Revoluce

Revoluce https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475337/bmid_revoluce-EF8-475337.jpg 4 384 83

Underground série

< 2. díl

Svět se ponořil do temnoty, ale Praha City je šťastné město plné neonů a milionů spokojených lidí. Alespoň to tvrdí zprávy City News. Jenže i redaktoři všudypřítomného televizního kanálu vědí, že pod povrchem bublá revolta. Korporace se rozpadají a po mnoha letech se chystají volby, které přinášejí nejen slovní přestřelky, ale i krev v ulicích. V těch ulicích, po nichž prý kráčí Digitální Mesiáš, jenž přišel spasit svět poté, co čarodějky selhaly. Detektiv Petr Vachten má ale jiné starosti. Umírají vlivní lidé a do City News přicházejí informace od jejich vraha, který si říká Zodiak. A co je nejhorší – digitální mládež propadla kouzlu retrorapových verzí písní Hany Zagorové! Vítejte v postapunkovém světě Františka Kotlety, který očaroval tisíce českých čtenářů a stal se bestsellerem lockdownů v roce 2020, 2044, 2056, 2077 a v doplněné verzi i v roce 2103.... celý text

chomic_pisek
10.04.2022 3 z 5

Kotleta je záruka zábavnýho oddechu. Praha budoucnosti mě tady oproti prvnímu dílu z nějakého důvodu vytáhla víc do atmosféry, možná i díky krátkému výletu za její ochranné systémy. Ale děj mě naopak vyloženě nepohltil. Hlášky a názvy ulic na současné dění pobavily a určitě nelituju přečtení.

Chytuš
01.04.2022 3 z 5

U Revoluce mé nadšení ze světa Undergroundu poněkud vyšumělo... První díl se mi líbil vážně hodně, ale Revoluce už byla víc zašmodrchaná, hlášek bylo sice dost, ale objevila jsem i opakující se, což mi slušně řečeno lezlo krkem (aneb znáte tu tu o psu jménem Praha, že jo?)... Ale dalším Kotletovkám určitě šanci dám, protože jako oddechovky (pokud oddechovka pro vás znamená střílečky, (digi)sex, Praha více úrovní, nebo hláškující ex-policajt) míří přesně do černých :-)

n.ezn.amy
01.04.2022 5 z 5

Druhý díl ze série Undeground, kdy Petr Vachten se snaží přežít v Praze, což je čím dál těžší. Začínají se zde dít změny, vypadá to na nové volby, kdy Mína chce stanout v čele jako primátorka, ovšem kartami zamíchá Digitální mesiáš, Revoluční hnutí, ale hlavně sériový vrah Zodiac, který vraždí obyvatele Prahy bez jakéhokoliv rozmyslu a logiky. Petr musí nejen ochránit digitální čarodějky, ale hlavně zastavit Zodiaca. Skvělé pokračování, kdy kniha je opět plná výborných hlášek a narážek na dnešní dobu. A věřte, že po dočtení vám bude v hlavně rezonovat zpěv jedné zpěvačky a její Duhová víla.

midloch
25.03.2022 5 z 5

Stejně dobré jako první díl. Dokonce mě to bavilo o malinko víc. Klasická kotletovka - víc asi není třeba psát.

Marketplace
21.03.2022 5 z 5

Spousta super hlášek, méně sexu než obvykle, trochu zašmodrchaný příběh, ale je to prostě čtivá Kotletovka.

flare
27.02.2022 4 z 5

Bylo to trochu udychane,prekombinovane,ovsem opet zase silene..Kotleta no,co chces..:-)

pobijecmuch
24.02.2022 1 z 5

To stejné jako u prvního dílu a to, že Kotleta ztrácí dech. Jeho poslední dobré knihy jsou ze série Spad a od té doby nenapsal nic dobrého.
Knihu jsem si pouze zapůjčil, kdybych měl za to zaplatit, tak si budu vyčítat, že jsem ty peníze raději neprochlastal.

Terva
22.02.2022 4 z 5

Jsem duhová víla
V tvém pohledu slunce mám
Už nesu mrak
Jsem růžově bílá
Tančím, koukej se jak

„Seru na tebe, mediální mrdko“.

Druhý příběh je vlastně stejný, jak první. Nic se nezměnilo. Ano, děj se posouvá, ale vše je při starém. Opět digisex, náboženství, krvavé střety a sem tam nějaký ten humor. Hlavní postava je sympaťák, tvrďák a možná i trochu člověk. Rozhodně má lidskou povahu. Pravda, je brutálnější, ale cítí slabost a dokáže slabým pomáhat. Ta spousta sprostých výrazů je už jen razítkem spisovatelova vyjadřování a nikterak tomuto příběhu neškodí.

Malá ochutnávka: (spoiler)
Jako dítě jsem věřil, že když si stoupnu o půlnoci před zrcadlo a řeknu: „Božena Němcová,“ objeví se démonická sukuba, která napsala nejstrašnější věc v dějinách české literatury s názvem Babička, a sežere mi duši.

