Revoluce citelně postrádá. Zajímavé high-tech prostředí zapečetěné Prahy 23. století bylo bezezbytku vyždímáno v předchozím Undergroundu, mile nekorektní hlášky jsou tentokrát převálcovány věčným opakováním několika mouder čínského generála, a tah na branku se změnil v jakousi unavenou "přesouvanou" z jednoho zbytečného bodu na druhý, aby vše bylo zakončeno čímsi připomínajícím podání ruky a´la "leklá ryba". Možná šlo o přípravu na nevyžádané další pokračování s názvem Kontrarevoluce :-( Jedinou, zato však krásnou pasáží, která mne opravdu potěšila, je nečekaná skrytá "hokejová" parafráze slavné odpovědi Miloše Hrmy z Ostře sledovaných vlaků. Tak jemný neokázalý dárek čtenáři jsem v kotletovské tvorbě zatím nezaznamenal. Nejspíš do autorského týmu přibyla nějaká nová chytrá posila. Že by snad Petra Soukupová?

Enforcer
19.08.2021 5 z 5

Solidní pokračování. Možná zde už tak nepůsobí ten wow efekt - Kotleta píše cyberpunk, ale zápletka je velice dobrá a spousta popkulturních odkazů potěší. Kdyby mistr Sun-c nebyl již tisíce let mrtvý, podezíral bych ho, že si u Kyši zařídil product placement.

lucakuca
19.08.2021 5 z 5

Bavila jsem se jako u jedničky!

Ideální čtení na dovolenou, kdy chcete puberťáka udusat polštářem nebo v čase, kdy si myslíte, že se vám nic nedaří! Omyl! Co takovej chudák Petr Vachten? Poslední skutečný fízl? On musí bojovat proti vražednému monstru Zodiakovi, on musí na každém kroku poslouchat retrorepové verze písní Hany Zagorové! A taky díky němu vím, co byla vlastně Božena Němcová zač! :-)
"Jako dítě jsem věřil, že když si o půlnoci stoupnu před zrcadlo a řeknu:" Božena Němcová, " objeví se démonická sukuba, která napsala nejstrašnější věc v dějinách české literatury s názvem BABIČKA, a sežere mi duši."

Krukron
16.08.2021 5 z 5

Přečteno. Další zářez na pažbě knih z tvorby tohoto autora. Je to jako vždy, rychlé napínavé a plně funkční.. Jen poprvé za dlouhou dobu se mi tam vyskytlo pár takových nedotažených prvků.. Tak trochu se mi zdá, že se to asi ztrácí v té rychlé smršti akce. Je to trochu škoda, ale co už. Stejně jsem se bavil výborně, jako vždy.

Kviky
13.08.2021 5 z 5

Boží. Právě dočteno uprostřed lesa, ani jsem si nešla pro čelovku jak to bylo napínavé. A chtěla dočíst.
Ten magor byl od začátku podezřelej (o:, propojení s koncem super.
Párkrát jsem poslala kamarádům nějaké úryvky.. (o: Za mě parádní kniha, díky za ní!

Steew
07.08.2021 5 z 5

V podstatě klasika, která je na stejné brdo a ničím nepřekvapí až... až na naprosto všudypřítomné narážky na některé současné politiky, společenské věci a různé další reálné postavy z historie i současnosti. A tyhle narážky a s nimi spojené hlášky jsou naprosto parádní. Revoluci jsem si díky tomu náramně užil! A proto hodnotím 5/5.

FiFoj
05.08.2021 5 z 5

Jsem rád, že se Kotleta rozhodl vrátit do despotické cyberpunkové Prahy, protože mu tyto kulisy neonové džungle, kde hrají prim korporace a člověk je daleko méně svobodný, než mu říkají v televizi, dle mého názoru opravdu sedí. Oproti slabším Kotletovinám cením primárně velice různorodé postavy, kontrast starého/nového světa a také vtipné odkazy na reálie. Doufám, že autor sérii neopustí a opět zavítáme na dno města, kam slunce nedosvití a kde čpí v lepším případě pach moči, v horším korporatní limonády složené velikonočnízajíček ví z čeho.

Maud22
03.08.2021 5 z 5

Petr Vachten je ten správný fízl, který už fízlem zůstane, a snaží se dopadnout sadistického vraha, který za sebou zanechává oběti a vyzývavé posměšné vzkazy. Korporace se hroutí a dělí se moc. Znovu se na scéně objevují digitální čarodějky i se svým uměním, jež je šťavnatě popisováno. Detektivka zasazená do Prahy v nikoli zářné budoucnosti je provázená remixy bývalých Zlatých slavic a obzvlášť Duhová víla se pěkně usadí v hlavě, což je od autora mírně sadistické. Citáty z Umění války rozbíjejí vtipné sentence: "Hudba přestala hrát. Alespoň nějaké pozitivum." Když uvážíme, co se vlastně hrálo, tak to bylo velké pozitivum! A nebyla to Duhová víla... Dostala mě cedulka na restauraci Poláka Belcha: "...cedulka s nápisem "Zavřeno, čuráci". Belch byl prostě králem proklientského přístupu." Bohužel, teda naštěstí, nejsme v postapo budoucnosti, ale její využití úplně vidím... :-)))))

21olaf
02.08.2021 5 z 5

Zase super Kotleta. Lepší, ale jen o vlásek než jednička. Už se těším jak dopadnou volby a co na to CN ...

kuruteku
28.07.2021 3 z 5

Nějak jsem se na začátku nemohl chytit, ani Duhová víla mne nenadchla. Ale v druhé půlce už to byla klasická kotletovská jízda. Ale četl jsem toho povícero, tak netuším, zda hláška o tom, že "blbost je pravděpodobnější než zlý úmysl" pochází z této knihy. Nicméně jakoby pocházela.

Lenny33
27.07.2021 3 z 5

Buď kvalita autorových knih postupně klesá nebo už mě prostě přestává bavit. Tohle bylo zase na jedno brdo a prakticky k nerozeznání od jeho ostatních knih.

nycol
19.07.2021 5 z 5