Underground

Underground https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436924/bmid_underground-Pp3-436924.jpg 4 667 159

Underground série

Praha City je šťastné město. Deset milionů obyvatel zde přežívá díky výdobytkům moderních technologií, zatímco zbytek Evropy se propadl do chaosu. Nikdo nepochybuje, že je to pravda, tvrdí to přece City News! Jenže Petr Vachten ty sračky ignoruje. Přišel o nohu ve válce s Poláky, a když hořela Ostrava, v CN hlásili, že jeho divize táhne na Krakov. Ale ta válka už nikoho nezajímá. Stejně jako Ostrava. Protože Praha City je šťastné město. Jen v něm nějak snadno umírají lidé, kteří si to nemyslí. Třeba ženy z kultu digitálních čarodějek.... celý text

Belanna
09.09.2022 3 z 5

Děj, akce, spád, humor. Dobrá oddechovka.

0kozel
25.08.2022 3 z 5

První kniha od Kotlety, se kterou jsem se trochu trápil. Obvykle je totiž přečtu na jeden zátah. Nevím přesně proč, protože obvyklé ingredience jako akce, humor, vulgarity a napětí opět nechybí. Asi mě dostatečně nezaujalo to prostředí, kde se děj odehrává. Autor má rozhodně lepší knihy.

E-liška-S
25.08.2022 3 z 5

Moje první přečtena kniha od autora (v rámci ČV), na kterého absolutně nedá dopustit můj bráška.

Musím říct, že jsem prvních pár stránek byla absolutně v šoku, co se týče jazyka, kterým je kniha psaná. Nejsem coby čtenář na takové množství vulgarit zvyklá, ale musim uznat, že do světa, ve kterém se děj odehrává, a k hlavní postavě to prostě sedí. Zpětně si ani nedokážu představit, že by tomu mělo být jinak.

Pod vší tou surovostí prostředí i postav se skrývá zajímavý příběh. A ocenila jsem i několik opravdu vtipných narážek na naší současnost.

Petr-N-UL
24.06.2022 3 z 5

Slušný příběh, dobře napsané, čte se to dobře a děj odsýpá. Ale přijde mi tam zbytečně moc sprostých slov. A nechybí akce typu "jsme dva s pistolema, ale do těch osmi se samopalama se pustíme".

Johny_H.
05.06.2022 4 z 5

Pár dobrých vtipů a pořád si to drží vysoký standart. Nic méně autor má o dost lepší knížky.

pazdy15
24.04.2022 3 z 5

Tak zatím jsem to pravý ořechový u Kotlety nenašel. Tím ale neříkám, že se mi jeho psaní nelíbí, naopak je mi sympatické jeho psaní a děj v naší domovině. Každopádně od Undergroundu jsem vzhledem k perfektní zápletce čekal možná víc... pochopte, když je knížka nabušená akcí a napětím, tak mi to dlouhé popisné monology bez přímé řeči trošku kazí a děj zas utlumí. Celkově se mi to ale líbilo, hlavně to hovado v hlavní postavě :))

Davidin
13.04.2022 5 z 5

V poslední době na mne vykoukla věta: Není Čechem, kdo ještě neochutnal Kotletu! Z textu anotací jeho knih a občasného nahlédnutí do jejich obsahu se zdálo, že půjde o cynicky relaxační četbu. Musím říct, že tomu tak opravdu bylo.

Příběh se sice odehrává ve futuristické budoucnosti, ale mnoho autorových narážek na dnešní dobu mi navodilo pocit starého známého. K tomu směsice vulgarit, špetka brutality... Zkrátka vyvážená porce. Půjdu si přidat!

chomic_pisek
09.03.2022 3 z 5

Jako oddechovka do auta fajn, ale Vachten a digičarodějky mě příliš nenadchly. Nebylo to tím, že by tam bylo málo humoru a akce. Nejspíš je to tím, že mi cyberpunkovým tématem tolik nesedla jako jiný kotletovky (např. Perun nebo Spad). Nicméně i druhý díl dostane šanci.

smardice
08.03.2022 3 z 5

Moje první kniha od autora přečtená v rámci ČV a tak trochu nevím, co napsat. Některé hlášky vtipné, ale plno vulgarismu a násilí. Nejspíš nejsem cílová skupina, ale určitě si po čase (delším) další jeho knihu přečtu.

midloch
07.03.2022 5 z 5

Po dvou a půl letech jsem se vrhnul na další Kotletovku a dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Akční sci-fi opět zasazené do Prahy budoucnosti - na rozdíl od spadu ne post-apo ale spíš cyberpunk. Druhý díl už je v mé knihovně a brzy přijde na řadu.

Placka007
06.03.2022 5 z 5

Moje první kniha od F. Kotlety. Poslechnuto jako audiokniha, skvělá interpretace (čte Petr Kubes). Netušila jsem, že u knihy tohoto žánru se pobavím, některým "odkazům" na dnešní dobu jsem se opravdu od srdce zasmála :-) .

J.P.S.
05.03.2022 3 z 5

Knížku jsem si přečetl na základě (velmi zajímavého) rozhovoru s autorem v Hospodářských novinách.