Jedna věc mě v tomto příběhu mátla. Nechci vyzrazovat děj, tak jen trochu nasměruju. V třetí třetině knihy se jedna postava rozhodne, že „zůstane s revolucionáři“, ale otočím stránku a už cestuje pryč. Asi jsem to špatně pochopil, nebo mi něco uniklo, ale původní tvrzení bylo přebito jiným aktem. Nicméně ani tento fakt nekazí příběh. Trochu volnější než první kniha, ale i tak plnohodnotné dobrodružství z budoucího „státu“ Praha.

Citát: Zatracený lidi, byla s nimi jenom potíž.

RadimWiniarski
02.02.2022 3 z 5

Už první díl Undergroundu naznačoval, že tentokrát nejspíš o žádnou revoluční hitparádu nepůjde, a že půjde o klasického Kotletu, který naservíruje klasiku ve formě spousty krve a sexu, na kterou jsou jeho čtenáři zvyklí. Už tehdy jsem projevil mírné znepokojení ohledně toho, jak promrhaný potenciál kyberpunkového světa tento příběh měl, a že by nebylo od věci, aby se autor více zaměřil na samotné budování světa a propracovanost postav, než na bezduché lítání z místa na místo a vraždění naprosto nezajímavých charakterů. Otázka před druhým dílem tak byla naprosto jasná. Napravil chyby svého předchůdce a přinesl nám konečně poctivě vykreslený kyberpunkový svět? Odpověď je bohužel velmi jednoduchá. Ne.
Není úplně tajemstvím, že Kotleta do většiny svých příběhů rád dává odkazy ať už na různé osobnosti, případně na různé události z dob minulých. Vždy se však držel na uzdě, aby zbytečně nenarušoval zasazení příběhu. Tentokrát však neskutečně přestřelil. Aby se během čtení více odkazovalo na retro věci z minulosti, než na detailnější popis doby současné, to mi hlava opravdu nebrala. Pokud však nebylo autorovým záměrem rozvířit nenávist vůči paní Zagorové. V tom případě je vše v naprostém pořádku. Relativně zajímavé vedlejší postavy z prvního dílu jsou tentokrát vyměněny za naprosto nezajímavé jedince, chytlavé hlášky jsou nahrazeny nespočtem mouder jednoho čínského vojevůdce a hlavní záporný charakter místy působí jako lidl verze Jigsawa ze série Saw. Toto všechno se mísí na pozadí naprosto plytkého detektivního příběhu bez nějaké větší gradace, který po celou dobu působí jako připravování půdy pro něco většího. Nabízí se tedy otázka, zdali autor má v plánu příběh v budoucnu nějakým způsobem více vygradovat, nebo zdali už po prvních dvou dílech můžeme tušit, že na nás nic velkého nejspíš nečeká.
Abych neskončil vyloženě jen na špatné notě. Stále jde o relativně čtivou věc, která v sobě místy dokáže nalézt ten typický styl díky kterému máme Kotletu rádi. Bohužel však už po druhém dílu člověk cítí, že se tentokrát dost vaří z vody, a že se nejspíš ani v dalším pokračování žádné velké hitparády nedočkáme. 50%

Ailee
23.01.2022 3 z 5

Pokračování mě zas až tolik nezaujalo. Měla jsem z toho pocit překombinovanosti.

Dandulka
18.01.2022 5 z 5

Typický Kotleta! Prostě paráda! Příběh má spád, je plný akce, lásky, nenávisti a klasického černého humoru. Klasická se asi tane hláška "... na rohu Kovidové a Prymulovy ulice...". Aspoň mně se tahle hláška moc líbila. Nemohla jsem se přestat smát!!!!! Prostě super paráda!

Oponn
06.01.2022

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Opět klasický Kotleta, tentokrát s překvapivě malým množstvím sexu. Bohužel pocit příjemné změny, který byl od ostatní Leošovy tvorby osvěžující v prvním díle, jaksi vyšuměl do nikam, protože svět už v Kotletově podání vlastně nemá co více nabídnout. Novým prvkem v druhém díle je nezajímavý antagonista, kterých je vlastně několik – mesiáš, sériový vrah a opět směs splývajících korporací, u nichž ani nemáte snahu je rozeznávat. Jedinou větší novinkou jsou kanálníci, nicméně s rodiči Leely jsme se už setkali jinde.

