Únava materiálu

Únava materiálu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314319/bmid_unava-materialu-389-314319.jpg 3 361 92

Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Neznámé území, které se vůči němu staví zcela odtažitě a nepřátelsky. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti. Pokouší se dostat do města na severu, kam mířil se svým starším bratrem Aamirem. Během cesty se vinou převaděčů rozdělili, kluk zůstal sám a ze všech sil se snaží nalézt k bratrovi – poslednímu blízkému člověku – cestu. Svět, v nějž dříve doufal, vidí už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém člověk a lidství nemá místo: produkce automobilů, produkce masa v jatečních továrnách, strojová produkce zábavy a informací, instantní vytváření obrazu světa, produkce strachu.... celý text

Oophaga
13.03.2017 2 z 5

RECEPT na tuto knihu je obsažen již v autorově předchozí knize. Např.:

- ...v oblíbeném žánru „osud malého člověka na pozadí velkých dějin“ (vem válku, přidej malého člověka a různě to střídej v poměru asi 3:4, dokud nevznikne poselství).

- Najednou jsem spatřil, že mezi slovy holokaust a transformers už není příliš velký rozdíl.

- Všechny ty příběhy nepřinášejí vhled do minulosti, přinášejí vhled do Googlu.

- „všechny naše problémy jsou proti tomu naprosto směšné“ křičí rachitický devatenáctiletý režisér, který právě natáčí filmový opus Hitlerova schovanka...

teresinha
10.03.2017 3 z 5

Tenhle popis útěku a strachu se mi pod kůži nezaryl. Snad to bylo tím, že jsem knížku často odkládala a často jsem se k ní vracela a těžko jsem pokaždé hledala přetrženou nit. Přišlo mi to celé takové ploché a moc popisné. S placatými emocemi. Šindelka vládne jazykem, o tom jsem se už přesvědčila v Mapě Anny, ale tady se mi zdálo, že svůj um napřel špatným směrem.

petrarka72
20.02.2017 5 z 5

Vynikající kniha. Putování nečitelným světem, popisovaným tak, jako by ho člověk viděl poprvé, temnota a beznaděj. Dva bratři, kteří se hledají. Běženci, kteří na domov nemají nárok. Téma aktuální, a přitom atmosféra a životní pocit nadčasový.

Mikkinnen
12.02.2017 4 z 5

Šindelka se pustil na velice tenký led výbušného tématu dnešní doby a nutno říci, že z toho vybruslil se ctí. Respektive svou novelu z tzv. druhé strany, pojal víc než správně. Žádná konkrétní země, ale čistě Evropa. Tedy první plus pro autora. Důraz na prožitek hlavních "hrdinů" kdy s nimi čtenář vše vnímá jako by tam byl také, je druhé plus. Délka novely ideální. Tedy třetí plus. A teď mínusy - přílišná popisnost v některých místech knihy je hlavně věci editora. Tady bych dal mínus. Ok autor má talent na popisy. O tom žádná. Ale všeho s mírou. Impresionisté mají také nádherné obrazy, ale u x- tého obrazu už prostě zatoužíte po holandských mistrech 19 stol. Tedy na můj vkus opravdu velké množství popisu, které působí až plevelně v záhonů růží. Další mínus vnímám autorovu úsečnost a častou úspornost vět. Jistě, v dramatických a "rychlých" místech to je jen ku prospěchu věci, ale při normálním běhu události je to zbytečně sekané. V knize do 200 stran ještě ok. Ale mít to třeba 500? Tak to ani náhodou. A ano, občas jsou v knize místa, kdy autor pouze předvádí svůj talent, ale upřímně... klukovi, co je lehce přes třicet, se nemůže nikdo divit. Rozhodně si Šindelku zařadím mezi nejzajimavejsi současné české spisovatele a uvidíme co bude dál.

vekune
31.01.2017 3 z 5

Což o to, jazykový styl je vytříbený, radost to číst. Téma by mě zaujalo, ale zpracování už nikoliv. Příliš mnoho popisných situací. Popisovat výrobu auta? Ano, chápu, kluk to viděl a zarazilo ho to, ale z mého pohledu se nejedná o knihu o migrantech, ale o popis zimní krajiny, chaty a továrny.