Musím ocenit velmi působivou atmosféru Prahy z roku 2107. Popis města, které je zcela izolováno od zbytku světa a v němž vládnou bezohledné korporace, je velmi realistický. Je tam zhmotněno vše, z čeho máme v dnešní době obavy: Dopady globálního oteplování (v prosinci jsou běžně teploty přes deset stupňů), nedostatek životního prostoru (v určitých úrovních města už přes zástavbu není vidět na nebe), nedostatek surovin (potraviny jsou takřka výhradně z umělých náhražek a „skutečné“ jídlo je luxus pro bohaté), drastická sociální nerovnost (životy v různých úrovních města podle sociálního statusu), přehršel technologií a přehlcení informacemi (v každém prostředku MHD běží televize s lacinou zábavou), rozpad klasického státního zřízení (o vládu se zcela dělí šéfové několika korporací), nežádoucí důsledky digitálních implantátů zabudovaných v těle (když vám je někdo vypne, může vaše tělo doslova zkolabovat). K tomu svižný a ostrý jazyk. Velmi mě pobavily narážky na „minulost“ (např. zastávka generála Kovyho, křížení ulic Daniela Landy a Romské, socha hokejisty s divným účesem v okrajové části Prahy kdysi nazývané Kladno – tak to mě opravdu rozsekalo : )).

Navzdory zajímavému prostředí mě ale příliš nezaujal samotný děj. Příběh měl sice zajímavý potenciál, ale autor až příliš tlačil na pilu akčnosti. Občas to bylo jako číst silově přehrávaný akční film, v němž se hlavní hrdina se zajímavým charakterem nechtěně stává karikaturou Chucka Norrise (aneb když desítky letorkářů s nejlepšími laserovými puškami dokola podléhají obyčejné pistoli…).

Za mě tedy celkově lepší průměr, ale nic, co by mě vysloveně ohromilo.

mr.Zdenek
21.02.2022 5 z 5

Tradiční scénář, napětí, spád. Dobré je, že hrdina nezemře ať se děje co se děje. Pobavil mě barvitý popis různých genetických úprav ohledně sexu. To by nevymyslel ani sexuolog Radim Uzel. Takže dočteno, na stole se tetelí druhý díl s podnázvem Revoluce.

Michal_SK
14.02.2022 3 z 5

najklasickejší cyberpunkový scenár, nevyužitý potenciál, ale stále sa to tak nejak výborne čítalo.

Franc
30.01.2022 5 z 5

Knížka, která nabídne přesně to, co od ní očekáváte. Zábavu, akci, jadrný jazyk vlastní tomuto národu. A hlavně hrdinu, který ví, že lépe už bylo.

Praha si žije sama pro sebe, rozdávajíc jedněm, ubírajíc druhým. Život je otázkou dneška, zítřek je luxus, který není pro každého. Pod tím vším bují boj o moc, která má být definitivní a konečná. Naštěstí jsou tu jedinci, kteří vědí, co je správné, a stojí za to bojovat.

To vše zabaleno a servírováno svižně, proloženo hláškami, které buď rozechvějí bránici, nebo vženou nach na líce. To už podle vkusu čtenářova.

Já se každopádně bavil.

F22Falcon
27.01.2022 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy, první kniha od autora a jsem rád, že jsem k ní přišel. Asi časem zvážím víc jeho knih. Nejvíc mě bavil ten rozdíl v jazyku od vážných děl. Tolik synonym pro digitální šlapku bych asi nevymyslel. A je opravdu paráda si po postapo Moskvě nebo New Yorku přečíst o postapo Praze!

VMJoze
24.01.2022 4 z 5

Moje první kniha od Kotlety, tím pádem nemůžu srovnávat, ale mně se to vcelku líbilo. Steam punková futuristická Praha byla vykreslená skvěle. Možná se mi postupem času začal přejídat ten přehršel sarkasmu a ironie, ale vždycky se to stočilo do nějaké těžkopádně vyvíjející se hlášky, někdy tak nějak trapně vtipné, ale někdy opravdu povedené, že jsem se od srdce zasmál. Příběh trošku až moc přímočarý, ale i tak jsem byl mile překvapený několika málo zvraty. No nevím nevím, jestli bych v takovém světě přežil bez pořádnýho kafe!! :)

Janadvorackova
23.01.2022 3 z 5

Jojo, vy... Čeština je hodně bohatej jazyk, jen co je pravda.
Na radioaktivní sérii už asi nic mít nebude, ale vždycky si ráda od autora něco přečtu.
Prima svět, tedy pokud v něm nežijete. A zlatí lidé, hlavně "dole" na ulicích, ideálně v čase Vánoc :). Dobré je mít i vícero kámošů, počty se totiž dokážou často měnit, tak aby někdo zbyl, kdyby něco...
Dobré hlášky, vtipné situace a trefné sprosťárny :).

Aby se ale z Kotlety nestal časem vizionář. Jak chutná vývar z hlodavce bychom se mohli brzy i dozvědět. Tedy jako vzhledem k tomu, že na skutečné maso aby člověk šetřil jako na dovolenou.
Možná dojde i na lidskou náhražku :), kdo ví?

Kacenak
05.12.2021 4 z 5

Mě to bavilo! Ideální na čtení v pražským smradlavým MHDčku.

Marketplace
28.10.2021 4 z 5

Řekl bych, že Kotleta má na víc. Zajímavé prostředí, ale příběh tak nějak postrádal šťávu.
Asi nejvíc mě pobavila hláška, že v Kladně stála socha hokejisty s fakt děsivým účesem, co snad tohle město založil nebo osvobodil, ale teď na něj jenom srali holubi.