Přestože od Kotlety neočekávám sofistikované čtení s vrstevnatým příběhem, tenhle díl Undergroundu byl už nadbytečný. Buď jak buď, stále se jedná o klasicky dobře odsýpající Kotletovku, kterou zhltnete jako jednohubku během pár hodin čtení; po týdnu už ale nevíte, o čem knížka byla, mrzet to však nebude.

kate9326
13.12.2021 4 z 5

Přečteno jako první kniha od autora.. Hlavní hrdina mi poněkud vadil svojí nadřazenou neomylností a jeho slovník vážně děs a hrůza.
Hodně mi to připomínalo moje zážitky při hraní Zaklínače a Valorantu....úplně jako by člověk vstoupil do dějiště nějaké akční scény. "Duhoví víláci" mě tedy dostali, stejně jako parodický efekt těch infantilních songů- které tedy neznám, nejsem boomer. Asi málokdo by se při čtení nesmál. -"Tajemný pachatel" vražd mě tedy napadl už snad ve třetině knihy, ale někomu možná zůstane záhadou. Narážky na některé reálie ohledně covidu byly také humorné...Někomu by vadily ty vulgárnější scény, ale v těch hrách jsou také, takže not so surprising. - /Ne, že by ve sci-fi nutně být musely. Každému vyhovuje něco jiného podle jeho vkusu/.- Postřehy o náboženství v jakékoli podobě jsou překvapivě přesné. - Přečteno za pár hodin, a i když tušíte, kdo je pachatel, tak se nenudíte....A btw, jako pražák doufám, že se autorova vize nevyplní ...snad možná až na to rozšíření metra a vznášedla :-)))...

Ludmila02
06.12.2021 2 z 5

Bohužel nedočteno, první díl byl fajn, v tomto je ale na mě toho retra až příliš. Řekla bych vyloženě rušivé a na úkor příběhu.

John6900
28.11.2021 3 z 5

Buď už jsem toho přežraný nebo nevím. Téhle sérii ale nějak nemůžu přijít na chuť.

tlllk
28.11.2021 3 z 5

keď idem do kina pre dospelých, nečakám romantiku, ale toto je na mňa až moc hard, chýba tomu tá elegancia a humor iných sérii. Ale rozumiem že aj 120 dní sodomy si našlo svoju klientelu.

Drowned
27.11.2021 4 z 5

Kdykoliv přečtu novou knihu od Kotlety, říkám si tahle byla poslední. Jako Kotleta píše perfektně, že se kniha čte úplně sama. Vždy se jedná o dobrý originální příběh, to nepopírám. Ale mám stále problém s těmi zbytečnými přirovnáními a "děláním si srandy" z osmdesátkových věcí či z dnešní covidreality. Vždyť tohle je příběh z budoucna krásně situovaný do Prahy, tak proč číst o Vondráčkové, Zagorové, Prymulovi a jiných vopičárnách. To ani není vtipný. Raději bych ve sci-fi/fantasy příběhu měl vtipné dialogy o seriózních věcech. No a na závěr jsem čekal trochu rafinovanější souboj se Zodiakem. Ale což, i přes mé výtky solidní kniha od sympaťáka z Bruntálu :-)

SirChico
21.11.2021 4 z 5

Veselé párečky jsou snězeny a zatímco Kotleta spokojeně tráví se mu honí hlavou co s načatým světem. Kotleta má trochu problému s rozsáhlejšími ucelenými příběhy a s konci. V druhém díle Undergroundu jsou vidět oba tyhle hříchy. Zápletka je víceméně úplně nová a konec je, jako vždy, uspěchaný a vůbec moc nepasuje do atmosféry knihy. Nicméně zbytek knihy je perfektní. Jako vždy akce střídá akci a libí se mi autorova fantazie popisují pražskou mega aglomeraci. Chování hlavního hrdiny je trochu uvěřitelnější, než obvykle a celkově mi přijde že se Kotleta pěkně vypisuje. Jsem zvědavý na případná další pokračovaní.

marcela8847
15.11.2021 2 z 5

Kotleta je jeden z mých nejoblíbenějších českých autorů, jeho knihy mají nápad, vtip, děj etc. Revoluce na mě byla ale moc suchá. Myslím si, že předchozí autorova díla byly o hodně lepší. Promiňte Františku, ale dnes jen 3 hvězdy...

stanislav0373
14.11.2021 5 z 5

Další skvěle akční, humorná a lehce sexuálně aktivní kotletovina ze staré dobré Prahy 2107, tentokrát na vlně retra!

"Jsem duhová víla
V Tvém pohledu slunce mám
Už nesu mrak
Jsem růžově bílá
Tančím, koukej se jak"

Tak Duhového víla z hlavy už asi nikdy nedostanu... :-)

Děj volně navazuje na první díl. Naštěstí se celkem rychle člověk zorientuje, co se vlastně předtím stalo, takže vás nic neruší ve zběsilé jízdě vpřed. Opět tu máme všehoschopné korporace a z nich pramenící problémy, roztomilé velikonoční zajíčky s análním kolíkem, rozkošné tříčůrákové obchodníky s náboženskými předměty a spousty dalších milých lidiček, dotvářející toto živé, desetimilionové město, které nikdy nespí. Ale co čert nechtěl, vždy se něco totálně posere a jediný, kdo má koule na to s tím něco udělat je Vachten, Petr Vachten, policajt!