Umrlčí cesta

Umrlčí cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295917/bmid_umrlci-cesta-0Y8-295917.jpg 4 822 241

Pokud byste někoho zabili, pamatovali byste si to. Nebo snad ne? Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva naživu. Neví, kdo je, ani jak se tam dostal. U sebe má mapu takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat. Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Na skále tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí zjistit, kdo to udělal a proč. Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze jeho výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný. Umrlčí cesta sleduje tři nebezpečné cesty k šokující pravdě — a ke zjištění, že nevědomost nás může stát život.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Coffin Road , 2016

Pavouček2
17.03.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, výborně načtená nádherným hlasem Jiřího Dvořáka, kterého už mám s tímto autorem velmi spojeného. Za mě zatím nejlepší kousek, strašně mě bavila a vím, že si jí opět někdy poslechnu.

Bakana
09.03.2022 4 z 5

Dobré, ale ne výjimečné, takže si 5* nezaslouží.
Přesto se dobře poslouchalo, kniha měla spád s náboj a děj se netočí kolem vyšetřování brutálních vražd.

666Jitka
10.02.2022 4 z 5

Moje první setkání s tímto slavným autorem jehož kniha se mi hodí do čtenářské výzvy za rok 2022. Kniha je napsaná velmi poutavě, zajímavá zápletka a postupná nečekaná odhalení stupňují napínavost příběhu, který se zabývá velice zajímavou problematikou na poli ekologie a potažmo obřích korporací, které často hýbou světem a jsou kvůli penězům schopni udělat leccos, i když jejich rozhodnutí mohou mít katastrofální následky pro celé lidstvo a celou Zemi.

Anie.M
03.02.2022 4 z 5

už kolikrát jsem na jméno Peter May narazila a až tentokrát se konečně začetla. moc se mi líbil popis prostředí, ostrovní život a nevyzpytatelná příroda. musím vyzdvihnout i téma - výzkum včel a boj s korporáty). linka Neala a jeho ztráty paměti mě bavila, spolu s ním jsem měla možnost hledat odpovědi, kdo je a jakou roli v tomto příběhu hraje. napínavé, zajímavé, čtivé.

Kami33
23.01.2022 4 z 5

První setkání s autorem. Podle recenzí jsem ale čekala ještě o trochu víc.

eliska8413
11.01.2022 3 z 5

Pár volnějších konců tahle detektivka má, ale celkově má spád, nápad, motiv, rozuzlení a doufejme, že pro lidstvo i dobrý konec.

Lískaran
09.01.2022 3 z 5

Trochu mě zarazilo, že sedmnáctiletá holka, která se chlubí jedničkou z biologie, neví, že včela poté, co dá žihadlo, umírá. Chápu, že ve Skotsku možná nedávají Včelku Máju, ale stejně… I bez toho mi ovšem tahle „odvážná školačka“ k srdci moc nepřirostla. Druhá linie s vypravěčem, který zapomněl, kým je, a je tak sám sobě cizincem (téma důležitosti paměti a její ztráty se vlastně neobjevuje jen u hlavní postavy, ale i jinde v příběhu - a svoji identitu vlastně nehledá jen muž vyplavený na pobřeží, ale i dívka Karen), je zajímavější. Až na finále, které je trochu nuceně akční a „samozřejmě“ za zuřící bouře.

Jinak autorovo upozorňování na závažný civilizační/ekologický problém skrz napínavý příběh je záslužné. Mayova Skála je sice lepší a soudržnější, ale rozhodně to není špatné.

Rade
09.01.2022 4 z 5

Samozřejmě největší plus opět za působivé prostředí Vnějších Hebrid a Flannanových ostrovů uprostřed bouřlivého Atlantiku, to bouřící moře si tentokrát opravdu užijeme.
Vlastní příběh zprvu hodně povedený, já mám vždy nejradši ty pozvolné rozjezdy, které jsou příslibem tajemství, tady na pláž vyplavený polomrtvý muž s totální ztrátou paměti, který marně pátrá, kým je, a vše se stále víc a víc zamotává. V závěru už malinko překombinované a s mnoha překvapivými přemety, ale nakonec hodnotím jako celkem slušnou oddechovou četbu, kdy dramatičnosti není dosaženo hromadami mrtvol a potoky krve, ale spíše skvěle vylíčenou atmosférou a důmyslně promyšlenou zápletkou.
No a malé plus i za ekologické hledisko a včely.

evineckY
01.01.2022 3 z 5

Je to jiný May, který se mi líbil. Tentokrát popisu přírody je v knize poskrovnu.
Jelikož je Nový rok, tak se nesmím rozčilovat a ulevit si nad špinavostí velkých korporací, které nám ničí životy a zdraví za podpory politiků. A to je vše.

Kopretinka784
29.12.2021 5 z 5

Knihu jsem četla po přečtení Bryndzovy Propasti smrti a musím přiznat - bylo to jiné kafe. V touze zjistit, co bude v další kapitole, mi místy vadily popisy prostředí. Ale jinak to byla "jízda". Těžko se odtrhnout. Díky volnu jsem mohla číst do noci (spíš k ránu). Koktejl ze ztráty paměti a ekologické tématiky byl opravdu zajímavý. Silný dojem z knížky umocnily i "vygooglené" fotky z uvedeného prostředí.

