Umrlčí cesta

Umrlčí cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295917/bmid_umrlci-cesta-0Y8-295917.jpg 4 817 241

Pokud byste někoho zabili, pamatovali byste si to. Nebo snad ne? Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva naživu. Neví, kdo je, ani jak se tam dostal. U sebe má mapu takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat. Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Na skále tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí zjistit, kdo to udělal a proč. Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze jeho výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný. Umrlčí cesta sleduje tři nebezpečné cesty k šokující pravdě — a ke zjištění, že nevědomost nás může stát život.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Coffin Road , 2016

Uan
Uan
19.04.2019 5 z 5

Zatím nejlepší, co jsem od Petera Maye četla. Zajímavé téma.

mončičáček
mončičáček
19.04.2019 5 z 5

Opět se potvrdilo, že spojení Peter May-Jiří Dvořák dodává podmanivým příběhům ze skotské vysočiny další rozměr... Perfektní zážitek! Oceňuji taky povedený překlad Filipa Drlíka....

jiri77
jiri77
11.04.2019 5 z 5

Kniha která se čte jedním dechem.Takhle si nějak představuji parádně napsaný detektivní thriller. Napětí,tajemno,skvělý popis prostředí,atmosféra příběhu a hlavně nějaké to ponaučení ,v tomhle případě něco o včelách a jejich vlivu na náš život.
Za mě velká spokojenost a mohu jen doporučit.

Iv8
Iv8
09.04.2019 5 z 5

Jak já jsem se těšila na další knihu od Maye...čtu teprve druhý den a jsem ráda, že mě opět nezklamal...
............
Dočteno a paráda.

Eduarda
Eduarda
03.04.2019 4 z 5

Mám ho ráda - May v plné formě - skvělý popis prostředí, prokreslení postav, originalita, trochu té mystiky a navíc neotřelá zápletka. Jo!

Jandulena
Jandulena
01.04.2019 5 z 5

Od začátku do konce jsem ji přečetla jedním dechem.

Schamila
Schamila
23.03.2019 4 z 5

Zajímavý detektivní příběh, ve kterém hlavní problém představují včely. Pokud je na tom kus pravdy, tak tato planeta má skutečně problém. Docela dobře napsáno, sem tam vražda, kamufláž identity - za mě dobrý a doporučuji....

kyssling
kyssling
03.03.2019 4 z 5

Příběhem, námětem i stylem vyprávění celkem originální, svižně napsáno. Chybělo mě tam, ale trochu "pepře", prostě něco "neidentifikovatelného", aby byla výsledná chuť "pokrmu" maximální ... (možná lépe zvládnutý úplný závěr ...)

a.k
a.k
03.03.2019 5 z 5

Velmi sugestivně pojatá dilemata člověka se ztrátou paměti. Až mi bylo hlavního hrdiny líto. Barvitě vykreslené scenérie hebridských ostrovů. K tomu zápletka, u které jsem ze začátku měla strach, že sklouzne až ke konspiracím, ale ve finále jsem byla velmi mile překvapena.
Tolikrát jsem měla knihu v ruce, vždy jsem ji odložila a dostala přednost jiná. Jsem moc ráda, že jsem se konečně rozhoupala ji zdolat. Protože určitě stála za to.

LuckaH2
LuckaH2
02.03.2019 5 z 5

Opět sugestivní popis Skotských ostrovů, drsné moře, prostředí opuštěneho majáku. Líbilo se mi to. Trhiler s přidanou hodnotou vědy o včelách. Zajímavé zvraty, člověk si myslí, že ví a ono je to jinak...

Blahorodi
Blahorodi
25.02.2019 2 z 5

Od Maye jsem četl nejprve trilogii z ostrova Lewis, která mi přišla nedostižně skvělá, Umrlčí cesta je pro mne spíše zklamáním. Hodně za to může, že hned první zásadní rozhodnutí hlavního hrdiny považuju logicky za naprosto nesmyslné, nepochopitelné. Muž se objeví na pláži, málem se utopí, netuší, kdo je, co dělá, jestli ho někdo chtěl zabít, jestli měl nehodu, jestli byl při tom sám, nebo s někým dalším, zkrátka netuší nic a on se rozhodne… zkusit si to sám vypátrat. Nejde do nemocnice, nejde na policii, nic. A hned mu pomůže štěstí, že první dům, do kterého napochoduje, je jeho vlastní. Dokonce později i na policii zkouší různé výmysly, i když je mu jasné, kam ho to dostane. Tady ve mně cosi křičelo, že je to nesmysl, a že je to pro knihu zásadní, místy jsem se do čtení musel i nutit.

Linka s Karen, která zpočátku buď jen pláče nebo se hádá s mámou, mi přijde dlouho dost jednotvárná, až když se vydá na cestu, začne to být zajímavější.

