Umění vnímat umění: Guerilla writing about art

Umění vnímat umění: Guerilla writing about art https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101350/bmid_umeni-vnimat-umeni-101350.jpg 4 47 8

Autor už názvem knihy ironizuje zvyklosti akademické literatury a ohlašuje „revoluční“ přístup k psaní o umění. Ve složitém terénu teorie a historie umění se pohybuje s „partyzánskou“ odvahou, lehkostí a humorem. S nezvyklou otevřeností pojmenovává problémy laiků, klade si jejich otázky a nabízí na ně odpovědi formulované provokativně srozumitelným způsobem. Kniha ale není skandální avantýrou, nýbrž promyšleným nástrojem, který čtenáře zbaví laické nejistoty a komplexů a ukáže mu hranice jeho diváckých možností.... celý text

UTO
01.03.2024

bavítko

ThePoeticJulie
06.07.2023 5 z 5

Nejlepší populárně naučná kniha, kterou jsem zatím četla. Nejenže jsem si díky ní ujasnila odpovědi na spoustu otázek, které mi ohledně umění vrtaly v hlavě, ale co víc, ta forma! Pan Třeštík opravdu umí psát a vysvětlovat. Navzdory náročnosti tématu mě kniha bavila jako kdejaká beletrie a všechno bylo vysvětleno tak názorně a srozumitelně, jak to jen jde. Autorovi opravdu tleskám a děkuji, že je mi díky němu umění zas o něco jasnější.

Gurtha
22.08.2022

Nemohu knihu hodnotit neboť mě ubila nudou již po pár kapitolách. Navzdory slibnému úvodu mi nepříjde nijak uživatelsky přístupná (i když zde jistě závisí na uživateli - snad patřím mezi ty, kteří svobodně chodí po galeriích a užívají, aniž by řešili niterní konflikt, proč tak činí).

Knihu nijak nehaním - očividně si našla čtenáře, kteří přesně takovéto dílo hledali. Nemyslím ale že jde o knihu lehce čitelnou. Snad je zde v kostce, vše co potřebujeme vědět o vnímání umění, osobně mám ale raději knihy typu "Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury" Jana Vitvara, které nejsou tak akademické.

klarazelena
03.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která je vstupní branou do umění. Najednou věci dávají jiný smysl, člověk pochopí spoustu věcí. Doporučila bych knihu mezi základní literaturu na školách.

lentolog
03.02.2019 5 z 5

Keby som učil laikov alebo študentov-začiatočníkov, Třeštík by bol základnou učebnicou.

Koka
21.06.2013

Dovolím si zpochybnit slova z anotace, že autor "už názvem knihy ironizuje zvyklosti akademické literatury a ohlašuje revoluční přístup k psaní o umění". Pravděpodobně to bude spíše tak, že mladá nebo nepoučená generace čtenářů netuší, že sousloví UMĚNÍ VNÍMAT UMĚNÍ byl již název ediční řady nakladatelství Horizont, které v 80. letech minulého století vydávalo tzv. malé moderní encyklopedie o umění vnímat jednotlivé umělecké druhy - viz např. http://www.databazeknih.cz/knihy/rec-tvaru-163261 .
Nesnadnou problematikou (tedy uměním, dovedností), jak vnímat umění, se zabývá filozofie a estetika již odpradávna, ze starších autorů doporučuji např. http://www.databazeknih.cz/knihy/poetika-retorika-politika-165360 nebo http://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-estetiky-i-staroveka-estetika-164956 .
Pokusy popsat proces percepce uměleckého díla a nastolit jeho "pravidla" a očekávané "výstupy" jsou sice časté, ale - zdá se - bezvýsledné, neboť do procesu vnímaní ("přečtení", dekódování, osvojení si poselství) uměleckého díla vstupuje tolik vnějších i osobnostních limitů, že žádný návod není všeplatný. Zářným příkladem takové nejednotnosti a naprostného rozestření hodnotových, etických a estetických kritérií jsou např. četné totálně protichůdné komentáře na této DK. Jak si vysvětlit, že na tutéž knihu ve stejném jazyce, čtenou ve stejné době a ve stejné společensko-politické atmosféře, se stejným dosažitelným kulturním zázemím atp. mohou čtenáři jedné, max. dvou generací reagovat natolik rozdílně, až antagonisticky? Že by selhávalo jejich "umění vnímat umění"? A vnímají vůbec, kdy jde o "umění"?
Knihu pana Třeštíka si jistě přečtu, nejdu jí proto předem odsuzovat, ale čtyřicetileté působení v oblasti "umění vnímat umění" mě činí předem skeptickou. Ráda se nechám překvapit.

Svrdlin
28.12.2012 5 z 5

Umění mě fascinuje, mnohdy je ale velmi těžké prolouskat se knihami, které se zabývají jeho "teorií". Tuto knihu beru nejen jako odrazový můstek k dalšímu čtení, ale především k navázání ještě užšího vztahu s vnímáním umění. Skvěle napsaná, s dobrými úmysly a jasným cílem.

WEIL
26.12.2011

Pěkné téma pro každého z nás, kdo se chce dovědět proč je uměním vnímat umění, a taky proč se takovým tématům někteří lidé věnují a jiné to za jejich života ani nenapadne...

umění teorie umění

Michael Třeštík