Umrieť na jar

Prostredníctvom príbehu dvoch sedemnásťročných mladíkov zo severného Nemecka, ktorí sú nútene regrutovaní na front, Rothmann približuje hrôzy a barbarstvo vojny. V nástojčivých, magických, no realistických obrazoch autor rozpráva o poslednom vojnovom predjarí v Maďarsku a ťažkých prvých týždňoch mieru. Zobrazil ich skutočne majstrovsky a dôveryhodne, pričom nestratil vôbec nič zo svojej poetickej brilantnosti. Pri detailnom ponorení sa do morálno-psychického zbedačenia vojakov v citlivom veku cítiť zároveň obrovskú empatiu bez akéhokoľvek sentimentu. Podrobne a realisticky opísaná brutalita, utrpenie a bežný život na fronte striedajú takmer transcendentálne opisy krajiny a ľudí. Autor neprikrášľuje, neodsudzuje, nesnaží sa zaujať k morálke, činom a motivácii vojnovej generácie nijaký postoj. Rozpráva príbeh a necháva na čitateľovi, čo s ním spraví....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341944/umriet-na-jar-NjG-341944.jpg 3.848
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno · Premedia

Im Frühling sterben · 2015

Kniha Umrieť na jar

MortRainey

"Nálepky" z anotací a recenzí na knihu sedí. Opravdu máte pocit, že se, bez ohledu na čas a prostor, v květnu v roce 1945 sešli v kavárně rozbombardovaného berlínského hotelu Adlon Erich Maria Remarque a Cormac McCarthy. Remarque se rozhodl, že napíše druhé dějství Na západní frontě klid. O svědectví mladých, už tak nenadšených, mužů z ustupující německé fronty na konci druhé světové války. A McCarthy ho doplňuje svým apokalyptickým viděním z chystané Cesty.
Pětihvězdičkovou sílu novele ubíraly obratové výkyvy i jemné překlepy české verze. Zasloužené čtyři hvězdy za významný pohled z "druhé strany", charakteristiku vztahu otců a synů nejen ve válce, a upřímný, ne příliš pacifistický, pohled na nesmyslnost a realitu nacistického eintopfu, který navždy změnil svět...

AURIL

Otázka je, co od téhle knížky čtenář čeká. Není to kniha, která by se svým obsahem věnovala prvním liniím 2.sv.v. a bojům v nich. Jedná se spíš o malý/velký příběh, osobní drama jednoho kluka a lidí kolem něj, který vychází ze skutečných událostí.

Mou pozornost si knížka příliš neudržela. Nevím jestli to bylo mou roztržitostí nebo stylem vyprávění, který byl takový melancholicky pomalý. Knížka to určitě není špatná, jen si asi neumí získat každého.

MildeZ
11.11.2018

Rychlá záležitost, která by ale rozhodně neměla zůstat zapomenuta a četla se velmi svižně. Původně jsem od ní chtěl dát ruce pryč, ale náhoda tomu chtěla, že jsme se s touto knihou nakonec setkali a nelituji ;-)

Baushka
01.11.2018

Ze začátku pro mě bylo obtížné se začíst, ale povedlo se a nakonec se nečetla tak špatně, jak to zpočátku vypadalo. Umím si určitě představit i lepší překlad. Z celkového pohledu mám pocit, že je knížka neúplná, nedokonalá, že jí prostě něco chybí. Není celistvá, má hluché pasáže, a prostor na citovou hloubku není zcela využitý. Z druhé strany námět knížky z konce války je zajímavý a jistě i důležitý. Dává to člověku větší šanci pochopit, že i na té "špatné" straně nelze házet všechny do jednoho pytle, že se zbytečně umíralo na všech frontách. Nepřirovnávala bych tuto knížku k Remarqueovi, ale za přečtení rozhodně stojí.

Tyquick2
24.09.2018

Nejspíš překlad zavinil prapodivné složení některých vět. Pár chybiček se také našlo. Nicméně to je opravdu pěkná kniha, která mě ještě dlouho bude ležet v hlavě.

bookfan
09.08.2018

Kniha je prezentována jako největší německý válečný román od dob Güntera Grasse. Ačkoliv se mi toto tvrzení zdá jako velmi odvážné, jedná se skutečně o dobrý román. Spíš než jako válečný bych ho označila jako protiválečný. Scény z bitev v něm nenajdeme, jedná se v podstatě o popis ústupu německé armády probíhající na území dnešního Maďarska na jaře 1945. Místo bojových scén a hrdinství se dočkáme výmluvných momentek "ze života". Podle mého názoru kniha odhaluje žalostně pitomou tvář války a mnoha jejích účastníků. Literární styl je stručný, jednotlivé události se nijak nerozpitvávají a ani věty nejsou příliš košaté. Přesto kniha dobře vystihuje atmosféru deziluzí, skepse, rozkladu a chaosu. Brutální scény se najdou, ale není jich příliš mnoho. Možná mnohem víc než syrové popisy na mě zapůsobily pasáže, ve kterých násilí neprobíhá, ale povahová zvrhlost účastníků se projeví jiným způsobem. Například část, ve které důstojník poučuje hlavního hrdinu (povoláním dojiče), žádajícího o milost pro nejlepšího kamaráda, o gramatice, a zkouší jej ze slovesných pádů...

kristleko
15.04.2018

Téma zbytečného umírání v posledních okamžicích druhé světové války není cizí ani českému čtenáři, vždyť Škvorecký sepsal své Zbabělce již v roce 1948 na základě stále živých vzpomínek (byť kniha vyšla až o deset let později). Také Rothmannova kniha má za hrdiny sotva dospělé hochy, kteří by raději proháněli děvčata na tancovačkách, než s puškou v ruce stříleli „nepřátele“. Německá zkušenost je však úplně jiná – zatímco kluci z Kostelce se zapojují do naivního povstání proti okupantům, mladí dojiči jsou nahnáni přímo do ozbrojených složek nacistické strany... Kniha je výjimečná v tom, že líčení válečných strastí z úst nepravděpodobného hrdiny – esesáka – působí zvláštně citlivě a lidsky, jde totiž o příběh autorova vlastního otce. Jelikož jde o jeho představu o otcových válečných zážitcích, kterou sepsal sedmdesát let po konci války a dvacet let po otcově smrti, lze tím vysvětlit určitou emocionální vyprázdněnost vyprávění – jde totiž daleko více o reflexi traumatu vlastní rodiny a vlastního národa, než o autentický popis válečných hrůz. (7/10)

Jíťa512
10.04.2018

Nevím, zda to bylo překladem, ale nečetlo se mi to snadno. Příběh je vypravován tak, že ve mně nevzbuzoval žádné emoce, něco tomu chybělo.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

druhá světová válka (1939-1945) vojáci

Autor knihy

Ralf Rothmann
německá, 1953

Kniha Umrieť na jar je v

Právě čtených2x