Umění války

Umění války https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402362/bmid_umeni-valky-y15-402362.jpg 4 692 126

Proslulé pojednání mistra Suna o válečném umění se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů i po více než dva a půl tisíci let, které uplynuly od jeho napsání. V čem spočívá jeho obliba? Paradoxně nikoliv v jeho válečnických aspektech, nýbrž v inspirativní síle pro taktické jednání s lidmi. Jeho myšlenky ocení každý člověk, neboť taktika je nutná v manželství, partnerství a vlastně ve všech vztazích, v nichž nechceme jen stále ustupovat nebo se podřizovat záměrům druhých. Stejně tak moudrost mistra Suna osloví manažery, pro které je vedení a motivování lidí i boj s konkurencí podstatnou náplní práce. Mistr Sun učí člověka důkladně zhodnotit situaci i naděje na prosazení vlastních záměrů. Základem válečného umění totiž není demonstrace síly, ale předvídavost, schopnost odhadnout protivníka a prosadit se vůči němu bez zbytečného prolévání krve a ztrát. Záměrem tohoto vydání bylo poskytnout čtenáři co nejpřístupnější text, v němž by se nemusel nořit do tajů a odlišností čínského vyjadřování. Proto je základem našeho vydání anglický překlad Lionela Gilese z roku 1910, který díky rozsáhlým komentářům umožnil jednotlivé myšlenky vyjádřit maximálně srozumitelně.... celý text

Literatura naučná , Historie , Vojenství

Vydáno: , B4U Publishing

孫子兵法 - Sun-c' ping-fa (Sūnzi bīngfǎ)

B-artX
30.09.2019 5 z 5

Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Zábavné a poučné čtení. Do dnešní doby lehce nepoužitelné, ale přesto mi knížka něco dala. Rozhodně to není naposledy, co jí čtu. Klidně bych si dal i delší verzi s konkrétnějšími tipy a poučkami do boje.

denny276
27.08.2019 4 z 5

Na této knize se mi líbí, že se poučky dají použít i v dnešním světě. Zhltla jsem ji za odpoledne. Plno věcí v ní a mezi řádky člověk pochopí a odhalí, až když přijde v živote ta správně situace .

Morgothal
20.08.2019 5 z 5

Zajímavé čtení. Častokrát jsem si vybavil zažitou situaci, která odpovídala právě probírané. Některé myšlenky by mohly být snadno aplikovatelné pro každodenní záležitosti - ideálně v zaměstnání.

JKDelaney
09.08.2019 4 z 5

Velmi stará a velmi poučná kniha. Samozřejmě nelze každý odstavec a stránku převést do našeho nynějšího života. Ale i kdyby sem tam něco, je dobře že jste ji četli.. Dle mne jedna ze světové klasiky.

Bomber
30.07.2019 5 z 5

Zajímavá kniha, a to jak z hlediska historického, tak i psychologického. Zásady velkého čínského vojevůdce neplatí jen ve válce, ale je možné je využívat i v každodenním životě. Protože, jak se praví v knize, nejlepší vojevůdce dosáhne největších vítězství chytrostí, zkušeností a bez boje.

Danago
23.07.2019 3 z 5

Ve válce si to dovedu dost dobře představit. Do běžného života si to nedokáži převést. Asi nejsem bojovný typ, vše řeším spíš po dobrém.

flare
02.07.2019 4 z 5

Meli to holt dobre vymykane...

MCGinger
23.06.2019

Ani nevím, jak hodnotit. Za sebe jsem tam příliš nenašel ony vychvalované rady pro reálný život, spíš jen občas. Pravdou je, že jsem si aspoň uvědomoval chyby, které napáchali scénáristé v poslední řadě Hry o trůny, kde válečnické umění dostávalo velmi na frak. :D

burg
13.06.2019 4 z 5

V rámci čtenářské výzvy 2019.
No - nebýt výzvy, nevím, jestli bych se do podobného tématu někdy pustil. Naštěstí jsem zjistil, že ač je kniha psaná coby manuál pro boj a válku s nepřítelem, dá se snadno použít jakožto manuál pro život a každodenní situace.
Manažeři ve všech pozicích by měli mít knihu povinně přečtenou a velmi často si v ní listovat. A pokud bude čtenář brát knihu jako návod pro život, bude vhodná úplně pro každého - i když jsem v ní teda nenašel nic, co by rozumě uvažující člověk dávno nevěděl.
Poznej nepřítele, jeho přednosti a slabosti a vše využij proti němu ve svůj prospěch.

georgearrow
02.06.2019 5 z 5

Knížka vede k zamyšlení nikoli nad válečnými operacemi, ale nad každodenním životem. Pokud jste v nějaké vedoucí funkci, přečtěte si ji a popřemýšlejte, jakými jste "vojevůdci", jak se chováte ke svým "vojákům" a jak oni za vás bojují...

oblakaknih
17.05.2019 5 z 5

O válečné umění se nijak zvlášť nezajímám, ale když jsem viděla tuto knihu, musela jsem ji mít.
Nebudu lhát, kdybych se o toto téma zajímala, bavilo by mě to určitě víc.
Pravdou ale je, že je možné knihu brát z jiného pohledu. Například jako příručku pro osobní život, vztahy nebo manažerství.
Pro mě bylo čtení zajímavé, obohacující a příjemné.
Knížka je nádherně a jednoduše zpracovaná, čte se dobře a rychle.
Pokud vás válečné umění zajímá, nebo si chcete rozšířit obzory (i v jiných směrech), určitě doporučuji.
Ke knize se někdy vrátím ráda, ale v nejbližší době to nebude.