Abroš
17.12.2021 5 z 5

Zajímavá krimi.Lákalo mě prostředí,kde se odehrává.

Evaho73
14.11.2021 5 z 5

Peter May je bezpochyby môj obľúbený autor, ktorý si ma získal svojimi majstrovkými opismi. Nebolo tomu inak ani v tejto knihe, kedy sa tentoraz pri čítaní na mňa prenášala atmosféra izolovaného a drsného ostrova Harris. Moje podvedomie vnímalo rozzúrené morské vlny narážajúce do skál, škrekot vtákov, bzúkot včiel...
Originálna zápletka súvisiaca s aktuálnou ekologickou situáciou je azda najväčším bonusom, kde spolu s precízne
vyprofilovanými postavami a správne  vystupňovaným nápätim jednotlivých dejových línií prisievajú k dokonalému čitateľskému zážitku.

Lumír23
13.11.2021 4 z 5

Přiznávám se, že jsem sice četl, mno, hltal, ale spolu s příběhem, jsem se nalokal vzduchu... Knihu, nevím vskutku přesně proč, pocitově, řadím ku slabším autorovým počinům. Ono to bylo dobré, ale mám pocit, že nám autor dělal příběh zajímavějším nějak jinak, než z vlastní vůle. Mě to prostě přijde přes závit, je to prostě jak po zásahu cenzora, kterému něco chybělo, tak to May dopsal, ale neztotožnil se s tím. Prostě na mě tak ta kniha působí. Čínské příběhy jsou proti tomu radost číst.

janina66
12.11.2021 5 z 5

NÁDHERA! Zasloužených 100%.
Poslouchala jsem audio perfektně namluveným hlasem Jiřího Dvořáka. Kniha se mi moc líbila. Opět se objevil v ději hebridský ostrov Harris. Námět knihy byl velmi tajuplný a dobrodružně napínavý. Jsem moc spokojená.

tinka1974
31.10.2021 5 z 5

Opět se jednalo o příjemný poslech. Dějem se vracíme na Hebridy, objeví se i seržant Gunn. Celý příběh je o muži, který ztratil pamŤt, o muži, který je vědec, o muži, který pro výzkum opustil to jemu nejdražší. Také ale o praktikách korporací, ekologii a v neposlední řadě o včelách. Až tady jsem se dozvěděla, co všechno ty malé mršky pro planetu vykonávají, jak bídně bychom bez nich skončili. Děj je uvěřitelný, skutečný. Opravdu to všechno takto dnes může být. Doporučuji

david5746
26.09.2021 4 z 5

Detektivka správně tak akorát a uvěřitelně zamotaná, přiměřený počet postav, zajímavé prostředí a to celé v čtivé podobě.
Celkově ta zápletka, když se hlavní hrdina probere na pláži, nic si nepamatuje a začíná sám o sobě zjišťovat, kdo vlastně je a jestli třeba něco neprovedl, byla moc fajn.
Autora jsem neznal, ale určitě si od něj ještě něco přečtu.

Titas9001
15.09.2021 4 z 5

Tohle čtení mě prostě baví !!!!!!!! Je to přímořaré, není to překombinované, špetka nových vědeckých informací, tajemno a v neposlední řadě skvělé vykreslené prostředí.

mataj
29.08.2021 4 z 5

Peter May píše velice čtivě a zajímavě. Alespoň mně se jeho knihy hodně líbí, nechybí v nich napětí a podmanivý popis prostředí. Ani tato není výjimkou.

TeraBla
09.08.2021 4 z 5

Klasická detektivka s dobrým dějem, napětím a poučením od Petera Maye. Napínavý děj, co vás chytí hned od první stránky. Směr detektivky se pak zatoulá do zcela nečekané oblasti vědění. Není to tak důmyslné jako jeho jiné detektivky, ale pohodové počtení to rozhodně je.

Klára90
01.08.2021 4 z 5

Když otevírám knihu od Maye, jsem si vždy jistá dvěmi věcmi: kniha bude hodně čtivá a donutí mě googlit. Tak tomu bylo i u této knihy. Trvalo mi teda asi dvě kapitoly, než jsem začetla, ale pak už to šlo jedním dechem. Příběh byl zajímavý, napínavý, možná lehce předvídatelný, ale to mi nijak nevadilo - konečně jsem aspoň někdy u detektivky na něco přišla :)
Místa, kde se děj odehrává jsou prostě úchvatná a opravdu si je během čtení najděte a podívejte se, jak to tam vypadá, zážitek z knihy to posune ještě o malinko dál.
Vyšetřovatel Gunn je sympaťák, postavy v knize mě bavily, bylo to fajn počtení a ještě jsem se dozvěděla něco nového o včelách. Občas mě teda z toho až mrazilo.
May má ještě i o něco lepší knihy, ale tahle byla také skvělá