Únava ze soucitu

Únava ze soucitu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490479/bmid_unava-ze-soucitu-qXU-490479.png 4 1 1

Autorka vymezuje, v čem se únava ze soucitu, projevující se v pomáhajících profesích např. jako nuda, netrpělivost, nesoustředěnost nebo pocit, že snaha nikam nevede, liší od vyhoření, deprese či sekundární traumatizace. Nabízí psychologům a terapeutům, ale také sociálním pracovníkům a pedagogům, jak s takovou únavou pracovat. Na problém se dívá mj. z pohledu terapie stavů ega a popisuje, co znamená, když je pomáhající jedinec zraněný nebo bezmocný. Jako nejdůležitější vnímá zkušená psychoterapeutka práci se sebou samým a k tomu předkládá celou řadu metod a technik. Nabízí kazuistiky, různá cvičení a návody pro terapeutickou praxi s klientem i se skupinou.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Portál

Wege aus der Mitgefühlsmüdigkeit , 2019

Shindo
26.11.2023 4 z 5

O koncepte únavy zo súcitu som donedávna nemal ani poňatia. Aj preto som rád, že táto kniha vyšla.

Autorka v knihe definuje únavu zo súcitu a odlišuje ju od depresie, vyhorenia či sekundárnej traumatizácie. K orientačnému rozlíšeniu slúži napríklad aj dotazník či tabuľka, ktoré sú súčasťou knihy.

Okrem teórie obsahuje kniha aj viacero cvičení či praktických tipov ako bojovať proti únave zo súcitu alebo ako sa o seba v širšom rámci starať. Sebapodpora je pre terapeuta veľmi, veľmi dôležitá.

Na niekoľkých miestach sú referencie na Schmidbauera a jeho pojem "syndróm pomocníka" (kniha vyšla v češtine, taktiež v Portáli). Autorka ho tu kupodivu opisuje pomaly ako suchého neempatického psychoanalytika.

Mne osobne kniha pomohla urobiť si menšiu inventúru a prehodnotiť svoj prístup ku klientom a práci. Spätne mi došlo, že hoci mám svoju prácu a klientov rád, na seba často zabúdam.

Čo ma však prekvapilo bol odstavec o NLP (hoci krátky). Nebol to však prvý prípad, kedy som v psychoterapeutických knihách od nemeckých autorov videl pozitívne názory na pseudovedy ako NLP alebo homeopatia.

Autorovy knížky

Angelika Rohwetter
německá, 1952
2022  80%Únava ze soucitu

Kniha Únava ze soucitu je v