Albydeeere
15.05.2019 5 z 5

Kniha je velmi poučná. S menšími změnami platí i dnes co SUN-C´napsal. K tomuto dílu doporučuji přečíst knihu Vladař od Machiavelliho. Po přečtení obou knih a jejich pochopení má člověk velmi dobré rady jak si uspořádat život, jak bojovat v životě či vést lidi pod sebou a kolem sebe.

Vaceda
01.05.2019 5 z 5

Zajímavé, minimálně zajímavé. Je tam mnoho proměnných, ale myslím, že by to mohlo fungovat, koneckonců tento muž sjednotil Čínu.

Knišíl
10.04.2019 4 z 5

Tato více jak dva tisíce let stará „příručka“ válečného tažení pro vojevůdce obsahuje základní principy managementu a leadershipu uplatnitelné a uplatňované i dnes. Právě ono nalézání analogií mezi válečnými strategiemi a taktikami používanými při vedení války během staročínského období a moderním vedením organizací mi na knize připadá nejzajímavější. Musím však dodat, že existují názory ohledně této knihy, že její důležitost pro současný management je zveličována, a čtenáři této knihy jsou označováni za pseudointelektuály, kteří v knize nalézají něco, co tam vlastně není. Kniha dle těchto kritiků pak slouží v knihovničce jen jako kastovní ozdoba. S tímto nesouhlasím, avšak je pravdou, že všechny pasáže nejsou převeditelné na současné manažerské poměry, protože autor je někdy povrchní v popisech či určité pasáže jsou vhodné jenom pro válečné situace, ale jedná-li se o jakousi literární mantru pro manažery, je interpretační volnost spíše výhodou a vede k opakovanému čtení a nalézání souvislostí.

DennisMoore
09.04.2019 5 z 5

Nelichotivé zjištění, že stejnou, tisíci let prověřenou taktiku může uplatňovat, když táhne do bitvy, když řídí pondělní poradu, když si objednává v restauraci, když se dostane do křížku s revizorem nebo když se snaží doma někoho přimět, aby tentokrát hergot vyluxoval on, z člověka opravdu žádného velkého pána tvorstva nedělá. Naopak to ještě víc utvrdí v názoru, že člověk není nic jiného než o trochu novější model opice, která se sice vyvinula bez srsti, a tak musela začít nosit trenýrky, ale jinak stále funguje podle těch základních pudů a pro banán udělá cokoliv. Nebo ještě lépe - pro trs banánů.

georgearrow
22.03.2019 5 z 5

At už budete válčit v zaměstnání nebo doma v kuchyni, Mistr vám dá mnoho rad a pokud jim budete naslouchat, budou vaše bitvy vítězné ;-)

Lily101
20.03.2019 2 z 5

Jsem pacifista a odmítám text díla interpretovat dle anotace knihy čili nad možný myšlený význam. Kniha mi byla doporučena v rámci výuky předmětu, který se asi moc knize nepřibližuje a nic ve mně nezanechala (snažila jsem se číst opravdu poctivě i "mezi řádky").

šmerdžito
23.02.2019 5 z 5

Kniha o vedení války ze starověké Číny má již přes 2000 let, a přesto jsou v ní zahrnuta všechna základní moudra, která k vedení úspěšné války potřebujete vědět. Knížka není nijak dlouhá, což je její přednost, a je přehledně rozdělena do dílčích kapitol, takže když člověk potřebuje, může rychle nahlédnout a nebude dlouze hledat. Pouze pro fajnšmekry.

Dyaebl
08.02.2019

Ačkoli tato kniha byla původně psána jako „pouhá“ příručka pro vojevůdce o tom, jak co nejlépe dosáhnout vítězství, tak z dnešního pohledu se dá interpretovat různě. A i přesto že já opravdu nejsem člověk, který se snaží hledat v knihách takové záměry, které tam autor nevložil a takové snahy považuji za dezinterpretaci díla, zde se tomu zkrátka nevyhnu.
Tato kniha poskytuje vskutku rady jak vést válku. Avšak tyto rady jsou v našich očích (které jsou o půl třetího tisíciletí mladší) užitečné i v dnešní době. V našich vlastních osobních válkách.

Lady.Lucrezia
06.02.2019 5 z 5

Moudrá slova této knihy platí tisíce let a jen tak platit nepřestanou.