Napětí, příběh, popisy krajiny či počasí, zkrátka celá kniha mě pořádně začala bavit až tak od půlky či druhé třetiny. A to je málo. „Konspirační“ téma jako takové mi až tak nevadilo, ona to v podstatě žádná velká konspirace není, dovedu si představit, že velký byznys nějak podobně může fungovat, však se podívejte na naše pole a neschopnost státu s tím něco udělat. Tedy, silně aktuální, až ekologické téma naopak dost oceňuji.

jarin58
jarin58
22.02.2019 5 z 5

Peter May+skotské ostrovy+krásný název,co víc si přát.

hana8062
hana8062
18.02.2019 3 z 5

Peter May je mistrem kolísavé kvality. Zatímco jedna detektivka je skvostná, jiná je tak tuctová a zapomenutelná, že už skoro nedokážu popsat děj. Jen zhruba.... máme tu ztrátu paměti, nevěru, tutlaný výzkum s kompromitujícími výsledky, skotskou přírodu a včely. Takhle, nebylo to špatné, to neříkám. Umrlčí cesta je svižná, napínavá detektivka, dokud jde o tu ztrátu paměti. Jakmile to sjede ke konspiracím, už tempo upadá. Čistý průměr, neurazí, nenadchne 65%

Toffee
Toffee
03.02.2019 4 z 5

Jsem naprosto spokojená. Autor perfektně pracoval s tématem ztráty paměti a s ní související nejistotou. I když se dalo tušit, kdo je na čí straně, nebylo to předvídatelné a nějaké to překvapení se také našlo. Doplňovala to skvělá atmosféra Hebridských ostrovů, déšť, divoké pobřeží, tajemný příběh o zmizelých strážcích majáku. A k tomu zajímavé informace o včelách a vlivu agroprůmyslu na ně. Nenapadlo by mě, že je budoucnost lidské existence tak úzce spojena se zdravím včel.

Opatov
Opatov
02.02.2019 5 z 5

Zajimava detektivka, dej zacinajici ztratou pameti, se postupne rozpleta z pohledu vice osob. Skvele namluvena audiokniha. Urcite doporucuji.

Lolila
Lolila
31.01.2019 5 z 5

Spisovateľ nesklamal, opäť výborné. Dej sa odohráva na Škótskych ostrovoch v nádhernej prírode. Pri čítaní "ostrovných" kníh mám stále obrovskú chuť vyraziť na potulky po Hebridských ostrovoch:-)
Pozoruhodná téma na zamyslenie, netušila som, že včely a ich správanie môžu byť tak zaujímavé a hlavne dôležité. K tomu strata pamäte, tri dejové línie, napätie, ... a máte skvelú detektívku.

Janadvorackova
Janadvorackova
22.01.2019 4 z 5

Chlápek se probere na pláži a zjistí, že netuší, kdo je. Má na sobě promočené oblečení, záchrannou vestu, v hlavě prázdno a kolem šmejdí ženská s otravným psiskem.

Postupně ho potká a navštíví několik lidí, kteří ho znají a z konverzace s nimi si pár indicií odvodí, (to aby nebyl za blbce), protože oni netuší, že ztratil paměť a on neví, jestli jim to má říct.
Ve hře je totiž něco daleko většího - projekt, na kterém kdysi pracovalo několik vědců. A životnost vědce, který vyčenichá něco zásadního, bývá nejasná :).

Půl knihy to má super spád. Hrdina řeší, kým vlastně je, hledá a šmejdí. Opatrně sonduje - to mou pozornost spolehlivě drželo.
Druhá půlka začne být, co se vztahů a linek týče, o dost jasnější, a i to mě bavilo. Ale nebylo to ani tak temné, tajemné, akční, ani psychologické, jako některé jiné autorovy příběhy. Spíš bych dala o půl hvězdy méně, ale to tady nejde.

Styl je ovšem skvělý, postavy jasné a konečný padouch od určité chvíle odhalený, ale nevadilo mi to.
Příběh se navíc odehrává v prostředí "Skotské trilogie," ale narozdíl od té mě nenutí si nervozitou a obavami ohryzávat nehty a vyrábět na noc litry erl graye, abych nespala a mohla si doposlechnout ještě kus.
A ještě. A ještě. A sakra, tři ráno... Neva, ještě kapitolku...

Jo, abych nezapomněla, pan Jiří Dvořák načetl audio knihu opět super skvěle.

P1tr
P1tr
15.01.2019 4 z 5

Samostatné dílo přímo nespadající do žádné autorovi série (ačkoliv sdílí postavu a svět s Ostrovní trilogií) vypráví svůj příběh ve 3 různých rovinách, což už tak atraktivnímu příběhu dodává vedle obsahové stránky na zajímavostí také ve formálním odvětví. Obzvláště části hlavní postavy vyprávěné v první osobě jsou intenzivní a extrémně vtahující, kdy spolu s ní odhalujete její ztracenou minulost. Kniha se rozjede skvostně a nejdříve vás umně napíná a postupně odkrývá své karty. Bohužel počáteční tajemnost nevydrží po celou dobu a s nástupem dalších postav na scénu začne být příběh pomalu, ale jistě předvídatelným, což uškodí jeho zakončení. To sice funguje po emoční stránce, ale samotné rozuzlení není příliš překvapivé, ani intenzivní a navíc využívá občasný Mayův nešvar, kdy záhadu vyřeší spíše záporákova labilnost, než dedukce kladných postav. I přes tyto příběhové omyly převládají pozitiva a musím obdivovat spisovatelovu odvahu pustit se do takto hlubokého a velmi ambiciózního tématu, které se může lehce zvrhnout ve směšnou sebeparodii, nicméně zde se jedná o naléhavý kus nutící k zamyšlení. Umrlčí cesta nepatří ke zlatému fondu Petera Maye, ale v mnoha částech k tomu má velmi blízko.

Hustoles380
Hustoles380
07.01.2019 5 z 5

Opět výborné dílo, přečteno za víkend.Po přečtení jeho 4.knihy si Petera Maye píšu mezi své oblíbené autory.

Colletka
Colletka
01.01.2019 4 z 5

Opět povedený díl, tentokrát na téma, které je opravdu k zamyšlení.