3497299
15.01.2017 2 z 5

Je to sice dobře napsané, ale v lepším případě jde o kýč, v tom horším o lacinou spisovatelovu sebepropagaci skrze kontroverzní téma, k němuž ovšem evidentně nemá nic co zásadního nebo relevantního říci.

medialstar
07.01.2017 4 z 5

Šindelka vládne slovem, prostě to umí. Vnímám ji především jako o pokus o vidění problému i z druhé strany. Neházet prostě všechny do jednoho pytle. Představit si za příběhem skutečné lidi. Kniha má pár silných momentů. Ale nejradši bych se úplně odprostila od toho, že se jedná o téma migrace a brala ji jako knihu o cestě, vůli, naději, citech a potřebách. Paradoxně mě víc oslovila ta industrialní linie, tam to fungovalo nějak přirozeněji. Na knihu či spíše autora jsem četla spoustu negativních ohlasů v diskuzích, aniž by samozřejmě knihu četli. Už se nejednalo o nic jiného než o laciné útoky, které jen ukazují to, že se opravdu jedná o zásadní a ožehavé téma, které nám nemůže být jedno a o kterém se musí mluvit. Jen si prostě Šindelka nezvolil tu stranu barikády jako většina internetových diskutérů. Špatná reklama taky reklama.
Dala bych hodnocení 3,5*, ale vzhledem k tomu, že na 3 to zas nebylo, dávám 4. Ale s odřenýma ušima.

marcela6425
02.01.2017 4 z 5

Tuhle knížku jsem s velkými nadějemi koupila před vánoci celkem 3x - z toho jednou pro sebe a 2x jako dárek. Bohužel jsem byla trochu zklamaná. Téma mě opravdu zajímalo a těšila jsem se na ucelený lidský příběh, na "Evropu očima uprchlíků" a na to, že mě kniha donutí vcítit se do imigrantů...ale ty emoce se nedostavily. Za to spousta popisů, a ano, opravdu to působilo trochu scénářovitě. Každopádně jsem ale ráda, že se tématu migrace někdo věnuje, vymačkat by z něj šlo ale víc...

puml
28.12.2016 4 z 5

Je to dobrá kniha, snad jen až příliš popisná. Na mě to působí jako scénář k zamýšlenému filmu, či snad jeden z těch mnoha "nikdy nerealizovaných scénářů" v knižní podobě. Téma aktuální a i zpracování je dobré, ale i jen těch cca 160 stran bylo občas dost utahaných.

Název je trefný a obsah vystihuje (řekl bych velmi dobře) podstatu nelehkého života imigrantů na cestě mezi domovem a exilem, kdy jde hlavně o to přežít a uspokojit základní potřeby. Jsou to vlastně všechno jen zhutnělé popisy stavu věcí, krajiny a těla. Doporučuji.

Luxiee Axony
28.12.2016 5 z 5

Wow! Fakt neuvěřitelná fabulace. Je neuvěřitelné, kolik témat, opravdu závažných a aktuálních témat se vejde do jednoho příběhu.

Mr.Donut
23.12.2016 5 z 5

Zapomeňme na politické agitky jedné i druhé strany a pusťme se do příběhu dvou mladých lidí v nesnázích. Jak sám autor zmiňuje v rozhovoru: „Ta kniha není o migrantech, ale o lidech.“ Zatím jeho nejdrsnější text, kterým dokazuje, že zvládá psát "nejen o lásce", jak mu někteří zlí jazykové vyčítali. Komu láska nevadí, tomu všemi deseti doporučuji Mapu Anny, Chybu a vlastně i všechny ostatní Šindelkovy texty.

Krátké nastínění knih ze samého jejího začátku:

„Musí na sever. Někde tam je bratr. Ze všeho nejdřív musí sehnat telefon, nebo aspoň mapu. Ne. Ze všeho nedřív musí stáhnout deku z plotu, jinak ho najdou. Taky kvůli mrazu. Nikdy nezažil takovou zimu. Potřebuje deku, aby nezmrznul.“ (s. 5)

Po přečtení (rozhodně ne před) doporučuji vygooglit "ROZHOVOR S MARKEM ŠINDELKOU V ROZHLASOVÉ ČAJOVNĚ".

Zasloužených 90 %

memphisz
23.12.2016 4 z 5

Šindelka v této kníze píše krásně o ošklivých věcech. Kniha vyčerpává z fyzických i duševních útrap protagonistů, trefně to shrnul sám autor v rozhovoru pro Radio Wave: „Mým cílem bylo zprostředkovat skoro až fyzický pocit z toho, co tito lidé zažívají, všechny starosti o tělo, které můžou nastat." Oproti předchozím knihám se Šindelka pustil do ožehavého společenského tématu, což může, i přes názorové souznění a učarování básnickým jazykem, znamenat místy problematické pasáže... Opět přenechám slovo autorovi: „Psát o něčem, co se děje v současnosti, je vždycky risk, není to dopečená, polarizovaná historie. Hrozí velké nebezpečí, že z toho vzejde něco naivního, povrchního." A s tím nelze než souhlasit.

česká literatura uprchlíci přistěhovalci, imigranti Magnesia Litera

Marek Šindelka